Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

Νικο, καλα λεει! :) Θα τα πουμε απογευμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Νικόλα . 

Μήπως πρέπει να είσαι άλλου αυτήν την ώρα και όχι εδώ ; ?

Κοντεύω Μαρίνο!!

Αλλά αν αφήσεις το θαλασσινό σε αφήνει και αυτο..?

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Κοντεύω Μαρίνο!!

Αλλά αν αφήσεις το θαλασσινό σε αφήνει και αυτο..?

Δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά αυτές τις ώρες τα παιδιά του λυκείου έχουν τηλεκπαίδευση ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά αυτές τις ώρες τα παιδιά του λυκείου έχουν τηλεκπαίδευση ?

Ασε το παιδι ησυχο....Αρτεμη Ματσα:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά αυτές τις ώρες τα παιδιά του λυκείου έχουν τηλεκπαίδευση ?

Είναι όλα υπολογισμένα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μετά από μια φωτογράφιση του sump πλάτης για να δω πως είναι (επειδή δεν μπορώ να το δω κατευθείαν) εντόπισα στον βράχο που έχω στο σαμπ μια απταίσια:/

Τωρα τι να κάνω, να βγάλω ότι έχω στο σαμπ και να το καθαρίσω, να βγάλω μόνο τον βράχο με την απταίσια και να τον καθαρίσω;

20210123_160333.jpg

20210123_160352.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι καινούργιο το ενυδρειο, βγάλε με προσοχή το κομμάτι βράχου με την απταίσια χωρίς να την τραυματίσεις (οσο ποιο απαλά γίνεται)  και μετά εγω προτείνω 2 λύσεις: 

1ή : Όπως ειναι το κομμάτι πλύσιμο και βράσιμο σε κατσαρόλα για 10 λεπτα περιπου. Μετα πλυσιμο πάλι και ξανα μέσα στο σαμπ ή τον αφήνεις εκτός για μελλοντική χρήση.

2ή: Τον πετάς μαζι με την απταίσια. 

 

Ενδεχομένως να εχεις κι άλλες. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Επειδη ειναι καινούργιο το ενυδρειο, βγάλε με προσοχή το κομμάτι βράχου με την απταίσια χωρίς να την τραυματίσεις (οσο ποιο απαλά γίνεται)  και μετά εγω προτείνω 2 λύσεις: 

1ή : Όπως ειναι το κομμάτι πλύσιμο και βράσιμο σε κατσαρόλα για 10 λεπτα περιπου. Μετα πλυσιμο πάλι και ξανα μέσα στο σαμπ ή τον αφήνεις εκτός για μελλοντική χρήση.

2ή: Τον πετάς μαζι με την απταίσια. 

 

Ενδεχομένως να εχεις κι άλλες. 

 

Αν είναι θα βγάλω όλα τα κομμάτια βράχου που έχω στο σαμπ και θα αφήσω το σιποραξ.

Θα βράσω τα βραχάκια ώστε να μην μείνει ίχνος απταίσιας και θα τα ξαναβάλω.

Πώς σου φαίνετε αυτή η σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα χάσεις ενα μέρος σημαντικό της βιολογίας τους αν τα βράσεις ολα. 

Και επίσης υπάρχει περίπτωση να εχεις απταισια και σε καποιο βράχο μεσα στην γυάλα που απλά δεν το εχεις προσέξει. Οπότε κάνοντας την κινηση που λες, ναι μεν θα εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις απταισια στο βράχια (μονο στα βράχια ομως,  γιατι μπορει να ειναι και καποια τρυπωμένη στο σιποραξ) αλλά θα εχεις χάσει μέρος της βιολογίας τους και το τελικό και επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα ειναι αυτό που ήθελες καθώς μπορεί να υπάρχουν απταίσιες και σε αλλα σημεια. 

 

Για μένα κάντο μόνο στο κομμάτι που βλέπεις οτι εχει ελπίζοντας οτι δεν θα εχεις αλλου , και οχι σε όλα τα βράχια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα κομμάτι τι φορά και να παρατηρείς θα πρότεινα!

