Jump to content

Recommended Posts

Σωκράτη αυτό που είπα πριν σε καμία περίπτωση δεν πήγαινε για εσένα προσωπικά. Το έγραψα κιόλας. Επειδή είδα ότι είσαι Λάρισσα, εάν εκεί δεν έχουν σου στέλνω ένα λινκ με το κιτ με τα υγρά τεστ της api αν θες να το παραγγειλεις και να σου έρθει

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

Α και όταν μάθεις αποτελέσματα αύριο στείλε μας να μας πεις τι βγήκε. Αρκεί και αυτός να κάνει τις συγκρίσεις με υγρά τεστ και όχι στικάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 3 ώρες, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Στο τέρμα δεξιά εγώ δυο σφουγγάρια μέσα στα κουτάκια του και ένα κεντρικό δικό του.

Στο μεγάλο φίλτρο έχω βαμβάκι από πάνω δυο σφουγγάρια και μετά την βιολογία σε διχτάκι και μετά είναι ο κυκλοφοριτης.

Τα νιτρικά είναι στο 50-100

89648585-74B8-49EB-9171-493164199B07.jpeg

Σταματά να μετράς με στικάκια..

Είναι μη αξιόπιστα. 

Αγόρασε ή ζητά από φίλο ένα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σωκράτη αυτό που είπα πριν σε καμία περίπτωση δεν πήγαινε για εσένα προσωπικά. Το έγραψα κιόλας. Επειδή είδα ότι είσαι Λάρισσα, εάν εκεί δεν έχουν σου στέλνω ένα λινκ με το κιτ με τα υγρά τεστ της api αν θες να το παραγγειλεις και να σου έρθει

 

https://www.abyssos.gr/exoplismos-enydreiou/test-nerou-enudreion/a.p.-ammonia-nh4-clone/

 

Α και όταν μάθεις αποτελέσματα αύριο στείλε μας να μας πεις τι βγήκε. Αρκεί και αυτός να κάνει τις συγκρίσεις με υγρά τεστ και όχι στικάκια

Χρήστο δεν μπορώ να πω σε κανέναν επιτακτικά να αγοράσει κάτι, γιατί είναι και τα χρόνια που ζούμε περίεργα . Ακόμα και αν έχει 1000 λίτρα ενυδρείο εγώ και εσύ και όποιος άλλος δίνει συμβουλές θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί . 

Σωκράτη αν μπορείς κάνε αγορά του κιτ που σου λέει ο Χρήστος .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο που έξαψα είναι εξαντλημένα σε όλα τα σάιτ.Τώρα θα πάω αύριο να κάνω ένα στο μαγαζί κ βλέπουμε.Παιδιά όντως 50ευρω δεν είναι και λίγα απλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να έχεις όποτε θα το πάρω.Απλά έλεγα αν χρειαστώ εξωτερικό φίλτρο να δώσω εκεί τα πρώτα λεφτά κ μετά τα τεστ.

ευχαριστώ για το ενδειαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο που έξαψα είναι εξαντλημένα σε όλα τα σάιτ.Τώρα θα πάω αύριο να κάνω ένα στο μαγαζί κ βλέπουμε.Παιδιά όντως 50ευρω δεν είναι και λίγα απλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να έχεις όποτε θα το πάρω.Απλά έλεγα αν χρειαστώ εξωτερικό φίλτρο να δώσω εκεί τα πρώτα λεφτά κ μετά τα τεστ.
ευχαριστώ για το ενδειαφερον!
Δες και εδώ νομίζω είναι διαθέσιμο ..https://amazonios.gr/shop/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1/test-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/api-freshwater-master-test-kit/

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιτρεψτε μου προσωπικα νε μεινω σε μια αλλη λεπτομερια. Σωκράτη χαίρω πολύ, Μάνος!

 

Εγραψες στην αρχη πως ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ σωστα;

 

Πες μας με δυο λογια τι διαδικασια ακολουθεις γι αυτο. Τα νιτρικα δεν ανεβαινουν ετσι απλα με μια αλλαγη νερου, ομως τα φιλτρα θα μπορουσαν να παιζουν ρολο.

