Jump to content

Recommended Posts

Το φίλτρο ειναι μια χαρά για αρχή.Πιο ειναι? Το hailea 400 ή 700? Πηγαινε παρε sera mini siporax 35gr (2.70 ευρω) και ενυδρειακο βαμβακι (3,00 ευρω-θα σου κρατησει για πολυ καιρο). Καθως θα ξεκουμπωσεις το κατω καπακι του φιλτρου θα βγαλεις το σφουγγαρακι που εχει μεσα και θα το κοψεις με ψαλιδακι, περιπου το 1/4 θα το αφαιρεσεις. Βαζεις πρωτα το διχτακι με το mini siporax μετα λιγο ενυδρειακο βαμβακι και τελος το κομμενο σφουγγαρακι..το καπακι και εκλεισε. Αν βρεις χαλικακι ψιλο χαλαζιακο ακομα καλυτερα γιατι αυτο απο την φωτο που ειδα μαλλον ειναι ασβεστολιθικο και με τον καιρο θα γινει ασχημο. Το spray-bar του φιλτρου κατεβασε το λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου. Χρειαζεσαι αναταραξη την επιφανειας για το οξυγονο αλλα οχι τοσο πολυ. Για να μην φενεται ετσι το φιλτρο στην πλατη του ενυδρειου μπορεις να το βαλεις καλυτερα αριστερα ή δεξια. Για φυτα θα σου πω να δεσεις πανω στο ξυλο ανουμπια και φτερη και μπορεις ακομα και κερατοφυλο.. Ανεβασε φωτο να δουμε αυτο το χαπι που αναγραφεις

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Το φίλτρο ειναι μια χαρά για αρχή.Πιο ειναι? Το hailea 400 ή 700? Πηγαινε παρε sera mini siporax 35gr (2.70 ευρω) και ενυδρειακο βαμβακι (3,00 ευρω-θα σου κρατησει για πολυ καιρο). Καθως θα ξεκουμπωσεις το κατω καπακι του φιλτρου θα βγαλεις το σφουγγαρακι που εχει μεσα και θα το κοψεις με ψαλιδακι, περιπου το 1/4 θα το αφαιρεσεις. Βαζεις πρωτα το διχτακι με το mini siporax μετα λιγο ενυδρειακο βαμβακι και τελος το κομμενο σφουγγαρακι..το καπακι και εκλεισε. Αν βρεις χαλικακι ψιλο χαλαζιακο ακομα καλυτερα γιατι αυτο απο την φωτο που ειδα μαλλον ειναι ασβεστολιθικο και με τον καιρο θα γινει ασχημο. Το spray-bar του φιλτρου κατεβασε το λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου. Χρειαζεσαι αναταραξη την επιφανειας για το οξυγονο αλλα οχι τοσο πολυ. Για να μην φενεται ετσι το φιλτρο στην πλατη του ενυδρειου μπορεις να το βαλεις καλυτερα αριστερα ή δεξια. Για φυτα θα σου πω να δεσεις πανω στο ξυλο ανουμπια και φτερη και μπορεις ακομα και κερατοφυλο.. Ανεβασε φωτο να δουμε αυτο το χαπι που αναγραφεις

Μολις γεννησουν τα γκαπυ και κανουν καμια 20αρια μωρα με την πρωτη,το φιλτρο δεν θα φτανει ουτε για ζητω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να πάρω το μαύρο χαλίκι αρχικά αλλά επειδή μου κακοφανει πολύ για βαμμένο είπα να πάρω αυτό που είναι φυσικό

..........

Το hailea 400 κατάποσης θα εχουν τα Καλυβάκια πετσοπ τις περιοχής μου ενυδρειακο βαμβάκι δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να το τσεκαρω απλά

..............

Το διχτακι θα το βάλω μέσα στο πλαστικό που τώρα είναι ο άνθρακας;

..............

Έχω μαζέψει κάποια λεφτά για τα τέστ στην άκρη και θέλω να μου πείτε κάποια καλά και οικονομικά να τα παραγγείλω από τον πετσοπα

.........

Αυτά ευχαριστώ...κι εγώ αυτά τα φυτά έχω στο νου μου και δεν με ενοχλεί τόσο το χαλίκι γιατί εχω συνηθίσει τέτοια με τα άλλα μου κατοικίδια (παρά πολλά) αλλά αφού έχω χρόνο και τα προσέχω πάλι καλά

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Μολις γεννησουν τα γκαπυ και κανουν καμια 20αρια μωρα με την πρωτη,το φιλτρο δεν θα φτανει ουτε για ζητω. :)

Η μικρη μας φιλη ας ξεκινησει το ενυδρειο σωστα και οταν ερθει η γεννα με το καλο μπορουμε να την βοηθησουμε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Εγώ ήθελα να πάρω το μαύρο χαλίκι αρχικά αλλά επειδή μου κακοφανει πολύ για βαμμένο είπα να πάρω αυτό που είναι φυσικό

..........

