Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος VforVictory έγραψε:

ναι την μουλιάζω και βυθίζεται αλλά δεν πάνε όλα στον πάτο μερικές νιφάδες επιπλέουν μέσα στο ενυδρείο (όχι στην επιφάνεια) για 1-2 λεπτά πριν βυθιστούν.

Οκ, απλά το είπα γιατί πολλοί δεν το ξέρουν, αφήνουν την τροφή να επιπλέει,κ το ψάρι μαζί με την τροφή καταπίνει κ αέρα και δημιουργούνται προβλήματα.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις περασει βρε κορίτσι μου ... 

Πωωωωωω..  Εύχομαι να πήγαν όλα καλά. 

Πώς πάνε τα ψαρακια σου τωρα? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος VforVictory έγραψε:

το άλλο ψαράκι που κάθεται κρυμμένο συνέχεια από χτες. 53381807_2289947367901501_54107877735923712_n.thumb.jpg.94a640d457579cf6fe2ffc1e36f0549b.jpg

Τρομαξε το ψαρακι.... θα βγει.

Βλεπω να ειναι λιγο βρωμικος ο βυθος ή μου φαινεται; Σκουπα βυθου βαζεις;

Κοψε και ολα τα σαπια και κατεστραμενα φυλλα απο τα φυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo Το έβγαλα από την καραντίνα για να το βγάλω φωτο. Σήμερα έβαλα τη 2η δόση Baktopur. Καμία βελτίωση στο μάτι του.. Αντίθετα έχουμε επιδείνωση. Το άλλο ψαράκι που φαινόταν τρομοκρατημένο και κρυβόταν το βρήκα σήμερα με μισή μαύρη ουρά. Το πέταξα κι αυτό στην καραντίνα με το baktopur. Έχω ενα ενυδρείο με αλάτι και melafix το οποίο τρέχει άδειο. Τι να κάνω από εδώ και πέρα?53345294_410565139515946_8534415413780414464_n.thumb.jpg.5b33dda579edfe383e2ba30c735801a6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε πίκρα.. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Απλά περιμένουμε εξελίξεις εγκυκλοπαιδικά. Μακάρι να ανακάμψουν

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος VforVictory έγραψε:

@natateo Το έβγαλα από την καραντίνα για να το βγάλω φωτο. Σήμερα έβαλα τη 2η δόση Baktopur. Καμία βελτίωση στο μάτι του.. Αντίθετα έχουμε επιδείνωση. Το άλλο ψαράκι που φαινόταν τρομοκρατημένο και κρυβόταν το βρήκα σήμερα με μισή μαύρη ουρά. Το πέταξα κι αυτό στην καραντίνα με το baktopur. Έχω ενα ενυδρείο με αλάτι και melafix το οποίο τρέχει άδειο. Τι να κάνω από εδώ και πέρα?53345294_410565139515946_8534415413780414464_n.thumb.jpg.5b33dda579edfe383e2ba30c735801a6.jpg

Καραντινα πόσα λιτρα ειναι και πόσο bactopur εβαλες μεσα; Το νερο στην καραντινα απο που εβαλες;

Φωτο να βγαλεις , οταν το ψαρι ειναι μεσα στο νερο, αλλιως δεν φαινονται τα πτερύγια.

Μαυρη ουρα, τι εννοεις;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καραντινα πόσα λιτρα ειναι και πόσο bactopur εβαλες μεσα; Το νερο στην καραντινα απο που εβαλες;

Νερό από το ενυδρείο. 30 λίτρα και αν θυμάμαι το baktopur πάει αναλογικά στα 30 λίτρα 1,5ml

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Νερό από το ενυδρείο. 30 λίτρα και αν θυμάμαι το baktopur πάει αναλογικά στα 30 λίτρα 1,5ml

νερο στην καραντινα 50/50 ενυδρειο/φρεσκο. Απο δοσολογια - σωστα. Τωρα περασαν 4 ημερες απο την πρωτη δοση;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

νερο στην καραντινα 50/50 ενυδρειο/φρεσκο. Απο δοσολογια - σωστα. Τωρα περασαν 4 ημερες απο την πρωτη δοση;

