Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

Πότε θα πας σε μεγαλύτερο δεν μας αναφέρεις...??

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

Πότε θα πας σε μεγαλύτερο δεν μας αναφέρεις...??

Το επιπλο το εχω απο κοιλοδοκο 4Χ4......:D Το θεμα ειναι να πιασω τον τζαμά και να βρω μερος για να κολλησω.... Στο σπιτι με τα μωρα δεν γινεται....

Ολοι θελουν να βοηθησουν!!!! :veryangry:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το επιπλο το εχω απο κοιλοδοκο 4Χ4......:D Το θεμα ειναι να πιασω τον τζαμά και να βρω μερος για να κολλησω.... Στο σπιτι με τα μωρα δεν γινεται....

Ολοι θελουν να βοηθησουν!!!! :veryangry:

αααα μάλιστα..στο σπίτι όλα γίνοται και τπτ δεν γίνεται...σε νιώθω....για πλάκα το είπα αλλά εσύ τελικά το έχεις προχωρήσει ήδη στο μυαλό σου...να ρωτήσουμε διαστάσεις?????

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

αααα μάλιστα..στο σπίτι όλα γίνοται και τπτ δεν γίνεται...σε νιώθω....για πλάκα το είπα αλλά εσύ τελικά το έχεις προχωρήσει ήδη στο μυαλό σου...να ρωτήσουμε διαστάσεις?????

Πανω απο 300λ δεν θα παω... 110Χ50 το επιπλο. Θελει ακομα δουλιτσα.... και το γλυκο πρεπει να το παω στο " ραφι"   .....δεν προλαβαινω....

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα πας σε μεγαλύτερο δεν μας αναφέρεις...[emoji23][emoji23]
Αυτός ο καημός και η τάση για μεγαλύτερο πάντα. Και εγώ στο καινούργιο μου πρέπει να ανέβηκα 3 λίτρα. [emoji1787]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έγινε! Έχεις στοκαρει πολύ πράμα!
Για τα sps κάνεις dosing η μόνο αλλαγές νερού; Γιατί αποσο διαβάζω όταν μεγαλώσουν μόνο οι αλλαγές νερού δεν φτανουν
Ψήνομαι για καμια montipora και εγώ !
Η αλλαγή νερού δεν στοχεύει μόνο στην αναπλήρωση των απορροφημενων trace element αλλά και στην ιοντική ισορροπία του νερού.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

μονο αλλαγες νερου, περιμενω σκιμερ απο aquaristic τωρα και ενα μηνα! Με το red sea pro reef δεν ειχα θεμα. Τωρα με tropic marine pro πεφτει το kh μεχρι 6,7.... και ph απο 8.2 στα 7.8....Αρχισα σοδα να βαζω.....σκεφτομαι για καλκβασερ.....
μοντι ειναι η μεγαλη αγαπη μου, μια χαρα πανε.
Το pH αν δεν το μετράς με probe και όχι συγκεκριμένη ώρα μην το εμπιστεύεσαι.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόσο σημασία πόσο είναι το kh πιστεύω αλλά πόσο πέφτει..δηλαδή και 6.7 να είναι σταθερό δεν έχεις πρόβλημα. Εγώ σήμερα παρέλαβα το all for reef της tropic marin, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά για nano ενυδρεία νομίζω είναι ότι πρέπει, γιατί είναι πανευκολο αφού είναι dosing όλα σένα ,ταυτόχρονα ρυθμίζει kh, calsium magnesium k trace elements  ( στην σωστή αναλογία) χωρίς να επηρεάζει το ph η την αλατότητα.
Είναι πολύ πιο συμπυκνωμένο από το kalcwasser και δεν έχει το πρόβλημα της εξάντλησης οξυγόνου από το νερό που κάνει το kalc.
Το μόνο αρνητικο ότι είναι για μεγάλα ενυδρεία είναι σχετικά πιο ακριβό από το balling και δεν έχει την ευελιξια που που έχει το dosing ξεχωριστά το κάθε στοιχείο που χρειάζονται τα μεγάλα ενυδρεία
Δες το video του τύπου της tropic marin για το προϊόν αυτό:
 
Επί της ουσίας balling είναι. Η βασική διάκριση της balling από την 2 part είναι η ιοντική ισορροπία που προσφέρεται μέσω της αναπλήρωσης. Άσχετα αν ρίχνεις 1, 2, ή 3 major ξεχωριστά η όλα μαζί. Χρησιμοποιείς το all in one με βάση το Kh σου και αν κάτι δεν έρχεται εκεί που θες το συμπληρώνεις ξεχωριστά.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καινουριο αποκτημα - με λευκα1511848533_ch.thumb.jpg.bf835676bb9e8d8dca5af3a3f1d346cd.jpg

και με μπλε -                               torch.thumb.jpg.336b4e5de8ad0faa9580e1368690f41c.jpg

 

 

Μπράβο Ναταλία!! Πολύ όμορφη εφύλλια!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βγηκε ακριβως τα μισα λεφτα (εξωτερικο), απ ΄οτι πουλανε στην Ελλαδα ......