Τελος, αν εχεις και τεστ αμμωνιας κανε μια καλή και μετρα και με αυτο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Χρήστο δεν μπορώ να πω σε κανέναν επιτακτικά να αγοράσει κάτι, γιατί είναι και τα χρόνια που ζούμε περίεργα . Ακόμα και αν έχει 1000 λίτρα ενυδρείο εγώ και εσύ και όποιος άλλος δίνει συμβουλές θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί . 

Σωκράτη αν μπορείς κάνε αγορά του κιτ που σου λέει ο Χρήστος .

 

Μαρίνο εχεις απολυτα δίκιο, αλλά τουλάχιστον ας πάρει υγρά τεστ για τα νιτρικά(ΝΟ3), αν και θα προτεινα και για αμμωνία αν μπορει.....

πριν 2 ώρες, το μέλος Manoskap έγραψε:

Εγραψες στην αρχη πως ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ σωστα;

Πες μας με δυο λογια τι διαδικασια ακολουθεις γι αυτο. Τα νιτρικα δεν ανεβαινουν ετσι απλα με μια αλλαγη νερου, ομως τα φιλτρα θα μπορουσαν να παιζουν ρολο.

Ωραια ερωτηση αυτη:thumbup:..... και ισως να  μας διαφωτισει αρκετα η απαντηση

 

@Sokratis Megas Καλησπερα και απο μενα...Εχω την εντυπωση οτι ενα  ενυδρειο 350 λίτρων,  με δυο εσωτερικά φίλτρα και  με κιχλιδες Αφρικης, οσο δυνατα να ειναι τα φιλτρα σε ροη δεν νομιζω οτι επαρκουν οσον αφορα την βιολογια απο τη στιγμη που εχεις αυτη την ψαροσυνθεση στο ενυδρειο σου (φροντοζες, Χαπς, μπουνα)....εγω για αρχη θα ξεκιναγα αλλαγες νερου το λιγοτερο σε ποσοστο 40% και ανα 3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μαρίνο εχεις απολυτα δίκιο, αλλά τουλάχιστον ας πάρει υγρά τεστ για τα νιτρικά(ΝΟ3), αν και θα προτεινα και για αμμωνία αν μπορει.....

Ωραια ερωτηση αυτη:thumbup:..... και ισως να  μας διαφωτισει αρκετα η απαντηση

 

@Sokratis Megas Καλησπερα και απο μενα...Εχω την εντυπωση οτι ενα  ενυδρειο 350 λίτρων,  με δυο εσωτερικά φίλτρα και  με κιχλιδες Αφρικης, οσο δυνατα να ειναι τα φιλτρα σε ροη δεν νομιζω οτι επαρκουν οσον αφορα την βιολογια απο τη στιγμη που εχεις αυτη την ψαροσυνθεση στο ενυδρειο σου (φροντοζες, Χαπς, μπουνα)....εγω για αρχη θα ξεκιναγα αλλαγες νερου το λιγοτερο σε ποσοστο 40% και ανα 3 μερες.

Άρη και μόνο η αγορά των δύο τεστ που είπες θα του πάει σχεδόν όσο το ολόκληρο σετ οπότε δεν έχει κανένα νόημα. Όσον αφορά το κομμάτι του εξαναγκασμού, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά εδώ γιατί ξεπερνάει τη δική μου λογική. Είναι σα να λέμε ότι να πάρει κάποιος ένα σπορ αυτοκίνητο γιατί έχει τα χρήματα για αυτό, αλλά δεν έχει τα χρήματα ? να αλλάξει τα λάστιχα όταν έρθει η ώρα και να το συντηρήσει σωστά. Τέλος πάντων, κακώς αναφέρομαι και τόσο πολύ γιατί βγαίνω και φάουλ στην τελική. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρη και μόνο η αγορά των δύο τεστ που είπες θα του πάει σχεδόν όσο το ολόκληρο σετ οπότε δεν έχει κανένα νόημα. Όσον αφορά το κομμάτι του εξαναγκασμού, εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά εδώ γιατί ξεπερνάει τη δική μου λογική. Είναι σα να λέμε ότι να πάρει κάποιος ένα σπορ αυτοκίνητο γιατί έχει τα χρήματα για αυτό, αλλά δεν έχει τα χρήματα ? να αλλάξει τα λάστιχα όταν έρθει η ώρα και να το συντηρήσει σωστά. Τέλος πάντων, κακώς αναφέρομαι και τόσο πολύ γιατί βγαίνω και φάουλ στην τελική. 

