Jump to content

Νικόλαξ nano reef


Νικόλαξ

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Supervit = τροφη ψαριών γλυκού νερου? Αν ναι , φυσικά και μπορεις να την χρησιμοποιήσεις για το στρώσιμο.

Μετρήσεις κάθε 5 μέρες ειναι μια χαρα για ΝΗ3 - ΝΟ2 - ΝΟ3 απο την στιγμή που θα πέσει η τροφή μεσα.

Αλλαγή νερού. θα κανεις λιγο πριν βάλεις ψάρια μέσα. (Αργεί ακομα)

 

 

 

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!

Ναι η supervit είναι τροφή γλυκού νερού της tropical (αν και από ότι διάβασα κάνει για όλα τα ψάρια ενυδρείου).

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι πρώτες άλγες!

(Η αλήθεια είναι ότι κάποιες είχαν αρχίσει να βγαίνουν από όταν είχα τον βράχο στην λεκάνη με νερό Α.Ό.)

20201123_152014.jpg

20201123_151949.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μάλλον καλύτερα που ανάβεις φως και ξεκίνησαν από τωρα παρά να βγουν μετά μαζί με τα κοραλλάκια. Τωρα σκέτο βράχο έχεις ,ευκολα καθαρίζεται, άστες να κάνουν τον κύκλο τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Να σου πω μάλλον καλύτερα που ανάβεις φως και ξεκίνησαν από τωρα παρά να βγουν μετά μαζί με τα κοραλλάκια. Τωρα σκέτο βράχο έχεις ,ευκολα καθαρίζεται, άστες να κάνουν τον κύκλο τους.

Άρα να μην τις καθαρίσω τώρα, να τις αφήσω να κάνουν τον κύκλο τους και μετά να τις καθαρίσω;

Το φως το ανάβω 3 με 4 ώρες την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πουν οι θαλασσινοί που το'χουν το αντικείμενο γιατί και εγώ τωρα ξεκίνησα αλλά βρίσκω πρόωρο να καθαρίσεις τώρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ στο ότι είναι πρόωρο να καθαρίσεις τώρα. Έβγαλες πρώτα πράσινη άλγη πριν βγάλεις διατομική (καφέ); Πως το κατάφερες αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Συμφωνώ και εγώ στο ότι είναι πρόωρο να καθαρίσεις τώρα. Έβγαλες πρώτα πράσινη άλγη πριν βγάλεις διατομική (καφέ); Πως το κατάφερες αυτό ?

Μην αγχώνεσαι, κάνει την εμφάνισή της σιγά σιγά και η διατομική?.

Αλλά ναι δεν ξέρω γιατί βγήκε πρώτα η πράσινη..

Link to comment
Share on other sites

Να επιβιώσει η αλγη πράσινη απο το νερο της Α/Ο στο θαλασσινό νερο, το βλέπω λιγο δύσκολο. Λόγω διαφοράς αλατότητας. 

Αλγες θα σου εμφανιστουν γιατι στρώνει το ενυδρειο και θα ελεγα οπως λενε και τα παιδιά πάνω να μην ασχοληθείς με το να τις καθαρίσεις. 

Οταν στρώσει με το καλο,  θα προσπαθείς  να κρατάς χαμηλά τα θρεπτικά σου για να μην σου αναπτύσσονται. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Να επιβιώσει η αλγη πράσινη απο το νερο της Α/Ο στο θαλασσινό νερο, το βλέπω λιγο δύσκολο. Λόγω διαφοράς αλατότητας. 

Αλγες θα σου εμφανιστουν γιατι στρώνει το ενυδρειο και θα ελεγα οπως λενε και τα παιδιά πάνω να μην ασχοληθείς με το να τις καθαρίσεις. 

Οταν στρώσει με το καλο,  θα προσπαθείς  να κρατάς χαμηλά τα θρεπτικά σου για να μην σου αναπτύσσονται. 

 

 

Οκ.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σήμερα παρέλαβα υγρά τεστάκια της salifert, και ξεκίνησα μετρήσεις.

