Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

σήμερα έχασα και τη σαλιάρα. Από γερατειά σίγουρα μιας και την είχα 3 χρόνια + το πόσο ήταν οταν την πήρα που ήταν ήδη τελικό μέγεθος.... ειχε ολα τα συμπτώματα γήρατος απο όσο διάβασα.
Η λυσμάτα νομίζω τα βράδια που λείπω παει στο ψυγείο και τρώει οτι βρει μέσα!
Αντε να δούμε με τι θα το γεμίσουμε παλι....
Το Cardinalfish  δειχνει πολύ ωραιο. με σαλιάρα ταιριάζει? Με six line φαντάζομαι οχι.... μπαίνει μόνο σε ζευγάρι?

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

SAM_1231.JPG

Link to comment
Share on other sites

κατεληξα, θα παρω παλι μια σαλιάρα συγκεκριμένα αυτή   https://www.aquario.gr/product/ecsenius-pulcher-bicolor-l-m/

και αντι για six line ελεγα για ενα τετοιο αν μπαινει μονο του ή εστω ζευγάρι αλλά οχι παραπανω....
https://www.aquario.gr/product/pterapogon-kauderni/

τι λετε?

 

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σου κάνει την ίδια δουλειά με την άλλη να ξέρεις...για μένα δλδ αυτή που είχες είναι τοπ για εργασία.. άμα πάμε σε ομορφιά θα ξαναεπαιρνα Μίδα... καρδινάλιους δεν είχα ποτέ αλλά απ' όσο ξέρω πολύ ήρεμα ψαράκια.. εμένα μ αρέσουν πολύ και τα firefish αλλά είναι πηδηχταραδες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καρδινάλιοι ειναι δύσκολοι στην διατροφή τους.

Έμενα χρόνια τώρα τρώει μονο ζωντανή και κατεψυγμένη. Ξηρή τροφή δεν δέχεται καθόλου. 

 

Για την σαλιάρα οτι ειπε και ο Dano23.   Αλλά αμα εσενα σου αρέσει η συγκεκριμένη εννοείται και θα την πάρεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καρδινάλιος (αναπαραγωγής - το τονίζω επειδή είναι πιο εύκολοι και στην φύση απειλούνται με εξαφάνιση) που είχα εγώ έτρωγε από την πρώτη μέρα ξηρές.  
Δημήτρη προφανώς και πάνε μόνα τους, ακόμα πιο εύκολο είναι. Για να σου τύχει ζευγάρι θέλει ειδική διαδικασία αλλά είπα να το προτείνω επειδή είναι κάτι διαφορετικό και θα ήθελα να το δω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω αρκετή άλγη ώστε να χρειάζομαι εργατική σαλιάρα... Πάντα πεντακάθαρο ήταν ή τουλάχιστον έτσι το κράταγε η άλλη... 2 μπαίνουν μαζι?

Οι καρδινάλιοι άμα τρώνε κατεψυγμένη δεν με ενοχλεί και τα υπόλοιπα μυσις τα τάιζα συνήθως. Πηδάνε έξω? 

 

Link to comment
Share on other sites

sunday photo...Ecsenius Bicolor (αυτή η μουσούδα που εξέχει στο κέντρο τελοσπαντων, ολόσωμη δεν παίζει, σιγά μη βγει ποτέ απο εκεί μέσα...).

IMG_20200125_165926.thumb.jpg.e81b7201899d32437e180dab620b16c4.jpg
 
 
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

και σε βίντεο τελικά!
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.. είναι αφασία το ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση.. . Τι νιτρικά έπρεπε να έχω και πως τα ανεβάζω??

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2020 at 7:14 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μια γρήγορη ερώτηση.. . Τι νιτρικά έπρεπε να έχω και πως τα ανεβάζω??

Αν κατάλαβα την ερώτηση είναι, πόσο πρέπει να είναι τα νιτρικά?

Εξαρτάτε το ενυδρείο.  Αν έχει μόνο sps θέλει σίγουρα κάτω από 10.