Ναι έβαλα πρώτη μέρα την Πέμπτη και ήταν να βάλω πάλι χτες, αλλά εκτάκτως έλειψα εκτός πόλης και αναγκαστικά έβαλα σήμερα. Δλδ 24 ώρες μετά απ' ότι έπρεπε να ρίξω την 2η δόση. Τώρα περιμένω... Στο πλαστικό δε μπορώ να δω αν αυτό το χνούδι που είχε στο κεφάλι έχει υποχωρήσει, αλλά νομίζω οτι δεν έχει πια κόκκινα στίγματα στα πτερύγια. Παρ' όλα αυτά το pop eye μόνο να χειροτέρεψε μου φαίνεται. Για το 50/50 δεν ήξερα :(

Link to comment
Share on other sites

52949259_2083623695049319_2476977956807770112_n.thumb.jpg.299eb7475037c18f0b589d8020913562.jpgΠάντως το δεύτερο με την διπλή ουρά φαίνεται να "πήρε" λίγο ζωή από την ώρα που το έβαλα με το άλλο ψαράκι. Το ακολουθεί παντού από πίσω και κάνει κι αυτό ο,τι κάνει το πρώτο. Εκτός από τις μαυρίλες στην ουρά, στη μούρη και ελάχιστα στα πτερύγια, δείχνει επίσης γενικά να κολυμπάει πολύ νευρικά και σπασμωδικά από την ώρα που έφυγε το πρώτο ψαράκι από το ενυδρείο έως και τώρα που είναι πάλι μαζί. Γενικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά μήπως τα κάνω ευθανασία.. Τόση ταλαιπωρία, τόσα φάρμακα... Κρίμα τα καημένα. 1 μήνα τώρα δεν έχουν ηρεμήσει.. Στο μεγάλο ενυδρείο έβαλα άνθρακα και βακτήρια και σκέφτομαι το Σάββατο να κάνω μία καλή αλλαγή και να ξαναβάλω βακτήρια και μετά να βάλω μέσα τα ψαράκια (αν ζουν μέχρι τότε και είναι καλά). Γενικά σκέφτομαι να τα κρατήσω στο μικρό προς το παρόν που είναι και πιο διαχειρίσιμο και στις αλλαγές και σε όλα σε σχέση με τα 260λίτρα του μεγάλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Ναι έβαλα πρώτη μέρα την Πέμπτη και ήταν να βάλω πάλι χτες, αλλά εκτάκτως έλειψα εκτός πόλης και αναγκαστικά έβαλα σήμερα. Δλδ 24 ώρες μετά απ' ότι έπρεπε να ρίξω την 2η δόση. Τώρα περιμένω... Στο πλαστικό δε μπορώ να δω αν αυτό το χνούδι που είχε στο κεφάλι έχει υποχωρήσει, αλλά νομίζω οτι δεν έχει πια κόκκινα στίγματα στα πτερύγια. Παρ' όλα αυτά το pop eye μόνο να χειροτέρεψε μου φαίνεται. Για το 50/50 δεν ήξερα :(

Πριν να ξεκινησεις δευτερο κυκλο, αλλαγες νερου απο 30-40% για 3 ημερες για να φυγει το φαρμακο. Και μετα βαζεις ξανα το φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Πριν να ξεκινησεις δευτερο κυκλο, αλλαγες νερου απο 30-40% για 3 ημερες για να φυγει το φαρμακο. Και μετα βαζεις ξανα το φαρμακο.

Πιστεύεις υπάρχει λόγος για 2ο κύκλο baktopur? Αφού δε φαίνεται να βοηθάει... :/

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Πιστεύεις υπάρχει λόγος για 2ο κύκλο baktopur? Αφού δε φαίνεται να βοηθάει... :/

Κανε και τον δευτερο κυκλο και βλεπουμε. Τουλαχιστον μετα μπορεις να πεις- εκανα οτι μπορουσα....

Αυτο το ψαρακι με pop eye, μαλλον δεν θα καταφερει...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=64838]VforVictory[/mention] Πώς πάνε τα ψαράκια σου; Τα κατάφεραν;
Και τα 2 καραντίνα με 2ο γύρο.baktopur και ουσιαστικά περιμένω να πεθάνουν γτ είναι μαύρα χάλια. Πήγα στο πετ σοπ που μου είπες και μου είπαν ότι προορίζονται για τόπο χλοερο. Και τα 2 με popeye το ένα έχει μια βδομάδα που μαυρίζει σιγά σιγά και το άλλο άρχισε κι αυτό. Το baktopur και η ανεβασμένη θερμοκρασία δε τα κάνουν τπτ.. [emoji24][emoji24][emoji24]
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Στην 1η επαφή μου με Χρυσόψαρα που αντιμετώπισα ασθένειες έβαλα και εγώ όσα φάρμακα μου πρότειναν και φυσικά κανένα ψαράκι δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να αλλάξω εντελώς ψαροσύνθεση μετά γιατί είχα στεναχωρεθεί πολύ. Προσπάθησε να καθαρίσεις το κυρίως ενυδρείο σου, πάρε 2-3 ψαράκια από τον Χρήστο και όλα θα πάνε καλά (με καλή προσαρμογή). 