 

Σε καμία περίπτωση μην την καυτηριάσεις και την ξαναβάλεις πάλι μέσα!Το είχα κάνει εγώ και μετά απο ένα διάστημα είχα λιβάδι απο aptaisia.

 

Επίσης τα σκευάσματα που είναι με σύριγγα, κάνουν δουλειά για τη συγκεκριμένη, αλλά πρέπει με πολύ προσοχή να βάλει τη σύριγγα στο στόμα της. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τα δύο βραχάκια γιατί ήταν μια απταίσια στο ένα βραχακι και άλλη μία στο άλλο 

Τώρα στο σιποραξ δεν νομίζω να υπάρχει γιατί το έχω σε πολύ ψιλό δυχτάκι..

Έχω νεκρό βράχο περίσσευμα οπότε τον κουράρω και βάζω αυτόν αν είναι στο σαμπ..

Κοίταξα πολύ προσεκτικά τον main βράχο του ενυδρείου και δεν είδα κάτι ακόμα...

Τώρα παρακολούθηση..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μια εβδομάδα μετά αφού έβγαλα τα δύο κομμάτια βράχου με τις απταίσιες, μου ψωφησανε τα 2 trochus που είχα (Την μια ημέρα το ένα, μετά από δύο ημέρες το άλλο) ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει;

Σε αντίθεση με τα trectus που είναι φουλ δραστήρια..

Να σημειώσω ότι έχω βάλει εδώ και 2 με 3 εβδομάδες μια γαρίδα cleaner.

Κατά τα άλλα τα κλοουνακια είναι πολύ ορεξατα και η cleaner μετά από 1 εβδομάδες Αφού την έβαλα άλλαξε κέλυφος.

Θα κάνω τώρα μετρήσεις και θα σας τις γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καποια είδη σαλιγκαριών (μπορει και ολα) οταν μου γυρίζουν ανάποδα  δεν μπορουν να ξαναγυρίσουν και μου εχει τυχει να χάσω 2-3

 

Μηπως εγινε κατι παρόμοιο και σε εσενα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Εμενα καποια είδη σαλιγκαριών (μπορει και ολα) οταν μου γυρίζουν ανάποδα  δεν μπορουν να ξαναγυρίσουν και μου εχει τυχει να χάσω 2-3

 

Μηπως εγινε κατι παρόμοιο και σε εσενα? 

Δεν νομίζω να έγινε κάτι τέτοιο γιατί όταν τα έβλεπα ανάποδα τα γύρναγα ξανά αλλά έμεναν εκεί και και μετά από λίγο τα ξαναεβλεπα ανάποδα...

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει..

Επίσης την clavuraria πρέπει καμία φορά να την κάνω target; Γιατί την βλέπω πεινασμένη..

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Νικόλαξ said:

Επίσης την clavuraria πρέπει καμία φορά να την κάνω target; Γιατί την βλέπω πεινασμένη..

Καλή σου μέρα!

Για την clavularia δεν απαιτείται target feeding. Εχει την γνωστή μικροάλγη (zooxanthellae) από την οποία τρέφεται αρκεί να υπάρχει επαρκής φωτισμός.

Θα πρότεινα να δεις τις παραμέτρους του νερού γιατί παίζει να έχεις αυξομειώσεις στο PH/KH με την απομάκρυνση του βράχου. Αν υπάρχουν απότομες και μεγάλες διαφοροποιήσεις σε αυτές τις παραμέτρους είναι πολύ πιθανόν να επηρρέασαν την εικόνα της clavularia και ακόμα και να σκότωσαν τα σαλιγκαράκια σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα trochus και να γυρίσουν ανάποδα μπορούν μόνα τους να επανέλθουν τα turbo από την άλλη δεν μπορούν (είχα χάσει στην αρχή έτσι 2) trochus είχα χάσει στην αρχή ένα (δεν έχω ιδέα αποτι) από τότε δεν είδα άλλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο είδος 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Πλέον το ενυδρειο δείχνει να είναι στρωμένο και από μετρήσεις και από εμφάνιση, λίγο τα νιτρικά να ρίξω ακόμα..

