Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

 
 
Το Googlara, ναι, είδα! Δε συνάντησα ποτέ τέτοιο ψάρι σε όσα πετ πηγαίνω από το 2012! [emoji4] [emoji4]
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
Κι εγώ εψαξα παρά πολύ για να το βρω.... Που να φανταστώ οτι θα θέλω να το τηγανισω μετα.....[emoji13]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το Ph θα μιλήσουν οι πιο ειδικοί. Βιταμίνες για 7 μέρες μπορείς αλλά καλύτερα στην τροφή. Αν δεν ταΐζεις μπορείς ανά 2 μέρες να ρίχνεις απευθείας στο νερό αλλά με κλειστά φώτα γιατί είναι φωτοευαίσθητες. Δες και τις οδηγίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το Ph θα μιλήσουν οι πιο ειδικοί. Βιταμίνες για 7 μέρες μπορείς αλλά καλύτερα στην τροφή. Αν δεν ταΐζεις μπορείς ανά 2 μέρες να ρίχνεις απευθείας στο νερό αλλά με κλειστά φώτα γιατί είναι φωτοευαίσθητες. Δες και τις οδηγίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στην τροφή βάζω. Πηρα fishtamin. Βέβαια είχα ρίξει και στο νερό microbe lift vitamino με αμινοξέα. Τα βλέπω τούρμπο να γίνονται τα ψάρια. Αμα τα δω να πετάνε θα φταίει το red bull[emoji13]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για αυτό το μικρο έκανε ακροβατικά. Σπινταρισε. Λες να ξυνοταν και να έχω αλλά τώρα? Αυτό μου έλειπε!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω. Οι μετρήσεις σου ήταν όλες καλές οπότε μάλλον έτυχε. Το κάνουν που και που.. Προχώρα στη μεταφορά αύριο και αναμένουμε νέα. Όλα καλά θα πάνε


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω. Οι μετρήσεις σου ήταν όλες καλές οπότε μάλλον έτυχε. Το κάνουν που και που.. Προχώρα στη μεταφορά αύριο και αναμένουμε νέα. Όλα καλά θα πάνε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σας ευχαριστώ πάντως. Ξέρω οτι έχω γίνει κουραστική με τόσες ερωτήσεις αλλά έχω φαει κόλλημα με το μαυρουλη και προσπαθώ να τον σώσω και να του δώσω τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης. Και για τα υπόλοιπα βέβαια ακόμα και για αυτό που προοριζω για τηγάνι.... Αλλά του έχω αδυναμία του χοντρουλη τι να κάνω..... Και να φανταστεις οτι δεν μου άρεσαν καθόλου στην αρχή τα μπλακ Μουρ . Είναι όμως τελικά το πιο επικοινωνιακό και με χαρακτήρα. Δεν φαντάζεσαι όταν πλησιαζω τι κανει.... Θαρρείς και καταλαβαίνει οτι το αγαπάω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρουλα, για μενα βγαλε το μαυρο. Θα μπορεις να κανεις στοχευμενες θεραπειες χωρις να ενοχλεις τα υπολοιπα. Και χωρις να εχεις αμφιβολιες αν το ενοχλει αλλο ψαρι.

Παρακολουθα τον δραστη πως φερεται σε ολα γενικα.

Το ξυσιμο ειναι απο καποια ενοχληση μαλλον. Ισως να μην ειναι και τιποτα ανησυχητικο. Αν το δεις να το κανει συνεχεια τοτε να ανησυχησεις.

Κανε οπως ειπες με την καραντινα. 

Δες τις οδηγιες των βιταμινων. 

Αχρηστη δεν εισαι!

