Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κύριοι...επειδή θα πάω πρακτικερ να πάρω λίγη ελαφρόπετρα να βάλω στο μαμά με τα χρυσόψαρα;γιατί στο εξωτερικό 2213 δεν χωράει κάτι άλλο είναι όλο σιποραξ αλλά όπως ξερετε δεν έχει κ κάνα μεγάλο κάδο.θα μπουκωσει μήπως;θα κόψη ροή;κ που να το βάλω αφού έχω τα 3 μπλε σφουγγαρια+συν πράσινο συν υαλοβάμβακα;να βγάλω το ένα μπλε κ το πράσινο;κ να έχω από κάτω ένα χοντροτρυπο μπλε,ένα λεπτότερο μπλε,ελαφρόπετρα σε κάνα καλσόν μέσα κ μετά λίγο υαλοβάμβακα;θέλω να αυξήσω λίγο τη βιολογία στα χρυσόψαρα μήπως δεν είναι τελείως επαρκής κ μετράω αυτή τη λίγη...αλλά αμμωνία.

 

Υαλοβάμβακα στο εσωτερικό της Juwel δεν έχει νόημα να βάλεις, είναι ήδη μικρό όπως είπες αλλά με 2 κομμάτια σφουγγάρι πάνω και κάτω και βιολογικό υλικό στη μέση θα είσαι οκ. 2 κομματάκια σφουγγάρι αρκούν και μπορείς να ξεπλένεις που και που το πάνω αντί να βάλεις υαλοβάβμακα. Ακόμη μετράς αμμωνία στα Χρυσόψαρα;;

Link to comment
Share on other sites

0.5!με την ελαφρόπετρα δεν θα χω κάνα θέμα ε;πήρα αλλά ψιλό μεγάλη σε μεγεθος,θα την σπάσω λίγο αύριο γιατί η άλλη που είχε το πρακτικερ ήταν τόσο ψιλή σαν ρύζι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απορίας άξιο που δεν πέφτει τόσο καιρό και που δεν είχες (ευτυχώς) καμία απώλεια. Το μεγάλο ενυδρείο με τι φίλτρα τρέχει; Στο 125 έχεις μόνο το εσωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο σφουγγάρια στο μαμά κ ένα sun sun 302 με βιολογικό κ στα 3 καλαθάκια κ στο 125 πάλι σφουγγάρια στο μαμά κ ένα 2213 eheim με ένα μπλε σφουγγάρι κ το υπόλοιπο σιποραξ τιγκαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κύριοι...επειδή θα πάω πρακτικερ να πάρω λίγη ελαφρόπετρα να βάλω στο μαμά με τα χρυσόψαρα;γιατί στο εξωτερικό 2213 δεν χωράει κάτι άλλο είναι όλο σιποραξ αλλά όπως ξερετε δεν έχει κ κάνα μεγάλο κάδο.θα μπουκωσει μήπως;θα κόψη ροή;κ που να το βάλω αφού έχω τα 3 μπλε σφουγγαρια+συν πράσινο συν υαλοβάμβακα;να βγάλω το ένα μπλε κ το πράσινο;κ να έχω από κάτω ένα χοντροτρυπο μπλε,ένα λεπτότερο μπλε,ελαφρόπετρα σε κάνα καλσόν μέσα κ μετά λίγο υαλοβάμβακα;θέλω να αυξήσω λίγο τη βιολογία στα χρυσόψαρα μήπως δεν είναι τελείως επαρκής κ μετράω αυτή τη λίγη...αλλά αμμωνία.

Μετα απο συμβουλη της @natateo ,που επιασε, εβαλα υαλοβαμβακα τερμα κατω, ωστε να κραταει την βρωμια πριν παει στο βιολογικο υλικο και επισης για να μην ειναι ο υαλοβαμβακας κοντα στην φτερωτη και μπουκωσει. μετα βιολογικο υλικο και τερμα πανω σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι δεν κρατάει παραπάνω βρώμα απ' τον υαλοβάμβακα;έτσι όμως θα πρέπει να βγάζω τα πάντα από μέσα κάθε δέκα μέρες περίπου για να αλλάζω υαλοβάμβακα γιατί θα ναι κάτω κατω