Αν έχει lps   και 10 είσαι μια χαρά. Είναι  soft μην ξεπερνούν το  20 .

 

Τώρα για να ανεβάσεις τα νιτρικά που δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις.  Τότε απλά τάιζε παραπάνω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσε κοντεύει βδομάδα που είναι τα πάντα κλειστά... Η μόνη μέτρηση που έχει αλλάξει είναι η πτώση των νιτρικά  στα 10 από 20. Συνέπεσε με τα ψάρια που έχασα και έκοψα το τάισμα....

Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολο να φταίνε τα νιτρικά άμα πήγαν 10 από 20....μήπως είχε κάποιο σκαμπανέβασμα στο kh σου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το μόνο που έχω κάνα χρόνο να μετρήσω αλλά οι αλλαγές είναι με οσμοση πάντα

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπορείς κάνε μετρήσεις. Μια εβδομάδα όλα κλειστά σημαίνει σκαμπανέβασμα γερό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Είναι το μόνο που έχω κάνα χρόνο να μετρήσω αλλά οι αλλαγές είναι με οσμοση πάντα

 ίσως ήρθε η ώρα να παίρνεις πιο συχνά μετρήσεις στο ενυδρείο σου....όσο πιο μικρό το σύστημα τόσο πιο εύκολα αλλάζουν οι τιμές....αν ρωτάς προσωπικά εμένα έχεις κάνει μεγάλο λάθος που δεν μετράς...μπορεί και όλες οι τιμές σου τώρα να είναι μια χαρά και να έχεις χάσει ένα τυχόν σκαμπανέβασμα που μπορεί να έχει συμβεί...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις,
Το KH είναι στο 8,0,
Ph 8.4
Αμμωνία 0,25 (σχεδόν πάντα έχω έως τόσο)
n02  0

No3 5  (έπεσε λίγο από ότι φαίνεται)

po4 0 με 0.03

Mg  1250 - 1300

ca   450- 460

 

 

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Άσε κοντεύει βδομάδα που είναι τα πάντα κλειστά... Η μόνη μέτρηση που έχει αλλάξει είναι η πτώση των νιτρικά  στα 10 από 20. Συνέπεσε με τα ψάρια που έχασα και έκοψα το τάισμα....

 

Ψάρια δεν χάνονται από το πέσιμο των νιτρικών άλλα ούτε και την άνοδο. 

Για να αρχίσουν να έχουν πρόβλημα τα ψάρια πρέπει να έχεις νιτρικά πάνω από 100 και σε μεγάλο διάστημα.

Ούτε από kh θα πεθάνουν.  Όμως ένα μεγάλο σκαμπανεβάσμα στο ph θα μπορούσε να προκαλέσει θάνατο. 

Επίσης ένα σκαμπανεβάσμα του ph μπορεί να αυξήσει την τοξικότητα της αμμωνίας που δεν θα έπρεπε να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, fishbone! said:

 

Ψάρια δεν χάνονται από το πέσιμο των νιτρικών άλλα ούτε και την άνοδο. 

Για να αρχίσουν να έχουν πρόβλημα τα ψάρια πρέπει να έχεις νιτρικά πάνω από 100 και σε μεγάλο διάστημα.

Ούτε από kh θα πεθάνουν.  Όμως ένα μεγάλο σκαμπανεβάσμα στο ph θα μπορούσε να προκαλέσει θάνατο. 

Επίσης ένα σκαμπανεβάσμα του ph μπορεί να αυξήσει την τοξικότητα της αμμωνίας που δεν θα έπρεπε να έχεις!

