Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω μια μπουκωμενη labido και διακρίνω τα μικρά (δεν είναι πλέον αυγά) σήμερα το πρωί μέσα στο στόμα της. Σκέφτομαι να τα βαλω στο άλλο ενυδρείο 50 λίτρων που έχω  για να ζήσουν. Με ένα αεροφιλτο και θερμοστάτη θα είναι οκ; Η πρέπει να έχω γενηστρα; @marinos @natateo @Taxiarchis

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα! Έχω μια μπουκωμενη labido και διακρίνω τα μικρά (δεν είναι πλέον αυγά) σήμερα το πρωί μέσα στο στόμα της. Σκέφτομαι να τα βαλω στο άλλο ενυδρείο 50 λίτρων που έχω  για να ζήσουν. Με ένα αεροφιλτο και θερμοστάτη θα είναι οκ; Η πρέπει να έχω γενηστρα; @marinos @natateo @Taxiarchis

Μία χαρά θα είναι. Καλώς τα δέχτηκες ☺️

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ταξιάρχη έχω δει αυτό που τα αναδεύει το πολύ μικρα ώστε να μη πιάσουν μύκητες και δεν επιβιώσουν. Είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ταξιάρχη έχω δει αυτό που τα αναδεύει το πολύ μικρα ώστε να μη πιάσουν μύκητες και δεν επιβιώσουν. Είσαι σίγουρος;

Αυγά είναι η κολυμπάνε ?

Αν  κολυμπάνε δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα .

Περίμενε να πάρεις και άλλες γνώμες Νίκο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλημέρα! Έχω μια μπουκωμενη labido και διακρίνω τα μικρά (δεν είναι πλέον αυγά) σήμερα το πρωί μέσα στο στόμα της. Σκέφτομαι να τα βαλω στο άλλο ενυδρείο 50 λίτρων που έχω  για να ζήσουν. Με ένα αεροφιλτο και θερμοστάτη θα είναι οκ; Η πρέπει να έχω γενηστρα; @marinos @natateo @Taxiarchis

Μια χαρά θα είναι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

IMG_20230326_131922.jpg

Ναι βέβαια και τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@marinos πήρα τις ταμπλέτες της sera για τις vallisneria. Διάβασα τις οδηγίες και λέει 1 ταμπλέτα για κάθε 20 λίτρα νερό. Δηλαδή να βάλω 12 ταμπλέτες? Από τις 24 που έχει η συσκευασία; Το έχεις χρησιμοποιήσει; Έχεις τηρήσει την δοσολογία αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα μισή ταμπλέτα στα πέντε εκατοστά από την ρίζα. Οι οδηγίες αναφέρονται σε πλήρως φυτεμένα ενυδρεία.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα έτσι βγάζει νόημα. Ανά δεύτερη εβδομάδα όπως λένε οι οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Κατάλαβα έτσι βγάζει νόημα. Ανά δεύτερη εβδομάδα όπως λένε οι οδηγίες;

Ναι, αλλά θα το δεις και με την πρόοδο των φυτών.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση εδώ και καιρό! Παρατηρώ τα ψάρια μου το βράδυ στο ενυδρείο, όταν έχω κάποιο φως στον γύρω χώρο και γενικά στον χώρο επικρατεί μέτριος φωτισμός τους άρεσει να ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια. Το έχετε παρατηρήσει; Που μπορεί να οφείλεται; @marinos @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

Παράξενη συμπεριφορά,πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και ειλικρινά δεν πάει το μυαλό μου κάπου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση εδώ και καιρό! Παρατηρώ τα ψάρια μου το βράδυ στο ενυδρείο, όταν έχω κάποιο φως στον γύρω χώρο και γενικά στον χώρο επικρατεί μέτριος φωτισμός τους άρεσει να ανεβαίνουν όλα στην επιφάνεια. Το έχετε παρατηρήσει; Που μπορεί να οφείλεται; @marinos @Taxiarchis

Δεν το έχω προσέξει ποτέ κάτι ανάλογο. Αλλά σαν συμπεριφορά μου θυμίζει το ψάρεμα με πυροφάνι 😃.

  • Haha 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πριν από μία ώρα το μεγαλύτερο από τα θηλυκά labido μου δεν είχε αυγά στο στόμα και τώρα έχει! Έχω αγοράσει εκκολαπτηριο αυγών και θα ήθελα να τις τα πάρω και να τα μεγαλώσω εκεί, για να πάρω άλλη μια εμπειρία στο χόμπι.

Η ερώτηση μου είναι: μπορώ να της τα πάρω από σήμερα κιόλας ή να περιμένω κάποιες μέρες; Όταν σκάσουν τα αυγά και τα μικρά έχουν το σακκο ακόμα, πόσες μέρες να τα αφήσω επιπλέον μέσα στο εκκολαπτηριο;  @marinos @natateo @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ να βάλω αυγά και από labido και από demasoni μέσα στο εκκολαπτηριο; Ταυτόχρονα; Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Πριν από μία ώρα το μεγαλύτερο από τα θηλυκά labido μου δεν είχε αυγά στο στόμα και τώρα έχει! Έχω αγοράσει εκκολαπτηριο αυγών και θα ήθελα να τις τα πάρω και να τα μεγαλώσω εκεί, για να πάρω άλλη μια εμπειρία στο χόμπι.

