Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Ούτε εγώ τα πάω καλά με ασθένειες παίζει να είναι αυτό που λέει ο Μαρίνος αλλά παίζει και το μπορεί  να έχει pop  eye disease  

Αν είναι θολό το μάτι εσωτερικά  τότε ξεκίνησε θεραπεία  σε καραντίνα ενυδρείο   .

ΥΓ καλά είναι να ρίχνεις μια φορά στους 3 μήνες πχ  ενυδρείοακο αλάτι.  Βοηθάει σε πολλά πράγματα στην υγεία των ψαριών και όχι μόνο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Περίμενε να μας πει η Ναταλία @natateo

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα το τι θελουμε να ιατρεψουμε... αν μιλαμε για το ματι... μπορει να ειναι τραυμα, παρασιτο,  αρχη καποιας γενικευμενης μολυνσης (dropsy)...

ελεγα να μην ξεκινας με bactopur direct, πρώτα δοκιμασε κατι πιο ελαφρη, πχ απλο bactopur  ή tetra general tonic....

και αν ολα τα άλλα ψαρια ειναι καλα, καλυτερα σε καραντινα.

Αν δεις και το άλλο ματι να πριζεται, τοτε παμε για αντιβιωση (bactopur direct , seachem kanaplex κτλ)

να μην ξεχναμε, οτι οι  πιο συχνες αλλαγες νερου μόνο καλο κανουν ( αν δεν ειναι κατι σοβαρο, φτανουν μονο οι αλλαγες + κανα fishtamin)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

δεν καταλαβα το τι θελουμε να ιατρεψουμε... αν μιλαμε για το ματι... μπορει να ειναι τραυμα, παρασιτο,  αρχη καποιας γενικευμενης μολυνσης (dropsy)...

ελεγα να μην ξεκινας με bactopur direct, πρώτα δοκιμασε κατι πιο ελαφρη, πχ απλο bactopur  ή tetra general tonic....

και αν ολα τα άλλα ψαρια ειναι καλα, καλυτερα σε καραντινα.

Αν δεις και το άλλο ματι να πριζεται, τοτε παμε για αντιβιωση (bactopur direct , seachem kanaplex κτλ)

να μην ξεχναμε, οτι οι  πιο συχνες αλλαγες νερου μόνο καλο κανουν ( αν δεν ειναι κατι σοβαρο, φτανουν μονο οι αλλαγες + κανα fishtamin)

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ναταλία για την απάντηση σου θα ξεκινήσω με bactopur και βλέπουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και το καμάρι μου εδώ να φύγουμε λίγο από τις ασθένειες !! ;):)

https://drive.google.com/file/d/1Uv4Y6ADy3dY-FHqytbtzIuOab9iKIvo-/view?usp=drivesdk

 

1542726326_Callainoshd(1).thumb.jpg.f99ad55089eb09c0db93ab6f73effdf6.jpg

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο αρσενικός μου labido σκότωσε το ένα θηλυκό μου. Το είδα χτες και προχτές πολύ τραυματισμένο πρόλαβα να το απομακρύνω από το ενυδρείο και σήμερα το ψαράκι δεν υπάρχει πουθενά..... λογικά θα το έχουν φάει οι sinodontis ενώ ήταν νεκρό.. 

Έχουν βγει φουλ επιθετικά τα labido μου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο.  Τι ενώεις αφού το απομάκρυνες από το ενυδρείο και πρόλαβες πώς μπορεί να το έφαγε? Μήπως είναι κάπου το ψαράκι νεκρό και δεν φαίνεται ?  Πόσα θηλυκά είναι συνολικά? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο.  Τι ενώεις αφού το απομάκρυνες από το ενυδρείο και πρόλαβες πώς μπορεί να το έφαγε? Μήπως είναι κάπου το ψαράκι νεκρό και δεν φαίνεται ?  Πόσα θηλυκά είναι συνολικά? 

Δεν πρόλαβα να το απομακρύνω εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Ο αρσενικός μου labido σκότωσε το ένα θηλυκό μου. Το είδα χτες και προχτές πολύ τραυματισμένο πρόλαβα να το απομακρύνω από το ενυδρείο και σήμερα το ψαράκι δεν υπάρχει πουθενά..... λογικά θα το έχουν φάει οι sinodontis ενώ ήταν νεκρό.. 

Έχουν βγει φουλ επιθετικά τα labido μου .

