Jump to content

Χρυσόψαρο και Αγορά Ενυδρείου


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος VforVictory έγραψε:

Τι μπορεί να είναι? Καμία ιδέα πως θα φύγει?

Καμία.. περίμενε να δουν τις φωτογραφίες τα παιδιά να σου πουν.. εμένα προσωπικά "φούσκα" δεν μου έχει τύχει,και όσο ψαχούλεψα δεν βρήκα τί μπορεί να είναι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος VforVictory έγραψε:

Τι μπορεί να είναι? Καμία ιδέα πως θα φύγει?

Κανε τεστ νερου πρωτα. Δες τι εχεις. Μετα την θεραπεια μπορει να ανεβασες αμμωνια.

Να σου πω την την αληθεια, δεν μου αρεσει καθολου το Esha 2000 σαν φαρμακο. Ή Sera ή Tetra -γνωμη μου.

Το ματι φουσκομενο μπορει να ειναι και απο παρασιτα και απο βακτηρια και τραυματισμο και dropsy(σαν πρωτο σημαδι)

Κανε τεστ(γραψε αποτελεσματα), κανε αλλαγη νερου και βλεπουμε.Αλλαγες νερου μετα την θεραπεια κανουμε πιο συχνα.Τροφη καλης ποιοτητας με βιταμινες(fishtamin). 

Μπορει να χρειαστει μια θεραπεια με αντιβακτηριακα ή αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε τεστ νερου πρωτα. Δες τι εχεις. Μετα την θεραπεια μπορει να ανεβασες αμμωνια.

Να σου πω την την αληθεια, δεν μου αρεσει καθολου το Esha 2000 σαν φαρμακο. Ή Sera ή Tetra -γνωμη μου.

Το ματι φουσκομενο μπορει να ειναι και απο παρασιτα και απο βακτηρια και τραυματισμο και dropsy(σαν πρωτο σημαδι)

Κανε τεστ(γραψε αποτελεσματα), κανε αλλαγη νερου και βλεπουμε.Αλλαγες νερου μετα την θεραπεια κανουμε πιο συχνα.Τροφη καλης ποιοτητας με βιταμινες(fishtamin). 

Μπορει να χρειαστει μια θεραπεια με αντιβακτηριακα ή αντιβιωση

Εβαλα πάλι esha χτες... Σκέφτηκα οτι είναι ευρέως φάσματος και ίσως βοηθήσει.  Κάνω πρώτα μετρήσεις και μετά αλλαγή?  Τροφή δίνω φλεικς, σπιρουλίνα, μπιλάκια και fishtamins 2 φορές τη βδομάδα. Δεν έχει το μάτι του κάτι. Έχει σαν φουσκάλα γύρω από το μάτι. Δεν είμαι σίγουρη αν η φούσκα έχει καλύψει και το μάτι του. Πάω να κάνω μετρήσεις, ανεβάζω αποτελέσματα και το βλέπουμε. Υ.Γ. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια <3 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος VforVictory έγραψε:

Εβαλα πάλι esha χτες... Σκέφτηκα οτι είναι ευρέως φάσματος και ίσως βοηθήσει.  Κάνω πρώτα μετρήσεις και μετά αλλαγή?  Τροφή δίνω φλεικς, σπιρουλίνα, μπιλάκια και fishtamins 2 φορές τη βδομάδα. Δεν έχει το μάτι του κάτι. Έχει σαν φουσκάλα γύρω από το μάτι. Δεν είμαι σίγουρη αν η φούσκα έχει καλύψει και το μάτι του. Πάω να κάνω μετρήσεις, ανεβάζω αποτελέσματα και το βλέπουμε. Υ.Γ. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια <3 

Πρωτα μετρισεις κανε.

