Jump to content

Περίεργη συμπεριφορα.


Recommended Posts

Α και δεν μένει αδιάλυτο γιατί το χτυπάω στην φραπεδιερα πρωτα.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα γιατί έχω αυτό το αλάτι. Θα πάω αύριο να πάρω το άλλο αν και αυτο είχα τόσο καιρό μέσα και δεν ξέρω αν κάνει να το ανακατεψω με άλλο. Δηλαδή υπάρχει ηδη 70% αλάτι αφού έχω αφαιρέσει το 30%. Κατσλαβες? Παρατηρούσα την πληγή τωρα . όχι δεν έχει βαμβάκι. Είναι όλο στρογγυλή σαν να έσκασε σπυρι.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Πώς υπολογίζεις τα ποσοστά; Αρχικά πόσα κουταλάκια έβαλες; Και στις αλλαγές πώς το πήγαινες; Αν καταλαβαίνω σωστά έβαλες αρχικά 4 κουταλάκια που είναι η συνιστώμενη ποσότητα για αρχή και μετά δεν πρόσθετες άλλο για 3 συνεχόμενες αλλαγές; Καλά κάνεις και το βάζεις στον κουβά πρώτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites





Πώς υπολογίζεις τα ποσοστά; Αρχικά πόσα κουταλάκια έβαλες; Και στις αλλαγές πώς το πήγαινες; Αν καταλαβαίνω σωστά έβαλες αρχικά 4 κουταλάκια που είναι η συνιστώμενη ποσότητα για αρχή και μετά δεν πρόσθετες άλλο για 3 συνεχόμενες αλλαγές; Καλά κάνεις και το βάζεις στον κουβά πρώτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εβαλαν 8 κουταλακια αρχικα. Είναι 4 για κάθε 50λιτρα. Εγώ έχω 120 λίτρα. Κάθε φορά που εκανα αλλαγή γιατί το μελαφιξ θέλει αλλαγή στην εβδομαδα πανω 25% αλλαγή και μετα επανάληψη εβαζα την ανάλογη δοσολογία αλατιού. Σταμάτησα να βαζω αλάτι στις αλλαγές τώρα που ήθελα να το αφαίρεσω. Οτάν λέω οτι υπαρχρι το 70% εννοώ η ανολογια βάσει της ποσότητας που έχω βάλει. Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτό λου θέλω να πω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites






Εβαλαν 8 κουταλακια αρχικα. Είναι 4 για κάθε 50λιτρα. Εγώ έχω 120 λίτρα. Κάθε φορά που εκανα αλλαγή γιατί το μελαφιξ θέλει αλλαγή στην εβδομαδα πανω 25% αλλαγή και μετα επανάληψη εβαζα την ανάλογη δοσολογία αλατιού. Σταμάτησα να βαζω αλάτι στις αλλαγές τώρα που ήθελα να το αφαίρεσω. Οτάν λέω οτι υπαρχρι το 70% εννοώ η ανολογια βάσει της ποσότητας που έχω βάλει. Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις αυτό λου θέλω να πω.....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ναι περίπου κατάλαβα τι εννοείς. Απλά το αλάτι γράφει 4 κουταλάκια/50lt για καραντίνα, για προστασία-συντήρηση λέει 2. Οπότε εφόσον υπολογίζεις την ποσότητα αυτή, ξεκίνα από αύριο σταθερά 2 κουταλάκια ανά 50lt αλλαγής (ή το αντίστοιχο στα 30lt) και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του αφού από δω και πέρα όσο αφαιρείς τόσο θα βάζεις. Ας έχει και λίγο παραπάνω τώρα, δε θα πάθουν κάτι από αυτό, ίσα ίσα που καλό τους κάνει. Εντάξει, δεν έγινε και θαλασσινό το νερό με 4 κουταλάκια αλάτι. Τι θερμοκρασία έχεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Ναι περίπου κατάλαβα τι εννοείς. Απλά το αλάτι γράφει 4 κουταλάκια/50lt για καραντίνα, για προστασία-συντήρηση λέει 2. Οπότε εφόσον υπολογίζεις την ποσότητα αυτή, ξεκίνα από αύριο σταθερά 2 κουταλάκια ανά 50lt αλλαγής (ή το αντίστοιχο στα 30lt) και σιγά σιγά θα έρθει στα ίσα του αφού από δω και πέρα όσο αφαιρείς τόσο θα βάζεις. Ας έχει και λίγο παραπάνω τώρα, δε θα πάθουν κάτι από αυτό, ίσα ίσα που καλό τους κάνει. Εντάξει, δεν έγινε και θαλασσινό το νερό με 4 κουταλάκια αλάτι. Τι θερμοκρασία έχεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
22

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποτε να συνεχίσω με το ίδιο αλατι? Αμα είναι να κάνω αλλαγή τώρα που μου είναι και καλυτερα γιατί απο αύριο θα πνιγομαι.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και βιταμινουλσ. Λέει 2 φορες την εβδομαδα. Εριξα πριν 3 μέρες την πρωτη και χτες την δεύτερη αλλά με την αλλαγή θα φύγει. Τι να κάνω? μήπως δεν κανει πολύ συχνα βιταμίνη γιατί μου έχουν πει να μην το παρακανω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις λέω εγώ και εφόσον τα ψαράκια το δέχονται καλά ως τώρα να συνεχίσεις έτσι. Όλα θα πάνε καλά. Άντε, περιμένουμε νέα. Μόλις τελειώσεις την αλλαγή ρίξε και βακτήρια και άσ'τα να ξεκουραστούν. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και βιταμινουλσ. Λέει 2 φορες την εβδομαδα. Εριξα πριν 3 μέρες την πρωτη και χτες την δεύτερη αλλά με την αλλαγή θα φύγει. Τι να κάνω? μήπως δεν κανει πολύ συχνα βιταμίνη γιατί μου έχουν πει να μην το παρακανω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ακολούθησε τις οδηγίες του σκευάσματος. Εγώ θα έβαζα αύριο στην τροφή