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Είναι απορίας άξιο που δεν πέφτει τόσο καιρό και που δεν είχες (ευτυχώς) καμία απώλεια. Το μεγάλο ενυδρείο με τι φίλτρα τρέχει; Στο 125 έχεις μόνο το εσωτερικό;

Δεν έχω απώλεια γιατί είναι λίγη η αμμωνία...αλλά είναι αμμωνία για αυτό κ κοιτάω να την μηδενίσω την άτιμη,να μεγαλώσουν τα γουρουνάκια σε τελείως καθαρό περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Δεν έχω απώλεια γιατί είναι λίγη η αμμωνία...αλλά είναι αμμωνία για αυτό κ κοιτάω να την μηδενίσω την άτιμη,να μεγαλώσουν τα γουρουνάκια σε τελείως καθαρό περιβαλλον

 

Αν ξέραμε και Ph θα ήμασταν σίγουροι για το πόσο και εάν η αμμωνία είναι βλαβερή. Πιθανόν να μην είναι τόσο απειλητική και προφανώς πρέπει να μηδενιστεί αλλά είναι επίσης προφανές ότι δημιουργεί ερωτηματικά η ύπαρξή της μέχρι και τώρα. Μακάρι να μηδενίσει σύντομα

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μετα απο συμβουλη της @natateo ,που επιασε, εβαλα υαλοβαμβακα τερμα κατω, ωστε να κραταει την βρωμια πριν παει στο βιολογικο υλικο και επισης για να μην ειναι ο υαλοβαμβακας κοντα στην φτερωτη και μπουκωσει. μετα βιολογικο υλικο και τερμα πανω σφουγγαρι

 

Εγώ ανάποδα τα έχω και μέχρι στιγμής πάει καλά, αλλά εννοείται ο καθένας όπως βολεύεται καλύτερα. Υαλοβάμβακα δε χρησιμοποιούσα ποτέ και μόλις βρωμίσει αυτός που έχω στο εξωτερικό δε σκέφτομαι να ξαναβάλω. Φοβάμαι πως το συχνό άνοιξε-κλείσε του φίλτρου μπορεί να είναι πιο επιζήμιο από ότι η μη ύπαρξη υαλοβάμβακα. Καθαρά προσωπική προσέγγιση και δε συμβουλεύω κανέναν να το κάνει, απλά παραθέτω τη δική μου οπτική

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Κοντά στο 7,5 όχι παραπανω σιγουρα

 

Αν είναι έτσι και σύμφωνα με τις οδηγίες/πληροφορίες της Sera δε θα έχεις θέμα αλλά και πάλι δε μπορώ να σκεφτώ το λόγο που δε μηδενίζει. 

Έχω μεγάλη περιέργια να δω αφού μηδενίσει εάν θα παραμείνει μηδέν και τι θα έχει προηγηθεί ώστε να πάει επιτέλους μηδέν

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τι λένε δηλαδή οι πληροφορίες της sera;

 

Σε ποια επίπεδα είναι τοξική η αμμωνία σε συνδυασμό με το Ph:

 

https://cdn.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/43010_43011_43012_-INT-_sera-ammonium-ammoniak-test_05-2018.pdf

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βγάζω συχνά την ελαφροπετρα-βιολογικο συνέχεια για να καθαρίζω το σφουγγάρι από κάτω....να βάλω στο κάτω καλάθι σκέτη ελαφρόπετρα για να μην το βγάζω κ στο πάνω καλάθι ένα η δύο μπλε σφουγγάρια για να τα βγάζω να τα καθαρίζω χωρίς να επηρεάζω την βιολογία;(στο εξωτερικό μια φορά το ζω ανοίξει για το μπολι κ θα αργήσω πάλι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα στη μέση το βιολογικό

υλικό όπως έχω γράψει και πάνω και κάτω σφουγγάρι. Έχω την εντύπωση πως αν βάλεις κάτω μόνο ελαφρόπετρα, Siporax κλπ.χωρίς σφουγγάρι θα βρωμίζει γρήγορα. Πάνω και να μη βάλεις δε χάνεις και πολλά αν δεν έχεις πολύ βρωμιά αλλά για να μην έχεις θέματα με τη φτερωτή του φίλτρου, συνεχή μπουκώματα κλπ.βάλε ένα κομματάκι και εκεί, έστω μικρό. 