Link to comment
Share on other sites

Ok! Νιτρικα ακομα, αν εχεις το τεστ. Τα αλλα ψαρακια εχουν κατι; Αν δεν εχουν, μπορεις να κανεις στο αρρωστο "μπανακια" με methylene blue 40λεπτα μεχρι 2 ωρες μεσα σε ενα ταπερ 10λ με αεραντλια. Παιρνεις φιαλιδιο απο το φαρμακειο γραφει 300mg-30ml. για 10λ θα χρειαστεις 0,25-0,3 ml (με συριγγα ινσουλινης). Πρωτα κανεις δυαλυμα, μετα βαζεις το ψαρακι μεσα. Νερο απο το ενυδρειο. Αυτο το φαρμακο βαφει τα παντα μπλε και "πνιγει" την βιολογια στο ενυδρειο.Καλυτερα μονο σε καραντινα να το χρησιμοποιεις.

ή... bactopur sera χρησιμοποιεις - κανονικη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ok! Νιτρικα ακομα, αν εχεις το τεστ. Τα αλλα ψαρακια εχουν κατι; Αν δεν εχουν, μπορεις να κανεις στο αρρωστο "μπανακια" με methylene blue 40λεπτα μεχρι 2 ωρες μεσα σε ενα ταπερ 10λ με αεραντλια. Παιρνεις φιαλιδιο απο το φαρμακειο γραφει 300mg-30ml. για 10λ θα χρειαστεις 0,25-0,3 ml (με συριγγα ινσουλινης). Πρωτα κανεις δυαλυμα, μετα βαζεις το ψαρακι μεσα. Νερο απο το ενυδρειο. Αυτο το φαρμακο βαφει τα παντα μπλε και "πνιγει" την βιολογια στο ενυδρειο.Καλυτερα μονο σε καραντινα να το χρησιμοποιεις.

ή... bactopur sera χρησιμοποιεις - κανονικη θεραπεια.

Τα ψαράκια ειναι 2. Το άλλο δεν έχει κάτι. Αλλά φοβάμαι λίγο γτ μέσα σε 15 μέρες έχουν φάει θεραπεία costapur 1-3-5-7η μέρα μετά από 2 μέρες έβαλα για 24 ώρες άνθρακα και μετά έβγαλα τον άνθρακα και έφαγαν άλλες 3+1 μέρες shera 2000. Γενικώς είναι τιγκαρισμένα στο φάρμακο.. Στο τελος μη μου πεθάνουν από τα πολλά φάρμακα.. Το να πεταχτώ σήμερα σε ένα εφημερεύον δεν είναι κάτι. Αν είναι να το βοηθήσει με τη φουσκάλα στο μάτι του πάω τώρα κιόλας. 

 

Υ.Γ. Την έκανα την αλλαγή στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το διαλυμα μου ειχε πει η @natateo να χρησιμοποιησω και εγω. Πραγματικα κανει τα παντα μπλε και δεν φευγει ευκολα. Αν μπορεις να το κανεις σε ποτηρι μιας χρησεως θα ηταν καλυτερα για να το.πεταξεις μετα. Απο το φαρμακειο παρε συρριγγα και κρατα την βελονα ωστε να ρουφας μεσα απο το μπουκαλακι βοηθαει

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αυτο το διαλυμα μου ειχε πει η @natateo να χρησιμοποιησω και εγω. Πραγματικα κανει τα παντα μπλε και δεν φευγει ευκολα. Αν μπορεις να το κανεις σε ποτηρι μιας χρησεως θα ηταν καλυτερα για να το.πεταξεις μετα. Απο το φαρμακειο παρε συρριγγα και κρατα την βελονα ωστε να ρουφας μεσα απο το μπουκαλακι βοηθαει

Ειχε βγάλει κι εσενα φουσκάλα το ψαράκι σου? Θα πάω σήμερα κιόλας αν είναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Σου μοιάζει με βλένα εσένα που το βλέπεις από κοντά καλύτερα;

Σόρυ, τώρα είδα το μνμ σου. Όχι, μου μοιάζει ξεκάθαρα με φούσκα. Χτες πριν το esha που ήταν λίγο πιο φουσκωτή είχα την αίσθηση οτι μπορεί να καλύπτει όλο το μάτι του η φούσκα και να μην είναι μόνο από πάνω. Σήμερα σα να έχει υποχωρήσει ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος VforVictory έγραψε:

