Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Βιταμινη και κολλοειδη να συνελθει! 
Τα χρυσοψαρα στο ζευγαρωμα ειναι βιαια! Ισως το αλλο να το στιμωχνε για ζευγαρωμα. Αλλα αυτο θα στο πουν οι χρυσοψαραδες καλυτερα.



Είναι σε ηλικία αναπαραγωγής τα ψαράκια αυτά; Μάλλον πολύ νεαρά φαίνονται για αναπαραγωγή. Ίσως κάτι άλλο να συμβαίνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Οτάν γίνει καλά αν γίνει καλά το μεταφέρω ξανά στο μεγαλο ενυδρείο? Αν συνεχιστεί αυτή η βία τι θα γίνει? Θα το χω πάντα απομονωμένο?Μήπως να εβγαζα το επιθετικό? Ετσι όπως μου χει σπάσει τα νεύρα ευχαρίστως το τηγανιζα το καλικοemoji13.png

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λογικα ναι. Το ψαρακι θα πρεπει να γυρισει στο μεγαλο. Εγω παντα οταν επαναφερω ψαρι απο θεραπεια το βαζω νυχτα οταν ειναι κλειστα τα φωτα.

Τωρα πιο θα στειλεις( αν θα στειλεις ) ειναι δικη σου αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Για να "στείλεις" κάποιο θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι αυτό κάνει τη ζημιά που δεν είμαστε σίγουροι και από την άλλη γιατί να το στείλεις; Κρίμα δεν είναι και αυτό; Εγώ δε νομίζω πως η απομόνωση θα αλλάξει και πολλά, ίσα ίσα. Μέχρι η καραντίνα να αποκτήσει κατάλληλες συνθήκες τζάμπα θα στρεσαριστεί το ψαράκι. Αν μιλούσαμε για μια καραντίνα τουλ.30-40 λίτρων άλλαζε το πράγμα. Στα 13lt δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα είναι απ'το μεγάλο ενυδρείο..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κυνηγητό που βλέπουμε στο τελευταίο βίντεο το έχεις δει να συμβαίνει συχνά; Τα άλλα 2 ψαράκια δεν τα ενοχλεί το ζωηρό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

@roulamidi αν θες ακουσε με σε παρακαλω....

Αν δεν σου κανει να απομονωσεις το ψαρι που ειναι αρρωστο απομονωσε το υγιες που εχει μαθει να τρεφεται απο την πληγη του!!

Εχει μαθει να "καρνιβαλιζει" και αυτο θα γινεται με οποιοδηποτε ζωντανο πληγιασει μεσα στο ενυδρειο..

Αν δεν το κανεις καποια στιγμη θα τα παρατησει και δεν θα ειναι τοσο ενεργο στο ταισμα και μεσα σε δυο  εικοστρετραωρα θα το χασεις οποιαδηποτε κινηση και να κανεις..

Αυτα απο μενα..

Η επιλογη ηταν και ειναι δικη σου!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites




Είναι σε ηλικία αναπαραγωγής τα ψαράκια αυτά; Μάλλον πολύ νεαρά φαίνονται για αναπαραγωγή. Ίσως κάτι άλλο να συμβαίνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οχι είναι πολύ μικρά ακομα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα 2 ψαράκια τα πειράζει το ζωηρό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[mention=63545]roulamidi[/mention] αν θες ακουσεμε σε παρακαλω....
Αν δεν σου κανει να απομονωσεις το ψαρι που ειναι αρρωστο απομονωσε το υγιεες που εχει μαθει να τρεφεται απο την πληγη του!!
Εχει μαθει να "καρνιβαλιζει" και αυτο θα γινεται με οποιοδηποτε ζωντανο πληγιασει μεσα στο ενυδρειο..
Αν δεν το κανεις καποια στιγμη θα τα παρατησει και δεν θα ειναι τοσο ενεργο στο ταισμα και μεσα σε δυο  εικοστρετραωρα θα το χασεις οποιαδηποτε κινηση και να κανεις..
Αυτα απο μενα..
Η επιλογη ηταν και ειναι δικη σου!!
Μόλις αγόρασαν ενα 35 λίτρα κι ούτε να το στησω δεν μπορω. Τόσο άχρηστη.... Εχω απελπιστει......ποιο να βγάλω ποιο να αφήσω.... Στο Πετ μου είπαμε να κλείσω τα φώτα του ενυδρείου μέχρι να στρώσει ας πούμε λίγο το μικρο ενυδρείο κάνα δυο μέρες και μετα να το βάλω. Μου δώσανε και σέρα fishtamin και βακτήρια . είναι ενα μπαχαλο όλα μες το μυαλό μου τωρα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα 2 ψαράκια τα πειράζει το ζωηρό;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σπάνια. Γενικα το black moor το κυνηγάνε αυτο κι ενα αλλο καλικο μεγαλυτερο που χω.αλλά κι αυτός επιτίθεται καμια φορα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κυνηγητό που βλέπουμε στο τελευταίο βίντεο το έχεις δει να συμβαίνει συχνά; Τα άλλα 2 ψαράκια δεν τα ενοχλεί το ζωηρό;
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Οχι συχνα δεν γινόταν. Συνήθως τσακωνόταν με ενα άλλο μονο την ωρα του φαγητού αλλά σήμερα ναι μου το κυνηγάει αρκετα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ηρέμησε! Ήδη έκανες πολλά για το ψαράκι και άχρηστη δεν είσαι. Εγώ θα άφηνα το άρρωστο στο υπάρχον ενυδρείο που οι συνθήκες του νερού είναι αυτές που έχεις περιγράψει και θα απομόνωνα για λίγο το ζωηρό εάν σώνει και καλά θες να απομονώσεις κάποιο και είσαι πεπεισμένη ότι αυτό φταίει. Κρίμα για οποιοδήποτε ψαράκι βγάλεις αλλά φαίνεται το μαύρο να το έχεις αδυναμία οπότε... It's up to you


