Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Το βλεπω σαν σπυρακι/ κυστη. Χμμμ!
Ωχ. Τι κάνω? Πάντως νομιζω οτι μικραινει απο την μέρα που το ειδα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλη διατροφη και βιταμινες και παρακολουθηση. Ας ελπισουμε οτι θα φυγει μονο του και δεν ειναι κατι πιο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Διατροφή τι μου προτεινετε? Τους ρίχνω νιφάδες megaone. Βιταμίνη 2 φορες την εβδομάδα αγηορακι και μια με δυο φορες την εβδομαδα σπιρουλίνα με κελπ0bc7ad0598af9efc3c02cbe49b5d3727.jpg35e435e81fea502f17a696cadf630a27.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος roulamidi έγραψε:

Να προσθέσω στο νερό το αλάτι που αφαιρεσα?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Εγώ θα πρόσθετα σίγουρα. Σπιρουλίνα δε θα τάιζα πάνω από 1 φορά την εβδομάδα και βιταμίνες θα έδινα 3 φορές για κάποιο διάστημα, ανάλογα και τι γράφουν στις οδηγίες τους φυσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διατροφη καλο ειναι να εχει ποικιλια. Δηλαδη οχι μονο μια. Εγω ταιζω 4 φορες την ημερα απο λιγο διαφορες τροφες!

Link to comment
Share on other sites

Αλλες 2 κατάφερα να βγάλω. Μέχρι και μεγεθυντικο φακό κατέβασα στο κινητό c83206b2190b1292276907ef9bea0bdb.jpg9a954fdb2103242c0fb2f619655de3c3.jpg

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Μια χαρά" είναι το ψαράκι σου. Εφόσον είναι και ζωηρό θα επουλωθεί η πληγή του και θα είσαι κομπλέ. Συνέχισε με αλλαγές (γνώμη μου ΜΕ αλάτι), δώσε βιταμίνες και καμιά καλή τροφή και όλα καλά θα εξελιχθούν. Ρίξε και λίγα βακτήρια. 60άρι είναι το ενυδρείο ή μπερδεύομαι;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Η διατροφη καλο ειναι να εχει ποικιλια. Δηλαδη οχι μονο μια. Εγω ταιζω 4 φορες την ημερα απο λιγο διαφορες τροφες!
Για πες μου πχ τι μπορώ να δίνω ημερησιως

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τροφές από 2-3 διαφορετικές εταιρίες και δίνε κάθε μέρα άλλη. Αν πάρεις από 1 εταιρεία μόνο και διαφορετικές να είναι έχουν πάνω κάτω τα ίδια συστατικά. Εγώ χρησιμοποιούσα Sera, Tropica και Tetra, κάθε μέρα άλλη. Και 1 φορά τη βδομάδα μόνο σπιρουλίνα. Ρίχνε και λίγες σταγόνες βιταμίνες στην τροφή ανά 2-3 μέρες και θα γίνει τούρμπο το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

"Μια χαρά" είναι το ψαράκι σου. Εφόσον είναι και ζωηρό θα επουλωθεί η πληγή του και θα είσαι κομπλέ. Συνέχισε με αλλαγές (γνώμη μου ΜΕ αλάτι), δώσε βιταμίνες και καμιά καλή τροφή και όλα καλά θα εξελιχθούν. Ρίξε και λίγα βακτήρια. 60άρι είναι το ενυδρείο ή μπερδεύομαι;
120αρι. Τα βακτήρια είναι ανοιχτό εδώ και δυο μηνες. Δεν θα χοτν χαλάσει? Εχων βγάλει 30% ( σταδιακές αλλαγές). Λέω να αφαιρεσω αλλά 20% σήμερα και να βάλω αναλογία αλατιού το 50%δηλαδη 4 κοφτά κουταλακια σύμφωνα με τις οδηγίες

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καπάκι και δεν έρχονται σε άμεση επαφή με τον αέρα δε θα έχουν χαλάσει εφόσον δεν παρήλθε η ημερομηνία λήξης τους. 50% είναι αρκετό, θα πρότεινα να μείνεις στο 30-35%. Κάνε μία καλή αλλαγή και πρόσθετε βακτήρια κάθε φορά για κανένα 2μηνο γιατί ακόμη είναι φρέσκο το οικοσύστημά σου. Η λογική λέει όσο αφαιρείς τόσο προσθέτεις. Τώρα αν δεν είσαι σίγουρη και προσθέσεις λίγο παραπάνω από ό,τι αφαίρεσες δε θα έχεις πρόβλημα, το ανάποδο μας πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καπάκι και δεν έρχονται σε άμεση επαφή με τον αέρα δε θα έχουν χαλάσει εφόσον δεν παρήλθε η ημερομηνία λήξης τους. 50% είναι αρκετό, θα πρότεινα να μείνεις στο 30-35%. Κάνε μία καλή αλλαγή και πρόσθετε βακτήρια κάθε φορά για κανένα 2μηνο γιατί ακόμη είναι φρέσκο το οικοσύστημά σου. Η λογική λέει όσο αφαιρείς τόσο προσθέτεις. Τώρα αν δεν είσαι σίγουρη και προσθέσεις λίγο παραπάνω από ό,τι αφαίρεσες δε θα έχεις πρόβλημα, το ανάποδο μας πειράζει.
Για αυτό λέω πενήντα . επειδή ηδη έχω αφαιρέσει μέσα στην εβδομαδα 30 και σκέφτομαι αλλά 20 σήμερα γιατί τόσο λέει το μελαφιξ οτι πρεπει να αφαιρεθεί όταν τελειώσει η θεραπεία. Και σκέφτομαι να μην ρίξω άλλο. Η να συνεχίσω και το μελαφιξ?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα της API αλλά από ό,τι διαβάζω αυτό πρέπει να είναι πιο "σύγχρονο". Επίσης, λέει πως είναι κατάλληλο για όλα τα ψάρια και καλό είναι να χρησιμοποιείται σε κάθε αλλαγή. Έχω την αίσθηση πως εάν προσθέσεις 2 κουταλάκια θα είσαι οκ και σε κάθε αλλαγή σου, εφόσον είναι πάνω κάτω 40-50 λίτρα  2 κουταλάκια καλά διαλυμένο θα είναι οκ. Το Μελαφιξ φτάνει! Κάνε μια αλλαγή και μην το χρησιμοποιείς άλλο. Πόσα λίτρα αλλάζεις συνήθως;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, λάθος αλάτι είδα. Μπερδεύτηκα με αυτό: https://www.quiko.gr/tropical-sanitalaloeveraalati-100ml.el.aspx