Βακτήρια συνεχίζεις να ρίχνεις στα Χρυσόψαρα; Με τις αλλαγές πώς συνέχισες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Εγώ θα έβαζα στη μέση το βιολογικό

υλικό όπως έχω γράψει και πάνω και κάτω σφουγγάρι. Έχω την εντύπωση πως αν βάλεις κάτω μόνο ελαφρόπετρα, Siporax κλπ.χωρίς σφουγγάρι θα βρωμίζει γρήγορα. Πάνω και να μη βάλεις δε χάνεις και πολλά αν δεν έχεις πολύ βρωμιά αλλά για να μην έχεις θέματα με τη φτερωτή του φίλτρου, συνεχή μπουκώματα κλπ.βάλε ένα κομματάκι και εκεί, έστω μικρό. 

Βακτήρια συνεχίζεις να ρίχνεις στα Χρυσόψαρα; Με τις αλλαγές πώς συνέχισες;

Ένα κομματάκι μικρό τι;μπλε;βακτήρια όχι δεν ρίχνω.προχθες έριξα που εκανα 30 λίτρα αλλαγή.ενα καπακι αντιχλωριο(prime) και ένα καπάκι biobacter7.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ελαφρόπετρα,επειδή είναι αρκετά μεγάλα τα κομμάτια θα επιχειρώ μήπως μπορώ κ τους κάνω καμιά μικρή τρυπουλα να ρέει το νερό καλύτερα,στυλ μακαρόνι κτλ.μια μια στη μέγγενη  στη δουλεια μου για να ναι σταθερή κ θα επιχειρήσω,αλλιώς θα τις σπάσω με ένα καλεμακι να μικραίνουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ένα κομματάκι μικρό τι;μπλε;βακτήρια όχι δεν ρίχνω.προχθες έριξα που εκανα 30 λίτρα αλλαγή.ενα καπακι αντιχλωριο(prime) και ένα καπάκι biobacter7.

 

Κάτω μαύρο, στη μέση ελαφρόπετρα και πάνω ένα κομματάκι μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρίχνεις βακτήρια, αν μετρήσεις την επόμενη μέρα πάλι 0,5 είναι; Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις απευθείας στο ενυδρείο σου Prime και να μετρήσεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κ έβαλα λοιπόν ένα διχτακι για αρχή ελαφρόπετρα...όπως είδατε πήρα μεγάλα κομματακια απ' το πρακτικερ κ τα τρυπησα να περνάει κ το νερό καλύτερα.εβαλα κάτω ένα μπλε...το δυχτακι με την ελαφροπετρα κ από πάνω άλλο ένα μπλε με μεγαλύτερες τρύπες κ τίποτα άλλο.αν πάει καλά θα βάλω άλλο ένα δυχτακι ελαφρόπετρα το περνει τσιμα τσιμα.θα μετρήσω σε δύο τρεις μέρες να φωτό γίνετε.εριξα κ βακτήρια.μετρησα κ το μεγάλο να δω τι γίνετε που Βάλα τόσα ψαράκια(19) κ όλα είναι κομπλέ...άριστα αλλά η άλγη συνεχίζει κ μου τη σπαει,η ανουμπια έχει βγάλει τρίχες ολόκληρες,τα τζάμια καφέ,πράσινα απ' όλα...!άντε να δούμε...

IMG_20181209_130854.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Όταν ρίχνεις βακτήρια, αν μετρήσεις την επόμενη μέρα πάλι 0,5 είναι; Αν θέλεις μπορείς να ρίξεις απευθείας στο ενυδρείο σου Prime και να μετρήσεις μετά.

Θα το δοκιμάσω...θα περιμένω λίγο να δω πως θα πάει με την ελαφρόπετρα κ θα το δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

ωραία θα μπορούσες με ένα σφυράκι να την έκανες ποιο μικρά κομμάτια, το έχω κάνει παλιότερα, βέβαια ένα μεγάλο μέρος θρυμματίζεται πολύ και αχρηστεύεται, αλλά εγώ την είχα πάρει πολύ φτηνά οπότε δεν με χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...