Jump to content

Ερωτησεις και προτασεις για το aquascape βιοτοπικου ενυδρειου αμαζονιου


Recommended Posts

Tα cacatuoides και τα νεον ειναι απο τον ποταμο Rio Ucayali. Τωρα δεν ξερω αν στη φυση βρσικοντε ακριβως στον ιδιο βιοτοπο γιατι ειναι και τεραστιος ποταμος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο λιτρα καλα ειναι ομως? γιατι σκεφτομαι οτι εφοσον ειναι απο τον ιδιο ποταμο δεν θα εχω θεμα 

Link to comment
Share on other sites

Για ένα ζευγάρι είναι εντάξει τα λίτρα.

Για τον πλέκο οι επιλογές σου είναι συγκεκριμένες. Ή τον αφήνεις στο μαγαζί, όταν πας να πάρεις τα υπόλοιπα ψάρια ή βάζεις μια αγγελία ώστε να μπει σε ενυδρείο που ταιριάζει.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Για ένα ζευγάρι είναι εντάξει τα λίτρα.

Για τον πλέκο οι επιλογές σου είναι συγκεκριμένες. Ή τον αφήνεις στο μαγαζί, όταν πας να πάρεις τα υπόλοιπα ψάρια ή βάζεις μια αγγελία ώστε να μπει σε ενυδρείο που ταιριάζει.

Ευχαριστω!!!!! υπαρχουν υποειδη νεον τετρα? γιατι τα 2 που εβαλα εχουν ποιο ανοιχτο μπλε και πολυ λιγο κοκκινο στην ουρα που φαινεται αμιδρα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχουν, βεβαια καποια ατομα μπορει να διαφερουν λιγο μεταξυ τους δεν ειναι ολα πανομοιοτυπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μηχανική αφαίρεση χαρτι κουζίνας στην επιφάνεια και το παίρνεις... το θεμα ειναι γιατι στο κανει... 

Αλλη λυση ειναι το σκιμερ επιφάνειας... 

Παρόλα αυτά νομιζω πρεπει να παρεις ενα καλο εξωτερικό φίλτρο για να εχεις σωστη φιλτρανση....   

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Το ενυδρειο εχει βιοφιλμ και παρολο που κανω αναταραξη στην επιφανεια δεν διαλιεται!!!!!! 

 

Μερικες φορες φταιει καποια απο τις τροφες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stav έγραψε:

 

Μερικες φορες φταιει καποια απο τις τροφες.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Για μηχανική αφαίρεση χαρτι κουζίνας στην επιφάνεια και το παίρνεις... το θεμα ειναι γιατι στο κανει... 

Αλλη λυση ειναι το σκιμερ επιφάνειας... 

Παρόλα αυτά νομιζω πρεπει να παρεις ενα καλο εξωτερικό φίλτρο για να εχεις σωστη φιλτρανση....   

Τελικα ταιζω πολυ πρωτεινη!!!!! η τροφη τους ειχε πρωτεινη και ερυχνα και λιγα blood worms και μολις σταματισα τα blood worms δεν κανει τοσο πολυ....

τους εριχνα λιγα blood worms ετσι για μεζε.... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

μεσα στο καλοκαιρη θα φιγω μια εβδομαδα τα ψαρια θα παθουν κατι αταιστα 7 μερες? μπορω να κανω κατι? επισης το φως αν μεινει 7 μερες κλειστο (φιλτρο να λειτουργει με αεραντλια) θα γινει τιποτα? 

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις ταιστρα και ενα χρονοδιακοπτη για το φως... μιγα χρηματα λύνεις το πρόβλημα.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!!!! υπαρχουν υποειδη νεον τετρα? γιατι τα 2 που εβαλα εχουν ποιο ανοιχτο μπλε και πολυ λιγο κοκκινο στην ουρα που φαινεται αμιδρα

Για βαλε φωτο τα μεν και τα δε! Μηπως τα μεν ειναι καρδιναλιοι! Παντως πκηροφοριακα υπαρχουν διαφορα ειδη νεον, οπως τα green νεον και τα black νεον!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Sturm έγραψε:


Για βαλε φωτο τα μεν και τα δε! Μηπως τα μεν ειναι καρδιναλιοι! Παντως πκηροφοριακα υπαρχουν διαφορα ειδη νεον, οπως τα green νεον και τα black νεον!

