Jump to content

Στα αλατια και εγω....


natateo

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναταλια αν είναι σε καλή κατάσταση μέσα σε 4-5 μέρες θα έχει πιάσει έστω λίγο. 
 

Να χαρείς τον νέο κάτοικο!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Το καινουριο ψαρακι εφτασεεεεεεεεεεεε Λιγο πιο ανοιχτόχρωμο, κοκκαλιαρικο και με λιγο  φθαρμενα πτερυγια, αλλά απο ορεξη - μια χαρα! :)

1352271434_.thumb.jpg.4c835211e6b8ccc6144792af935363db.jpg

 

 

 

 

Αααα πολύ ωραία, σε εσάς θα φέρνω την μικρή να τρώει που μου θέλει συνέχεια Βυθό 

:hehe:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλώς τα δέχτηκες!

Μου αρέσει που το ψαράκι είναι διαφορετικό από το άλλο, κοριτσάκι αγοράκι κι ετσι.

Αγαπώ μανιταράκια!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πηρα αποφαση να φτιαξω πλαινο sump. Το sump θα κολλησω απ΄εξω. Γινεται να κοψω μονη μου ενα κομματι γυαλιου απο το πλαινο τζαμι  για να βαλω χτενακι (υπερχειλιση) ή καλυτερα να παω το ενυδρειο σε τζαμά; Παχος γυαλιου 5 mm.

Και κατι αλλο..... Για 50 καθαρα λιτρα, πόσο ανθρακα να βαλω (πηρα Rowa Crystal Premium Carbon). Εβαλα 30-40 μλ περιπου.....φτάνει;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πηγενε το σε τζαμά ή σε κάποιον που ξέρει. όσες φορες εχω προσπαθήσει να κόψω με διαμάντι , τα έχω κάνει θαλασσα. 

 

Για τον άνθρακα οι οδηγίες τι γράφουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Για μένα πηγενε το σε τζαμά ή σε κάποιον που ξέρει. όσες φορες εχω προσπαθήσει να κόψω με διαμάντι , τα έχω κάνει θαλασσα. 

 

Για τον άνθρακα οι οδηγίες τι γράφουν?

Θα αδειασω το ενυδρειο και θα το παω σε τζαμα.

Για ανθρακα λεει - για κιτρινο νερο 500μλ σε 1000λ, σε περιπτωση treatment (εννωει αφαιρεση φαρμακων μαλλον) 400 μλ σε 500λ νερου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα την ελάχιστη συνιστώμενη δόση.  Αυτό το πράμα μπορεί να αφαιρεί και στοιχεία που χρειάζονται τα κοράλλια μαζί με τα επιβλαβή.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, φιλες και φιλοι.

Οπως οι περισσοτεροι απο μας, που ειχαν παει διακοπες και ειχαν καποιες απωλειες, ετσι και εγω μετρησα μερικες μονο στο θαλασσινο μου.

Εφυγε μια caulastrea (εμεινε μονο καφε μυξα) και το μανιταρακι..... Το ενυδρειο ηταν φουλ με dino. Μετα το καθαρισμα και αλλαγη νερου τα κοραλια ηταν σε κατασταση αμοκ ακομα για 2 μερες, μετα ολα καλα εκτος απο την αλλη ιδια caulastrea. Νομιζα, οτι αυτο το κοραλι δεν παθαινει τιποτα, αλλα.... σημερα μετα απο 2 εβδομαδες, που γυρισα, με αποχαιρετησε και αυτη. Τελευταια σταγονα ηταν (μαλλον) αλλαγη ανθρακα στο φιλτρο (αφησα μονο 1/2 δοση, οπως ειπε ο @submarine1981)..... Τα υπολοιπα ειναι καπως καλα. Dino εχουν φυγει τωρα και 10 μερες.....

caulast.thumb.jpg.7f97189d7f89402b2870a15b762deb7e.jpgzoas.thumb.jpg.710a545570156f0c8d4841259b76fa4a.jpgfavia.thumb.jpg.a13973bf1268eac0739840f0cc260152.jpgfavites.thumb.jpg.7251aabeb04e4d0ab6c72bdf11e1b7d2.jpg

Υπαρχει περιπτωσει να ειναι βακτηριο; ή μηπως θερμοκρασια - εχει ανεβει μεχρι 27-28 βαθμους για 2 ημερες.