Οι μετρήσεις είναι οι εξής,

NH3/NH4: 0.50 (API)

NO2: 1.0 (Salifert)

N03: 25~30 (Salifert)

PH: 8~8.10 (Salifert)

KH: 9.3 (Salifert)

Αλατότητα: 1023 (ρεφρακόμετρο)

20201202_191248.thumb.jpg.476f6899229102597e30dd22ac670033.jpg

Ξεκίνησε και η διατομική άλγη..

20201202_194158.thumb.jpg.45acc0a55c643ddc1a0bc7d8778b0a9f.jpg

Καλά πάμε τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει αμμωνία και νιτρώδη στο 0.

Ph θα σου πρότεινα ένα ηλεκτρονικό από ίντερνετ τον 10-20€ και ένα υγρό καλημπραρισματος . Για να έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα!

Αν πας σε ρεεφ πριν βάλεις κοραλια θα πας αλατοτητα στο 1025.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρέπει αμμωνία και νιτρώδη στο 0.

Ph θα σου πρότεινα ένα ηλεκτρονικό από ίντερνετ τον 10-20€ και ένα υγρό καλημπραρισματος . Για να έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα!

Αν πας σε ρεεφ πριν βάλεις κοραλια θα πας αλατοτητα στο 1025.

Στην δεύτερη εβδομάδα του στρωσιματος ειμαι ακόμα...

Οπότε σε κάνα 2 βδομάδες η αμμωνία και τα νιτρώδη θα κοντεύουν το μηδέν.

Για το phμετρο θα το κοιτάξω αν είναι..

Ξεκίνησα τι στρώσιμο με υποαλατοτητα και σταδιακά ανεβάζω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Στην δεύτερη εβδομάδα του στρωσιματος ειμαι ακόμα...

Οπότε σε κάνα 2 βδομάδες η αμμωνία και τα νιτρώδη θα κοντεύουν το μηδέν.

Για το phμετρο θα το κοιτάξω αν είναι..

Ξεκίνησα τι στρώσιμο με υποαλατοτητα και σταδιακά ανεβάζω.

 

Γιατί υποαλατοτητα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιατί υποαλατοτητα?

Έκανα αυτό που μου πρότεινε ο @bbetta post #37.

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2020 at 10:19 ΠΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Στο σαμπ μπορείς να βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό αν θέλεις σε μικρή ποσότητα σχετικά. Δεν βαζουν όλοι γιατί εξαρτώνται από τον βράχο μόνο, εγώ προτιμώ να βάζω.  Εφόσον δε θα έχεις τίποτα ζωντανό για αρχή μπορείς να ξεκινήσεις με υποαλατοτητα όπως έκανα εγώ γύρω στο 1022-23. Δες τις οδηγίες που έχει πάνω το αλάτι και βάλε περίπου 20% λιγότερο από ότι λέει για αρχή, και μετά μέτρα και πραττεις ανάλογα για να το φτάσεις εκεί που θες. 
 

Γιατί φίλε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Γιατί φίλε? 

Αν ρωτάς εμένα να σου εξηγήσω πως το σκέφτηκα,

Επειδή το ενυδρειάκι είναι μικρούλι και δεν μπορούσα να υπολογίσω τα καθαρά λιτρα επειδή έχω βραχο, αραγωνιτη σε μεγαλουτσικη ποσότητα και το σαμπ πλάτης με λιγο siporax, δεν θα ήξερα ποια είναι τα καθαρά λιτρα ώστε να υπολογίσω την αναλογία λίτρα προς γραμμάρια για το αλάτι που θα έπρεπε να σπάσω..

Έτσι μέτρησα διαστάσεις ενυδρείου και βρήκα τα μικτα λιτρα (38) και μετά ακολούθησα αυτό που μου πρότεινε ο βασιλης όπου έβαλα 20% λιγότερο αλατι από αυτό που έλεγε να βάλω, ώστε να ξεκινήσω από χαμηλά προς ψηλά και να σταματήσω εκεί που το θέλω (δηλαδή 1025-1026).

Αυτό που κάνω για να ανέβει σταδιακά η αλατότητα είναι όταν εξατμίζεται ένα μέρος του νερού αντί να συμπληρώσω νερό Α.Ο. από την αυτόματη αναπλήρωση (που μου έφτιαξε ο @Antonis K και τον ευχαριστώ πάρα πολύ?) συμπληρώνω αλατονερο που έχω σπάσει σε λίγο πιο αυξημένη αλατότητα ώστε να ανεβαίνει σταδιακά η αλατότητα μου, και όταν φτάσει 1026 θα σταματησω και μετά θα πάρει μπρος η αυτόματη αναπλήρωση..