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Αρχικά ηρέμησε! Ήδη έκανες πολλά για το ψαράκι και άχρηστη δεν είσαι. Εγώ θα άφηνα το άρρωστο στο υπάρχον ενυδρείο που οι συνθήκες του νερού είναι αυτές που έχεις περιγράψει και θα απομόνωνα για λίγο το ζωηρό εάν σώνει και καλά θες να απομονώσεις κάποιο και είσαι πεπεισμένη ότι αυτό φταίει. Κρίμα για οποιοδήποτε ψαράκι βγάλεις αλλά φαίνεται το μαύρο να το έχεις αδυναμία οπότε... It's up to you


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι του έχω αδυναμία. Εκτός οτι έχω χαλάσει ενα υπέρογκο ποσο έχω στρεσαριστει και πολυ. Είμαι απο τις 6 το πρωι στο ποδι λόγω δουλειάς και υπιχρεωσεων και αυτή την στιγμη αρχίζουν και με εγκαταλείπουν οι δυνάμεις μου. Μπερδευτηκα κιόλας με το τι πρεπει να κάνω τελικά κι αυτή τη στιγμη τα παράτησαν ολα! Απο που να αρχίσω και που να τελειώσω....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να "στείλεις" κάποιο θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι αυτό κάνει τη ζημιά που δεν είμαστε σίγουροι και από την άλλη γιατί να το στείλεις; Κρίμα δεν είναι και αυτό; Εγώ δε νομίζω πως η απομόνωση θα αλλάξει και πολλά, ίσα ίσα. Μέχρι η καραντίνα να αποκτήσει κατάλληλες συνθήκες τζάμπα θα στρεσαριστεί το ψαράκι. Αν μιλούσαμε για μια καραντίνα τουλ.30-40 λίτρων άλλαζε το πράγμα. Στα 13lt δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα είναι απ'το μεγάλο ενυδρείο..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόλις αγόρασαν ενα 35 λιτρα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω νερό απο το ενυδρείο μου στο 35λιτρο και μακαρονι απο το φίλτρο μου θα είναι εντάξει οι συνθήκες του νερου να βάλω μέσα το επιθετικό να δω αν καλυτερευει το μαυρακι μου?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τεινω να συμφωνησω με τον stathi spitha. Υστερα απο ώρες παρατήρησης πιστεύω οτι το μικρο καλικο καρνιβαλιζει γιατί παει και του τσιμπάει την πληγή. Με τα αλλά τσακώνεται μονο την ωρα του φαγητού κι απλα σπρώχνονται δεν τσιμπιουνται. Ενω αυτό παει στα καλά καθουμενα και το τσιμπάει πανω στην πληγουλα του. Αυτό θα απομονωσω για να μην το τηγανισω!!!!!

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Σου εύχομαι να πετύχει και να ιαθεί πλήρως και σύντομα. Να μας κρατάς ενήμερους


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Σου εύχομαι να πετύχει και να ιαθεί πλήρως και σύντομα. Να μας κρατάς ενήμερους


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εννοείται.... Αύριο θα κάνω την διαδικασία. Ξεκιναω με νερό απο το ενυδρείο μου στο 35 λίτρο. Βάζω μακαρονι απο το φίλτρο μου στο μικρο φιλτρακι. Και στο μεγαλο βάζω ανάλογη δοσολογία αλατιού με το νερό που θα αφαιρεσω για να μην έχω προβλήματα με την οσμωτική πίεση. Σωστα τα λέω? Βιταμίνη μου ειπαν μπορω να βάζω κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλά. Ισχυει?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόλις ειδα κάτι που δεν το χω ξαναδεί. Το μικρο καλικο έκανε κωλοτουμπες στο χαλίκι και μετα έπαιρνε φορά σαν να το τιναζε ρεύμα και έκανε ακροβατικά μες το ενυδρείο.!!! Δεν προλαβα να το τραβηξω βίντεο. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Πάντως συνεχίζει ακάθεκτο να κυνηγάει την πληγή του μσυρουλη μου.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Το καλικο τι είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χρυσοψαρο.calico fantail

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα πολύχρωμα.πχ αυτοfd83768db10cdebdd45d899cc844f613.jpg&key=5ff2f776b106f6b49cb6054405497e43a39d164fd48ed2ea080ab07db4065d5c

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Το Googlara, ναι, είδα! Δε συνάντησα ποτέ τέτοιο ψάρι σε όσα πετ πηγαίνω από το 2012! [emoji4] :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την βιταμίνη να την δίνω κάθε μέρα με χρι να γινει όπως μου ειπαν στο πετ? Γιατί κάποιοι μου ειπαν οτι δεν πρεπει να δίνω συχνα. Τι να κάνω? Επίσης υπάρχει κάποιος τροπος να χαμηλωσω λίγο το. PH μου? Είναι στο 8,5. Και της βρύσης τοσο είναι. Σας ζαλισα με ερωτήσεις ε? Που θα παει ρε παιδιά.... Θα μάθω και θα δίνω εγώ μετα συμβουλές [emoji39]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...