Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Πρεπει με καποιο τροπο να ειναι ασφαλες μεχρι να κλεισει η πληγη!!
Βρες ενα τροπο να χωρισεις το ενυδρειο για να το απομονωσεις αλλιως μπορει να υποτροπιαζει συνεχεια!!
Υπάρχει διαχωριστικό?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι θα πρεπει να αυτοσχεδιασεις...

Υπαρχουν εξω για συγκεκριμενα σχηματα και διαστασεις ενυδρειων αλλα δεν θυμαμαι που τα εχω δει και σιγουρα δεν υπαρχουν στην χωρα μας!!

Οπως πχ. αυτα..

https://m.ebay.co.uk/itm/6-Size-Aquarium-Square-Clear-Acrylic-Divider-With-Holes-2-4-Tank-Suction-Clips/401270925336?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20150519202351%26meid%3D710d6ddbfa8940ddb090f44ec5f3072d%26pid%3D100408%26rk%3D8%26rkt%3D25%26mehot%3Dpp%26sd%3D122573193111&_trksid=p2349624.c100408.m2460

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αλάτι χρησιμοποιούσα πάντα στα χρυσόψαρά μου, σε κάθε αλλαγή. Αν θυμάμαι καλά για 40 λίτρα που άλλαζα χρησιμοποιούσα 2 κουταλάκια αλάτι της API. Για τη δοσολογία δεν είμαι σίγουρος αλλά χρησιμοποιούσα πάντα, οπότε δε μπορώ να καταλάβω γιατί μικρή ποσότητα να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Σίγουρα συμφωνώ στο γεγονός ότι όσο λιγότερες παρεμβάσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Η καθημερινή ενασχόληση με αλλαγές, σιφωνάρισμα, φάρμακα κλπ.μόνο καλό δεν κάνει.
Μακάρι να πάνε όλα καλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εχω απογοητευτεί. Εχω κανει σχεδόν τα παντα. Βιταμίνες. Μελαφιξ. Αλατια. Και πανω που έκλεινε κι εκανα χαρά.... Απελπιστηκά. Δεν ξερω πια τι αλλο να κανω.Ετσι μου ρχετσι να κάνω μια αλλαγή νερου και να μην κάνω τίποτα άλλο να το αφήσω στην μοίρα του γιατί οτι κι αν κάνω χαμένο παει. Αλλά το έχω αγαπήσει παρά πολύ και δεν μπορω να σταματήσω τις προσπαθειες. Το αισιόδοξο σε όλη την υπόθεση είναι οτι το ψαράκι είναι αρκετά ζωηρό και πειναλας.....Σκέφτομαι να ξαναριξω αλάτι γιατί πήγαινε καλά η πληγη μέχρι να αρχίσω τις αλλαγές αλλά με τις αλλαγές νερου που έχω κανει έχω χασει την μπάλα με την δοσολογία που θα χρειαστει.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν εχουν περασει 3 μερες απο τοτε πιυ τελειωσες με αλατια κτλ ξεκινα bactopur για την πληγη και να αποφυγεις την μολυνση. Κατα πασα πιθανοτητα ειναι δευτετευουσα μολυνση αυτο. Βιταμινες να παρει τα πανω του το ζωντανο και αλλαγες νερου με αντιχλωριο μεαλοη η αλλα κολλοειδη για την επουλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να σε παροτρύνω να το κάνεις, μιας και άλλοι πιθανόν να γνωρίζουν καλύτερα, θα άφηνα τα πράγματα όπως έχουν, θα πρόσθετα την ανάλογη ποσότητα αλατιού σε κάθε αλλαγή και θα άφηνα τη φύση να δουλέψει. Ήδη έκανες την ενδεδειγμένη θεραπεία και ταλαιπώρησες τα ψαράκια σου με καθημερινές παρεμβάσεις οπότε ή απομονώνεις το ψαράκι που έχει την πληγή ή αφήνεις τα πράγματα να εξελιχθούν μόνα τους κατά τη δική μου γνώμη.

Δε λέω πως πάντα έτσι συμβαίνει αλλά στη δική μου περίπτωση όποια θεραπεία και να ακολουθούσα για οποιοδήποτε πρόβλημα εμφανιζόταν, στο τέλος, και ενώ έδειχναν όλα να είναι οκ, τα ψαράκια δε γινόταν καλά και τα έχανα.

