Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Καλη αρχη φιλε μου

Σε ευχαριστώ πολύ!

Και μακάρι να πάει καλά και η δική σου προσπάθεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα softies χρειάζονται νερό πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά (δηλαδή «βρώμικο» νερό το οποίο περιέχει και κάποια ΝΟ3, PO4). Ο @panos nts έχει σκοτώσει 3 φορές Xenia ενώ του πάνε πολύ καλά κοράλλια όπως Seriatopora, Stylophora, Pavona κλπ. Επίσης τα μανιτάρια του δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Τα Zoas του όμως πάνε τρένο. Κάνει αλλαγές νερού 5 λίτρα κάθε εβδομάδα. 
 

Εγώ είμαι στην αντίπερα όχθη, πάνε  αρκετά καλά τα μανιτάρια και η Xenia, αλλά όχι τόσο τα Zoas. Εγώ κανω αλλαγές ανα 15 μέρες στα 8 λίτρα. Σίγουρα δεν μπορώ να κρατήσω τα σκληρά που κρατάει ο Πάνος. 
 

Θεωρώ πως η αλλαγή 30% ανα εβδομάδα που αναφέρθηκε ίσως στεγνώσει το ενυδρείο. Μπορεί να κανω και λάθος και να σου πάνε καλύτερα από εμάς... 

 

Γενικά προσπάθησε να υιοθετήσεις μια ρουτίνα και να την ακολουθείς. Σίγουρα κάποια ταισματα και αμινοξέα θα βοηθήσουν τα μαλακά. 
 

Απο τα κοράλλια που αναφέρεις σίγουρα οι acan είναι πιο δύσκολες και οι euphyllia μπορεί να εκνευριστεί πολύ εύκολα ή να σου πάει τρένο, χωρίς προφανή λόγο. Όλα μπορείς να τα δοκιμασεις. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Γενικά τα softies χρειάζονται νερό πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά (δηλαδή «βρώμικο» νερό το οποίο περιέχει και κάποια ΝΟ3, PO4). Ο @panos nts έχει σκοτώσει 3 φορές Xenia ενώ του πάνε πολύ καλά κοράλλια όπως Seriatopora, Stylophora, Pavona κλπ. Επίσης τα μανιτάρια του δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Τα Zoas του όμως πάνε τρένο. Κάνει αλλαγές νερού 5 λίτρα κάθε εβδομάδα. 
 

Εγώ είμαι στην αντίπερα όχθη, πάνε  αρκετά καλά τα μανιτάρια και η Xenia, αλλά όχι τόσο τα Zoas. Εγώ κανω αλλαγές ανα 15 μέρες στα 8 λίτρα. Σίγουρα δεν μπορώ να κρατήσω τα σκληρά που κρατάει ο Πάνος. 
 

Θεωρώ πως η αλλαγή 30% ανα εβδομάδα που αναφέρθηκε ίσως στεγνώσει το ενυδρείο. Μπορεί να κανω και λάθος και να σου πάνε καλύτερα από εμάς... 

 

Γενικά προσπάθησε να υιοθετήσεις μια ρουτίνα και να την ακολουθείς. Σίγουρα κάποια ταισματα και αμινοξέα θα βοηθήσουν τα μαλακά. 
 

Απο τα κοράλλια που αναφέρεις σίγουρα οι acan είναι πιο δύσκολες και οι euphyllia μπορεί να εκνευριστεί πολύ εύκολα ή να σου πάει τρένο, χωρίς προφανή λόγο. Όλα μπορείς να τα δοκιμασεις. 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Δηλαδή xenia και zoas δεν πάνε μαζί από ότι κατάλαβα.?