Μέτρησε αμμωνία και νιτρώδη μήπως έχει θαφτεί κάπου και σου βγάλει και άλλο πρόβλημα.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και ήταν όλα καλά. Έκανα αλλαγή νερού μετά τις μετρήσεις και τι βρήκα ανάποδα μεταξύ δύο πετρών. Πολύ άσχημο συναισθημα. Είχε μείνει περίπου 24 ώρες εκεί 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο θα πάρω 4 θηλυκά labido να τα ρίξω μέσα μπας και ηρεμήσουν λίγο τα αρσενικά μου ! Τι να πω 2 αρσενικά έχω σε ενυδρείο 1.20  τα callainos είναι 3 και δεν τσακώνονται ποτέ 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο θα πάρω 4 θηλυκά labido να τα ρίξω μέσα μπας και ηρεμήσουν λίγο τα αρσενικά μου ! Τι να πω 2 αρσενικά έχω σε ενυδρείο 1.20  τα callainos είναι 3 και δεν τσακώνονται ποτέ 

βάλε άλλα 4 θηλυκά άλλα κάνε περισσότερες σπηλιές για αυτά .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο θερμοστάτης μου εδώ και μια εβδομάδα αναβοσβηνει μόνιμα και δείχνει ότι "δεν πιάνει" τη θερμοκρασία 27 βαθμών που του έχω ορίσει. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει απλά η ένδειξη; @marinos

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα. Ο θερμοστάτης μου εδώ και μια εβδομάδα αναβοσβηνει μόνιμα και δείχνει ότι "δεν πιάνει" τη θερμοκρασία 27 βαθμών που του έχω ορίσει. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει απλά η ένδειξη; @marinos

Υπάρχει. 

Ανέβασε το σιγά σιγά μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία που θέλεις .(να σβήσει στους 27 C )

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Υπάρχει. 

Ανέβασε το σιγά σιγά μέχρι να πιάσει την θερμοκρασία που θέλεις .(να σβήσει στους 27 C )

Αν το ανεβάσω πχ στου 29 όμως θα συνεχίσει να αναβοσβηνει επειδή δε θα πιάνει ποτέ τους 29! Δεν υπάρχει προβλήμα σε αυτό λες Μαρίνο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αν το ανεβάσω πχ στου 29 όμως θα συνεχίσει να αναβοσβηνει επειδή δε θα πιάνει ποτέ τους 29! Δεν υπάρχει προβλήμα σε αυτό λες Μαρίνο;

Πόσο θερμοκρασία έχεις στο σπίτι? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Αν το ανεβάσω πχ στου 29 όμως θα συνεχίσει να αναβοσβηνει επειδή δε θα πιάνει ποτέ τους 29! Δεν υπάρχει προβλήμα σε αυτό λες Μαρίνο;

Όχι θα ανάβει μέχρι να πιάσει τους 27 και μέτα θα σβήνει . 

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να έχει χαλάσει και να μην έχει πλέον τα Wat για να πιάσει την θερμοκρασία . (δες με σβησταάτα φώτα αν πυρακτώνεται όλη η αντίσταση)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι θα ανάβει μέχρι να πιάσει τους 27 και μέτα θα σβήνει . 

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να έχει χαλάσει και να μην έχει πλέον τα Wat για να πιάσει την θερμοκρασία . (δες με σβησταάτα φώτα αν πυρακτώνεται όλη η αντίσταση)

Δεν φαίνεται η αντίσταση στον δικό μου. Έχει χάλασει το βεβαίωσα σήμερα. Όπου έβαλα τη θερμοκρασία στους 31 και είναι ακόμα στους 24 στο ενυδρείο. Αύριο πρωί πρωί άλλον για να μην έχουμε τίποτα περίεργα. Καλός είναι 300 Watt έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Δεν φαίνεται η αντίσταση στον δικό μου. Έχει χάλασει το βεβαίωσα σήμερα. Όπου έβαλα τη θερμοκρασία στους 31 και είναι ακόμα στους 24 στο ενυδρείο. Αύριο πρωί πρωί άλλον για να μην έχουμε τίποτα περίεργα. Καλός είναι 300 Watt έτσι; 

Ναι καλός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα έναν εφεδρικό προς το παρόν 50 W . Μέχρι αύριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο αυτός ο θερμοστάτης μήπως γνωρίζεις εάν είναι πλήρως βυθιζομενος;  Ψάχνω ένα εύκολο τρόπο να ζεστάινω το νερό αλλαγής γιατί όταν πάω να κολλήσω το θερμοστάτη στα πλευρικά τοιχώματα του βαρελιού ξεκολλάει πάντα και έχουμε προβλήμα. Καμία ιδέα; @marinos @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο αυτός ο θερμοστάτης μήπως γνωρίζεις εάν είναι πλήρως βυθιζομενος;  Ψάχνω ένα εύκολο τρόπο να ζεστάινω το νερό αλλαγής γιατί όταν πάω να κολλήσω το θερμοστάτη στα πλευρικά τοιχώματα του βαρελιού ξεκολλάει πάντα και έχουμε προβλήμα. Καμία ιδέα; @marinos @Taxiarchis

Δεν το γνωρίζω άλλα και η φωτογραφία δεν βοηθά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...