Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αν κ μαρεσουν κ οι τουριστικοί αλλά δεν είναι βλακεία να βάλω δύο κοπαδακια;καλύτερα δεν είναι ενα μεγαλύτερο;

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ....την παρέα!έκανα σήμερα μια μέτρηση,δεν είχα κάνει απ' τη παρασκευή το απόγευμα που Βάλα τα ψαράκια...κ όλα είναι τέλεια!!!όλα όπως πρέπει!!!απλά τα ξύλα μου έχουν ψιλογεμισει άλγη,αυτή σαν μούσι που είναι,λίγο στην άμμο κάτω κ τα φυτά μου σαν κλωστές κ χνούδι.γενικα άλγη...νομίζω πως είναι λογικό σε τόσο νέο ενυδρείο...από τιμές όμως όλα ρολόι,χάρηκα!σκ θα ασχοληθώ κ με τα χρυσόψαρα,να δω πως θα αυξήσω την βιολογία...είτε προσθέτοντας στο μαμά φίλτρο η μήπως βρω κάνα με μεγαλύτερο κάδο να περνει παραπάνω απ' το 2213!θα δω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε λιγο με τους ροδοστομους , ακομα 1-2 εβδομαδες. Μην βιαζεσαι. :)

Τελικα αποφασισες για τα ψαρια, που θελεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρλεκίνους έχω όχι ροδοστομοι!κοίτα όπως είπα ήθελα σκαλαρια αλλά δεν θέλω να χω θέμα να βγουν επιθετικά με τους Αρλεκίνους κ τα χω θύματα.ποια σκαλαρια είναι πιο ήρεμα κ πιο μικρά σε μέγεθος;μετά κοίταξα κ για ξιφοφορους ένα αρσενικό με 2-3 θυληκα που ναι μεγαλουτσικα ψαρια,γιατί θέλω κ να τα βλέπω κ όχι με χω μικροσκόπιο σαν τα ραμιρεζι πχ που έχει ένας φίλος κ ναι 4-5ποντους.δεν ξερω...τι άλλο προτείνετε;καμιά ήσυχη κιχλιδα κεντρικής Αμερικής που δεν θέλει τρελή επεξεργασία το νερό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αρλεκίνους έχω όχι ροδοστομοι!κοίτα όπως είπα ήθελα σκαλαρια αλλά δεν θέλω να χω θέμα να βγουν επιθετικά με τους Αρλεκίνους κ τα χω θύματα.ποια σκαλαρια είναι πιο ήρεμα κ πιο μικρά σε μέγεθος;μετά κοίταξα κ για ξιφοφορους ένα αρσενικό με 2-3 θυληκα που ναι μεγαλουτσικα ψαρια,γιατί θέλω κ να τα βλέπω κ όχι με χω μικροσκόπιο σαν τα ραμιρεζι πχ που έχει ένας φίλος κ ναι 4-5ποντους.δεν ξερω...τι άλλο προτείνετε;καμιά ήσυχη κιχλιδα κεντρικής Αμερικής που δεν θέλει τρελή επεξεργασία το νερό;

Αν θελεις , διαβασε λιγο για Apistogramma borellii.Μπορει να σου αρεσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα..είδα από κοντά ραμιρεζι,απιστογραμμα ζευγαρι,agassizi πάλι ζευγάρι...πανέμορφα,χρώματα άντε γεια...αλλά μινιατούρες..και απογοητεύτηκα.κ πήρα άλλον ένα Αρλεκίνo γιατί ήταν ο τελευταίος...6 corydoras paleatus(αν το λέω σωστά,που ναι λίγο πράσινο πόσο στο χρωμα)και 3 αλμπίνο.δεν θα περνά ακόμα...αλλά μαρεσουν τρέλα κ τα πηρα.αφου το κάνα που το κάνα έπρεπε να πάρω τουλάχιστον κ τα αλμπίνο 6.ποιο αλλά γατόψαρο κάνει για άλγες γιατί είμαι φουλ...να πιάσει δουλειά να μας καθαρίζει λίγο.για πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Πήγα σήμερα..είδα από κοντά ραμιρεζι,απιστογραμμα ζευγαρι,agassizi πάλι ζευγάρι...πανέμορφα,χρώματα άντε γεια...αλλά μινιατούρες..και απογοητεύτηκα.κ πήρα άλλον ένα Αρλεκίνo γιατί ήταν ο τελευταίος...6 corydoras paleatus(αν το λέω σωστά,που ναι λίγο πράσινο πόσο στο χρωμα)και 3 αλμπίνο.δεν θα περνά ακόμα...αλλά μαρεσουν τρέλα κ τα πηρα.αφου το κάνα που το κάνα έπρεπε να πάρω τουλάχιστον κ τα αλμπίνο 6.ποιο αλλά γατόψαρο κάνει για άλγες γιατί είμαι φουλ...να πιάσει δουλειά να μας καθαρίζει λίγο.για πείτε μου...

Εβαλες ακομη 10 ψαρια απο οτι καταλαβα. Περιμενε λιγο τωρα...κανε μετρησεις να δεις το αντεχει το ενυδρειο αυτη την ιχθυοφορτωση. Δλδ στοσυνολο ποσαεχεις. 16/17 ψαρακια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω έναν απλά να πιάσει δουλειά για τις άλγες....κ ας μην βάλω κ τίποτα αλλο που λέει ο λόγος.