Από εξοπλισμό πιστεύεις θα χρειαστώ κάτι ακόμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δυστυχώς τίποτα δεν είναι τόσο απόλυτο στο θαλασσινό. Σου παραθέτω απλά την τωρινή εμπειρία μου σε σύγκριση με του Πάνου επειδή έχουμε τα ίδια ενυδρεία. Για αρχή δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι άλλο από εξοπλισμό (αναπλήρωση έχεις στα πλάνα σου ετσι; Α/Ο να φανταστώ υπάρχει)

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια!
Δηλαδή xenia και zoas δεν πάνε μαζί από ότι κατάλαβα.[emoji28]
Από εξοπλισμό πιστεύεις θα χρειαστώ κάτι ακόμα;
 
Ακριβώς όπως το είπε και ο Βασίλης.. πρέπει να βρεις την Χρυσή τομή. Να δεις μέσω της συμπεριφοράς των κοραλιων αν θέλουν κάτι η αν δεν θέλουν κάτι! Για όλους το θαλασσινό είναι μια πρόκληση. Απλά όσο καλύτερα προετοιμαστείς τόσο πιο εύκολο θα είναι στην πορεία. Και γενικά όπως αναφέρθηκε κιόλας, μην κάνεις απότομες αλλαγές..
Οι αλλαγές που κανείς να είναι σταθερές και αργές ώστε να καταλάβεις εάν αυτό που έκανες βοήθησε το σύστημα η όχι!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Φίλε δυστυχώς τίποτα δεν είναι τόσο απόλυτο στο θαλασσινό. Σου παραθέτω απλά την τωρινή εμπειρία μου σε σύγκριση με του Πάνου επειδή έχουμε τα ίδια ενυδρεία. Για αρχή δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι άλλο από εξοπλισμό (αναπλήρωση έχεις στα πλάνα σου ετσι; Α/Ο να φανταστώ υπάρχει)

Ναι υπάρχει αντίστροφη όσμωση, όπως επίσης υπάρχουν και τα υλικά της αυτόματης αναπλήρωσης που μένουν να μονταριστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

Αύριο η μεθαύριο θα ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου 

Παρατήρησα όμως μέσα στην λεκάνη που έχω τον βράχο με νερό όσμωσης να έχει κάμποσα από αυτά τα σκουλικακια που βλέπετε στο βίντεο.

Πώς λέγονται αυτά αν γνωρίζεται;

Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να μην εχω μελλοντικά προβλήματα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προνύμφες εντόμων, λογικα απο  κουνούπια.  

Μη δίνεις σημασία. 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Από αύριο ξεκινάει το στρώσιμο του ενυδρείου.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω πριν να αρχίσω είναι τι υλικά θα χρειαστεί να βάλω στο σαμπ πλάτης κατά την διαδικασία του στρωσίματος;

Και επίσης @bbetta από ότι θυμάμαι και εσύ χρησιμοποιείς το αλάτι της red sea.

Μιας και έχουμε τα ίδια λιτρα μπορείς να μου πεις πόσα γραμμάρια αλάτι έβαλες για να "σπάσει" την πρώτη φορά που γέμισες το ενυδρείο;

Η αν ξέρει κάποιος άλλος ευχαρίστως.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Στο σαμπ μπορείς να βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό αν θέλεις σε μικρή ποσότητα σχετικά. Δεν βαζουν όλοι γιατί εξαρτώνται από τον βράχο μόνο, εγώ προτιμώ να βάζω.  Εφόσον δε θα έχεις τίποτα ζωντανό για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με υποαλατοτητα όπως έκανα εγώ γύρω στο 1022-23. Δες τις οδηγίες που έχει πάνω το αλάτι και βάλε περίπου 20% λιγότερο από ότι λέει για αρχή, και μετά μέτρα και πραττεις ανάλογα για να το φτάσεις εκεί που θες. 
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Στο σαμπ μπορείς να βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό αν θέλεις σε μικρή ποσότητα σχετικά. Δεν βαζουν όλοι γιατί εξαρτώνται από τον βράχο μόνο, εγώ προτιμώ να βάζω.  Εφόσον δε θα έχεις τίποτα ζωντανό για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με υποαλατοτητα όπως έκανα εγώ γύρω στο 1022-23. Δες τις οδηγίες που έχει πάνω το αλάτι και βάλε περίπου 20% λιγότερο από ότι λέει για αρχή, και μετά μέτρα και πραττεις ανάλογα για να το φτάσεις εκεί που θες. 
 

Ευχαριστώ πολύ!