Μετρησεις ειναι

αλατοτητα= 1.025

αμμωνια=0

νιτρωδη=0

νιτρικα=0 και φωσφορικα=0 - απο χτες (μετα την αλλαγη νερου 15%)

και κατι αλλο, που μπορει να φταιει - αλλαξα φιλτρο ανθρακα στο Α/Ο φιλτρο...... υπαρχει περιπτωση να επιρεαζει και αυτο τα κοραλια;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πολυ φοβαμαι οτι μαλλον η θερμοκρασία στην εκανε την δουλεια. 

Και μενα ανεβηκε 27 με 28 και την άκουσαν caulastrea , ephyllia και λιγακι μια μοντιπόρα. 

 

Και ναι οπως είπες. την Caulastrea την νομιζα και εγω οτι δεν καταλαβαινει τιποτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία το 27 και 28 δεν είναι απαγορευτικό.  Μπορεί να εγινε και κάτι άλλο όταν έλειπες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια φαντάζομαι πως έκανες σωστή σύνδεση των φίλτρων και τα άφησες να ξεπλυθούν επαρκώς. Δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό. 
Το 27-28 από την μικρή μου εμπειρία σε Reef  το καλοκαίρι μπορεί σήμερα να μην σου πειράξει τίποτα και μετά από 10 μέρες αν επαναληφθεί να φέρει απώλειες... Εσυ συνέχισε όπως ξέρεις και θα συνέλθει το σύστημα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναταλια φαντάζομαι πως έκανες σωστή σύνδεση των φίλτρων και τα άφησες να ξεπλυθούν επαρκώς. Δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό. 
Το 27-28 από την μικρή μου εμπειρία σε Reef  το καλοκαίρι μπορεί σήμερα να μην σου πειράξει τίποτα και μετά από 10 μέρες αν επαναληφθεί να φέρει απώλειες... Εσυ συνέχισε όπως ξέρεις και θα συνέλθει το σύστημα!

Παντα ξεπλυνω τα καινουρια φιλτρα (ειδικα ανθρακα- βγαζει μια μαυριλα....) και τα πρωτα 40λ πανε στο γλυκο ενυδρειο....

Τελικα η θερμοκρασια..........:(

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τις απώλειες...ίσως να ήταν η θερμοκρασία, αν και όπως είπαν τόση θερμοκρασία δεν μπορεί από μόνη της να φταίει, εκτός κι αν ήταν κ άλλοι παράγοντες. Με την θερμοκρασία μειώνονται τα επίπεδα οξυγόνου, αν δεν είχες καλή οξυγόνωση από αναταράξη της επιφάνειας η με skimmer που δεν ξέρω αν έχεις ίσως να συνέβαλε κ αυτό, και κάτι πολύ σπουδαίο, αν δεν έκανες να αναπληρωση του νερού που εξατμίζεται η αλατοτητα θα πήγε στο θεο. Ανεμιστηρια δεν έχεις; Εγω είχα χάσει τα κοραλια στο πρώτο reef που είχα γιατί δεν είχα ψηξη  με ανεμιστήρα...από τότε το καλοκαίρι ανεμιστήρας! Για μενα δυο είναι οι κύριες αιτίες για να χάσεις κοραλια που και τα δύο σχετίζονται άμεσα: θερμοκρασία και αλατότητα.

Δεν είναι παράξενο που κοραλια χάνονται το καλοκαίρι και το χειμώνα πάνε τρένο;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Κρίμα για τις απώλειες...ίσως να ήταν η θερμοκρασία, αν και όπως είπαν τόση θερμοκρασία δεν μπορεί από μόνη της να φταίει, εκτός κι αν ήταν κ άλλοι παράγοντες. Με την θερμοκρασία μειώνονται τα επίπεδα οξυγόνου, αν δεν είχες καλή οξυγόνωση από αναταράξη της επιφάνειας η με skimmer που δεν ξέρω αν έχεις ίσως να συνέβαλε κ αυτό, και κάτι πολύ σπουδαίο, αν δεν έκανες να αναπληρωση του νερού που εξατμίζεται η αλατοτητα θα πήγε στο θεο. Ανεμιστηρια δεν έχεις; Εγω είχα χάσει τα κοραλια στο πρώτο reef που είχα γιατί δεν είχα ψηξη  με ανεμιστήρα...από τότε το καλοκαίρι ανεμιστήρας! Για μενα δυο είναι οι κύριες αιτίες για να χάσεις κοραλια που και τα δύο σχετίζονται άμεσα: θερμοκρασία και αλατότητα.

