Jump to content

Recommended Posts

Και ένα χαρέμι απο τα mbuna . Εδώ ειναι μονόδρομος και είναι τα παμφάγα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους έπεσαν στο 50 με 25 δηλαδή ένα ελαφρύ ροζ!το θέμα είναι τι κάνω για να μην ξανά ανέβουν...Περιμένω απλά να κάνει δουλειά κ η βιολογία;;Σίγουρα αλλαγές κάθε βδομάδα για εγώ εκανα σχεδόν κάθε μήνα!

κατι άλλο;;;τώρα άλλαξα σχεδόν όλο το ενυδρειο σε 4 μέρες...οι άλλες τιμές βγήκαν καλες με λίγο χαμηλά το ph.Αυτό θα το φτιάξω με μπαφερ

σας ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

@christos efthimiou  θα βρεθείτε να του κάνεις ένα τεστ με τα δικά σου ; 

Σωκράτη θα δούμε τα αποτελέσματα και προχωράμε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Αύριο θα πάω να ψάξω και για το φυτό!

Ας μου πει ποτέ θέλει κ πάω εγώ να τον βρω.Αμ μπορεί έτσι...και πάλι ευχαριστώ!!!

 

Σωκρατη. Καλησπερα. Σου στελνω μνμ οκ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς  ευχαριστώ τον Χρήστο και τον μαρινο!!!

κατα δεύτερο νιτρικά πάλι στον θεό

τροφη για σκέψη λοιπόν....

image.jpg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη ποτέ έκανες τελευταία φορά αλλαγή νερού? Πλην των νιτρικων έχεις κάνει τεστ αμμωνιας και νιτρωδών?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε περίπτωση που δε έχεις ούτε αγωνία ούτε νιτρώδη τότε σημαίνει ότι η υπάρχουσα βιολογία τα μετατρέπει σε νιτρικά αλλά λόγω υψηλής ιχθυοφορτισης η μεγάλης ποσότητας τροφής ανεβαίνουν γρήγορα τα νιτρικά και χρειάζεσαι συχνές αλλαγές νερού. Πόσα ψάρια έχεις τώρα συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Αμωνία και νιτρωδων εκανα με το στικάκι και βγαίνουν κανονικά.Τελευταία αλλαγή νερού εκανα την Τετάρτη όπου έπεσαν λίγο.

εχω 13 ΨΑΡΙΑ μέσα αλλά γενικά ταιζα αρκετά και τώρα το μείωσα 

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες, που πηρες τα τεστ! Τωρα καταλαβαινεις.....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά εδώ τι σου είπαν για αλλαγές νερού? Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα 30 τις εκατό κάθε μέρα μέχρι να κιτρινησει. Μόνο έτσι θα δουμε πραγματικά σε πόσες μέρες ανεβαίνουν τα νιτρικά σου πραγματικα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη γενικότερα οι πολύ μεγάλες αλλαγές νερού στρεσσαρουν τα ψάρια και δεν έχουν καλό αποτέλεσμα μακροχρόνια. Αν θες κάνε μέχρι σαράντα τις εκατό αντί τριάντα αλλά σε καμία περίπτωση παραπάνω. Κάνεις καθημερινά μετρήσεις και θα δεις ότι θα πέσουν σταδιακά. 

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη υπομονή θέλει. Έχεις μπει στο σωστό δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη  περιμένουμε να έρθουν τα τεστάκια σου .

Αν έχεις ακόμα τα υγρά τεστ πες μου πόσο δείχνει της βρύσης το νέρο .

Αλλαγή νερού κάθε μέρα 30% . Βρες ένα αναρριχώμενο φυτό που λέγεται πόθος από κανονικό φυτώριο και βάλε μόνο τις ρίζες μέσα στο ενυδρείο .

Βάλε αγγελία και δώσε τα ψάρια που δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Πήρα και μεγαλύτερους κυκλοφορητες έβαλα και άλλη βιολογία και βλέπουμε πως θα πάει κ με τις αλλαγές.

Δεν έχει να κάνει με την βιολογία τόσο όσο με τις συχνές αλλαγές , αλλά υποψιάζομαι ότι δεν είναι κάλο το νερό της βρύσης .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αν έχεις ακόμα τα υγρά τεστ πες μου πόσο δείχνει της βρύσης το νέρο .

Καλα λεει ο @marinos, κανε τεστ και στο νερο βρυσης. Η κουμπαρα μου εχει 50 ppm νιτρικα απο την βρυση!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καλα λεει ο @marinos, κανε τεστ και στο νερο βρυσης. Η κουμπαρα μου εχει 50 ppm νιτρικα απο την βρυση!

Ναταλία έχει σίγουρα , το πόσο δεν ξέρουμε . Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα βρει έναν πόθο για να μας τα ρίξει κάπως .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παράγγειλα gigantea αλλά θα βρω κ πόθο που μου είπες.

αυριο θα κάνω και ένα τεστ στο νερό...Τα στικάκια το έδειχναν ελαφρώς ροζ όποτε αν δείξει κ σε αυτό τότε μετρούσαν σωστά.

Αυριο θα ξεκινήσω πάλι αλλαγές νερού και βλέπουμε 

Δυσκολος ο δρόμος παντός!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε πιάσει πανικός η κιχλίδες είναι ανθεκτικές στα νιτρικά .

Απλά αν δούμε οτι το πρόβλημα ερχεται απο την βρύση και ξερουμε την αιτία θα το αντιμετωπίσουμε ανάλογα .

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο τηλεφωνο που μιλησαμε του προτεινα να κανει μετρησειε στην βρυση και ολες τις μετρησεις στο ενυδρειο. Επιπλεον σιγουρα εχει θεματα ιχθυοφορτωσης και επειδη εχει και μεγαλα ψαρια θα επιβαρυνεται το συστημα και απο την τροφη. Τωρα επειδη παρηγγειλε μικρο χαλικακι και πρεπει να φυγει το χοντρο που εχει τωρα, αλλα υποψιαζομαι οτι εκει μεσα πρεπει να εχει μεινει πολυ μπιχλα και αν το βγαλει ολο θα βγει στην στηλη νερου πολλη βρωμια με φοβιζει για πολυ αυξηση αμμωνιας νιτρικα. Οποτε του προτεινα 2 τροπους. 1ον Μιας και εχει και αθξημενα νιτρικα και πρεπει να κανει αλλαγη, να βαλει τα ψαρια σε λεκανες και να κανει μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου και να προσθεσει βακτηρια και πριμε. 2ο τροπο. Να βγαζει σιγα σιγα το βυθο σε καθε αλλαγη καθε 2 με 3 μερες.

 

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Εκανα και σήμερα μια αλλαγή!Αυριο κάνω ακόμα μια και αλλάζω κ το χοντρό χαλίκι και ξανά μετράω.το νερό τις βρύσης έχει ελάχιστα νιτρικά κοντά στο μηδέν κ το ελαφρύ κίτρινο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγα σίγα . 

Όταν λες ότι αλλάζεις το χαλίκι με τι θα το αλλάξεις ; 

Πόθο βρήκες ; Βακτήρια έχεις πάρει ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...