Κρίμα που εξελίχθηκε έτσι το εγχείρημα αλλά σίγουρα έκανες ό,τι καλύτερο. Δε θα άλλαζα ξανά τα Χρυσοψαράκια με κανένα άλλο είδος. Μην τα παρατήσεις, κρίμα είναι

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Στην 1η επαφή μου με Χρυσόψαρα που αντιμετώπισα ασθένειες έβαλα και εγώ όσα φάρμακα μου πρότειναν και φυσικά κανένα ψαράκι δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να αλλάξω εντελώς ψαροσύνθεση μετά γιατί είχα στεναχωρεθεί πολύ. Προσπάθησε να καθαρίσεις το κυρίως ενυδρείο σου, πάρε 2-3 ψαράκια από τον Χρήστο και όλα θα πάνε καλά (με καλή προσαρμογή). 
Κρίμα που εξελίχθηκε έτσι το εγχείρημα αλλά σίγουρα έκανες ό,τι καλύτερο. Δε θα άλλαζα ξανά τα Χρυσοψαράκια με κανένα άλλο είδος. Μην τα παρατήσεις, κρίμα είναι
Κι εμείς για χρυσόψαρα σκεφτόμαστε αν και ο άνθρωπος στο πετ σοπ μας είπε για τροπικά αλλά με.προβληματιζει η αλλαγή του νερου στο τροπικό επειδή δεν έχω δοχείο 90 λίτρων να κάνω προετοιμασία το νερό και σίγουρα στο τροπικό δεν είναι Οκ να βάλω κατευθείαν από την βρύση που δεν παίζει να έχει 27-28 βαθμούς το νερό. Εκτός αν το τραβούσα νερό από το μπάνιο και το έβαζα στο χλιαρό.. γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πάντως το ενυδρείο μου είναι άδειο και συντηρώ τη βιολογία με τροφή. Τα ψαράκια μου υποφέρουν και δεν ξέρω τι να κάνω μπας και "φύγουν" μια ώρα νωρίτερα για να μη βασανίζονται... Γιατί για βελτίωση δεν βλέπω φως στον ορίζοντα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε θα επέλεγα ποτέ την ευθανασία. Αν θες πήγαινέ τα στο πετ και ό,τι θέλει ας τα κάνει αυτός. Ξέρεις βέβαια τι θα κάνει αλλά έχει διαφορά από το να τα θανατώσεις μόνη σου, δεν ξέρω. Όσον αφορά το αν θα ξαναεπιλέξεις Χρυσόψαρα ή τροπικά να πάρεις ό,τι αρέσει εσένα και σε καμία περίπτωση ό,τι προτείνει ο οποιοσδήποτε. Εσύ θα τα φροντίζεις και θα τα χαίρεσαι κάθε μέρα. ;)

Το πρόβλημα με το νερό ξεπερνιέται εύκολα, ειδικά αν έχεις φυσικό αέριο που μπορείς απευθείας να έχεις ζεστό νερό χωρίς πρόβλημα (αν δεν περνάει από θερμοσίφωνο το νερό και ζεσταίνεται απευθείας από τον επιτοίχιο λέβητα), αλλα θέλεις Γκάπυ π.χ.;; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει κατα καιρούς - θα σε ενημερώσουν οι εμπειρότεροι συμφορουμήτες αν ισχύει - ότι νερό από θερμοσίφωνα ειδικά τους παλαιούς περιέχει βαρέα μέταλα που θα βλάψουν τα ψαράκια.

 

Θα έλεγα να μην τους κάνεις ευθανασία γιατί δεν γνωρίζω κιόλας αν θα είναι "εύκολος" θάνατος ή θα βασανιστούν - δεν γνωρίζω κάποιον ασφαλή τρόπο:(.