Σου εύχομαι ολόψυχα να το σώσεις και να το έχεις για πολλά χρόνια ακόμη στο ενυδρείο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να τον τραβηξω μερικές κοντινές. Αν εξαίρεσεις την πληγή δείχνει υγιέστατος και πειναλας. Προς το παρόν συνεχίσω μελαφιξ κι απο Δεύτερα σκέφτομαι να φωναξω κάποιον που κανει συντηρήσεις απο κάνα ενυδρειακο μαγαζί να με βοηθήσει να στησω μια καραντίνα μην τα κάνω χαλιά εγώ και τον χειροτερεψω. ff1ce06190b9b1da0fd5f0244bea39b4.jpgbe83dc2c5052fb0bc177ecaa3584011b.jpgeb8a6b30185ffb1e577ad3e92ec9189d.jpg0f3e23188d2cb64c7effe97e36f58341.jpgf42c085c18cf212d8aeb2be84ab490c1.jpg91cdb8293bf0e4ee8592678db4b50b88.jpg08ed434166fe17789328fa581c61cab8.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Μελαφιξ στις οδηγίες για πόσες μέρες γράφει; Έχεις άλλο ενυδρείο για καραντίνα; Μη μπαίνεις σε περιττά έξοδα. Μπορείς και μόνη σου σίγουρα να το κάνεις αν και δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα να του αλλάξεις περιβάλλον. Θα σου πουν οι πιο ειδικοί επί των ασθενειών. Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι όλα οκ; Σταμάτησαν να κρύβονται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Μελαφιξ στις οδηγίες για πόσες μέρες γράφει; Έχεις άλλο ενυδρείο για καραντίνα; Μη μπαίνεις σε περιττά έξοδα. Μπορείς και μόνη σου σίγουρα να το κάνεις αν και δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα να του αλλάξεις περιβάλλον. Θα σου πουν οι πιο ειδικοί επί των ασθενειών. Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι όλα οκ; Σταμάτησαν να κρύβονται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι μια χαρα όλα. Μην σου πω οτι αυτός είναι ο πιο ζωηρουλης. Αυτό είναι που μου κανει εντύπωση.. Σου Στέλνω φωτο να δεις τι μεγάλη πληγή είχε.Στην πρωτη φωτο είναι η πληγή αρχικα. Με θεραπεία τον εφτασα όπως στην δεύτερη φωτο και με το που ησυχασα και ξεκίνησα να αφαιρω αλατια και τα σχετικα μου έγινε έτσι όπως στην τριτη φωτο. Η θεραπεία γίνεται εδώ και τρεις βδομάδες. Είναι πολύς ο καιρός αλλά δεν μπορω να τα σταματήσω όλα και να τον αφήσω. Φοβάμαι μην χειροτερέψει.885af46b6ba772a9b1e7d3ebe3ef661e.jpg5228992e1df03c149c7eab9794a6ffb7.jpg1e6f5d36fd038f5de8333621bc8403d7.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα λίγο και τις οδηγίες του Melafix. Νομίζω πως 2 επαναλήψεις που έχεις κάνει είναι αρκετές.. Κάνε μία αλλαγή χωρίς να καθαρίσεις βυθό και να στρεσάρεις τα ψαράκια σου, πρόσθεσε ανάλογη ποσότητα αλατιού και δες 2-3 μέρες πως θα πάει η πληγή μήπως και δε χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο ούτε να απομονώσεις τον καημένο τον μαυρούλη σου. Κάποιος που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα θα ξέρει να απαντήσει λογικά τι είναι πιο ενδεδειγμένο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βιταμίνη έδωσες; Μήπως θα ήταν καλό να αυξήσεις με κάποιον τρόπο και την οξυγόνωση του ενυδρείου σου; Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, ειναι σαν βαμβακι; δηλαδη σαν να εχει πιασει μυκητα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα λίγο και τις οδηγίες του Melafix. Νομίζω πως 2 επαναλήψεις που έχεις κάνει είναι αρκετές.. Κάνε μία αλλαγή χωρίς να καθαρίσεις βυθό και να στρεσάρεις τα ψαράκια σου. πρόσθεσε ανάλογη ποσότητα αλατιού και δες 2-3 μέρες πως θα πάει η πληγή μήπως και δε χρειαστεί να κάνεις τίποτα άλλο ούτε να απομονώσεις τον καημένο τον μαυρούλη σου. Κάποιος που αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα θα ξέρει να απαντήσει λογικά τι είναι πιο ενδεδειγμένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι απλα δεν ξέρω ποσο αλάτι να βάλω τώρα. Αφού είχα ξεκινήσει ηδη τις αλλαγές τις καθημερινές για να αφαιρεθεί το αλάτι. Εβγαζα για 3 μέρες το 10% οποτε θα έχω βγάλει περιπου 30-35 λιτρα. Εν τω μεταξύ αναρωτιέμαι να αφαιρεσω το αλάτι και να συνεχίσω με μελαφιξ η το αντίθετο. Ποιο απο τα δυο είναι πιο επικίνδυνο για τόσο μακροχρόνια θεραπεία? Σε λίγο θα κλείσω μήνα όπως παω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, ειναι σαν βαμβακι; δηλαδη σαν να εχει πιασει μυκητα;


Δε φαίνεται κάτι τέτοιο στις φωτο., απλά πληγή φαίνεται να έχει. Αν ήταν Fungus δε θα είχαν επηρεαστεί και τα υπόλοιπα ψάρια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, ειναι σαν βαμβακι; δηλαδη σαν να εχει πιασει μυκητα;
Δεν μπορω να το διακρινω καλά. Λες για fungus? Δεν νομιζω αλλά δεν είμαι και σίγουρη αλλά με τόσο αλάτι και μελαφιξ ?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βιταμίνη έδωσες; Μήπως θα ήταν καλό να αυξήσεις με κάποιον τρόπο και την οξυγόνωση του ενυδρείου σου; Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια;
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ναι και ανατάραξη και αεραντλια

