Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Δες τις οδηγίες χρήσης . (Σύνδεσε έκει που δείχνει την αεραντλία .)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δες τις οδηγίες χρήσης . (Σύνδεσε έκει που δείχνει την αεραντλία .)

Γενικά δεν έχει οδηγίες χρήσης. Έχει μόνο 3-4 σχήματα. Θα το ξαναδώ αύριο με ησυχία κ βλέπουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση εγώ? 

Το αεροφιλτρο χωρίς να έχει βακτήρια 

Από άλλο ενυδρείο η τέλος πάντων γενικά βακτήρια. Το μικρό ενυδρείο σου με τα ψαράκια πώς είναι στρωμένο? 

Δεν θα ανεβάσει αμμωνία  παιδιά? 

Αυτό καλό θα ήταν να είχε δουλέψει για κάποιο διάστημα στο μεγάλο ενυδρείο σου να είχε βακτήρια ήδη  και να το είχες σε έκτακτη ανάγκη όπως τώρα πχ και σε καραντίνα. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Να κάνω μια ερώτηση εγώ? 

Το αεροφιλτρο χωρίς να έχει βακτήρια 

Από άλλο ενυδρείο η τέλος πάντων γενικά βακτήρια. Το μικρό ενυδρείο σου με τα ψαράκια πώς είναι στρωμένο? 

Δεν θα ανεβάσει αμμωνία  παιδιά? 

Αυτό καλό θα ήταν να είχε δουλέψει για κάποιο διάστημα στο μεγάλο ενυδρείο σου να είχε βακτήρια ήδη  και να το είχες σε έκτακτη ανάγκη όπως τώρα πχ και σε καραντίνα. 

@marinos πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δουλέψει. Οι εικόνες δεν με έχουν βοηθήσει και δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσης 😕

Screenshot_2022-05-14-19-32-44-843_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δουλέψει. Οι εικόνες δεν με έχουν βοηθήσει και δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσης 😕

Screenshot_2022-05-14-19-32-44-843_com.miui.gallery.jpg

Αεραντλία έχεις ; Αν ναι σύνδεσε το σωληνάκι της αεραντλίας https://www.bluefishaquariums.gr/axesouar-enydreiou/λάστιχο-σιλικόνης-για-αεραντλία-aqua-della-4-6mm-ανά-μέτροd.html     με το σωληνάκι του αερόφιλτρου . Αν όχι πάρε μια αεραντλία .  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αεραντλία-hailea-aco-6601d.html 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να δουλέψει. Οι εικόνες δεν με έχουν βοηθήσει και δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσης 😕

Screenshot_2022-05-14-19-32-44-843_com.miui.gallery.jpg

https://youtu.be/uSg0tsj7ezg

Δες μια το βίντεο θα καταλάβεις Νίκο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αεραντλία έχεις ; Αν ναι σύνδεσε το σωληνάκι της αεραντλίας https://www.bluefishaquariums.gr/axesouar-enydreiou/λάστιχο-σιλικόνης-για-αεραντλία-aqua-della-4-6mm-ανά-μέτροd.html     με το σωληνάκι του αερόφιλτρου . Αν όχι πάρε μια αεραντλία .  https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αεραντλία-hailea-aco-6601d.html 

Εδώ ήταν το λάθος! Λείπει η αεραντλία από την υπόθεση 😂

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

https://youtu.be/uSg0tsj7ezg

Δες μια το βίντεο θα καταλάβεις Νίκο 

Ταξιάρχη ευχαριστώ! Από τη στιγμή που έχω αναταραχή επιφάνειας με το μικρό φίλτρο που έχω βάλει δεν γίνεται ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με την οξυγόνωση του νερού; @marinos @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ταξιάρχη ευχαριστώ! Από τη στιγμή που έχω αναταραχή επιφάνειας με το μικρό φίλτρο που έχω βάλει δεν γίνεται ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με την οξυγόνωση του νερού; @marinos @Taxiarchis

Ναι εννοείται αλλά δεν ξέρω τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο. Γίνεται ο κύκλος? Έχεις βιολογία μέσα σε αυτό το φίλτρο? 

