Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

On 1/31/2020 at 11:08 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Ευχαριστώ πολύ.
Εκανα αλλαγή 60% και δεν υπάρχει διαφορά ακόμη. Λογικά εδώ ειναι το σημειο που το αφήνω όπως ειναι λίγες μέρες να βρουν κάποιο ρυθμό? Αν μπορέσω αυριο θα κάνω μετρήσεις.
Βελτίωση πάντως δεν είδα ακόμη...  φωτογραφιες δεν ξερω αν θα προλάβω να ανεβάσω γιατι θα λειψω αναγκαστικά για κανα δυο μέρες ....

Δυστυχώς ούτε με την αλλαγή νερού φάνηκε η παραμικρή βελτίωση.  Μετρήσεις δεν έχω μπορέσει να κάνω μετά την αλλαγή, θα προσπαθήσω σήμερα. Νομίζω πάντως πως δεν υπάρχει πλέον περιθώριο να σωθεί το παραμικρό. Ακόμη και τα δύο φραγκ που μετέφεραν στο άλλο ενυδρείο δεν άνοιξαν καθόλου (λογικό εκεί το φωτιστικό είναι εντελώς βασικό) 

Ότι πρόταση σας έρθει στο μυαλό για να κάνω οτιδήποτε πείτε την η ευθύνη δική μου.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν ξέρω τι συμβαίνει και λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω. Τα μόνα πράγματα που σκέφτομαι είναι είτε να έχει πέσει κάτι μέσα στο ενυδρείο σου (είτε να απελευθερώνει κάποιο υλικό κάτι μέσα πχ κάποιο σύρμα ή ο καινούργιος βράχος ίσως - τραβηγμένο). Παρόμοια κατάσταση έχω δει από χαλασμένο ρεφρακτόμετρο, αλλά οι μετρήσεις σου δεν δείχνουν τίποτα τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mentoras said:

Εμένα η αμμωνία μου βγάζει το μάτι - πάντως είναι το εμφανές τοξικό στοιχείο.

σαφώς και ειναι, αλλά υπάρχει εκεί και κάτι χρόνια ποσότητα ελαφρώς μετρήσιμη για τους λογους που έγραψα πιο πριν.
παραξενεύομαι που έγινε μόνο τώρα η ζημιά (μιλάμε για ολική ζημιά σε όλα τα κοράλλια ακόμη και το green star που ευδοκιμεί στο άλλο ενυδρείο μου χωρίς καν τα απαραίτητα).

κάπου απο τις 25 και μετά ξεκίνησαν να κλείνουν τα πρώτα κοράλλια με τις εφυλιες ισως να έχουν μαζέψει μια σταλιά κάνα 2 μέρες νωρίτερα. Πριν προλάβω να ασχοληθώ έσκασαν 2-3 προσωπικά ζητήματα μου ταυτόχρονα και απο εκείνη την ημέρα το timeline είναι αρκετά θολό.  Πάντως σε περίπου 3 ημέρες είχαν κλείσει όλα. Ακολούθησε αλλαγή 60% νερου και βακτήρια. Άνθρακας και αντιφοσφωρος αλλάχτηκαν το προηγούμενο ΣΚ.
Οι σημερινές μετρήσεις είναι με σαλιφερ και ΑΡΙ και κανένα δεν ειναι ληγμένο.

PH 8.2

αμμωνία ελαφρώς μετρήσιμη (κατω του 0,25 σίγουρα)

no2  0

No3  5.00

Po4  0.00 (με σαλιφερ)

Kh    8.0

Ca    450

Mg    1290

@bbetta εχεις δικιο για το ρεφρακτόμετρο αλλά εχω και το μικρότερο ενυδρείο οπότε θα είχε χαλάσει και εκείνο φαντάζομαι....  σύρμα κτλπ δεν έχει μπει μέσα. επίσης από την προσθήκη του βράχου είχαμε κάποιες εβδομάδες συνεχόμενα που ήταν όλα μια χαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα διαφορετικό....