Δεν ειπα οτι σχετίζεται η απώλεια των ψαριών με τα χαμηλά νιτρικά, για τα κοράλλια νόμιζα ότι έπαιζε ρόλο.
Το six line πήδηξε εξω (αναμενόμενο θα μου πείτε) και η σαλιάρα σίγουρα έφυγε απο γεράματα ειχε ολα τα συμπτώματα τις τελευταίες δυο βδομάδες. δεν έτρωγε και είχε μείνει κόκαλο χώρια που πέρασε τα 3 χρόνια ζωής συνολικά (την ειχα πάρει και τελικό μέγεθος από μαγαζί). Τουλάχιστον απο έρευνα στο ίντερνετ εκεί κατέληξα.
Δεν νομίζω πως συνδυάζονται τα ψάρια με τα κοράλλια στη συγκεκριμένη φάση (αν και πραγματικά εγινε τις 2 επόμενες μέρες που έχασα τα ψάρια) εκτός αν η απότομη διακοπή του ταΐσματος προκάλεσε κάτι άλλο.
Το kh δεν ξέρω πως θα μπορούσε να διαταραχτεί. η όσμωση έχει καινούρια  ολα τα στάδια της (2 μηνών)  και οι αλλαγές είναι στάνταρ και σε χρόνο και σε ποσότητα.
Για την αμμωνία ειναι μεγάλη (μόνιμη κιόλας από όταν έστησα το ενυδρείο) ιστορία  γιαυτό προσθεσα και βράχο πριν λιγες βδομάδες γιατί ήταν λίγος για τα νέα λιτρα του ενυδρείου. Αυτο ειναι κατι που πιστεύω θα φτιάξει σύντομα μόλις "πιάσει δουλειά " και ο επιπλέον βράχος επιτελούς.  Το ph δεν το μετράω και κάθε μερα για να ξερω αν έχει ανεβοκατεβει αλλά μου φαίνεται και λιγο δύσκολο μιας και δεν εχω σκαλίσει κυκλοφορητές  ωστε να αλλάξει η ανατάραξη κτλπ.

Μιας και τα κοράλλια δεν πρόκειται να αντέξουν πολύ ετσι ακόμη πείτε καμιά ιδέα για δράση....

 

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε η αλήθεια ειναι οτι εχω καποια σοβαρά προσωπικά θέματα αυτη τη περίοδο και τα ενυδρεία έρχονται αναγκαστικά σε πολύ δεύτερη μοιρα,,,ισως και για αυτο να έφτασα εκει που έφτασα.
Δεν εχω το μυαλό για να ψαξω αρκετά και να βγάλω άκρη αυτές τις μέρες. Να και εδω μέσα το έγραψα αρκετές μέρες αφού ειναι κλειστά τα κοράλλια.  λιγο σήμερα που καθάρισε το μυαλό μου και ασχολήθηκα προσπαθώ να καταλήξω στο ποιες θα ειναι οι άμεσες ενέργειες μπας και τα βολέψω. Να αυξήσω τις αλλαγές την επόμενη εβδομάδα? να αυξήσω μονο την ποσότητα του νερου αλλαγής? να κάνω και τα δυο μαζί? να ταΐσω τα κοράλλια όσο είναι κλειστά? Πριν λιγο πήρα ενα φραγκ claustea και το έβαλα στο άλλο ενυδρείο ετσι μπας και δω καποια αλλαγή (δεν νομιζω γιατι το φως εκει δεν ειναι για πολλά...).

Link to comment
Share on other sites

για αρχή εύχομαι το προβλήματα σου να είναι περαστικά...τώρα όσο αφορά το ενυδρείο εγώ θα έκανα μία γενναία αλλαγή νερού σίγουρα γιατί απ όπου και αν το δούμε μόνο καλό κάνει η εισαγωγή φρέσκου νερού...αν βρεις χρόνο θα μας βοηθούσε λίγο οπτικό υλικό απ τα κοράλια σου μήπως κάποιος άλλος φίλος παρατηρήσει κάτι που μπορεί να σου διαφεύγει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.
Εκανα αλλαγή 60% και δεν υπάρχει διαφορά ακόμη. Λογικά εδώ ειναι το σημειο που το αφήνω όπως ειναι λίγες μέρες να βρουν κάποιο ρυθμό? Αν μπορέσω αυριο θα κάνω μετρήσεις.
Βελτίωση πάντως δεν είδα ακόμη...  φωτογραφιες δεν ξερω αν θα προλάβω να ανεβάσω γιατι θα λειψω αναγκαστικά για κανα δυο μέρες ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...