Απλά μετά θα πρέπει να βρω και την ρουτίνα μου στις αλλαγές νερού..

Πιστεύω να κατάλαβες πως το σκέφτηκα..?

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν στρώνει το ενυδρείο και δεν έχουμε κανέναν ζωντανό οργανισμό μέσα, το μόνο που μας νοιάζει είναι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και οι λοιπές βιολογικές διεργασίες. Τα βακτήρια είναι πιο δραστήρια και πολλαπλασιάζονται γρηγορότερα σε συνθήκες χαμηλότερης αλατότητας από ότι υψηλότερης. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο και σε πολλά σκευάσματα με βακτήρια (πχ Special Blend αν θυμάμαι καλά) προτείνουν αρκετά μεγαλύτερη δόση σε θαλασσινό από ότι σε γλυκό νερό. Για αυτό πρότεινα στον Νικόλα να ξεκινήσει με μικρότερη δόση αλάτι, επειδή είναι και η πρώτη του φορά σε θαλασσινό. Ούτε θα ξεφύγει πάνω από το 1025-6 ούτε θα ξοδεύει άσκοπα αλάτι και θα μπορέσει πιο εύκολα να το φέρει σιγά σιγά εκεί που θέλει όπως και έκανε. 
 

Προσωπικά βέβαια αν δεν είχα κοράλλια και είχα μόνο ένα δυο ψάρια σε nano ενυδρείο, σίγουρα δεν θα δούλευα στο 1026 αλλά στο 1023-4. Πιο ασφαλές.

Πολλά μπράβο στον @Antonis K για την αναπλήρωση!
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβάσει και εγω αυτο με τα βακτήρια που λεει ο @bbetta και μαλιστα με κοράλλια μεσα για ενα φεγγάρι ειχα την αλατότητα μου max 1024 και πολλες φορες 1023. 

Σας πληροφορώ οτι ουδέ ποτέ είχα καποιο θεμα. :) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Και Χρόνια πολλά στους διονύσιδες και στις Διονυσίες.

Σήμερα έκλεισα 1 μήνα στρωσιματος χωρίς κάποιες ιδιαίτερες αλλαγές.. 

Οι σημερινές μου μετρήσεις,

NH3/NH4: 0.50 (API)

ΝΟ2: 1.5 (salifert)

NO3: 50 (salifert)

PH: 7.7 (salifert)

Καθημερινά βάζω από 10 σταγόνες microbacter 7 όπως λένε οι οδηγίες.

Και κάθε 2 με 3 μέρες βγάζω/βάζω ένα τούλι τροφή (5 με 6 μπιλάκια supervit).

Να βάλω και λίγα κοπιποδα μήπως;

Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο αυξημένες οι μετρήσεις ακόμα..

Επίσης το άλλο θέμα τώρα..

Έχει γεμίσει ο βραχος με πράσινη άλγη και έχω πολύ λίγη διατομική..

Το φως το ανάβω περίπου 5 ωρες την μέρα.

Λέτε να το κλείσω και να μην το ανάβω καθόλου;

Να και μια φωτογραφία του βράχου..

 

 

20201217_145933.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που ξέχασα να γράψω, αν βάλω λίγο στρωμένο βράχο στο sump η κάνω

1-2 νησάκια θα βοηθήσει στην βιολογία; 

Η καλύτερα να το αφήσω ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα σας.

Και Χρόνια πολλά στους διονύσιδες και στις Διονυσίες.

Σήμερα έκλεισα 1 μήνα στρωσιματος χωρίς κάποιες ιδιαίτερες αλλαγές.. 

Οι σημερινές μου μετρήσεις,

NH3/NH4: 0.50 (API)

ΝΟ2: 1.5 (salifert)

NO3: 50 (salifert)

PH: 7.7 (salifert)

Καθημερινά βάζω από 10 σταγόνες microbacter 7 όπως λένε οι οδηγίες.

Και κάθε 2 με 3 μέρες βγάζω/βάζω ένα τούλι τροφή (5 με 6 μπιλάκια supervit).