Νομίζω είναι πιο κατάλληλο για το ενυδρείο σου. Η δοσολογία είναι η ίδια αλλά νομίζω πως https://www.quiko.gr/tropical-sanitalketapangalati-100ml.el.aspx (το δικό σου) ενδύκνειται για άλλα νερά/ψάρια. Για ρίξε μια ματιά.

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, λάθος αλάτι είδα. Μπερδεύτηκα με αυτό: https://www.quiko.gr/tropical-sanitalaloeveraalati-100ml.el.aspx
Νομίζω είναι πιο κατάλληλο για το ενυδρείο σου. Η δοσολογία είναι η ίδια αλλά νομίζω πως https://www.quiko.gr/tropical-sanitalketapangalati-100ml.el.aspx (το δικό σου) ενδύκνειται για άλλα νερά/ψάρια. Για ρίξε μια ματιά.
Το ξέρω αλλά αυτό μου δώσανε κι εκεί που το πήρα ήξερε οτι το θέλω για χρυσόψαρα. Λες να πάω να πάρω άλλο?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα της API αλλά από ό,τι διαβάζω αυτό πρέπει να είναι πιο "σύγχρονο". Επίσης, λέει πως είναι κατάλληλο για όλα τα ψάρια και καλό είναι να χρησιμοποιείται σε κάθε αλλαγή. Έχω την αίσθηση πως εάν προσθέσεις 2 κουταλάκια θα είσαι οκ και σε κάθε αλλαγή σου, εφόσον είναι πάνω κάτω 40-50 λίτρα  2 κουταλάκια καλά διαλυμένο θα είναι οκ. Το Μελαφιξ φτάνει! Κάνε μια αλλαγή και μην το χρησιμοποιείς άλλο. Πόσα λίτρα αλλάζεις συνήθως;
Λόγω οτι ήθελα να αφαιρεσω το αλάτι ξεκίνησα κι άλλαζαν το 10% καθημερινα. Την τριτη μέρα όμως είδα αυτό και σταμάτησα.Οποτε έχω αλλάξει το 30%. Συνήθως αλλαζω 30 λίτρα. Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα. 80χ45χ35

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό το αλάτι δε μπορώ να πω με σιγουριά αλλά από την περιγραφή του υποθέτω πως δεν κάνει. Αν και έχω ιδιαίτερες αμφιβολίες για το κατά πόσο έχουν επί της ουσίας διαφορά τα σκευάσματα που κυκλοφορούν στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό που προτείνεται ως το πλέον κατάλληλο από τον παρασκευαστή. Δεν είναι δα και κάτι που κοστίζει και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Στα 30lt βάζε 1+1 "κοφτό". Σου μένει καθόλου αδιάλυτο; Πρέπει να λιώνει εντελώς και όσο μπορείς να μην το ρίχνεις απευθείας πάνω στα ψάρια.
Μην ξεχάσεις τα βακτήρια στην αλλαγή. Έκανες σήμερα τελικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το γνωρίζω καθόλου αυτό το αλάτι δε μπορώ να πω με σιγουριά αλλά από την περιγραφή του υποθέτω πως δεν κάνει. Αν και έχω ιδιαίτερες αμφιβολίες για το κατά πόσο έχουν επί της ουσίας διαφορά τα σκευάσματα που κυκλοφορούν στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό που προτείνεται ως το πλέον κατάλληλο από τον παρασκευαστή. Δεν είναι δα και κάτι που κοστίζει και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Στα 30lt βάζε 1+1 "κοφτό". Σου μένει καθόλου αδιάλυτο; Πρέπει να λιώνει εντελώς και όσο μπορείς να μην το ρίχνεις απευθείας πάνω στα ψάρια.
Μην ξεχάσεις τα βακτήρια στην αλλαγή. Έκανες σήμερα τελικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι δεν εκανα γιατί έχω αυτό το αλάτι. Θα πάω αύριο να πάρω το άλλο αν και αυτο είχα τόσο καιρό μέσα και δεν ξέρω αν κάνει να το ανακατεψω με άλλο. Δηλαδή υπάρχει ηδη 70% αλάτι αφού έχω αφαιρέσει το 30%. Κατσλαβες? Παρατηρούσα την πληγή τωρα . όχι δεν έχει βαμβάκι. Είναι όλο στρογγυλή σαν να έσκασε σπυρι.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...