Jump to content

Νέο ενυδρείο Malawi


Kostas Pontikos

Recommended Posts

Καλησπέρα Κωνσταντίνε .

Πραγματικά δεν πίστευα ότι θα τις βολέψεις τόσο όμορφα τις πέτρες.

Πάρα πολύ όμορφο μπράβο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για όλες τις συμβουλές σου!!!Λιγο πίστη θελει στις δυνατότητες σου και ολα θα γίνουν και να φανταστείς ότι ειναι 35 εκατοστα πλάτος φαντασου να είχα μεγαλύτερο τι θα γινόταν!!!!!????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για όλες τις συμβουλές σου!!!Λιγο πίστη θελει στις δυνατότητες σου και ολα θα γίνουν και να φανταστείς ότι ειναι 35 εκατοστα πλάτος φαντασου να είχα μεγαλύτερο τι θα γινόταν!!!!!????

Αν είχες μεγαλύτερο  πλάτος στο ενυδρείο και με την εμπειρία που εχεις στο aquascape......θα έκανες ''παπάδες'' που λέμε!!!:bigemo_harabe_net-64:

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το aqua scape είναι πραγματικά πανεμορφο! Πιστεύω πως περισσότερες σπηλιές /περάσματα θα ήταν πιο πρακτικό για τα ψαράκια ώστε να αποφευγουν τις επιθέσεις του κυρίαρχου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2021 at 9:37 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το aqua scape είναι πραγματικά πανεμορφο! Πιστεύω πως περισσότερες σπηλιές /περάσματα θα ήταν πιο πρακτικό για τα ψαράκια ώστε να αποφευγουν τις επιθέσεις του κυρίαρχου. 

Συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα ήθελα να τα συνδυάσω ολα...δλδ να ειναι ευχάριστο στο μάτι μου να εχει περάσματα κρυψωνες αλλα το δύσκολο ήταν ότι εχω 35 εκατοστα πλάτος...Ελπίζω με τα 2 αρσενικά και τα 6 θυλικα labido που θελω να βαλω να μην έχω πρόβλημα....

Έγινε επεξεργασία - Kostas Pontikos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλλα ήθελα να τα συνδυάσω ολα...δλδ να ειναι ευχάριστο στο μάτι μου να εχει περάσματα κρυψωνες αλλα το δύσκολο ήταν ότι εχω 35 εκατοστα πλάτος...Ελπίζω με τα 2 αρσενικά και τα 6 θυλικα labido που θελω να βαλω να μην έχω πρόβλημα....

Όχι δεν θα έχεις άλλα κάνε τα 8 τα θηλυκά .

Δεν αγοράζεις καλύτερα τώρα ένα χαρέμι μόνο  1+4 και όταν μεγαλώσουν τα μικρά μου να σου δώσω και το άλλα εγώ ;

Ετσι και αλλιώς σε κανα δυο μήνες θα αρχίσω να δίνω.  

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 7:33 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι δεν θα έχεις άλλα κάνε τα 8 τα θηλυκά .

Δεν αγοράζεις καλύτερα τώρα ένα χαρέμι μόνο  1+4 και όταν μεγαλώσουν τα μικρά μου να σου δώσω και το άλλα εγώ ;

Ετσι και αλλιώς σε κανα δυο μήνες θα αρχίσω να δίνω.  

Καλη ιδεα...ναι ίσως το ξεκινήσω ετσι εχεις δικιο....Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 7:33 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι δεν θα έχεις άλλα κάνε τα 8 τα θηλυκά .

Δεν αγοράζεις καλύτερα τώρα ένα χαρέμι μόνο  1+4 και όταν μεγαλώσουν τα μικρά μου να σου δώσω και το άλλα εγώ ;

Ετσι και αλλιώς σε κανα δυο μήνες θα αρχίσω να δίνω.  

Μαρινο καλησπερα!!,  ετοιμο χαρεμι απο ιδιωτη καλυτερα δεν ειναι να βρει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μαρινο καλησπερα!!,  ετοιμο χαρεμι απο ιδιωτη καλυτερα δεν ειναι να βρει?

Το καλύτερο άλλα ακόμα δεν είμαι σε θέση να του δώσω . @johnbaggios μήπως έχεις τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2021 at 7:33 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι δεν θα έχεις άλλα κάνε τα 8 τα θηλυκά .

Δεν αγοράζεις καλύτερα τώρα ένα χαρέμι μόνο  1+4 και όταν μεγαλώσουν τα μικρά μου να σου δώσω και το άλλα εγώ ;

Ετσι και αλλιώς σε κανα δυο μήνες θα αρχίσω να δίνω.  

 

Πολυ καλο και αυτο, και με μεγαλυτερο χωρο για να ''κρύβονται/ηρεμούν'' τα θυλικα οπως ειπε και Γιαννης παρακατω...

 

On 1/1/2021 at 9:37 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Το aqua scape είναι πραγματικά πανεμορφο! Πιστεύω πως περισσότερες σπηλιές /περάσματα θα ήταν πιο πρακτικό για τα ψαράκια ώστε να αποφευγουν τις επιθέσεις του κυρίαρχου. 

@Kostas Pontikos Μηπως μπορεις να δωσεις λιγο υψος σε καποια σημεια προσθετοντας καμια πετρα για ακομα 1-2 περασματα?, συζηταγαμε το sqape σου με τον @Sastirp Thomas   ο οποιος εριξε την ιδεα και μου φαινεται και μενα καλη.........Δοκιμασε το και οτι σου αρεσει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Να κανω δλδ κιαλα περάσματα;;;δεν ξερω αν θα με πάρει.....είναι στενό το ατιμο και δυσκολεύει...Κανενα καλο σχόλιο πήρα η με θαψατε ωρε;;;???