Να βάλω και λίγα κοπιποδα μήπως;

Απλά μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο αυξημένες οι μετρήσεις ακόμα..

Επίσης το άλλο θέμα τώρα..

Έχει γεμίσει ο βραχος με πράσινη άλγη και έχω πολύ λίγη διατομική..

Το φως το ανάβω περίπου 5 ωρες την μέρα.

Λέτε να το κλείσω και να μην το ανάβω καθόλου;

Να και μια φωτογραφία του βράχου..

 

 

20201217_145933.jpg

Μάλλον πολύ λευκό έχεις στο φάσμα με τόση πρασινάδα . Δίνε μόνο μπλε κ κλείσε το λευκό τελειως

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικόλαξ said:

Έχει γεμίσει ο βραχος με πράσινη άλγη και έχω πολύ λίγη διατομική..

Μήπως ξεκίνησες με πράσινη λόγω υποαλατότητας; Θα φύγουν με τον καιρό πάντως, εγώ είχα και hairy πολύ και δινομαστιχωτά, τώρα μόνο διατομική λίγη.

Νομίζω καλά πας αφου έχεις αυξήσει νιτρικά εισαι σε καλό δρόμο.

Αν θέλεις να μπουστάρεις, γνώμη μου και ας μας πουν οι συνφορουμίτες αν είναι καλή ιδέα, πάρε από μία αμπούλα biodigest και bioptim, ρίξε την αμπούλα biodigest και αφού περάσει μία ημέρα ρίξε την bioptim. Δηλ. ρίχνεις σήμερα Πέμπτη biodigest, το Σαββατο ρίχνεις bioptim.

Zωντανό βράχο στο sumb γιατί όχι; καλό θα κάνει. Το setup σου στο main μου αρέσει δεν θα το άλλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δείχνει άστρωτό το ενυδρείο. Θελει χρόνο.  

Κωπήποδα αν δεν μηδενιστεί η ΝΗ3 μην βάλεις. 

Βράχο στρωμένο απο αλλο θαλασσινό ενυδρείο, χωρίς απτάισιες , αστερίνες και διάφορα περίεργα ζωάκια ναι βάλε και θα βοηθήσει το σύστημα. 

Για την πρασινάδα φταίει και το φάσμα του φωτός, αλλά και οι τιμές σου.

Με τέτοιες τιμές....η άλγη κάνει πάρτι (ενδεχομένως να εχεις και ΡΟ4) 

0ταν με το καλό πέσουν οι τιμες και έχεις το πολύ ΝΟ3:10 και ΡΟ4: 005 και ανέβει και λιγο και το ΡΗ σου, η άλγη θα υποχωρήσει. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Μάλλον πολύ λευκό έχεις στο φάσμα με τόση πρασινάδα . Δίνε μόνο μπλε κ κλείσε το λευκό τελειως

Μόνο μπλε το έχω απλα για την φωτογραφία το πήγα στο άσπρο για να φανούν οι άλγες καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gixxer έγραψε:

Μήπως ξεκίνησες με πράσινη λόγω υποαλατότητας; Θα φύγουν με τον καιρό πάντως, εγώ είχα και hairy πολύ και δινομαστιχωτά, τώρα μόνο διατομική λίγη.

Νομίζω καλά πας αφου έχεις αυξήσει νιτρικά εισαι σε καλό δρόμο.

Αν θέλεις να μπουστάρεις, γνώμη μου και ας μας πουν οι συνφορουμίτες αν είναι καλή ιδέα, πάρε από μία αμπούλα biodigest και bioptim, ρίξε την αμπούλα biodigest και αφού περάσει μία ημέρα ρίξε την bioptim. Δηλ. ρίχνεις σήμερα Πέμπτη biodigest, το Σαββατο ρίχνεις bioptim.

Zωντανό βράχο στο sumb γιατί όχι; καλό θα κάνει. Το setup σου στο main μου αρέσει δεν θα το άλλαζα.

Καλησπέρα και Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ενυδρείο το ξεκίνησα με αμπουλα της prodibio για καμία βδομάδα και μετά ξεκίνησα το microbacter 7.

Όποτε μπορώ να ρίξω και άλλη αμπούλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...