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

βγηκε ακριβως τα μισα λεφτα (εξωτερικο), απ ΄οτι πουλανε στην Ελλαδα ......

 

Οι τιμές έχουν ξεφύγει.... κατά πολύ!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Οι τιμές έχουν ξεφύγει.... κατά πολύ!!!

Για τα ψαρια δεν μιλαω.... θα τα πληρωνουμε με χρυσο σε βαρος σε λιγο.... να μην πω και παραπανω....

  • Like 2
  • Haha 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Καινουριο αποκτημα - με λευκα1511848533_ch.thumb.jpg.bf835676bb9e8d8dca5af3a3f1d346cd.jpg
και με μπλε -                               torch.thumb.jpg.336b4e5de8ad0faa9580e1368690f41c.jpg
 
Καλορίζικη [emoji223]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφες Ναταλία.  Θα δώσει πολύ ομορφη κίνηση μέσα στο ενυδρειο.   

Παλιά ηταν ο έρωτάς μου οι εφύλλιες :)    (Πλέων εχουν κλέψει την καρδιά μου οι ζωανθοί ❤️ ) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

βγηκε ακριβως τα μισα λεφτα (εξωτερικο), απ ΄οτι πουλανε στην Ελλαδα ......

Με λίγο καλύτερο ψάξιμο θα βρεις τιμές ίδιες και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερες τιμές....! Ξέρω πολλοί θα διαφωνήσουν επιμενω όμως...!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Parasxos έγραψε:

Με λίγο καλύτερο ψάξιμο θα βρεις τιμές ίδιες και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερες τιμές....! Ξέρω πολλοί θα διαφωνήσουν επιμενω όμως...!

Οταν θα μου στειλεις λινκ με καλη τιμη..... Ολοι απο κι θα παιρνουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν θα μου στειλεις λινκ με καλη τιμη..... Ολοι απο κι θα παιρνουμε!

Εγω τυχαίνει να έχω πάρει από εδώ (ροδο)την εφυλια με μπλε τιπς  5 κεφάλια στα 90 ευρώ... και πάλι απλα λεω την αποψη μου..  και εγω παλιά υποστήριζα την αγορά από εξωτερικο σαν μονόδρομο και όλοι ξέρουμε τις αγορές Ολλανδία-γερμανια ακόμη και Ισπανία... ομως λεω οτι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι... και απάντησα εδώ επειδή αρκετό καιρό τώρα έχει επικρατήσει η αποψη με ομαδικες και οτι ειναι μονόδρομος για μια καλή αγορά.... δεν λέω έχει και τα καλά του το εξωτερικο όπως ποικιλία σε κοραλλια που δεν υπάρχουν εδώ σε αφθονία και αρκετές προσφορές.... έχει και τα κατά όμως.. κοραλλια με αρκετό στρες από πολλαπλούς παράγοντες και φραγκ μισα από ότι έχω βρεί εδώ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καινουριο αποκτημα - με λευκα1511848533_ch.thumb.jpg.bf835676bb9e8d8dca5af3a3f1d346cd.jpg

και με μπλε -                               torch.thumb.jpg.336b4e5de8ad0faa9580e1368690f41c.jpg

 

Καλορίζικη Ναταλία πολύ όμορφη, να την κάνεις θάμνο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πανέμορφες Ναταλία.  Θα δώσει πολύ ομορφη κίνηση μέσα στο ενυδρειο.   

Παλιά ηταν ο έρωτάς μου οι εφύλλιες :)    (Πλέων εχουν κλέψει την καρδιά μου οι ζωανθοί ❤️ ) 

Αν θελεις, το σηζηταμε! :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εγω τυχαίνει να έχω πάρει από εδώ (ροδο)την εφυλια με μπλε τιπς  5 κεφάλια στα 90 ευρώ...

Εχεις φωτο;  toxic green blue tips 5 κεφαλια με 90 € απο μαγαζι;;;;

Link to comment
Share on other sites

πολύ πολύ πολύ όμορφες...καλορίζικες....???

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, παιδια! Μην μου ματιαξετε την ομορφη :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις φωτο;  toxic green blue tips 5 κεφαλια με 90 € απο μαγαζι;;;;

Φωτο μπορώ να βγάλω καθ ότι είναι στο ενυδρείο μου αλλα δεν υπάρχει νόημα νομίζω... άλλωστε δεν απάντησα για να μπω σε κάποια αντιπαράθεση... επισης να πω ενδεικτικά tube anemone στα 25 ευρώ οταν παίζει στην τριπλάσια τιμή (και από εξωτερικό) και πήρα 2.... ξέρω πολλοί που βλέπουν το ποστ και είναι γνωστές θα λενε οτι δεν γίνεται...  δεν θελω να αποδείξω κατι σε κάποιον απλα επιμενω σε μια καλύτερη έρευνα αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Ευχαριστω, παιδια! Μην μου ματιαξετε την ομορφη :D

Όντως καλορίζικες είναι όμορφες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...