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην κάνεις τίποτα . Είναι άχρηστά τα ψηλά περάσματα και επικίνδυνα για να κάνουν ζημία . Ετσι κι αλλιώς θα σκάψουν και θα κάνουν μόνα τους σπηλιές .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Να κανω δλδ κιαλα περάσματα;;;δεν ξερω αν θα με πάρει.....είναι στενό το ατιμο και δυσκολεύει...Κανενα καλο σχόλιο πήρα η με θαψατε ωρε;;;???

Σας παρακαλώ κύριε, για ποιους μας περάσατε....εμείς μόνο σας εκθειάζαμε:devil::devil:  

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

Από λαμπιντο δεν εχω κάτι για δώσιμο, και εγω έχω κρατήσει μια ομαδούλα,καμια δεκαριά ψαράκια για να βγάλω χαρέμι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 

Από λαμπιντο δεν εχω κάτι για δώσιμο, και εγω έχω κρατήσει μια ομαδούλα,καμια δεκαριά ψαράκια για να βγάλω χαρέμι. 

Επειδη τωρα μπαινει στην Αφρικη, και του προτειναμε με τον Μαρινο τα Λαμπιντο επειδη ειναι σχετικα απο τα ''ηρεμα'' μπουνα......του αρεσει και το κιτρινο χρωμα λογο ομαδας?

Τι αλλο θα προτεινες σε ενα ''νεο'' στην Μαλαουι που θα ηθελε ''ηρεμια'' στο ενυδρειο του?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα αυτά, ένα species tank, με οποιοδήποτε είδος mbuna, δυο αρσενικά κ 6-8 θηλυκά κ πολλα περασματα στο aqua scape πιστεύω/ελπίζω να μην έχει θέματα. Θα προτεινα λαμπιντο, σαουλοσι, σοκολοφι, acei τα yellow tail, αλλά κ μια ομάδα 15 ντεμασονι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Kostas Pontikos ασε τα λικε και βαλε φωτο  το ενυδρειο.... να το δουμε γεματο να γουσταρουμε......

Πες αν θες και με τη τροπο το ''στρωνεις''

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το στήσιμο ,στο κάτω κάτω αν χρειαστεί μετά προσθέτεις πέτρες ,το ερώτημα από μένα ειναι το εξής : Πόσα κιλά άμμο έριξες ;Μου φαίνεται οτι η άμμος εχει πάει αρκετά ψηλά δεν νομίζω οτι χρειάζεται τόση ποσότητα

 

Καλή επιτυχία ?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα εχεις δικιο @corto maltese συγγνώμη....εχει γεμησει το ενυδρείο και όντως ξεκίνησα στρώσιμο με υγρή αμμωνία...Την θερμοκρασία την εχω στους 29 βαθμους γιατι βοηθάει να ειναι ψηλά...Αμμωνία εχω βαλει 5 ml , βακτηρια εχω ρίξει της seachem και αντιχλωριο παλι της ίδιας εταιρίας.Ισως μεσα στην εβδομάδα ριξω και αμπούλα τις prodibio...Τωρα ξεκινάμε σε 2 μερες να κανουμε μετρησεις και ανάλογος πράττουμε..Θέλω να παρω και έναν κυκλοφορητή ή wave maker για να βοηθήσει στην κυκλοφορία του νερού αλλα και στην ανατάραξη της επιφάνειας όπως επισεις και στην οξυγόνωση του.

@ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έριξα δυο τσουβαλακια αμμο γιατι το ενυδρειο εχει κοντρες κατω και οι μεγάλες οι πετρες πατάνε πανω σε άλλες ίσιες για να είναι σταθερές και να μην εχω θεμα όταν θα σκάβουν τα ψαρακια...οποτε θεωρώ ότι σαν υψος η άμμος ειναι καλα...σε ευχαριστώ πάντως 

received_845144519382633.jpeg

received_1290902247957462.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μετα από 6 μερες στο "στρώσιμο" έκανα μετρήσεις και ειναι οι ακόλουθες με την σειρά των φωτογραφιών....

Ph                   7,6

Αμμωνία        1 ppm

Νιτρώδη         0.25 ppm

Νιτρικά          40 ppm

Έχει ξεκινήσει ο κύκλος του απλα θα πρεπει να κανω μια αλλαγή νερού για να ελαφρυνω λιγο το σύστημα στο κύκλο του.

Προχωράμε με υπομονή!!!!!

20210119_211106.jpg

20210119_211135.jpg

20210119_211158.jpg

20210119_211223.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάλο δρόμο είσαι Κώστα, άντε  με το κάλο να μπουν και τα ψάρια !!.......βρήκες τα Lambidochromis  που θέλεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πηγαίνει ..

Από ψάρια σε λίγο θα ανεβάσω ένα προφίλ από κιχλίδες της λίμνης victoria (κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα) .  Θα τα βρεις και εύκολα αν σου αρέσουν γιατί τα έχει Θεσσαλονικιός  . (στείλε πμ αν σε ενδιαφέρει) Τα ψάρια είναι τα Haplochromis rock Kribensis προφίλ το κάνω τώρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σε κάλο δρόμο είσαι Κώστα, άντε  με το κάλο να μπουν και τα ψάρια !!.......βρήκες τα Lambidochromis  που θέλεις?

Οχι φιλε ακομα....Θέλω να σιγουρευτώ οτι στρωθηκε το ενυδρειο και μετα...μην τρέχω τελευταία στιγμή!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...