Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

Το περίεργο είναι όντως ότι δεν είχες καθόλου νιτρικά, κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση και δεν έχω κάποια εξήγηση γι' αυτό. Μου διαφεύγουν και πολλά για την πορεία του ενυδρείου σου βέβαια αλλά και πάλι, με ζωή μέσα και 0 νιτρικά..;

Άντε να δούμε από εδώ και πέρα πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Το περίεργο είναι όντως ότι δεν είχες καθόλου νιτρικά, κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση και δεν έχω κάποια εξήγηση γι' αυτό. Μου διαφεύγουν και πολλά για την πορεία του ενυδρείου σου βέβαια αλλά και πάλι, με ζωή μέσα και 0 νιτρικά..;

Άντε να δούμε από εδώ και πέρα πως θα πάει.

Μακαρι να στρώσει η κατάσταση και να πάρουν όλα το δρόμο τους. Θα το αφήσω ως έχει για το επόμενο διάστημα να δω πως θα πάει. Αν δω πως κάτι παίρνει την κάτω βόλτα και χάνεται η μπάλα τότε θα επεμβω 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτό που θα παρατηρούσα στην θέση σου είναι τα νιτρικά για τώρα. Λογικά πήραν τα πάνω τους και θα αρχίσουν να ανηφορίζουν μέρα με την μέρα μέχρι να κάνεις αλλαγή νερού. Με αργούς ρυθμούς, δεν περιμένω τρελή αύξηση από την μία μέρα στην άλλη.
Θα συνέχιζα να τα παρακολουθώ και μετά από μερικές αλλαγές νερού κι αν όλα πηγαίνουν καλά και εχουν μια κάποια σταθερότητα από την ώρα της αλλαγής μέχρι τη στιγμή της επόμενης αλλαγής (μην κολλάς στα νούμερα, σου είπε κι η Ναταλία ότι λίγα νιτρικά αρκούν - και μέχρι το 30+ δεν έχεις πρόβλημα) θα συνέχιζα στην ρουτίνα μου χωρίς πρόσθετα χημικά κλπ κλπ.

Με τον καιρό οι άλγες θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν, μπορεί επίσης να δημιουργηθούν κι άλλες κάποια στιγμή, κανένας δεν στο υπογράφει αυτό. Αν όχι, όλα καλά. Αν υπάρχει νέα έξαρση ή δημιουργία άλλων άλγεων πράττουμε ανάλογα πάντα την άλγη και τις συνθήκες που έχουμε. Ας βρίσκονται τα νιτρικά εκεί που πρέπει και τα νιτρώδη με τις αμμωνίες στο μηδέν και θα στρώσει το πράγμα. Μη σε "τρώει" τόσο και μη σε καταβάλλει Αντώνη, όλα θα φτιάξουν. Το χόμπυ απαιτεί υπομονή και χαλάρωση, δεν θέλουμε κι άλλα άγχη στο κεφάλι μας.

Μόνο να έβλεπες το δικό μου πριν ένα μήνα με την bba, τίποτα άλλο δεν σου λέω. Με Co2 και δύο Sae της άλλαξα τα φώτα, άντε έβαλα και πιο απαιτητικά φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Τώρα ψάχνω να τη βρω κι αν δεν είχε μείνει ένα ελάχιστο δείγμα στην άκρη μιας ρίζας (μάλλον δεν την προτιμούν τα Sae από εκεί), κανείς δεν θα φαντάζονταν το ζόρι που τράβηξα όταν κατάλαβα ότι χάνεται η μπάλα. Και που είσαι, είμαι 13 χρονια στο χόμπι, bba 'κονόμησα για πρώτη φορά. Λίγους μήνες μετά που άλλαξα από τις Τ5 της Juwel στις led..

Για όλα υπάρχει λύση και θα βρίσκεται, μη μασάς. Να πάνε όλα καλά με τα νιτρικά για αρχή και όλα θα έρθουν σιγά σιγά. emoji106.png

επειδή παρακολουθούσα το θέμα αντιμετώπισης της bba σου στενά, θυμάμαι ακόμα τη ζητωκραυγή όταν μπήκαν τα sae ενυδρείο : Τρώνε bba!Tρώνε bba! ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη φάγανε τη ρουφιάνα.![emoji23]