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος roulamidi έγραψε:

Να ρίξω και βιταμινουλσ. Λέει 2 φορες την εβδομαδα. Εριξα πριν 3 μέρες την πρωτη και χτες την δεύτερη αλλά με την αλλαγή θα φύγει. Τι να κάνω? μήπως δεν κανει πολύ συχνα βιταμίνη γιατί μου έχουν πει να μην το παρακανω

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Την βιταμινη την ριχνεις στο ενυδρειο; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαινεται η πληγη και φαινεται και ο υπαιτιος. Αν δεν το απομονωσεις δεν θα κλεισει. Το ψαρι τρωει ξυλο. Δεν ξερω και μην ειναι και θεμα αναπαραγωγικο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2017 at 5:54 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Το απομωνονωνεις...

Παραταρησε αν κατι το "χτυπαει"...

Μου ειχε τυχει σε δισκο αυτη η υποτροπιαση αλλα δεν ειχε φτασει η πληγη να κλεισει τελειως οπως επισης υπηρχε αλλο ψαρι που τον χτυπουσε...

 

On 13/10/2017 at 7:23 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πρεπει με καποιο τροπο να ειναι ασφαλες μεχρι να κλεισει η πληγη!!

Βρες ενα τροπο να χωρισεις το ενυδρειο για να το απομονωσεις αλλιως μπορει να υποτροπιαζει συνεχεια!!

Αφου τα εχουμε πει μια βδομαδα τωρα!!

Το ψαρι πρεπει να απομονωθει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2017 at 1:05 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν θα ειχε "επιτρεψει" το μελαφιξ οποιοδηποτε ειδος μυκητα ή βακτηριακης μετα απο τοσο καιρο που χρησιμοποιειται στο ενυδρειο..

Αυτη ειναι η γνωμη μου..

Ειναι μια πληγη που ξανανοιξε για καποιον λογο..

Ισως γιατι καποιο αλλο ψαρι το τσιμπησε στο ιδιο σημειο λιγο πριν κλεισει τελειως...

Και αυτο θα γινεται σαν κυκλος μεχρι να μην μπορει πια το μελαφιξ να το γλιτωσει απο βακτηριακη!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα κιόλας μόλις σχολασω θα πάω να αγοράσω ενα 30 λίτρο γιατί το λυπάμαι σε 13 λίτρα ( τόσο είναι η καραντίνα που έχω) . Απλα ελπίζω να μην τα κάνω χαλιά με την μεταφορά του. Θα αδειασω νερό απο το ενυδρείο θα βάλω σε ενα μικρό φιλτρακι που έχω σιποραξ απο το μεγαλο ενυδρείο και ελπίζω να καταφέρω να το πιάσω χωρίς να το πληγωσω περισσότερο....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φαινεται η πληγη και φαινεται και ο υπαιτιος. Αν δεν το απομονωσεις δεν θα κλεισει. Το ψαρι τρωει ξυλο. Δεν ξερω και μην ειναι και θεμα αναπαραγωγικο.
Τι έννοεις θέμα αναπαραγωγικό! Δηλαδή?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω omnipur. Λέτε να του βάλω? Λέει οτι προλαβαίνει δευτερογενείς λοιμώξεις. Θα το βάλω στο μικρο που έχω 13 λιτρα. Τι λέτε?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινη και κολλοειδη να συνελθει! 

Τα χρυσοψαρα στο ζευγαρωμα ειναι βιαια! Ισως το αλλο να το στιμωχνε για ζευγαρωμα. Αλλα αυτο θα στο πουν οι χρυσοψαραδες καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Βιταμινη και κολλοειδη να συνελθει! 
Τα χρυσοψαρα στο ζευγαρωμα ειναι βιαια! Ισως το αλλο να το στιμωχνε για ζευγαρωμα. Αλλα αυτο θα στο πουν οι χρυσοψαραδες καλυτερα.
Κολλοειδή? Δηλαδή?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σαν αλοη η καποιο αλλο. Για επουλωση. Συνηθως ειναι σε αντιψλωρια οπως πχ της σερα και της waterlife.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σαν αλοη η καποιο αλλο. Για επουλωση. Συνηθως ειναι σε αντιψλωρια οπως πχ της σερα και της waterlife.
Το μελαφιξ δεν θα το συνεχίσω?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηταν να κανει το κανε. Αν το απομονωσεις το ψαρι δεν θα χει προβλημα νομιζω. Ζωηρο το βλεπω και φαγανο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ηταν να κανει το κανε. Αν το απομονωσεις το ψαρι δεν θα χει προβλημα νομιζω. Ζωηρο το βλεπω και φαγανο.
Οτάν γίνει καλά αν γίνει καλά το μεταφέρω ξανά στο μεγαλο ενυδρείο? Αν συνεχιστεί αυτή η βία τι θα γίνει? Θα το χω πάντα απομονωμένο?Μήπως να εβγαζα το επιθετικό? Ετσι όπως μου χει σπάσει τα νεύρα ευχαρίστως το τηγανιζα το καλικο[emoji13]

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...