Η ερώτηση μου είναι: μπορώ να της τα πάρω από σήμερα κιόλας ή να περιμένω κάποιες μέρες; Όταν σκάσουν τα αυγά και τα μικρά έχουν το σακκο ακόμα, πόσες μέρες να τα αφήσω επιπλέον μέσα στο εκκολαπτηριο;  @marinos @natateo @Taxiarchis

Απο εκκολαπτήρια και αφρικη ιδέα δεν εχω :wacko:....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Πριν από μία ώρα το μεγαλύτερο από τα θηλυκά labido μου δεν είχε αυγά στο στόμα και τώρα έχει! Έχω αγοράσει εκκολαπτηριο αυγών και θα ήθελα να τις τα πάρω και να τα μεγαλώσω εκεί, για να πάρω άλλη μια εμπειρία στο χόμπι.

Η ερώτηση μου είναι: μπορώ να της τα πάρω από σήμερα κιόλας ή να περιμένω κάποιες μέρες; Όταν σκάσουν τα αυγά και τα μικρά έχουν το σακκο ακόμα, πόσες μέρες να τα αφήσω επιπλέον μέσα στο εκκολαπτηριο;  @marinos @natateo @Taxiarchis

Άφησε τα τρεις μέρες ακόμα και μετά τα τοποθετείς στην συσκευή. Όταν εξαφανιστεί ο λεκιθικος σάκος και αρχίζεις να ταιζεις τα αφαιρείτε. Και ναι μπορείς να βάλεις και τα δύο είδη.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Agree 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Άφησε τα τρεις μέρες ακόμα και μετά τα τοποθετείς στην συσκευή. Όταν εξαφανιστεί ο λεκιθικος σάκος και αρχίζεις να ταιζεις τα αφαιρείτε. Και ναι μπορείς να βάλεις και τα δύο είδη.

Οκ Μαρίνο θα το κάνω! Θα ενημερώσω για νεότερα! Ευχαριστώ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα από εμένα μετά από καιρό απουσίας από το forum. Σκέφτομαι να βάλω δεύτερο εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο μου. Δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ροή του φίλτρου μου Eheimem professional 4++ πάρα τους καθαρισμούς που ανά τακτά χρονικά διαστήματα του κάνω, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετές ακαθαρσίες εύκολα στο ενυδρείο. @marinos @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα από εμένα μετά από καιρό απουσίας από το forum. Σκέφτομαι να βάλω δεύτερο εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο μου. Δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ροή του φίλτρου μου Eheimem professional 4++ πάρα τους καθαρισμούς που ανά τακτά χρονικά διαστήματα του κάνω, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετές ακαθαρσίες εύκολα στο ενυδρείο. @marinos @Taxiarchis

Καλησπέρα Νίκο θα σου πω σε εμένα τι βολεύει και πως λειτουργεί το δικό μου σύστημα. 

Έχω φιλτρανση τουλάχιστον 7-8 φορές τα λίτρα και ένα WaveMaker που έχει διαφορα setup για να μου δημιουργεί κυματισμούς και για να μου ανεβάζει τα περιττώματα κτλ για να μπορέσει το φίλτρο να τα τραβάει μέσα .

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο θα σου πω σε εμένα τι βολεύει και πως λειτουργεί το δικό μου σύστημα. 

Έχω φιλτρανση τουλάχιστον 7-8 φορές τα λίτρα και ένα WaveMaker που έχει διαφορα setup για να μου δημιουργεί κυματισμούς και για να μου ανεβάζει περιττώματα κτλ ,για να μπορέσει το φίλτρο να τα τραβάει μέσα .

Ταξιάρχη το ίδιο έχω και εγώ τόσο από φίλτρο όσο και απο wavemaker. Αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Από ο,τι θυμάμαι είχες πάρει το eheim professional 4 +600 που είναι για ενυδρεία μέχρι 600 λίτρα. Βέβαια η αντλία του δίνει μέγιστη ροή τα 1250/h και για αυτό δημιουργήθηκε το πρόβλημα με τα απορρίμματα. Όπως είπε και ο @Taxiarchis με ένα wavemaker απέναντι από την είσοδο του φίλτρου θα κάνεις δουλειά.

Αν επιμένεις σε δεύτερο φίλτρο πάρε κάποιο με μεγάλη ροή χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα πχ DOPHIN ASTRO 2212 CANISTER FILTER 1300L/H

https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2212-1300l-t-eos-300l

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα από εμένα μετά από καιρό απουσίας από το forum. Σκέφτομαι να βάλω δεύτερο εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο μου. Δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με την ροή του φίλτρου μου Eheimem professional 4++ πάρα τους καθαρισμούς που ανά τακτά χρονικά διαστήματα του κάνω, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετές ακαθαρσίες εύκολα στο ενυδρείο. @marinos @Taxiarchis

 

ταπεινή μου άποψη μετά από 15+ χρόνια αφού χρησιμοποίησα αρκετά εξωτερικά φίλτρα:

 

η σειρά eheim classic είναι ότι πιο αξιόπιστο φτιάχτηκε και θα φτιαχτεί ποτέ.Δεν θα σου χαλάσει ποτέ,δεν θα δεις ξαφνικά νερά να στάζουν,το βάζεις και ησυχάζεις.

 

αλλά από δύναμη και νερό κρύσταλλο με πολλά ψάρια σαν το fluval fx5 δεν έχω ξαναδεί.Απίστευτο φίλτρο.

 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...