 

IMG_20200202_134351.jpg

Link to comment
Share on other sites

img_20200202_134341.jpg

Link to comment
Share on other sites

img_20200202_131740.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνολικά ειμαστε στις 7-9 μέρες που ειναι κλειστά. Αν έχετε την παραμικρή ιδέα για το τι να κάνω θα ήμουν ευτυχής. Οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε.

Σκέφτηκα να φτιάξω μια λεκάνη καινούριο νερό και να τα βάλω εκει με εναν κυκλοφορητη και το φωτιστικό απο πάνω τους μπας και....
ή να κανω μια αλλαγή 80% στο νερό στο ενυδρείο και να τα αφήσω να ηρεμήσουν λιγο μπας και βρουν ενα ρυθμό....

Αλλά φαντάζομαι οτι πλέον δεν υπάρχει λύση και απλά αρχίζουμε να συζητάμε για την επόμενη μέρα, δηλαδή πότε να πετάξω τα κοράλλια (δεν ξερω και πότε θεωρούνται τελείως νεκρά) και μετά τι αλλαγή να κάνω και αν ειναι να ξεκινήσω από την αρχή το στρώσιμο.

*ξεχασα να πώ, ισως να εχω καποια σημάδια εμφάνισης διατομικής αλγης

img_20200202_131719.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι μπορεί να είναι παρατραβηγμενο αλλά άμα είχα κάποιον συνχομπυστα να μου δανείσει τεστάκια για μετρήσεις θα το έκανα.. αυτά που βλέπω δεν είναι νεκρά σε καμία περίπτωση..στρεςς εμφανέστατο... συνέχισε αλλαγές με βακτήρια και προσπάθησε για κανένα ταργκετ με κλειστές ροές μήπως αρπάξουν τπτ.... σίγουρα κάτι έχεις κάνει εν άγνοια σου...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dano23 said:

το ξέρω ότι μπορεί να είναι παρατραβηγμενο αλλά άμα είχα κάποιον συνχομπυστα να μου δανείσει τεστάκια για μετρήσεις θα το έκανα.. αυτά που βλέπω δεν είναι νεκρά σε καμία περίπτωση..στρεςς εμφανέστατο... συνέχισε αλλαγές με βακτήρια και προσπάθησε για κανένα ταργκετ με κλειστές ροές μήπως αρπάξουν τπτ.... σίγουρα κάτι έχεις κάνει εν άγνοια σου...

Δεν είναι τραβηγμένο, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα εκτός από το Σάββατο που έρχεται να πάω νερό στο   aquario να μου κάνει όλα τα τεστ.

Εντομεταξυ αλλαγές κάθε πόσες μέρες και πόσο νερό? Τάισμα είχα σκοπό να κάνω και εγώ, έχω και μια αμπούλα reef booster  που θα μπορούσα να ρίξω πριν την αλλαγή....

Η κλαουστεα που μετεφερα στο μικρό ενυδρείο δείχνει σημάδια βελτίωσης πάντως! Θα ανεβάσω φωτό

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί είχε και λίγους πολύποδες έξω. Έχει αισθητή διαφορά από προχτές που την έβαλα στο μικρο ενυδρείο. έβαλα και τη μια εφυλλια αλλά Το φωτιστικό εκεί είναι πολύ βασικό για Κοραλία...spacer.png

IMG_20200202_181415~2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη κάτι υπάρχει μέσα στο νερό σου, συνέχισε τις αλλαγές. Τα κοράλλια στις πιο πάνω φωτος δεν έχουν σημαντικές νεκρωσεις, προλαβαίνεις να το σώσεις σχεδόν ολοκληρωτικά. 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bbetta said:

Δημήτρη κάτι υπάρχει μέσα στο νερό σου, συνέχισε τις αλλαγές. Τα κοράλλια στις πιο πάνω φωτος δεν έχουν σημαντικές νεκρωσεις, προλαβαίνεις να το σώσεις σχεδόν ολοκληρωτικά. 

Πειρε μου λίγο πόσο νερό και κάθε πόσες μέρες.... Γιατί δεν έχω ιδεα! 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου θα έκανα το 80αρι που είπες και θα μπουσταρα βακτήρια, αφού πρώτα προσπαθούσα με ταργκετ.  

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου θα έκανα το 80αρι που είπες και θα μπουσταρα βακτήρια, αφού πρώτα προσπαθούσα με ταργκετ.  