Καλημέρα παιδιά . 

Προτείνω επειδή το θέμα είναι σοβαρό να το λήξουμε μεταξύ μας  με ΠΜ. 

Όλοι μαζί Σωκράτη σου ζητούμε συγνώμη που για λίγο φύγαμε πό το θέμα σου .

 

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε Σωκράτη.

Αφού σε ενημερώσω οτι έπεσες πάνω στους 2 φιλτρολάγνους ?  @killerknight & @corto maltese . θέλω σήμερα να κάνεις αυτά που είπαμε . (σε πρώτη φάση να δούμε που είμαστε).

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι και θα το λύσουμε σε 3 μέρες από τώρα εφόσον αναβαθμίσουμε τα φίλτρα σου. Ένα μεγάλο μπράβο στον @Manoskap  που για εμένα εντόπισε και την αιτία μιας και έτσι όπως ήταν στημένα τα φίλτρα σου το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας ήταν στα σφουγγάρια και με το πλύσιμο την χάνεις.

Το δύσκολο είναι αν διάβασες αυτά που σου έστειλα με την συμβατότητα των ψαριών , Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτήν την στιγμή έχεις περισσότερο (επίτρεψε μου την έκφραση ) διακοσμητικό ενυδρείο πάρα έναν μικρό βιότοπο όπου θα δεις συμπεριφορές γέννες βιώσιμες κτλ. Στο χέρι σου είναι αν θέλεις αυτο να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο το έχω 5 χρόνια με τα ίδια σχεδόν ΨΑΡΙΑ.Δεν χάνω ΨΑΡΙΑ και γενικά δεν ξέρω ποια είδη πρέπει να έχω μέσα για να δω γέννες.Μόνο μια φορά γέννησαν και κράτησα κάποια μετά τέλος.

τωρα το πλύσιμο καθαρίζω τα σφουγγάρια με νερό βρύσης κι την βιολογία με το νερό του ενυδρείου.Χθες εκανα αλλαγή νερού 30% κι σήμερα το απόγευμα θα πάω για το τεστ.

Καλημερα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ Εγω το σέβομαι αυτό, Αν κάποια στιγμη θελήσεις με κάποια από τα ψάρια σου να πας σε κάτι ποιο βιολογικό εδω θα είμαι να σε βοηθήσω , Σε πρωτη φάση αν θέλεις διάβασε τα προφιλ των ψαριών που έχεις. 

Πάμε το κιτ της API είναι το καλύτερο που θα βρεις για τα τεστ. Αν όμως δεν υπάρχει μπορείς να πας και σε αυτες τις 3 αγορές .

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-ammoniac-nh-4d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-nitrate-no-3d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-nitrite-no-2d.html

 

Για ph δεν σου λέω γιατι λογικά το νερό είναι σκληρό .

Αν τα βρείς στην Λάρισα τα αγοράζεις αν όχι και τα πάρεις απο το μαγαζί που σου δείχνω του λες να στα στείλει με το ΚΤΕΛ . 

Αν θέλεις λες και το με στέλνει ο Μαρίνος απο Aquazone για να στα στείλει σίγουρα με κτελ και όχι με κουριερ που δεν θα ξέρεις πότε θα παραλάβεις

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

πηγα σε δυο μεγάλα μαγαζιά και κανένα δεν είχε υγρά τεστ αλλά μόνο στικάκια.Όποτε ψάχνω κ παραγγέλνω σιγά σιγά τα τεστ τις api.

Νομίζω όμως ότι βρήκα το πρόβλημα..η μια αντλία νερού η μεγάλη δεν βγάζει το νερό με την ίδια πίεση..Έχει πιάσει άλγη μέσα ο μαγνήτης κ δεν δουλεύει σωστά.Όποτε πήρα καινούργιο γιατί αυτό δεν άνοιγε να το καθαρίσω.Τώρα θα κάνω τις αλλαγές νερού θα ταΐζω λιγότερο και το ξαναβλέπουμε με τα τεστ σε στικάκι μέχρι να έρθουν τα αλλά;;

επισις να βάζω και βιολογία με την αλλαγή νερού η μόνο τα καθαριστικά;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω , οτι πρεπει να ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα....