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα δεν ξέρω ποσο αλάτι να βάλω τώρα. Αφού είχα ξεκινήσει ηδη τις αλλαγές τις καθημερινές για να αφαιρεθεί το αλάτι. Εβγαζα για 3 μέρες το 10% οποτε θα έχω βγάλει περιπου 30-35 λιτρα. Εν τω μεταξύ αναρωτιέμαι να αφαιρεσω το αλάτι και να συνεχίσω με μελαφιξ η το αντίθετο. Ποιο απο τα δυο είναι πιο επικίνδυνο για τόσο μακροχρόνια θεραπεία? Σε λίγο θα κλείσω μήνα όπως παω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Εγώ θα σταματούσα το φάρμακο και θα συνέχιζα με το αλάτι. Αν προσέχεις την αναλογία δε θα τα πειράξει ακόμη και εάν το χρησιμοποιείς για 3 χρόνια. Επίσης, έχε στο νου σου πως η απότομη αφαίρεση τα ενοχλεί, όχι η πρόσθεση, οπότε αν θέλεις ξεκίνα με μία σταθερή ποσότητα και κινείσου με αυτή στις αλλαγές σου.
Ποιο αλάτι χρησιμοποιείς και σε τι ποσότητες ως τώρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Όντως στην 3η φωτο. φαίνεται κάτι λευκό σαν βαμβάκι. Εκτός αν μας ξεγελάει η φωτο.. Εσύ από κοντά θα μπορείς να διακρίνεις καθαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Εγώ θα σταματούσα το φάρμακο και θα συνέχιζα με το αλάτι. Αν προσέχεις την αναλογία δε θα τα πειράξει ακόμη και εάν το χρησιμοποιείς για 3 χρόνια. Επίσης, έχε στο νου σου πως η απότομη αφαίρεση τα ενοχλεί, όχι η πρόσθεση, οπότε αν θέλεις ξεκίνα με μία σταθερή ποσότητα και κινείσου με αυτή στις αλλαγές σου.
Ποιο αλάτι χρησιμοποιείς και σε τι ποσότητες ως τώρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sanital ketapang αυτό μου δωσανε

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτη η ασπριλα μου φαινεται για βαμβακι. Δεν ασυνηθιστο πανω σε μια ανοιχτη πληγη να εχει πιασει. Σαν δευτερων συμπτωμα. Οχι αν τα αλλα ψαρια ειναι υγιη δεν επιρρεαζονται. Απλα θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι για το τι ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Όντως στην 3η φωτο. φαίνεται κάτι λευκό σαν βαμβάκι. Εκτός αν μας ξεγελάει η φωτο.. Εσύ από κοντά θα μπορείς να διακρίνεις καθαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ουφ δεν κάθεται κι αυτός σε μια μεριά να βγάλω καμια καθαρη....1d5b71f49f1549ef6056d56974afc4e6.jpg74ca1f2286b1b309d0e5de5bdf2893d5.jpgb20fb6e1d130974532d730d391c4ec0d.jpg9c9dcababc6245810ef78a1564aa6759.jpg36c6c731abb6a5da02a1d262983356b2.jpg3ba2401edb121696c6aa3ee53a948f95.jpg5260454c464dda2ecc750b17f93852ad.jpgb52d0f1d984302d708be7999dcba5bdf.jpg577cda4b2412f174968564f6fab462f8.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Sturm έχει δίκαιο. Πάντως είναι πανέμορφος!! Αν όντως είναι έτσι όμως πρέπει να το απομονώσεις και να κάνεις αγωγή για μύκητες. Με μπερδεύει που δεν έχει κανένα σύμπτωμα, βαρεμάρας, που τρώει κανονικά κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτη η ασπριλα μου φαινεται για βαμβακι. Δεν ασυνηθιστο πανω σε μια ανοιχτη πληγη να εχει πιασει. Σαν δευτερων συμπτωμα. Οχι αν τα αλλα ψαρια ειναι υγιη δεν επιρρεαζονται. Απλα θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι για το τι ειναι!
Αν είναι fungus τι κάνω? Μπορεί με τόσο αλάτι και μελαφιξ που έχω ρίξει παραταύτα να έπιασε μύκητα? Δεν θα συμπεριφερόταν σαν άρρωστο? Αυτός κοντεύει να φαει κι εμένα.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Sturm έχει δίκαιο. Πάντως είναι πανέμορφος!! Αν όντως είναι έτσι όμως πρέπει να το απομονώσεις και να κάνεις αγωγή για μύκητες. Με μπερδεύει που δεν έχει κανένα σύμπτωμα, βαρεμάρας, που τρώει κανονικά κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κι εμένα αυτό με μπερδεύει. Τρέχει σαν κατσαριδακι παιζει με πλησιάζει τρώει τι να πω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση Fungus επιβάλεται απομόνωση, καλή οξυγόνωση, αλάτι, βιταμίνες και φάρμακο κατά των μυκήτων.
Μετρήσεις έχεις πάρει καθόλου τις τελευταίες μέρες; Τα νιτρικά σου σε τι επίπεδο είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...