ευχαριστώ πολύ αυτό θα κανω απόψε. η ευθύνη για οποια συμβουλή μου δώσετε θα ειναι δική μου μη φοβάστε αλιμονο.  Οι επόμενες αλλαγές καθε πόσες μερες να ειναι και με πόσο νερο??

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να λέω και βλακεία αλλά μήπως έχεις μηδέν φωσφορικά και αυτό επιρεάζει;

Να μας πει και κάποιος άλλος αν αυτό όντος μπορεί να επιρεάσει έτσι τα κοράλλια.

Εγώ θα πρότεινα να κατεβάσεις σιγά, σιγά το KH στο 7 και το ασβέστιο στο 410.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, bbetta said:

Πως πάει;

Τίποτα ακόμα. Η αμμωνία δεν έπεσε τα νιτρικά μειώθηκαν.... σαλιγκάρι ψοφιο δεν υπάρχει κάπου.... Έλεγα να κάνω μια αλλαγή 40 σήμερα και να το αφήσω μερικές μέρες με βακτήρια μόνο και λίγο target στα Κοραλία μπας και ηρεμισει το σύστημα και ξαναστρωθει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2020 at 11:11 AM, neo said:

Ίσως να λέω και βλακεία αλλά μήπως έχεις μηδέν φωσφορικά και αυτό επιρεάζει;

Να μας πει και κάποιος άλλος αν αυτό όντος μπορεί να επιρεάσει έτσι τα κοράλλια.

Εγώ θα πρότεινα να κατεβάσεις σιγά, σιγά το KH στο 7 και το ασβέστιο στο 410.

Μηδέν είχα συνήθως, πως κατεβάζεις κΗ και ασβέστιο??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Μηδέν είχα συνήθως, πως κατεβάζεις κΗ και ασβέστιο??

Το μηδέν του salifert μπορεί να μην είναι τελείως μηδέν αλλά το θέμα είναι αν τα μηδενικά φωσφορικα μπορεί να προκαλέσουν κάτι τέτοιο.

KH και ασβέστιο τα αφήνει να κατέβουν μόνα τους και αφού φτάσουν εκεί που θέλεις τότε αρχίζεις και προσθέτεις βάση κατανάλωσης.

Υπάρχει πιθανότητα να μην έχεις σταθερό KH;

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sriz said:

Φίλε μου καλησπέρα. Διάβασα λίγο το πρόβλημα που έχεις. Θέλω να σε ρωτήσω τι αλάτι δουλεύεις? 

Red seaκαι στα δύο ενυδρεία 2 χρόνια τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, neo said:

Το μηδέν του salifert μπορεί να μην είναι τελείως μηδέν αλλά το θέμα είναι αν τα μηδενικά φωσφορικα μπορεί να προκαλέσουν κάτι τέτοιο.

KH και ασβέστιο τα αφήνει να κατέβουν μόνα τους και αφού φτάσουν εκεί που θέλεις τότε αρχίζεις και προσθέτεις βάση κατανάλωσης.

Υπάρχει πιθανότητα να μην έχεις σταθερό KH;

 

Υπάρχει πιθανότητα μιας και δέν πολυμετραγα αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θα μπορούσε να προκαλέσει αστάθεια στο kh.... Γιατί ήμουν τακτικός στις ρουτίνες.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Υπάρχει πιθανότητα μιας και δέν πολυμετραγα αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θα μπορούσε να προκαλέσει αστάθεια στο kh.... Γιατί ήμουν τακτικός στις ρουτίνες.

Ποιο Red Sea χρησιμοποιείς; Πως διατηρείς KH και ασβεστιο; Προσθετα; Αλλαγες νερού;

Τι ποσοστό νερού αλλάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Απο τις εικόνες,  να πω και εγω οτι μου θύμισε μια φορά που μου είχε χαλάσει ο θερμοστάτης στο καταχείμωνο και έλειπα απο το σπιτι. 

 

(Χαζή ερώτηση) τι θερμοκρασία εχεις? ο θερμοστάτης δουλεύει σωστα? εχει μεγάλη απόκλιση στο start - stop? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...