Jump to content

Βραγχιοσκωληκες


Recommended Posts

Καλησπέρα...καταρχήν κάποιος ρώτησε τη συσκευή που έχω είναι σαμσουνγκ ανροιτ έχει...

Έκανα 4 κύκλους με θεραπείες έβλεπα κάτω κάτι σαν χοντρή πιτυρίδα...άνοιξαν τα βράχια που ήταν καιρό κλειστα και είναι κατακόκκινα σα να έχουν αίμα ...αλλά μόλις τελείωνε η θεραπεία σε λίγες μέρες πάλι τα ίδια έδωσα μια εβδομάδα εκτοστοπ και τρεις συνεχόμενες ένα μπλε υγρό που περιέχει μεθυλιο και μπλε μαλαχιτης...συνεχίζουν να τρίβοντας στο σημείο των βραβείων...είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια έχω απελπιστεί...έβαλα το πρωί αυτό που έβγαλα φωτο υπερμαγγανικο καλιο γράφει 0.1 γρ.αρα 100 χιλιογραμμα οπότε υπέθεσα για 2 ενυδρεία από 15 κιλα.θελω  30 χιλιογραμμα υπερμαγγανικο καλιο...διάλυμα περίπου το μισό από το φακελάκι σε νερό και το έριξα από μισό σε κάθε καραντινα δηλ.το ένα τέταρτο από το 0.1 γραμμαρια αραιωμένο σε κάθε καραντινα ελπίζω να μην είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία αυτά είναι πλέον πολύ βαθιά νερά για εμένα. Δεν μου έχει τύχει κάτι τόσο βαρύ που να μην υποχωρεί. Ίσως η Ναταλία που είναι πιο έμπειρη σε ασθενιες από εμένα να έχει δίκιο για τους δύο η και τρεις κύκλους θεραπείας. Έμπλεξες με αυτά άσχημα. Είδες πάλι μετά τη θεραπεία σκουλήκια?

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ήδη προσπάθησες αρκετά...αλλά λίγο η βλακεία μου λίγο η ατυχία μου....τι να πω...απλά θέλω να μου πει κάποιος αν το ένα τέταρτο από το φακελάκι που έστειλα φωτο υπερμαγγανικο καλιο ...είναι οκ για 15 λίτρα νερό...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν έχω ιδέα Σοφία. Είναι πολύ βάρη όμως να ξέρεις. Θα ψάξω λίγο να δω το παίζει με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τους έχω αδυναμία ρε γμτ...?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sofia Sofaki έγραψε:

Το ξερω ήδη προσπάθησες αρκετά...αλλά λίγο η βλακεία μου λίγο η ατυχία μου....τι να πω...απλά θέλω να μου πει κάποιος αν το ένα τέταρτο από το φακελάκι που έστειλα φωτο υπερμαγγανικο καλιο ...είναι οκ για 15 λίτρα νερό...

Παιδια, τωρα σοβαρα, τι δεν καταλαβατε απ΄αυτα που γραφω;;;; Οτα λεμε οτι δεν πιανει σκουλικια, δεν πιανει !

Dactylogyrus πιανει μονο praziquantel!  δεν εχει σχεση ουτε methylene blue, ουτε KmnO4 με αυτα! Ειναι σαν να γιατρευεις την ιωσεις με αντιβιωση - δεν πιανει.

Για τα Dactylogyrus παρτε πχ JBL Gyrodol

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 2:43 ΜΜ, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

και άν πάς σε φάρμακα, esha gdex + esha ndx

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφία Τσεκαρε για τα φάρμακα που σου λέει η Ναταλία. Όπως επίσης και αυτά που σου έγραψε παραπάνω για διπλές η και τριπλές θεραπείες. 

Link to comment
Share on other sites

ΚαλημεραΝαταλια μια ακόμα ερώτηση το ndxκαι gdex μαζί εννοεις; λεν να παραγγείλω το gdex επειδή το ndx το έχω απλά δε γράφει πανω δοσολογια λέει μια σταγόνα ανά λίτρο για 24 ώρες δηλ. Μια μέρα θεραπεια; αν τα βάλω μαζί πως; ξέρεις μήπως οχηγιες; και για ποσες μερες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πιθανότατα είναι κάψιμο από αμμωνία. Σοφία τι αλλαγές νερού κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ακόμα και στην καραντινα προσέχω πολύ τάιζε μια φορά τη μέρα μόνο λαχανικα και φρουτα και αμμωνία είχα 0.25 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τα έχεις χωρίς αλλαγή νερού σε πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Τρεις με τέσσερις μέρες το πολύ ολική αλλαγή νερου όσο κρατούσε η κάθε θεραπεια δηλ.στα είκοσι λίτρα είναι τα δύο μικρά αν θυμάσαι που λέγαμε και στα 18 Το πιο μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