Άλλη μια ερώτηση το ρεφρακομετρο μου θέλει καλιμπραρισμα;

Γιατί δεν το έχω καλιμπραρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βάζεις πάνω νερό όσμωσης. Η γραμμή πρέπει να είναι ακριβώς στο 0 τέρμα κάτω. Αν δεν είναι θα στρίψεις ελαφρώς την βίδα που έχει από πάνω για να το πας στο 0. Αυτό θα το κανεις μια φορά τον μήνα σίγουρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Διαδικασία 30" είναι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος bbetta έγραψε:

Ναι, βάζεις πάνω νερό όσμωσης. Η γραμμή πρέπει να είναι ακριβώς στο 0 τέρμα κάτω. Αν δεν είναι θα στρίψεις ελαφρώς την βίδα που έχει από πάνω για να το πας στο 0. Αυτό θα το κανεις μια φορά τον μήνα σίγουρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Διαδικασία 30" είναι. 

Ααα οκ.

Ότι χρειαστώ ξανα σας ρωτάω.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για να ξεκινήσω την βιολογία του ενυδρείου έχω πάρει την αμπούλα της prodibio και μετά θα συνεχίσω με microbacter 7.

Η ερώτηση μου τώρα είναι, να ρίξω όλη την αμπούλα για αρχή, η να ρίξω την μισή και μετά από μια εβδομάδα την άλλη μισή;

Link to comment
Share on other sites

Ολη. 

Εκτός και αν οι οδηγίες αναφέρουν οτι μπορείς να το κάνεις σε δόσεις, αν και πιστεύω οτι καλύτερα ολη να την χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ολη. 

Εκτός και αν οι οδηγίες αναφέρουν οτι μπορείς να το κάνεις σε δόσεις, αν και πιστεύω οτι καλύτερα ολη να την χρησιμοποιήσεις.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Το στρώσιμο ξεκίνησε!

Βακτήρια ξεκίνησα με μια αμπούλα brodibio και μετά θα συνεχίσω με microbacter 7.

Αλατότητα στο 1023.

Τώρα σκέφτομαι να ανοίγω το φως 3 με 4 ωρίτσες την μέρα, τι λέτε;

Σύντομα θα ανεβάσω βίντεο με την κατασκευή της βάσης/επίπλου του ενυδρείου.

Και λίγο φωτογραφικό υλικό..

 

20201117_011623.jpg

20201117_011549.jpg

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.  Αστο να στρώσει και να πάρει τον χρόνο που χρειάζεται. 

 

3 με 4 ωρες το πολύ καλά ειναι  για το φως.

Φαντάζομαι σου αρέσει να το βλέπεις έτσι με το φώς , γιαυτο και θες να το ανάβεις ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι θα το αφήσω κάνα μήνα τουλάχιστον να στρώσει.

πριν 58 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Φαντάζομαι σου αρέσει να το βλέπεις έτσι με το φώς , γιαυτο και θες να το ανάβεις ;)

Ακριβώς αυτό ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι θα το αφήσω κάνα μήνα τουλάχιστον να στρώσει.

Ακριβώς αυτό ?

Ετσι έκανα και εγω όταν πρωτοξεκίνησα :) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Από αύριο ξεκινάω το microbacter 7(πέρασε μια εβδομάδα που έχω ρίξει την αμπούλα της prodibio) 

Οι ερωτήσεις μου είναι,

Μπορώ να Ρίχνω supervit που έχω για το γλυκό ως τροφή για τα βακτήρια ή θέλει τροφή για θαλασσινό νερό;

Πότε ξεκινάω μετρήσεις;

Και πότε να κάνω την πρώτη αλλαγή νερού;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Supervit = τροφη ψαριών γλυκού νερου? Αν ναι , φυσικά και μπορεις να την χρησιμοποιήσεις για το στρώσιμο.

Μετρήσεις κάθε 5 μέρες ειναι μια χαρα για ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 απο την στιγμή που θα πέσει η τροφή μεσα.

Αλλαγή νερού. θα κανεις λιγο πριν βάλεις ψάρια μέσα. (Αργεί ακομα)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...