Επίσης βρήκα ποιος ευθύνεται για τον θάνατο των σαλιγκαριών, ο δολοφόνος είναι η cleaner γιατί την είδα να γυρνάει ανάποδα ένα σαλιγκάρι και να αρχίζει να το σκαλίζει από μέσα.. Έχει τύχει σε κανέναν άλλον αυτό;

Η διατομική φαίνετε να έκανε τον κύκλο της γιατί πλέον ο αραγωνίτης είναι καθαρός με ελάχιστη διατομική σε κάποια μέρη.

Η clavuraria αναπαράγεται συνεχώς!

 

Οι σημερινές μετρήσεις:

NH3/NH4: 0

No2: 0 

No3: 20

Ph: 8 

Kh: 8,6

 

Σε λίγο θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το σκαλίζει δεν μπαίνει μέσα το σαλιγκάρι να προστατευτεί?   

Μου εχει τυχει εμενα αυτο, με σαλιγκάρια που δεν μπορούσαν να γυρίσουν κανονικά όταν ηταν τουμπα. Και τα γυρνούσα εγω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Οταν το σκαλίζει δεν μπαίνει μέσα το σαλιγκάρι να προστατευτεί?   

Μου εχει τυχει εμενα αυτο, με σαλιγκάρια που δεν μπορούσαν να γυρίσουν κανονικά όταν ηταν τουμπα. Και τα γυρνούσα εγω.

Μέσα μένει το σαλιγκάρι αλλά χώνει τις δαγκάνες της μέσα σε αυτό δεν ξέρω τι κόλλημα..

Να πω ότι δεν έχει φαγητό, δύο φορές την μέρα ταϊζω..

 

Link to comment
Share on other sites

Και κάποιες φωτογραφίες,

20210214_234322.thumb.jpg.b40a6a0b68e0fb666a3def7c1b773a77.jpgΕδώ νομίζω φαίνονται και τα παιδάκια της?

20210215_000318.jpg

20210215_000235.jpg

20210215_000458.jpg

20210214_234023.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα μεγαλώνουν!

Το κλοουνάκι εχει πολύ ωραία διαβαθμιση χρώματος

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχθές προστέθηκε και μια euphyllia (που ήταν και το απωθημένο μου?) και μέσα σε μια μέρα άνοιξε αρκετά και ήδη έχω πάθει την πλάκα μου ενώ ξέρω ότι θα ανοίξει και άλλο..

Η clavuraria κοντεύει να τριπλασιαστεί.. κάθε μέρα βλέπω και από ένα καινούργιο πλοκαμακι.

Πλέων η ρουτίνα μου στις αλλαγές είναι ανά 10 ημέρες 7 λίτρα νερό. Και κάθε 5 με 7 μέρες αλλάζω το βαμβάκι.

Τα κλοουνακια είναι μια χαρά και ορεξατα συνέχεια (πέφτουν και κάποια τσιμπήματα όταν βάζω το χέρι μέσα..?)

Επίσης στο ένα κλοουνακι η ράχη του έχει σκουρινει λίγο είναι ανησυχητικό αυτό; Ή είναι η ράτσα του τέτοια;

 

 

 

Και κάποιες φωτογραφίες..

20210222_155303.jpg

20210222_155433.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ephyllia!

Είναι από τα κοραλια που όταν μεγαλώσουν δίνουν όγκο και φαίνεται πιο "γεμάτο" το ενυδρείο. Επίσης με το κούνημα των πολυπόδων από την ροή δίνει κίνηση στο ενυδρείο.

Μεγαλώνει γρήγορα κάθε 5-6 μήνες διπλασιαζει τα κεφάλια αν βρει καλές συνθήκες

Δεν θέλει πολύ δυνατο φωτισμό ούτε πολύ δυνατή ροή.

Επίσης θέλει απόσταση από αλλά κοραλια γιατί τα τσιμπάει, αλλά με άλλες ephyllia δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι κοντά αρκεί να είναι ιδιου είδους πχ hammer με hammer, gardescenes με gardescenes κτλ

Αν είναι branched γίνεται εύκολα το frag με dremmel.

Τα κλοουν και τα δικά μου έχουν στην πλάτη σκούρο χρώμα, όσο μεγαλωνουν θα σκουραίνει αυτό μην σε ανησυχεί

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...