Ειχε βγάλει κι εσενα φουσκάλα το ψαράκι σου? Θα πάω σήμερα κιόλας αν είναι

Οχι για αλλο λογο ειχα χρησιμοποιησει

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι το τελευταίο. Να καθαρίσει το ενυδρείο σου από τα φάρμακα και άλλο πρόβλημα να μην υπάρξει ξανά. Να μας ενημερώνεις. Κάνε όσα προτείνει η @natateo που γνωρίζει πάρα πολλά και θα πάνε όλα κατ'ευχήν πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Μακάρι να είναι το τελευταίο. Να καθαρίσει το ενυδρείο σου από τα φάρμακα και άλλο πρόβλημα να μην υπάρξει ξανά. Να μας ενημερώνεις. Κάνε όσα προτείνει η @natateo που γνωρίζει πάρα πολλά και θα πάνε όλα κατ'ευχήν πιστεύω

Το ψαράκι μου έχει τώρα και τα 2 του μάτια μέσα σε φουσκάλες. Και το άλλο μάλλον ξεκινάει fungus στα πλευρά του. Δε ξέρω πια... Τι να πω.... Μαλλον θα μου πεθάνουν όλα τελικά..

Link to comment
Share on other sites

@natateo Έχει παέι ο άντρας μου να πάρει methylene blue. Το οτι το νερό του ενυδρείου έχει μέσα esha 2000 δεν είναι πρόβλημα? απλά βάζω το ψαράκι μου σε καραντίνα το μπανιαρίζω κανενα 2ωρο με το  methylene και μετά το επιστρέφω στο κυρίως ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα περιμενε γιατι το διαλυμα ειναι κατι απλο και με αυτα που γραφεις τωρα ισως να σου προτεινουν και κατξ αλλο. Περισσοτερη ωρα κτλ. Περιμενε...μεχρι τοτε προετοιμασε την καραντινα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα περιμενε γιατι το διαλυμα ειναι κατι απλο και με αυτα που γραφεις τωρα ισως να σου προτεινουν και κατξ αλλο. Περισσοτερη ωρα κτλ. Περιμενε...μεχρι τοτε προετοιμασε την καραντινα
Δεν είχε το φαρμακείο... Θα ψάξουμε σε άλλο φαρμακείοe81e665c5b9f7afdbb90eae5e42304a6.jpg
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ok! Νιτρικα ακομα, αν εχεις το τεστ. Τα αλλα ψαρακια εχουν κατι; Αν δεν εχουν, μπορεις να κανεις στο αρρωστο "μπανακια" με methylene blue 40λεπτα μεχρι 2 ωρες μεσα σε ενα ταπερ 10λ με αεραντλια. Παιρνεις φιαλιδιο απο το φαρμακειο γραφει 300mg-30ml. για 10λ θα χρειαστεις 0,25-0,3 ml (με συριγγα ινσουλινης). Πρωτα κανεις δυαλυμα, μετα βαζεις το ψαρακι μεσα. Νερο απο το ενυδρειο. Αυτο το φαρμακο βαφει τα παντα μπλε και "πνιγει" την βιολογια στο ενυδρειο.Καλυτερα μονο σε καραντινα να το χρησιμοποιεις.

ή... bactopur sera χρησιμοποιεις - κανονικη θεραπεια.

Εδώ.. η δοσολογία που σου έγραψε η @natateo είναι για 10 λίτρα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εδώ.. η δοσολογία που σου έγραψε η @natateo είναι για 10 λίτρα.. 

Ναι το είδα αυτό, απλά είπα μήπως είναι διαφορετική επειδή μου είπε ο άντρας μου οτι ήταν σκόνη και η φαρμακοποιός του το έκανε υγρό και δε λέει απ' εξω 300mg-30ml που είπε η @natateo . Ξέρεις αν εκτός από 2ωρο μπάνιο σήμερα, αν μπορώ να το ξανακάνω και κάθε πότε? Αύριο π.χ. θα πρέπει να δω αποτελεσματα? Να έχουν μικρύνει ή φύγει οι φούσκες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα πει στην φαρμακοποιο και μου ειχε φτιαξει το διαλυμα στις αναλογιες που ηθελα. Εσυ τις ειπες? Τι αναλογια στο εφτιαξε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...