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από κάποιο καιρό χρήσης του νιτροτζεν έχω προβληματιστεί πολύ. Κανω κανονικά χρήση της δοσολογίας που λέει και μεγαλύτερη δόση στην αλλαγη. Το θέμα μου είναι ότι μετά από κάθε χρήση η διατομικη κάνι πάρτι αν και με την παράλληλη χρήση του εξελ και με δυο ζεμπρα που έβαλα κάπως περιορίζονται οι υπολοιπεσ Αλγες. Αλλά η διατομικη παραμένει σταθερή αξία και κυριως στα φύλλα του σταργκρας. Επίσης μετά από δυο μέρες της συνιστώμενης δόσης τα νιτρικά είναι πάλι στο 0. Έχω σηκωσει τα χέρια ψηλά πλέον. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα νιτρικά μου. Όποτε φαντάζομαι με αυτό το σκαμπανέβασμα των νιτρικών βγαίνει και η άλγη. Τώρα ξεκίνησα και στοχευμένη δοσολογία του εξελ πάνω στο κυανό που έχω σε 2-3 σημεία.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, μετά από κάποιο καιρό χρήσης του νιτροτζεν έχω προβληματιστεί πολύ. Κανω κανονικά χρήση της δοσολογίας που λέει και μεγαλύτερη δόση στην αλλαγη. Το θέμα μου είναι ότι μετά από κάθε χρήση η διατομικη κάνι πάρτι αν και με την παράλληλη χρήση του εξελ και με δυο ζεμπρα που έβαλα κάπως περιορίζονται οι υπολοιπεσ Αλγες. Αλλά η διατομικη παραμένει σταθερή αξία και κυριως στα φύλλα του σταργκρας. Επίσης μετά από δυο μέρες της συνιστώμενης δόσης τα νιτρικά είναι πάλι στο 0. Έχω σηκωσει τα χέρια ψηλά πλέον. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα νιτρικά μου. Όποτε φαντάζομαι με αυτό το σκαμπανέβασμα των νιτρικών βγαίνει και η άλγη. Τώρα ξεκίνησα και στοχευμένη δοσολογία του εξελ πάνω στο κυανό που έχω σε 2-3 σημεία.

Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, μετά από κάποιο καιρό χρήσης του νιτροτζεν έχω προβληματιστεί πολύ. Κανω κανονικά χρήση της δοσολογίας που λέει και μεγαλύτερη δόση στην αλλαγη. Το θέμα μου είναι ότι μετά από κάθε χρήση η διατομικη κάνι πάρτι αν και με την παράλληλη χρήση του εξελ και με δυο ζεμπρα που έβαλα κάπως περιορίζονται οι υπολοιπεσ Αλγες. Αλλά η διατομικη παραμένει σταθερή αξία και κυριως στα φύλλα του σταργκρας. Επίσης μετά από δυο μέρες της συνιστώμενης δόσης τα νιτρικά είναι πάλι στο 0. Έχω σηκωσει τα χέρια ψηλά πλέον. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα νιτρικά μου. Όποτε φαντάζομαι με αυτό το σκαμπανέβασμα των νιτρικών βγαίνει και η άλγη. Τώρα ξεκίνησα και στοχευμένη δοσολογία του εξελ πάνω στο κυανό που έχω σε 2-3 σημεία.

Μην αφηνεις τα νιτρικα να μηδενισουν./

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να μην μετρας με SERA?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μην αφηνεις τα νιτρικα να μηδενισουν./

Το θέμα είναι ότι επειδή τα τρωνε τα νιτρικά σε απροσδιόριστο χρόνο πάνω κάτω γίνονται συνέχεια σκαμπανεβάσματα όποτε μετά ακολουθούν αλγες.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω να μην μετρας με SERA?

Με απι μετράω 

Link to comment
Share on other sites

Αυξανεις την δοση απλα. ή βαλε ακομα μια δοση (πχ παρά 2 φορες την εβδομαδα, βαλε μερα παρα μερα.) ή μπορεις να χαμηλωσεις τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αυξανεις την δοση απλα. ή βαλε ακομα μια δοση (πχ παρά 2 φορες την εβδομαδα, βαλε μερα παρα μερα.) ή μπορεις να χαμηλωσεις τον φωτισμο.