Το praziquantel που λέει η Ναταλία για βραγχιοσκωληκες από φαρμακείο το παιρνω; έτσι θα το πω; σε τι αναλογία το βάζω στο ενυδρειο και για ποσες μερες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/1/2021 at 9:38 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 

Καλημέρα Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου...Τελικά ένα τα κατάφερε...Μετά από ταλαιπωρία σχεδόν δύο μήνες με αντιβιωσεις το ψάρι απαλλάχθηκε από τα παρασιτα έχω όμως ένα θέμα....Τα κακακια του είναι σε μέγεθος κανονικά αλλά ασπρα του βουτάω την τροφή σε σκορδοζουμο αλλά κάποιες φορές κάνει πάλι ασπρα Όχι σαν κλωστές κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Εχει θεματακι με πεπτικο. Το πιο πιθανο να φταιει το φαρμακο. :(

Καλη διατροφη, βιταμινες (πχ fishtamin) και βλεπεις.....

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2021 at 11:49 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Εεπειδή κατάλαβα ότι έχεις πολλές γνώσεις μπορείς να μου λύσεις κάποιες γενικές αποριες; γενικη σκληροτητα νερου 18 και πε χα 7.5... είναι οκ για χρυσοψαρα;Το φιλτρο έχει απέξω άλατα και το καθαριζω συνέχεια μπορώ να κάνω κατι; το χαλίκι σε χρυσοψαρα χρειάζεται σκούπα βυθου; Πόσο συχνα; όταν κάνω σκούπα να βγάζω τα ψαρια; άνθρακα να βάζω ; Η μόνο όταν κάνω θεραπειες; ΕΧΩ γιου κι λάμπα να τη χρησιμοποιω η οχι; τι γνώμη εχεις;Έχω 5 Ζέρβα σαλιγκαρια κι ένα χρυσοψαρο που έμεινε στα 500 λίτρα ποσα χρυσοψαρα είναι καλά να βάλω ..εννοώ τα φανεί με διπλή ουρά τις δουλίτσες ...τέτοια...συγνωμη αν σε χάλια αλλά θέλω μιας και θα ξεκινήσω σχεδόν από την αρχή να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά γινεται

 

Link to comment
Share on other sites

Σοφία καλημέρα. Το πόσα χρυσόψαρα μπορείς να βάλεις εξαρτάται από το φίλτρο σου εν μέρει. Θυμίσε μου ποιο έχεις? Σε τόσο μεγάλο ενυδρείο πιθανότατα θα χρειαστείς δύο εξωτερικά φίλτρα με αρκετή βιολογία. Όχι η λάμπα δε χρειάζεται στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Σκούπα βυθού ειδικά στο χαλίκι είναι απαραίτητη γιατί πολλές ακαθαρσίες εγκλωβίζονται ανάμεσα στα χαλικια. Ph και σκληρότητα δεν παίζουν ρόλο στα χρυσόψαρα εκτός εάν είναι σε πολύ ακραίες τιμές. Το ph σου μια χαρά είναι. Σκούπα βυθού κάνεις οπότε αλλάζεις νερό ή φορά παρά φορά. Αλλαγές νερού κάθε πέντε μέρες το 60 τις εκατό. Αν έχεις καλή φιλτρανση στο πνετακοσια λιτρα μπορεί να έχεις είτε 10 fancy χρυσόψαρα είτε 7 μονοουρα. Δεν προτείνω συνδιασμό των δύο ειδών γιατί τα fancy είναι πολύ πιο αργά και δεν προλαβαίνουν να φάνε αλλά επίσης στρεσσαρονται από τα άλλα που είναι πολύ πιο γρήγορα. Α και κάτι πολύ σημαντικό Σοφία. Τα ψάρια θα τα πάρεις όλα μαζί από ένα μαγαζί και όχι λίγα λίγα η από διαφορετικά μαγαζια. Το λέω ώστε να μην τρέχεις πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο ανεβαζω φωτο και έχω κι ένα εσωτερικό...Τα σαλιγκαρια ποσα λίτρα νερό θέλουν γιατί έχω και 5 Ζέρβα...από ένα συνοικιακό θα τα πάρω δεν την ξαναπαταω..

20210123_155146.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sofia Sofaki
Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρή η ροή του. Βγάλε μου μια ολόκληρο το φίλτρο. Θες συγκυρία άλλο ένα εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

Αν έμενες Αθήνα θα σου έλεγα να έρθεις να πάρεις κανένα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...