Greetings from the dark side!
 

Οχ την ακουσα.....:jawdrop: ειναι green neon tetra..... την πατισα..... τορα? παντος πανε με το κοπαδι....... 

Link to comment
Share on other sites

βρεικα μια φωτο στο ιντερνετ... ετσι ειναι

eeb3ce6db807399d9d027d8cdefb8aad_1024.jpg

ειδα ειναι green νεον τετρα αυτα παντος ναι μεν κοπαδιαζουν αλλα καμια φορα πανε και απο πισο μονα τους αλλα λιγες φορες ποιο πολυ πανε ολα μαζι.... λες να να διοχνει το κοπαδι? 

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

Το λογικο λεει πως θα πηγαινουν μαζι. Απλα ειναι αλλο ειδος. Εγω θα προσπαθουσα να τα βγαλω και να τα παω πισω και να τα τριψω στη μουρη αυτουνου που μου τα πουλησε για νεον!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Το λογικο λεει πως θα πηγαινουν μαζι. Απλα ειναι αλλο ειδος. Εγω θα προσπαθουσα να τα βγαλω και να τα παω πισω και να τα τριψω στη μουρη αυτουνου που μου τα πουλησε για νεον!

Greetings from the dark side!
 

 

Το λιγότερο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Το λιγότερο....

θα τον παρω τηλεφωνο!!!! ναι μεν πανε μαζι αλλα πανε και μονα τους!!!! θα τα παω πισω

Link to comment
Share on other sites

ειναι κλειστος....... τον πειρα και προχθες να τον ρωτησω γιατι ειναι διαφορετικα παλι δεν απανταγε και χθες τα ιδια....... :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Χθες ηταν Κυριακή.... κλειστά!!!

αχαχαχαχα κλαιω!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Mr.Angelos

Τα green neon tetra πάντως είναι πολύ ωραία ψαράκια και ίσως λίγο σπάνια θα έλεγα. 

Ειδικά σε σχέση με τα neon tetra και τα cardinal tetra, τα οποία βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα καταστήματα.

Μια περίοδο έψαχνα να βρω για να βάλω στο δικό μου ενυδρείο και δεν έβρισκα πουθενά.

Αν σου αρέσουν, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να βάλεις τέτοια ψαράκια στο ενυδρείο σου αντί για νέον.  

Θα έχεις και κάτι διαφορετικό...;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

@Mr.Angelos

Τα green neon tetra πάντως είναι πολύ ωραία ψαράκια και ίσως λίγο σπάνια θα έλεγα. 

Ειδικά σε σχέση με τα neon tetra και τα cardinal tetra, τα οποία βρίσκεις σχεδόν σε όλα τα καταστήματα.

Μια περίοδο έψαχνα να βρω για να βάλω στο δικό μου ενυδρείο και δεν έβρισκα πουθενά.

Αν σου αρέσουν, ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να βάλεις τέτοια ψαράκια στο ενυδρείο σου αντί για νέον.  

Θα έχεις και κάτι διαφορετικό...;)

λες να τα κρατισω? μου ειπε θα φερει κιαλα νεον (μαλλον και τετοια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

λες να τα κρατισω? μου ειπε θα φερει κιαλα νεον (μαλλον και τετοια)

Θέμα γούστου ειναι.

Αν σου αρέσουν γιατί να μην τα κρατήσεις;

Ακομα καλύτερα αν μπορεις, να αυξήσεις και τον αριθμό στο κοπάδι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανε μαζι με τα αλλα αλλα που και που πανε ποιο περα αλλα οχι αυτα που ειναι πρασινα το ενα πρασινο με ενα μπλε ποιο παχουλο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...