Η λεξη ειναι καννιβαλιζω και οχι καρνιβαλιζω! Καρνιβαλιζω ειναι για τα καρναβαλια! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Ρουλα, για μενα βγαλε το μαυρο. Θα μπορεις να κανεις στοχευμενες θεραπειες χωρις να ενοχλεις τα υπολοιπα. Και χωρις να εχεις αμφιβολιες αν το ενοχλει αλλο ψαρι.
Παρακολουθα τον δραστη πως φερεται σε ολα γενικα.
Το ξυσιμο ειναι απο καποια ενοχληση μαλλον. Ισως να μην ειναι και τιποτα ανησυχητικο. Αν το δεις να το κανει συνεχεια τοτε να ανησυχησεις.
Κανε οπως ειπες με την καραντινα. 
Δες τις οδηγιες των βιταμινων. 
Αχρηστη δεν εισαι!
Η λεξη ειναι καννιβαλιζω και οχι καρνιβαλιζω! Καρνιβαλιζω ειναι για τα καρναβαλια! [emoji14]


Καννιβαλιζω δεν έγραψα? Αν όχι φταίει ο κορεκτορας. Νομιζω οτι αν βγάλω το μαυρο θα το στρεσαρω και δεν είναι οτι καλυτερο έτσι όπως είναι. Και θα στερηθεί και το χαλικακι που τόσο λατρεύει να μασουλαει..... Δεν ξέρω..... Νιώθω οτι θα του κάνω κακό αν τον απομόνωση για αυτό το αποφεύγω τοσο καιρό μέχρι που είδα σήμερα τι τσιμπήματα ετρωγε απο το μικρο

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η λεξη ειναι κανιβαλιζω με ενα ν...

Καννιβαλιζω με 2 ν δεν υπαρχει...

Οπως δεν υπαρχει και καρνιβαλιζω...

Υπαρχει καρναβαλιζω οταν ειναι καποιος για τα καρναβαλια!!:shifty:

 

Για μενα ηρεμησε και μην αγχωνεσαι και η λυση θα βρεθει μπροστα σου...

Εφοσον καταφερες και εκανες το ψαρι καλα μια φορα θα το καταφερεις και δευτερη...

Απλα θα πρεπει να χρησιμοποιηθει οπωσδηποτε καραντινα!!;)

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η λεξη ειναι κανιβαλιζω με ενα ν...
Καννιβαλιζω με 2 ν δεν υπαρχει...
Οπως δεν υπαρχει και καρνιβαλιζω...
Υπαρχει καρναβαλιζω οταν ειναι καποιος για τα καρναβαλια!!
 
Εντάξει ρε παιδιά. Το τελευταιο πράγμα που σκέφτομαι είναι η ορθογραφία μου. Με το ψαράκι μου τι θα κάνω σκέφτομαι. Το μικρο η το μαύρο σε απομόνωση? Μπερδευτηκα παλι......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαλεξε..

Εγω θα εβαζα το υγιες ..

Τα παιδια το πληγωμενο..

Η γνωμη κανενος μας δεν αλλαζει οποτε απλα θα πρεπει να διαλεξεις!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το κάνουμε αλλιως? Για ποιους λόγους πιστεύετε οτι είναι καλυτερα το υγιές σε απομόνωση και το αντίθετο για ποιους λόγους το χτυπημένο. Εγώ απλα σκέφτομαι οτι το χτυπημένο θα στρεσαριστει πράγμα που μπορεί να το χειροτερέψει κι οτι το νερο του μεγάλου θα είναι καλύτερης ποιοτητας. Επειδή είμαι αρχαρια όμως καλυτερα να μου πει ένας πιο έμπειρος.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνουμε αλλιως? Για ποιους λόγους πιστεύετε οτι είναι καλυτερα το υγιές σε απομόνωση και το αντίθετο για ποιους λόγους το χτυπημένο. Εγώ απλα σκέφτομαι οτι το χτυπημένο θα στρεσαριστει πράγμα που μπορεί να το χειροτερέψει κι οτι το νερο του μεγάλου θα είναι καλύτερης ποιοτητας. Επειδή είμαι αρχαρια όμως καλυτερα να μου πει ένας πιο έμπειρος.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Εγώ όπως έγραψα και πιο πάνω θα απομόνωνα το ζωηρό για τους λόγους που παραθέτεις και εσύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ρουλα εγω θα εβγαζα το αρρωστο για τους εξης λογους: α) Εξοικονομηση φαρμακου, β) δεν υπαρχει λογος να βαλεις στην διαδικασια της θεραπειας και υγιη ψαρια, γ) μπορεις να κανεις στοχευμενες ενεργειες στο συγκεκριμενο ψαρι, δ) δεν υπαρχει λογος να υποβαλλεις σε φαρμακο και τα υπολοιπα υγιη ψαρια ( διαφορετικο απο το β ) , ε) δεν ξερεις αν καποιο αλλο ψαρι αρχισει να του επιτιθεται και τελος στ) δεν ξερεις αν θα βγαλει κατι μεταδοτικο ως δευτερευον!