1- ο τι φιλτρο και να βαλουμε (εκτος αν βαλουμε φιλτρο απονιτροποίησης) , τα νιτρικα φευγουν μονο με την αλλαγη νερου.

2- βακτηρια, βιολογικο υλικο βαζουμε για να εχουμε μηδενικα νιτρωδη και αμμωνια , οχι για να μειωσουμε τα νιτρικα (μιλαμε για ενυδρεια γλυκου νερου)

Υπαρχει seachem matrix, που υποσχεται να μειωσει και τα νιτρικα. Τα αποτελεσματα δεν ειναι και τοσο καλα. Σε καμια περιπτωση δεν γλιτώνουμε τις αλλαγες νερου (σε ενυδρεια χωρις φυτα ή με μικρη φυτομαζα).

Γιατι το γραφω.... γιατι συχνα λεμε οτι ενα ενυδρειο χρειαζεται μεγαλο φιλτρο με μεγαλη ποσότητα  βιολογικου υλικου....καποιο νομιζουν οτι, αν θα παρουν μεγαλο φιλτρο, δεν θα κανουν αλλαγες νερου.....λαθος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντός πήρα άλλο μοτέρ με 1200 λίτρα ανά ώρα άρα πλέον έχουμε δυο ίδια φίλτρα. Σύνολο 2400 λίτρα ανά ώρα.Στο μικρό έβαλα βιολογία κ βαμβάκι και συνεχίζω με αλλαγές νερού και σας ενημερώνω!

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωκράτη .

1ον η αντλία δεν καθορίζει το φίλτρο αλλά κατα κύριο λόγο το πόσο βιολογικό υλικό χωράει . Αν αλλάξες μόνο την αντλία και δεν έκανες τις αλλαγές που σου είπα με τον τρόπο που σου είπα δεν έχεις κάνει καμία αναβάθμιση . 

2ον Σου είπα χθες να κάνεις αλλαγή νερού 30%  και σήμερα να μετρήσεις με υγρά τεστ (δεν έκανες την μέτρηση γιατί δεν βρήκες ) την αλλάγη την έκανες αν ναι κάνε μια μέτρηση με το στικ  σε παρακαλώ τώρα και πες μου πόσο είναι. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Παιδιά το ενυδρείο το έχω 5 χρόνια με τα ίδια σχεδόν ΨΑΡΙΑ.Δεν χάνω ΨΑΡΙΑ και γενικά δεν ξέρω ποια είδη πρέπει να έχω μέσα για να δω γέννες.Μόνο μια φορά γέννησαν και κράτησα κάποια μετά τέλος.

 

Καλησπερα και με ολη την καλη διαθεση!!!...Δεν ξερεις τα ειδη κιχλιδων που εχεις γενικα ? ή σε ποια πρεπει να βρεις θυλικα?......οσο και να σου φαινεται μεγαλο το ενυδρειο σου    αν δεν κανεις ριζικες αλλαγες στη ψαροσυνθεση  συν τις συχνοτερες αλλαγες νερου  δεν θα λυσεις το προβλημα των νιτρικων  και οσον αφορα γεννες με την ψαροσυνθεση αυτη  (mixed cichlids) αλλες γεννες δυσκολα θα δεις  (απο ποιο ειδος ειχες ειπες?).....Να ξερεις  οι 2 φροντοζες σου θα γινουν 35εκ. και ειναι απο αλλη λιμνη (Τανγκανικα) σε σχεση με τα υπολοιπα  (Μαλαουι), εκ των οποιων αν δεν κάνω λάθος εχεις 5-6 ψαρια απο 2-3 ειδη mbuna (χορτοφαγο), 2 Βενουστους που και αυτα φτανουν 20-25εκ. και 2 Αυλονακαρα που διαφερουν σε διατροφη απο τα mbuna..........

Y.Γ Μπορει να εχεις ωραια χρωματα στο ενυδρειο, ΑΛΛΑ χανεις τις πραγματικες συμπεριφορες απο ψαρια με πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα και το οποιο ειναι η ΟΥΣΙΑ το να φιλοξενεις κιχλιδες Αφρικης

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Σωκράτη .

1ον η αντλία δεν καθορίζει το φίλτρο αλλά κατα κύριο λόγο το πόσο βιολογικό υλικό χωράει . Αν αλλάξες μόνο την αντλία και δεν έκανες τις αλλαγές που σου είπα με τον τρόπο που σου είπα δεν έχεις κάνει καμία αναβάθμιση . 