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Σε 180λιτρα κ ένα μετρο μήκος 17ψαρακια από 2.5-3 cm και δεν μπαίνουν αλλά ψάρια;ούτε καν που τα βλεπω

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Σε 180λιτρα κ ένα μετρο μήκος 17ψαρακια από 2.5-3 cm και δεν μπαίνουν αλλά ψάρια;ούτε καν που τα βλεπω

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου με τα ψαρακια, αλλα ασ΄το ενυδρειο σου να τρεξει χωρις αλλαγες στην ψαροσυνθεση για ενα μηνα. Πρεπει να σταθεροποιηθει το συστημα.

Αλλιως παλι θα χτυπας το κεφαλι στον τοιχο με αυξημενη αμμωνια, αλγες κτλ...κτλ

Μην νομιζεις, οτι καποια ψαρια μπορουν να απαλλαξουν το ενυδρειο σου απο τις αλγες. Βοηθανε μεχρι ενα σημειο....οπως και γαριδες (Αμανο γπ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι εννοείτε δεν είπα ότι θα βάζω κάθε βδομάδα από δέκα ψάρια...και είδη με αυτά που είναι ψυρρες στο μέγεθος "γέμισε" το ενυδρείο μου...η μάλλον "έδειξε" ενυδρείο κ μπορώ να καταλάβω αν χωράει αλλά ψάρια η όχι...αν κ θα το δείχνουν οι μετρήσεις για αρχή...που ελπίζω όλα να πάνε καλά.χθες πριν πάρω τα υπόλοιπα χαζευα δύο σκαλαρακια ένα ζευγάρι γκουραμι pearl πανέμορφα ομολογουμένως η ένα χαρεμακι χιφοφορους.ολα όμορφα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ορίστε...τόσο πηχτρα ειναι δηλαδή;

IMG_20181206_220357.jpg

Δεν ειναι ακομα, αλλα.... Το ενυδρειο πρεπει να προσαρμοστει  στις αλλαγες που κανεις(εβαλες ψαρια).

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τέλειος άσχετο με το όλο θέμα μας,απλά μια ερώτηση είναι...όταν λέμε χαμηλο-μετριο-υψηλο φωτισμό τι εννοούμε;έχω έχω 2-3 βαλισνεριες,μια κουμπιά πλατυφυλη δεν ξέρω όνομα κ και 3-4 κρυπτοκορινες κ ο φωτισμός είναι ο μακισιος του rio180 led.νομιζω είναι 23-24watt η καθεμία,νομίζω,αν το ξέρει κάποιος ας το επιβεβαίωση...έχω αν είναι όπως τα λέω τι έχω;χαμηλό,μέτριο η υψηλό φωτισμό!ευχαριστώ για όλη μια φορά που βοηθάτε...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πας στην πιο κατω κατηγορια του πολυ χαμηλου φωτισμου λογω και του υψους. Η στην καλυτερη εισαι χαμηλο. Αλλα δεν θες και παραπανω με αυτα που εχεις. Φαντασου οτι πρεπει να πας στο 1watt ανα λιτρο για να πεις οτι εισαι στο αρκετα προς το πολυ με το υψος σου. Κοινως θες χοντρικα 180 watt σε φωτισμου. Ολα αυτα με λαμπες Τ5 τωρα με led δεν ξερω τι παιζει

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

κουμπιά πλατυφυλη

Αν εννοεις ανουμπια τοτε ολα τα φυτα ειναι κομπλε. Βεβαια θα αναπτυσονται αργα μιας και δεν εχεις λιπασματα και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Νομιζω πας στην πιο κατω κατηγορια του πολυ χαμηλου φωτισμου λογω και του υψους. Η στην καλυτερη εισαι χαμηλο. Αλλα δεν θες και παραπανω με αυτα που εχεις. Φαντασου οτι πρεπει να πας στο 1watt ανα λιτρο για να πεις οτι εισαι στο αρκετα προς το πολυ με το υψος σου. Κοινως θες χοντρικα 180 watt σε φωτισμου. Ολα αυτα με λαμπες Τ5 τωρα με led δεν ξερω τι παιζει

Lumen/litre. ενας μπουσουλας ειναι. Παιζουν ρολο πολλα. Αν εχεις περιπου 25-30 lumen/l, ειναι αρκετα για τα φυτα σου.

Δες στο φυτεμενο- φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι...επειδή θα πάω πρακτικερ να πάρω λίγη ελαφρόπετρα να βάλω στο μαμά με τα χρυσόψαρα;γιατί στο εξωτερικό 2213 δεν χωράει κάτι άλλο είναι όλο σιποραξ αλλά όπως ξερετε δεν έχει κ κάνα μεγάλο κάδο.θα μπουκωσει μήπως;θα κόψη ροή;κ που να το βάλω αφού έχω τα 3 μπλε σφουγγαρια+συν πράσινο συν υαλοβάμβακα;να βγάλω το ένα μπλε κ το πράσινο;κ να έχω από κάτω ένα χοντροτρυπο μπλε,ένα λεπτότερο μπλε,ελαφρόπετρα σε κάνα καλσόν μέσα κ μετά λίγο υαλοβάμβακα;θέλω να αυξήσω λίγο τη βιολογία στα χρυσόψαρα μήπως δεν είναι τελείως επαρκής κ μετράω αυτή τη λίγη...αλλά αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...