Το στρες ετσι κι αλλιως υπαρχει στο μεγαλο αφου ξυλοφορτωνεται. Λιγοτερο στρες θα εχει αν θα ειναι μονο του και ηρεμο με κλειστα φωτα!

 

Η λεξη καννιβαλος φυσικα και υπαρχει και γραφεται με δυο ν και δυστυχως εχει πεσει θυμα της απλουστευσης την γλωσσας μας οπως ο Γιαννης με ενα ν! Θα την συναντησεις και με ενα ν!

Η λεξη καρναβαλι ειναι ξενη και προερχεται απο την λεξη carnival και οχι carnaval και στα αγγλικα σημαινει γιορτη!

Η λεξη καρνιβαλιζω η καρναβαλιζω ειναι ρημα και δηλωνει πραξη ( κανεις καρναβαλισμους ) και οχι ουσιαστικο ωστε να δηλωνει ιδιοτητα ( εισαι για τα καρναβαλια ) !

 

 

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Η λεξη καννιβαλος φυσικα και υπαρχει και γραφεται με δυο ν και δυστυχως εχει πεσει θυμα της απλουστευσης την γλωσσας μας οπως ο Γιαννης με ενα ν! Θα την συναντησεις και με ενα ν!

Θα την συναντησεις μονο με ενα ν! 

99 στις 100 φορες...

Καποτε μπορει να γραφοταν και με οξεια και περισπωμενη..

πριν 30 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Η λεξη καρναβαλι ειναι ξενη και προερχεται απο την λεξη carnival και οχι carnaval και στα αγγλικα σημαινει γιορτη!

Η λεξη καρνιβαλιζω η καρναβαλιζω ειναι ρημα και δηλωνει πραξη ( κανεις καρναβαλισμους ) και οχι ουσιαστικο ωστε να δηλωνει ιδιοτητα ( εισαι για τα καρναβαλια ) !

 

 

Νομιζω οτι ο μπαμπινιωτης εχει αλλη αποψη!!

http://meropitopik.blogspot.gr/2009/03/blog-post_10.html?m=1

Το ιδιο και η εκκλησια μας!!!

http://orthodox-world.pblogs.gr/2009/01/ti-einai-to-karnabali-apo-poy-proerhetai-kai-giati-den-symbadize.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να λάβω μέρος σε όλο αυτό, προσωπικά, και δεν το λέω ειρωνικά, σε ευχαριστώ stathis spithas γιατί εκτός από ψάρια θα μάθουμε και καλύτερα ελληνικά. :) Ενδιαφέροντα τα όσα παράθεσες. Τώρα αν γράφεται η λέξη με ένα ν ή με δύο κατά το Γιάνης ή Γιάννης δεν ξέρω αλλά σίγουρα είχε ενδιαφέρον όλο αυτό.

 

Ρούλα, είδες πως μέσα από την ατυχία σου είχες την τύχη εσύ και μαζί σου και εμείς που διαβάζουμε το θέμα σου να παρακολουθήσουμε και επιμορφωτικές συζητήσεις; :P

Όπως και να'χει, ελπίζω να μη συνεχιστεί το παραπάνω και να μας έχεις ευχάριστα νέα όπως και αν αποφασίσεις να δράσεις. Σημασία έχει το ψαράκι σου να γίνει καλά και όλα τα υπόλοιπα να είναι επίσης καλά και να κάνεις ό,τι λέει η καρδιά σου και η κρίση σου στο θέμα της απομόνωσης.