2ον Σου είπα χθες να κάνεις αλλαγή νερού 30%  και σήμερα να μετρήσεις με υγρά τεστ (δεν έκανες την μέτρηση γιατί δεν βρήκες ) την αλλάγη την έκανες αν ναι κάνε μια μέτρηση με το στικ  σε παρακαλώ τώρα και πες μου πόσο είναι. 

 

 

Ναι φίλε μου εκανα και δεν μπορώ να καταλάβω καλά αλλά έπεσαν και άλλο.Επισις το γράφω ποιο πάνω ότι εκανα ότι κου είπες στα φίλτρα.Εβγαλα το ένα σφουγγάρι κ στο άλλο πρόσθεσα βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και με ολη την καλη διαθεση!!!...Δεν ξερεις τα ειδη κιχλιδων που εχεις γενικα ? ή σε ποια πρεπει να βρεις θυλικα?......οσο και να σου φαινεται μεγαλο το ενυδρειο σου    αν δεν κανεις ριζικες αλλαγες στη ψαροσυνθεση  συν τις συχνοτερες αλλαγες νερου  δεν θα λυσεις το προβλημα των νιτρικων  και οσον αφορα γεννες με την ψαροσυνθεση αυτη  (mixed cichlids) αλλες γεννες δυσκολα θα δεις  (απο ποιο ειδος ειχες ειπες?).....Να ξερεις  οι 2 φροντοζες σου θα γινουν 35εκ. και ειναι απο αλλη λιμνη (Τανγκανικα) σε σχεση με τα υπολοιπα  (Μαλαουι), εκ των οποιων αν δεν κάνω λάθος εχεις 5-6 ψαρια απο 2-3 ειδη mbuna (χορτοφαγο), 2 Βενουστους που και αυτα φτανουν 20-25εκ. και 2 Αυλονακαρα που διαφερουν σε διατροφη απο τα mbuna..........

Y.Γ Μπορει να εχεις ωραια χρωματα στο ενυδρειο, ΑΛΛΑ χανεις τις πραγματικες συμπεριφορες απο ψαρια με πολυ ιδιαιτερο χαρακτηρα και το οποιο ειναι η ΟΥΣΙΑ το να φιλοξενεις κιχλιδες Αφρικης

Κάθε συμβουλή δεκτή.Έχω κάποια ζευγάρια αλλά γενικά αυτά τα ΨΑΡΙΑ τα έχω από μικρά κ μεγάλωσαν τόσο.Οι φρόντιζες όντως μεγάλωσαν παρά πολύ!θα πάρουν και άλλο θες να μου πεις;;;Τις βλέπω πλέον στάσιμες 

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη έψαξα και βρήκα στίκ που είχα και για αυτο σε ρωτάω θελώ να δω στο περίπου που είσαι . δώσε μου την σημερινή μέτρηση .

Θα το δω αναλογικα με τα υγρα που θα κάνω

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σωκράτη έψαξα και βρήκα στίκ που είχα και για αυτο σε ρωτάω θελώ να δω στο περίπου που είσαι . δώσε μου την σημερινή μέτρηση .

Θα το δω αναλογικα με τα υγρα που θα κάνω

 

 

Είναι στο 100 περίπου...

το θέμα είναι ότι όλες τιμές είναι πολύ καλες!

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2 εχει αυτο το στικ και ΝΗ3 πόσο . Δωσε σε παρακάλω οτι μετρήση δείχνει

Και πες απο που πήρες το βαλίτσακι της API μήπως βρω και τα φυτά που θέλω να πάρεις 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

ΝΟ2 εχει αυτο το στικ και ΝΗ3 πόσο . Δωσε σε παρακάλω οτι μετρήση δείχνει

Ν03 100

ΝΟ2 είναι λευκό. Μηδέν δηλαδή 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 που δειχνει το στικάκι υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω και απο 50. 

Κάνεις και αυριο αλλάγη νερου  30%

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το ΝΟ3 που δειχνει το στικάκι υπάρχει περίπτωση να είναι κάτω και απο 50. 

Κάνεις και αυριο αλλάγη νερου  30%

Όχι σίγουρα 100

αυριο αλλαγή και πάλι βιολογία κ αντί χλώριο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...