Το hailea 400 κατάποσης θα εχουν τα Καλυβάκια πετσοπ τις περιοχής μου ενυδρειακο βαμβάκι δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να το τσεκαρω απλά

..............

Το διχτακι θα το βάλω μέσα στο πλαστικό που τώρα είναι ο άνθρακας;

..............

Έχω μαζέψει κάποια λεφτά για τα τέστ στην άκρη και θέλω να μου πείτε κάποια καλά και οικονομικά να τα παραγγείλω από τον πετσοπα

.........

Αυτά ευχαριστώ...κι εγώ αυτά τα φυτά έχω στο νου μου και δεν με ενοχλεί τόσο το χαλίκι γιατί εχω συνηθίσει τέτοια με τα άλλα μου κατοικίδια (παρά πολλά) αλλά αφού έχω χρόνο και τα προσέχω πάλι καλά

 

Το πλαστικο που εχει μεσα τον ανθρακα δεν θα το βαλεις καθολου.. μην το πεταξεις ομως γιατι μπορει να σου χρειαστει στο μελλον. Τεστ μπορεις να παρεις της Api,Prodac,sera και salifert. Οτι βρεις πιο φθηνο απο αυτες τις εταιρειες θα ειναι οτι καλυτερο.Μεγαλη προσοχη στην χρηση τους ,καλυτερα να σου δειξει καποιος με ασφαλεια γιατι με τετοια χημικα δεν παιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα με 10€ να πάρω βακτήρια και mini siporax αλλά όταν πήγα δεν ήξεραν καν το τι είναι το mini siporax και μου έδωσαν κάτι ζωντανά βακτήρια της Dajana και γράφει Biofilter επάνω με 6€ οπότε θα πρέπει να δω αν θα μου φτάσουν και για της sera το siporax 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Παιδιά πήγα με 10€ να πάρω βακτήρια και mini siporax αλλά όταν πήγα δεν ήξεραν καν το τι είναι το mini siporax και μου έδωσαν κάτι ζωντανά βακτήρια της Dajana και γράφει Biofilter επάνω με 6€ οπότε θα πρέπει να δω αν θα μου φτάσουν και για της sera το siporax 

Δαναη, Δευτερα παω ταχυδρομειο. Δες τα μηνυματα σου:) και μην αγχωνεσαι.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24.03.2018 at 11:33 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Δαναη, Δευτερα παω ταχυδρομειο. Δες τα μηνυματα σου:) και μην αγχωνεσαι.:)

Εφυγε. Τεταρτη πρεπει να το εχεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εφυγε. Τεταρτη πρεπει να το εχεις.

nanateo το λεω ειλικρινα το φορουμ πρεπει να σε βραβευσει με ειδικο βραβειο προσφορας σε συγχομπιστες!:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rafael έγραψε:

nanateo το λεω ειλικρινα το φορουμ πρεπει να σε βραβευσει με ειδικο βραβειο προσφορας σε συγχομπιστες!:)

Και εμενα με βοηθησαν πολλοι. Ετσι παει. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Και εμενα με βοηθησαν πολλοι. Ετσι παει. :)

Δίκιο έχει στο έχω ξαναπεί και χίλια ευχαριστώ πραγματικά πρέπει να μαζευτούμε να κανονίσουμε βράβευση....

 

Link to comment
Share on other sites

 1522253308032954426789.thumb.jpg.76b24551a39833b73a14790fbac33780.jpgΠαιδιά σοσ πήρα "κοφτα μακαρόνια" για το ενυδρείο πως να τα βάλω;

1522253340622356892823.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε στις οδηγίες του κουτιου ποσα γραμμαρια αναλογουν στα λιτρα του ενυδρειου σου και λογικα θα ερχεται μαζι με ενα διχτακι  γεμισε το διχτακι και βαλτες μεσα στο φιλτρο 
εγω στο φιλτροκουτι εχω 2 σφουγγαρια ψιλα μετα το βιολογικο υλικο 1 σφουγγαρι πιο χοντο και μετα γυαλοβαμβακα !! 
Λογικα ιδια εφαρμογη θα εχει πανω κατω και το δικο σου βιολογικο υλικο :):) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dynamite έγραψε:

Διαβασε στις οδηγίες του κουτιου ποσα γραμμαρια αναλογουν στα λιτρα του ενυδρειου σου και λογικα θα ερχεται μαζι με ενα διχτακι  γεμισε το διχτακι και βαλτες μεσα στο φιλτρο 
εγω στο φιλτροκουτι εχω 2 σφουγγαρια ψιλα μετα το βιολογικο υλικο 1 σφουγγαρι πιο χοντο και μετα γυαλοβαμβακα !! 
Λογικα ιδια εφαρμογη θα εχει πανω κατω και το δικο σου βιολογικο υλικο :):) 

Είναι στα κινέζικα και στα αγγλικά που για κάποιο λόγο δεν μπορώ να μεταφράσω μέσα μου....