Τέλος, να πω πως καμιά φορά όσο και να προσπαθήσουμε μπορεί να έχουμε κάποια απρόσμενη απώλεια οπότε να μην αισθάνεσαι άσχημα όποια έκβαση και να έχουν όλα όσα έκανες που προσωπικά πιστεύω θα έχει αίσια έκβαση το εγχείρημά σου.

Περιμένουμε νέα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά με βαριά καρδιά απομόνωσαν το χτυπημένο. Ο λογος που τελικά το εκανα έτσι είναι για να μην επβαρυνω άλλο το ενυδρείο με θεραπείες και ο άλλος γιατί το ενοχλεί και ενα άλλο καλικο που έχω. Οχι τόσο πολύ οσο αυτό το μικρο αλλά οσο να ναι καταπιεζόταν.... Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχει στρεσαριστει αλλά φαινεται να απολαμβάνει την ησυχία του. Θα δειξει. Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί του έχω αδυναμία.....ο άλλος ο μικρός κανιβαλος η όπως αλλιως γράφεται φαίνεται λίγο επιθετικός γενικά πράγμα που με ανησυχεί και με βάζει σε σκέψεις μήπως τελικά εκανα λάθος κι έπρεπε να απομονωθεί αυτός. Θα παρατήρησω αργότερα πιο καλα και θα σας πω. Οσο για την ορθογραφία της λεξης δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ασχοληθω.. Πρώτον γιατί νομίζω τα χω αρκετά καλά με τον εαυτό μου ώστε να μπορω να δεχτώ το λάθος μου χωρίς να με μειώνει αυτό ως ανθρωπο και δεύτερον γιατί έχω βάλει ενα στοχο να κάνω ενα ψαράκι καλά και δεν νομιζω οτι μου χρησιμεύει αυτήν την στιγμη τουλαχιστον σε κατι. Πάντως ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλες σας γιατί αν περίμενα απο τα Πετ να με βοηθήσουν θα το χα χασει ηδη το ψάρι. Αν κι ευτυχώς εκεί που ψωνιζω είναι καλοι γνωστές του είδους δεν παύει να είναι εμποροι. Για αυτό σας ευχαριστώ και παλι και θα σας ενημερωνω διαρκως .....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ορθα επραξες. Τωρα αν το αλλο ψαρακι εχει επιθετικες τασεις αυτο ειναι αλλο θεμα που πρεπει να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Ορθα επραξες. Τωρα αν το αλλο ψαρακι εχει επιθετικες τασεις αυτο ειναι αλλο θεμα που πρεπει να δεις.
Τι κανουν σε τέτοιες περιπτωσεις?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν ειναι στανταρ. Θυμισε μου ποσα ψαρια εχεις μεσα και ποσα λιτρα;

Η βαζεις κι αλλα για να μοιραστει η επιθετικοτητα, απομακρυνεις το επιθετικο, απομακρυνεις το αδυναμο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας καμιά φωτογραφία και από την καραντίνα σου. Με τόση συζήτηση τον αγαπήσαμε και εμείς τον μαυρούλη σου! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν ειναι στανταρ. Θυμισε μου ποσα ψαρια εχεις μεσα και ποσα λιτρα;
Η βαζεις κι αλλα για να μοιραστει η επιθετικοτητα, απομακρυνεις το επιθετικο, απομακρυνεις το αδυναμο κτλ κτλ.
Δεν με παιρνει για αλλά. Είμαι οριακά. Είναι 120 λίτρα κι έχω 4. Βέβαια σκοπεύω μελόντικα να πάω σε 250-300

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι τα πράγματα; Ηρέμησε ο νταής; Ρε λες να καταλάβαινε την αγάπη σου για το μαύρο και να έκανε αντίποινα; :P


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι τα πράγματα; Ηρέμησε ο νταής; Ρε λες να καταλάβαινε την αγάπη σου για το μαύρο και να έκανε αντίποινα; [emoji14]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο νταης παραμένει νταης......

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...