 

Για τους μελλοντικούς κατοίκους διάβασε τα προφιλ των ψαριών και τις ανάγκες τους από την σχετική σελίδα του φορουμ, θα δεις και φωτογραφίες και θα αποφασίσεις εσύ τι θέλεις να φροντίζεις και να βλέπεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Εχω διαβάσει κατα καιρούς - θα σε ενημερώσουν οι εμπειρότεροι συμφορουμήτες αν ισχύει - ότι νερό από θερμοσίφωνα ειδικά τους παλαιούς περιέχει βαρέα μέταλα που θα βλάψουν τα ψαράκια.

 

Έτσι λένε, όντως. Γι'αυτό μόνο με λέβητα φυσικού αερίου. Όπως έχει συζητηθεί ξανά στην περίπτωση αυτή το νερό δεν περνάει από μπόιλερ αλλά ζεσταίνεται απευθείας οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

 

Έτσι λένε, όντως. Γι'αυτό μόνο με λέβητα φυσικού αερίου. Όπως έχει συζητηθεί ξανά στην περίπτωση αυτή το νερό δεν περνάει από μπόιλερ αλλά ζεσταίνεται απευθείας οπότε δεν υπάρχει κανένα θέμα

Φυσικό αέριο έχω.. οπότε θα είναι Οκ να κάνω αλλαγές νερού από εκεί? Για αγγελόψαρα σκεφτόμασταν...  Τώρα, όσον αφορά τα αρρωστα χρυσόψαρα, τους πήρα τηλ και τους είπα οτι δε μπορώ να τα σκοτώσω μόνη μου και αν γίνεται να τους τα πάω και μου είπαν οκ. Πραγματικά δε μπορώ να τα κάνω τπτ μόνη μου. Όλο το πσκ βαλάντωσα να κλαίω... Είμαι και συναισθηματικιά πανάθεμα με. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Είμαι και συναισθηματικιά πανάθεμα με. 

 

Το είχαμε καταλάβει γι'αυτό είπα και πριν να τα πας στο πετ παρόλο που ξέρω ακριβώς πως θα καταλήξουν. Μην το σκέφτεσαι αυτό.

 

Αν το αέριο ζεσταίνει το νερό απευθείας στο λέβητα και δεν περνάει από θερμοσίφωνο, κοινώς αν έχεις ατελείωτο ζεστο νερό χειμώνα καλοκαίρι απλά ανοίγοντας τη βρύση δε θα έχεις καθόλου θέμα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις τα ψαράκια που θέλεις (δες το προφιλ αν δεν το έχεις δει ήδη)

Ναι αφού η διαδικασία θερμανσης είναι διαφορετική από του θερμοσίφωνα όπως ξεκαθαρισε ο ataktoulis να κάνεις τις αλλαγές σου χρησιμοποιώντας νερό από λέβητα...

 

ΑΛΛΑ

 

Βεβαιώσου πρώτα ότι το ενυδρείο είναι καθαρό, κάνε δηλ. αλλαγές, μετρήσεις, μην βιαστείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

Να βάλεις τα ψαράκια που θέλεις (δες το προφιλ αν δεν το έχεις δει ήδη)

Ναι αφού η διαδικασία θερμανσης είναι διαφορετική από του θερμοσίφωνα όπως ξεκαθαρισε ο ataktoulis να κάνεις τις αλλαγές σου χρησιμοποιώντας νερό από λέβητα...

 

ΑΛΛΑ

 

Βεβαιώσου πρώτα ότι το ενυδρείο είναι καθαρό, κάνε δηλ. αλλαγές, μετρήσεις, μην βιαστείς.

Έκανα και το Σάββατο μετρήσεις. Αμμωνία και Νιτρικά 0. Βέβαια για αγγελόψαρα φαντάζομαι είναι εξίσου σημαντικό να πάρω Ph, Gh, Kh κλπ.. Γενικά δεν έχω σκοπό να βιαστώ.. Μάλλον το σκ θα πάρω ψάρια γτ μένω δυτικά και το πετσοπ που μου σύστησε ο @ataktoulis είναι Καλαμαριά και δε βολεύει να πάω καθημερινή. Οπότε μέχρι το Σάββατο θα έχουμε αποφασίσει και να θα συνεχίσουμε για χρυσοψαράδικο ή θα πάμε σε τροπικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...