Δλδ κόβω το σφουγγάρι στη μέση 

Βάζω ένα κάτω κομμάτι το μακαρονι και μετά πάνω το υπόλοιπο σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

τι φιλτρο εχεις αρχικα πως ειναι μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το hailea 400IMG_20180215_162141.thumb.jpg.f5f220a13fbffc950f004c9bb686ae93.jpgIMG_20180215_163820.thumb.jpg.60d408845b135649b5620123892e5f84.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σε συμβουλευα να το κανεις οπως ειπες κοψε στην μεση το σφουγγαρι βαλε λιγο υλικο στο κουτι και απο πανω το υπολοιπο σφουγγαρι η αμα δεν θελεις να κοψεις το σφουγγαρι, βαλε πρωτα το σφουγγαρι και μετα το βιολογικο υλικο ..Προσεχε μην μπουκοσεις πολυ το κουτι και μετα δεν κανει σωστη αναρρόφηση η αντλια του φιλτρου ...
Αμα θελεις ομως περιμενε και την γνωμη καποιου πιο εμπειρου εγω το εχω κανει οπως σου ειπα παντως σε ενα μικρο φιλτρο που εχω και δουλευει μια χαρα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dynamite έγραψε:

εγω θα σε συμβουλευα να το κανεις οπως ειπες κοψε στην μεση το σφουγγαρι βαλε λιγο υλικο στο κουτι και απο πανω το υπολοιπο σφουγγαρι η αμα δεν θελεις να κοψεις το σφουγγαρι, βαλε πρωτα το σφουγγαρι και μετα το βιολογικο υλικο ..Προσεχε μην μπουκοσεις πολυ το κουτι και μετα δεν κανει σωστη αναρρόφηση η αντλια του φιλτρου ...
Αμα θελεις ομως περιμενε και την γνωμη καποιου πιο εμπειρου εγω το εχω κανει οπως σου ειπα παντως σε ενα μικρο φιλτρο που εχω και δουλευει μια χαρα... 

Έτσι το έχω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι φυτά είναι και πως μπενουν στο ενυδρείο;15224262362941956435941.thumb.jpg.abf96f90e1602092176a7a0bb960dae7.jpg1522426258799642819014.thumb.jpg.3c267a5acc9e42f632ecb27ff16e772b.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ξέρει κανείς τι φυτά είναι και πως μπενουν στο ενυδρείο;15224262362941956435941.thumb.jpg.abf96f90e1602092176a7a0bb960dae7.jpg1522426258799642819014.thumb.jpg.3c267a5acc9e42f632ecb27ff16e772b.jpg

το πρωτο ειναι κριπτοκορινα - αφηνεις την ριζα 3 εκ. και το υπόλοιπο κοβεις(ριζα εννοω- δηλαδη κονταινεις τ ριζα), μετα φυτευεις οπως κανονικα φυτα μεσα στο χαλικι.

το κοκκινο ειναι ludwigia - το " καρφωνεις" μεσα στο χαλικι 2-3 εκ μεσα, τα δυο κατω φυλλα-κοψε , το ιδιο ισχυει και για ροταλα- αλλο ενα πρασινο με μικρα φυλλαρακια.

Τα υπολοιπα δενεις με πετονια.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το πρωτο ειναι κριπτοκορινα - αφηνεις την ριζα 3 εκ. και το υπόλοιπο κοβεις(ριζα εννοω- δηλαδη κονταινεις τ ριζα), μετα φυτευεις οπως κανονικα φυτα μεσα στο χαλικι.

το κοκκινο ειναι ludwigia - το " καρφωνεις" μεσα στο χαλικι 2-3 εκ μεσα, τα δυο κατω φυλλα-κοψε , το ιδιο ισχυει και για ροταλα- αλλο ενα πρασινο με μικρα φυλλαρακια.

Τα υπολοιπα δενεις με πετονια.

Το έκανα απο τα ροταλα όταν τα έπλυνα έφυγαν τα κάτω κάτω φυλλαράκια

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Το έκανα απο τα ροταλα όταν τα έπλυνα έφυγαν τα κάτω κάτω φυλλαράκια

Θα παρει μπρος γρηγορα, μην ανησυχείς:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θα παρει μπρος γρηγορα, μην ανησυχείς:)

Ένα βαμβάκι που μου έβαλες τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι 1522428871193535068096.thumb.jpg.fbdfde7be3a8dee90d47ebfcf86047b4.jpgαπό φύτεμα

Με την βοήθεια της Ναταλίας...natateo ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ένα βαμβάκι που μου έβαλες τι είναι;

Ειναι υαλοβαμβακας για το φιλτρο(αν χρεαστεις), απο ludwigia εκοψες λιγο παραπανω φυλλα(δεν πειραζει, θα βγαλει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...