Το φοβόμουν να το κάνω αλλά θα το δοκιμάσω. Θα το παω 3 φορές την εβδομάδα και βλέπουμε. Τον φωτισμο τον έχω χαμηλώσει στις 7ωρες. Τον είχα 8

Link to comment
Share on other sites

Δική μου απορία. Τι μπορεί να καταναλώνει τόσο πολύ τα νιτρικά του Αντώνη; Έστω τα λίγα που παλεύει να μαζέψει με το nitrogen, ακόμα κι αν δεν κάνει συχνές αλλαγές νερού να τα απομακρύνει ο ίδιος, αν ταΐζει τακτικά.. τι μπορεί να τα "τρώει" τόσο γρήγορα από το νερό του;

Τα λιγοστά φυτά που έχει είναι ικανά να τα τραβήξουν τόσο πολύ ή υπάρχει υποψία ότι τα "μαζεύουν" οι άλγες;

Υπάρχει περίπτωση να συμβάλει και η άμμος του βυθού σε αυτή την ανισορροπία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Δική μου απορία. Τι μπορεί να καταναλώνει τόσο πολύ τα νιτρικά του Αντώνη; Έστω τα λίγα που παλεύει να μαζέψει με το nitrogen, ακόμα κι αν δεν κάνει συχνές αλλαγές νερού να τα απομακρύνει ο ίδιος, αν ταΐζει τακτικά.. τι μπορεί να τα "τρώει" τόσο γρήγορα από το νερό του;

Τα λιγοστά φυτά που έχει είναι ικανά να τα τραβήξουν τόσο πολύ ή υπάρχει υποψία ότι τα "μαζεύουν" οι άλγες;

Υπάρχει περίπτωση να συμβάλει και η άμμος του βυθού σε αυτή την ανισορροπία;

Ρε συ έχει μικρα ψάρια, συχνές αλλαγές νερού και φυτά μέσα. Είναι πιθανόν να συμβαίνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Δική μου απορία. Τι μπορεί να καταναλώνει τόσο πολύ τα νιτρικά του Αντώνη; Έστω τα λίγα που παλεύει να μαζέψει με το nitrogen, ακόμα κι αν δεν κάνει συχνές αλλαγές νερού να τα απομακρύνει ο ίδιος, αν ταΐζει τακτικά.. τι μπορεί να τα "τρώει" τόσο γρήγορα από το νερό του;

Τα λιγοστά φυτά που έχει είναι ικανά να τα τραβήξουν τόσο πολύ ή υπάρχει υποψία ότι τα "μαζεύουν" οι άλγες;

Υπάρχει περίπτωση να συμβάλει και η άμμος του βυθού σε αυτή την ανισορροπία;

Δικη μου απορία επίσης, έχω σηκωσει τα χέρια ψηλα. Στη μια εβδομάδα χωρίς αλλαγη νερού και 2 φορές από χρήση νιτροτζεν με 30 ψαρια μεσα(παρα πολλά για τα λίτρα μου) καθως και καθημερινά 2 φορές τάισμα και παρόλα αυτά τα νιτρικά φτάνουν σχεδόν στο 0. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ρε συ έχει μικρα ψάρια, συχνές αλλαγές νερού και φυτά μέσα. Είναι πιθανόν να συμβαίνει

Αλλαγη νερού έκανα χτες μετά από 7-8 ημέρα δηλαδή. Και πριν την αλλαγη μέτρησα σχεδόν μηδενικά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αλλαγη νερού έκανα χτες μετά από 7-8 ημέρα δηλαδή. Και πριν την αλλαγη μέτρησα σχεδόν μηδενικά νιτρικά.

Πιθανόν το σύστημα σου να μηδενιζει τα νιτρικά. Όπως οι λίμνες με ψάρια και φυτά. Αλλιώς θα είχες ανεβάσει νιτρώδη η αμμωνία αυτό το διάστημα ρε συ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Πιθανόν το σύστημα σου να μηδενιζει τα νιτρικά. Όπως οι λίμνες με ψάρια και φυτά. Αλλιώς θα είχες ανεβάσει νιτρώδη η αμμωνία αυτό το διάστημα ρε συ

Αυτό σημαίνει ότι το σύστημα είναι πολύ δυνατό ή ότι κάτι πάει λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Αλλαγές μικρές θα συνεχίσεις να κάνεις και για όλους λόγους πάντως. Χρειάζεται ανανέωση το νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Όχι απαραίτητα. Αλλαγές μικρές θα συνεχίσεις να κάνεις και για όλους λόγους πάντως. Χρειάζεται ανανέωση το νερό

Ναι εννοείται πως θα συνεχίσω να κάνω αλλαγές. Είμαι υπέρ των συχνών αλλαγών.  Αλλά όπως είναι η κατάσταση σκέφτομαι μήπως το αφήσω και δεύτερη εβδομάδα χωρίς αλλαγη νερού να δω τι θα γίνει. Τα φυτά πάντως έχουν πάρει τα πάνω τους και κυριως οι εχινοδοροι. Κάθε δυο μέρες πετάνε και από ένα νέο φυλλαράκι όπως επίσης έχουν πάρει και μπόλικο μποι

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ασχετο η λευκοκεφαλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως φυτο επιφάνειας;