Δεν είναι παράξενο που κοραλια χάνονται το καλοκαίρι και το χειμώνα πάνε τρένο;

 

Ο αντρας μου ακομα δεν εμαθε απο θαλασσινο :( (θεμα χρονου ειναι και αυτο :D) Με το γλυκο, ομως,  εγινε εξπερ!

Αναπληρωση με το χερι, χωρις skimmer. Για θερμοκρασια..... δουλευε το κλιματιστικο, αλλά ειχαμε διακοπες ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

Ο Νο1 παράγοντας του θαλασσινού είναι η σταθερότητα στις παραμέτρους. Δηλαδή καλύτερα να έχεις όλη μέρα 28 βαθμούς,  παρά να έχεις 25 όλη μέρα και όταν κλείσει το κλιματιστικό να πας 28 απότομα  σε διάστημα μιας ώρας ας πούμε και ας μείνει μια ώρα μόνο τοσο. Με τα ανεμιστήρα μένει σταθερή η θερμοκρασία κ ανεβαίνει σιγά σιγά αλλά πάλι χαμηλότερα από το περιβάλλον, σε μένα έφτασε max 29 για μια μέρα και όλο το καλοκαίρι από 26-27 max 28 τις πολύ ζεστές μέρες. Και αν είναι και μικρο το ενυδρείο αυτή η αυξομείωση στην θερμοκρασία ,αλατότητα κτλ γίνεται πολύ γρηγορότερα από ότι σε ένα μεγάλο.

Άρα όχι απότομη αυξομείωση σε καμιά παράμετρο, καλύτερα να είναι κακή κ να αλλάξει όσο πιο αργά γίνεται  σε καλύτερη παρά να πάμε μπαμ στην καλή τιμή στην παραμετρο

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, σημερα βρηκα ενα πλασμα κατω απο μια πετρα..... τι να το κανω; ιδεα δεν εχω απο που "ξεφυτρωσε"....

7.thumb.jpg.808b0cd555420b6b3c2f9ef794118017.jpg8.jpg.53c3fd7baa88c19642a0f09bc4f76780.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

:PΤα υπόλοιπα πλάσματα που βρίσκονται στο ενυδρείο σου είναι πολύ πιο όμορφα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όντως είναι stomatella...αν και σίγουρα θα το έχεις ψάξει κακό δεν κάνει.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sunday photos, μη βαρατε :D και παλι με το κινητο.....

Αυτο το μικρουλι ειχα να δω πανω απο μηνα....

747714517_.thumb.jpg.8d6de37cef875f3590152e29c498459e.jpg1496493289_.thumb.jpg.9fc73c81d5c74ac1452de8f8e81eac29.jpg

@panos nts  ενα μεγαλοοοοοοοο ευχαριστω για τα μανιταρακια και stylophora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-162:

 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και ακομα ενα μεγαλο ευχαριστω στον  @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος για τα ομορφα ζωανθακια!!!!!!!!!!!!!!!!

Το καρπουζακι αρχιζει και κατεβαινει απο το plug και το άλλο παει για split.

1109453879_-1.thumb.jpg.0940bb5175d7980a123cad4b21a013be.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1313615051_.thumb.jpg.9312667850a34feca3f58f3db68165ad.jpg1643051469_.thumb.jpg.f6f6e2006557ea059ce9886eda562f46.jpg

 

clavularia μεσα σε 2 εβδομαδες διπλασιασε τα κεφαλια, παει να πιασει το βραχακι, θα ειναι μονο δικο της...

Favia, πριν απο 2 μηνες ηταν πολυ αγρια, τωρα ηρέμησε.... Ειναι καλο ή κακο;

120191250_.jpg.a81700dac26adf1fa36cbc966fa90a19.jpg754887203_3.jpg.b752b2b9510fb7cff723d14215b29ca4.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Sunday photos, μη βαρατε [emoji3] και παλι με το κινητο.....
Αυτο το μικρουλι ειχα να δω πανω απο μηνα....
747714517_.thumb.jpg.8d6de37cef875f3590152e29c498459e.jpg1496493289_.thumb.jpg.9fc73c81d5c74ac1452de8f8e81eac29.jpg
[mention=63195]panos nts[/mention]  ενα μεγαλοοοοοοοο ευχαριστω για τα μανιταρακια και stylophora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-162:
 
 
Το sps αν θέλεις ανέβασε το σιγά σιγά προς τα πάνω απλά καθάρισε το πράσινο από πάνω του! Και άστο να είναι ψηλά και να απλώσει!! Πάμε δυνατά!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...