ΥΓ Μπορείς αυτό το φίλτρο (αεροφιλτρο) όταν πάρεις αεραντλία να το βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο για κάποιο διάστημα να μην το ξεπλένεις και να έχεις άμεσα βιολογία σε οποιαδήποτε ενυδρείο θέλεις απλά νσ το τοποθετήσεις στο ενυδρείο που χρειάζεται βιολογία και είσαι έτοιμος. Τώρα μέχρι πόσα λίτρα σηκώνει αυτό το φίλτρο δεν το γνωρίζω. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ναι εννοείται αλλά δεν ξέρω τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο. Γίνεται ο κύκλος? Έχεις βιολογία μέσα σε αυτό το φίλτρο? 

ΥΓ Μπορείς αυτό το φίλτρο (αεροφιλτρο) όταν πάρεις αεραντλία να το βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο για κάποιο διάστημα να μην το ξεπλένεις και να έχεις άμεσα βιολογία σε οποιαδήποτε ενυδρείο θέλεις απλά νσ το τοποθετήσεις στο ενυδρείο που χρειάζεται βιολογία και είσαι έτοιμος. Τώρα μέχρι πόσα λίτρα σηκώνει αυτό το φίλτρο δεν το γνωρίζω. 

Για το μεγάλο ενυδρείο δεν μου αρέσει πολύ από άποψη αισθητικής να το τοποθετήσω μέσα 😕 τώρα για το μικρό ενυδρείο του ριχνω λίγο από το στρωμένο φίλτρο αν και πιστεύω πως από τη στιγμή που τα ψάρια είναι τόσο μικρά κ δεν ρυπαίνουν σχεδόν καθόλου, ταιζω 2-3 φλεικς, αλλάζω νερό κάθε 3 μέρες κ βιολογία να μην υπάρχει δεν θα υπάρχει προβλήμα

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!! Θα ήθελα τη συμβουλή όσον αφορά ανεμιστηρακια τώρα που ο καιρός ζεσταίνει. Πόσα θα ήταν καλό να πάρω; Κάποια πρόταση; @marinos

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα!! Θα ήθελα τη συμβουλή όσον αφορά ανεμιστηρακια τώρα που ο καιρός ζεσταίνει. Πόσα θα ήταν καλό να πάρω; Κάποια πρόταση; @marinos

Επειδή τα ενυδρεία μου τα έχω πάντα σε χώρο που δουλεύει κλιματιστικό δεν είχα και ποτέ πρόβλημα με θερμοκρασίες και δεν γνωρίζω καθόλου από ανεμιστήρες .

Στα τεχνικά θέματα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο @Antonis K άλλα πάντα γράφουμε λίτρα και ποια είναι η ανώτερη θερμοκρασία του χώρου και του νερού στο ενυδρείο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες .

Δες και το θέμα παρακάτω .  

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Νίκος Γκογκάκης καλησπέρα. 

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα για τα ανεμηστηρακια, καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Θερμοκρασία χώρου, καπάκι ή όχι στο ενυδρείο, καθως και είδος φωτισμού είναι από τους κυριότερους. 

Καταρχάς θεωρώ ότι ένας controller για τη θερμοκρασία είναι απαραίτητος. Και πάνω σε αυτόν να συνδεθεί οποιαδήποτε μορφή ψύξης.

Έπειτα πρέπει να δεις αν θα πας σε κάποια έτοιμη λύση η σε DIY με ανεμιστηρακια υπολογιστή. Προσωπικά (και παραδόξως αφού μου αρέσουν οι ιδιοκατασκευες) πήγα σε έτοιμη λύση γιατί απλά μου έβγαινε πιο φτηνά.  (Αγορά από Κίνα βεβαια). Το δικό μου σύστημα με ανεμιστηρακια είναι κάτι τέτοιο . Στα 120 λίτρα και σε αρκετά ζεστό σπίτι τα καταφέρνει. Εμπειρικά λοιπόν, εσύ στα λίτρα σου θα χρειαζόσουν 2 (Ίσως και 3)  τέτοια. Φυσικά η DIY λύση στην περίπτωση σου θα είναι σαφώς φτηνότερη. 4-5 ανεμηστηρακια υπολογιστή 120mm και καθάρισες. Και εκεί βέβαια οι τιμές παίζουν παρα πολυ, αλλά υπολόγισε γύρω στα 10€/τεμ για μια καλή και αθόρυβη επιλογή. Η επιλογη αυτή βέβαια προϋποθέτει ότι μπορείς να υλοποιήσεις την κατασκευή.