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2021 at 8:58 ΠΜ, το μέλος makis206 έγραψε:

Μπορεί χαζή ερώτηση αλλά μπορεί στο τέλος να ανοίξει και νέους ορίζοντες. emoji39.png

.. παίζει να ευθύνεται η άμμος στον βυθό για κάτι τέτοιο; Ειδικά στην ανάπτυξη των φυτών ας πούμε;

Ναι εννοείται.. δεν γίνεται οξυγόνωση στις ρίζες των φυτών

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ναι εννοείται πως θα συνεχίσω να κάνω αλλαγές. Είμαι υπέρ των συχνών αλλαγών.  Αλλά όπως είναι η κατάσταση σκέφτομαι μήπως το αφήσω και δεύτερη εβδομάδα χωρίς αλλαγη νερού να δω τι θα γίνει. Τα φυτά πάντως έχουν πάρει τα πάνω τους και κυριως οι εχινοδοροι. Κάθε δυο μέρες πετάνε και από ένα νέο φυλλαράκι όπως επίσης έχουν πάρει και μπόλικο μποι

Πες μου πόσα μλ απο ποιο; Flourish nitrogen; ριχνεις μεσα στην εβδομαδα. Για να σου πω αν οντως εχεις μεγαλη καταναλωση :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πες μου πόσα μλ απο ποιο; Flourish nitrogen; ριχνεις μεσα στην εβδομαδα. Για να σου πω αν οντως εχεις μεγαλη καταναλωση :)

 

Καλημερα, όταν ξεκίνησα την χρήση του flourish nitrogen έριξα για τις 3 πρώτες μέρες απο 1ml(1,5 ήταν η συνιστώμενη) την ημέρα. Έφτασε στο 6-7 και μετά από 3 μέρες ήμουν σχεδόν  στο 0. Την επόμενη μέρα έβαλα την συνιστώμενη δόση που είναι 1,5. Το έχω Τρίτη Παρασκευή από 1,5ml. Αφού ήταν κοντά στο 0 το έφερα πάλι κοντά στο 5-6 και από τότε βάζω 1,5μλ Τρίτη Παρασκευή. Αλλά κάθε φορά που παω να ριξω την καινουρια δόση είμαι κοντά στο 0.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημερα, όταν ξεκίνησα την χρήση του flourish nitrogen έριξα για τις 3 πρώτες μέρες απο 1ml(1,5 ήταν η συνιστώμενη) την ημέρα. Έφτασε στο 6-7 και μετά από 3 μέρες ήμουν σχεδόν  στο 0. Την επόμενη μέρα έβαλα την συνιστώμενη δόση που είναι 1,5. Το έχω Τρίτη Παρασκευή από 1,5ml. Αφού ήταν κοντά στο 0 το έφερα πάλι κοντά στο 5-6 και από τότε βάζω 1,5μλ Τρίτη Παρασκευή. Αλλά κάθε φορά που παω να ριξω την καινουρια δόση είμαι κοντά στο 0.

To reach your target of 6ppm NO3 you will need to add 9.1 milliliter (αν θα ριξεις με την μια) - για 100 καθαρα λιτρα.

Υπαρχει ενα καλο site - https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

Το θεμα ειναι , οτι υπαρχουν και ψαρια και ταισμα. Αλλά ετσι ή αλλιως ειναι πολυ απλα - παρα 1,5μλ, βαζεις 2μλ Χ2 φορες την εβδομαδα και βλεπεις το αποτελεσμα. Αν μετα παλι μετρας μηδεν, κανε 2,5 μλΧ2.

Προσωπικα θα χαμηλωνα λιγο τον φωτισμο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

To reach your target of 6ppm NO3 you will need to add 9.1 milliliter (αν θα ριξεις με την μια) - για 100 καθαρα λιτρα.

Υπαρχει ενα καλο site - https://www.rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

Το θεμα ειναι , οτι υπαρχουν και ψαρια και ταισμα. Αλλά ετσι ή αλλιως ειναι πολυ απλα - παρα 1,5μλ, βαζεις 2μλ Χ2 φορες την εβδομαδα και βλεπεις το αποτελεσμα. Αν μετα παλι μετρας μηδεν, κανε 2,5 μλΧ2.

Προσωπικα θα χαμηλωνα λιγο τον φωτισμο.

 

Άρα δεν είναι ότι έχω την τρελή κατανάλωση απλά ρίχνω λίγο; Θα το τσεκάρω τώρα το σαιτ. Σε ευχαριστώ πολυ

Τον φωτισμο να τον μειώσω κιαλλο; Πόσες ώρες να το φτάσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...