Α και προσοχή στην εξάτμιση. Μιλαμε για αρκετα λίτρα...

Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαι :)

  • Like 2
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

@Νίκος Γκογκάκης καλησπέρα. 

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα για τα ανεμηστηρακια, καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Θερμοκρασία χώρου, καπάκι ή όχι στο ενυδρείο, καθως και είδος φωτισμού είναι από τους κυριότερους. 

Καταρχάς θεωρώ ότι ένας controller για τη θερμοκρασία είναι απαραίτητος. Και πάνω σε αυτόν να συνδεθεί οποιαδήποτε μορφή ψύξης.

Έπειτα πρέπει να δεις αν θα πας σε κάποια έτοιμη λύση η σε DIY με ανεμιστηρακια υπολογιστή. Προσωπικά (και παραδόξως αφού μου αρέσουν οι ιδιοκατασκευες) πήγα σε έτοιμη λύση γιατί απλά μου έβγαινε πιο φτηνά.  (Αγορά από Κίνα βεβαια). Το δικό μου σύστημα με ανεμιστηρακια είναι κάτι τέτοιο . Στα 120 λίτρα και σε αρκετά ζεστό σπίτι τα καταφέρνει. Εμπειρικά λοιπόν, εσύ στα λίτρα σου θα χρειαζόσουν 2 (Ίσως και 3)  τέτοια. Φυσικά η DIY λύση στην περίπτωση σου θα είναι σαφώς φτηνότερη. 4-5 ανεμηστηρακια υπολογιστή 120mm και καθάρισες. Και εκεί βέβαια οι τιμές παίζουν παρα πολυ, αλλά υπολόγισε γύρω στα 10€/τεμ για μια καλή και αθόρυβη επιλογή. Η επιλογη αυτή βέβαια προϋποθέτει ότι μπορείς να υλοποιήσεις την κατασκευή.

Α και προσοχή στην εξάτμιση. Μιλαμε για αρκετα λίτρα...

Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαι :)

Πολύ σωστή ανάλυση 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2022 at 8:43 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

@Νίκος Γκογκάκης καλησπέρα. 

Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη φόρμουλα για τα ανεμηστηρακια, καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Θερμοκρασία χώρου, καπάκι ή όχι στο ενυδρείο, καθως και είδος φωτισμού είναι από τους κυριότερους. 

Καταρχάς θεωρώ ότι ένας controller για τη θερμοκρασία είναι απαραίτητος. Και πάνω σε αυτόν να συνδεθεί οποιαδήποτε μορφή ψύξης.

Έπειτα πρέπει να δεις αν θα πας σε κάποια έτοιμη λύση η σε DIY με ανεμιστηρακια υπολογιστή. Προσωπικά (και παραδόξως αφού μου αρέσουν οι ιδιοκατασκευες) πήγα σε έτοιμη λύση γιατί απλά μου έβγαινε πιο φτηνά.  (Αγορά από Κίνα βεβαια). Το δικό μου σύστημα με ανεμιστηρακια είναι κάτι τέτοιο . Στα 120 λίτρα και σε αρκετά ζεστό σπίτι τα καταφέρνει. Εμπειρικά λοιπόν, εσύ στα λίτρα σου θα χρειαζόσουν 2 (Ίσως και 3)  τέτοια. Φυσικά η DIY λύση στην περίπτωση σου θα είναι σαφώς φτηνότερη. 4-5 ανεμηστηρακια υπολογιστή 120mm και καθάρισες. Και εκεί βέβαια οι τιμές παίζουν παρα πολυ, αλλά υπολόγισε γύρω στα 10€/τεμ για μια καλή και αθόρυβη επιλογή. Η επιλογη αυτή βέβαια προϋποθέτει ότι μπορείς να υλοποιήσεις την κατασκευή.

Α και προσοχή στην εξάτμιση. Μιλαμε για αρκετα λίτρα...

Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαι :)

Αντώνη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχει κάτι δύσκολο η κατασκευή; Δεν αρκεί απλά να στερέωσω το ανεμιστηρακια πάνω το φως; Να ψάξω ανεμιστηρακια σε μαγαζί με ήδη υπολογιστών ε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αντώνη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχει κάτι δύσκολο η κατασκευή; Δεν αρκεί απλά να στερέωσω το ανεμιστηρακια πάνω το φως; Να ψάξω ανεμιστηρακια σε μαγαζί με ήδη υπολογιστών ε;

Η κατασκευή δεν έχει τίποτα το δύσκολο. Δεν ξέρω βέβαια πως είναι το καπάκι σου αλλά πιστεύω θα την βρεις την άκρη. 

Ανεμιστηρακια από μαγαζί με υπολογιστές, απλά μη πας στα πολύ φτηνά (κάτω από 5-6€). Θα σου παίρνουν το κεφάλι απο τη φασαρία.  Και ζητάμε 3pin fan. Δηλαδή με 3 καλωδιακια, γιατί υπάρχουν και με περισσότερα τα οποία δε μας χρειάζονται. Φυσικά χρειάζεσαι και το αντίστοιχο τροφοδοτικό. Ένα 12V/2A για 4 ανεμιστηρακια ειναι υπεραρκετά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Antonis K να πάρω αυτό; Είναι παρόμοιο; Γιατί το άλλο δεν είναι διαθέσιμο. Αυτή τη στιγμή το λες; 

https://www.skroutz.gr/s/26808388/Hobby-Aqua-Cooler-V4-Μονάδα-Ψύξης-Ενυδρείων-έως-300lt-έως-4-C.html?from=recommendations

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματακι του λινκ είναι παρόμοιο με το δικό μου. Το "έως 300lt" είναι πααααρα πολύ αισιόδοξο. Με τους καύσωνες τι θερμοκρασία μπορεί να πιάσει ο χώρος που έχεις το ενυδρείο?

Εμένα πχ αν λείψω ένα ΣΚ με υψηλές θερμοκρασίες, το σαλόνι μπορεί να πιάσει 35C. Σε 120lt ανοιχτό ενυδρείο, το συστηματακι κραταει οριακά τη θερμοκρασία, αλλά δε σταματάει ποτέ. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Το συστηματακι του λινκ είναι παρόμοιο με το δικό μου. Το "έως 300lt" είναι πααααρα πολύ αισιόδοξο. Με τους καύσωνες τι θερμοκρασία μπορεί να πιάσει ο χώρος που έχεις το ενυδρείο?

Εμένα πχ αν λείψω ένα ΣΚ με υψηλές θερμοκρασίες, το σαλόνι μπορεί να πιάσει 35C. Σε 120lt ανοιχτό ενυδρείο, το συστηματακι κραταει οριακά τη θερμοκρασία, αλλά δε σταματάει ποτέ. 

Το σύστημα με το οποίο τοποθετείτε είναι παρόμοιο με το δικό σου; Τελικά θα μου είναι πολύ σημαντικό να έχει εύκολη τοποθέτηση. Στους περσινους καύσωνες είχα χάσει 2 ψάρια. Το θερμόμετρο του ενυδρείου είχε δείξει 30 ίσως και 31. Στο σαλόνι σίγουρα πολύ υψηλότερο 😕

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν τοποθέτηση. Η 2 βάσεις πιάνουν πάνω στο τζαμί και τέλος.

Αυτό πάντως που εννοούσα με το προηγούμενο ποστ, είναι ότι ένα τέτοιο σύστημα δε θα σε καλύψει. Θα χρειαστείς και δεύτερο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν τοποθέτηση. Η 2 βάσεις πιάνουν πάνω στο τζαμί και τέλος.

Αυτό πάντως που εννοούσα με το προηγούμενο ποστ, είναι ότι ένα τέτοιο σύστημα δε θα σε καλύψει. Θα χρειαστείς και δεύτερο.

Θα πάρω και δεύτερο. Θα πάρω ένα τώρα για αρχή να δω εάν είναι ικανοποιημένος και μετά κατευθείαν δεύτερο ;) Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κλιματιστικό τώρα που θα έχει επιδότηση και θα είσαι ήσυχος . 

Το έχεις ρυθμιζμένο στους 27 βαθμούς και είσαι άρχοντας .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Πάρε κλιματιστικό τώρα που θα έχει επιδότηση και θα είσαι ήσυχος . 

Το έχεις ρυθμιζμένο στους 27 βαθμούς και είσαι άρχοντας .

Μαρίνο έχω κλιματιστικό στο σαλόνι. Αλλά όλη την ώρα σε χρήση μέρα -νυχτα το φοβάμαι χαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακια πολύ δυνατά. Μου έχουν κατεβάσει την θερμοκρασία 2 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...