Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Mπορεις να βαλεις λιγο νερο με αυτα τα ζωντανα σε ενα μαυρο πιατακι να να βγαλεις μακρο φωτογραφια; Κατι κακο δεν πιστευω να ειναι.

P.S. ο ψαρης ειναι πολυ ομορφος!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, natateo said:

Mπορεις να βαλεις λιγο νερο με αυτα τα ζωντανα σε ενα μαυρο πιατακι να να βγαλεις μακρο φωτογραφια; Κατι κακο δεν πιστευω να ειναι.

P.S. ο ψαρης ειναι πολυ ομορφος!

Είναι πράγματι πολύ όμορφος και ωραίος τύπος, κοινωνικοτατος, κολυμπάει συνέχεια σε όλη τη γυάλα, πολύ του αρέσει το Παλατάκι του

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μονο την αμμωνια, παρά , που υπαρχει βιολογικο υλικο στρωμενο, ακομα μια εβδομαδα θελει προσοχη. Εννοειται το ξερεις :thumbup:

Εγω πολλες φορες φυσαω και το γιαουρτι.... :D

Link to comment
Share on other sites

Μετράω πρωί-βραδυ και είναι μηδέν. 

 

Μηδέν είναι όμως και τα νιτρικά και προβληματίζομαι, πήγα και πήρα nitrogen.

 

Τα φυτά έχουν φουλ ανάπτυξη, οι βουκεφαλανδρες πετάνε νέα φύλλα, ο λωτός ήρθε μόνο βολβός και αυτή τη στιγμή έχει πετάξει ένα φύλλο 2+ εκατοστά. 

 

 

 

IMG_20220318_221040.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ!

Με τόσες αλλαγες νερου, εννοειται ολα μηδεν θα ναι. Λιγα νιτρικα και εγω θα εβαζα με λιγο καλιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο έχω ρίξει και ελάχιστο γενικό.

 

Θα ρίξω και nitro μπας και δείξει τίποτα...

 

Γενικά νομίζω πάει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, natateo said:

Σουπερ!

Με τόσες αλλαγες νερου, εννοειται ολα μηδεν θα ναι. Λιγα νιτρικα και εγω θα εβαζα με λιγο καλιο.

Έχω πάρει το nitrogen της seachem.

 

Για να ανεβάσω από 0 στα 10mg/l υπολόγισα 30 περιπου ml για 50 καθαρά λίτρα, σωστά υπολογίζω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Έχω πάρει το nitrogen της seachem.

 

Για να ανεβάσω από 0 στα 10mg/l υπολόγισα 30 περιπου ml για 50 καθαρά λίτρα, σωστά υπολογίζω;

ναι, σωστα. απλα λεω να μην πας 10ppm, κανε 5ppm και βλεπεις, δηλ βαλε την μιση δοση

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και το όνομα αυτού: Jean-Paul, σαν γνήσιος Γάλλος λόγω χρωμάτων.

 

Απεκτησε και το δικό του άλμπουμ φυσικά

 

large.1647770613362-01.jpeg.bc4897b5890df77b5ba858d1bb1bf21e.jpeg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον πεις και βλαντημηρ πάντως.... 😉 χε χε χε. Ωραίος ο ψαρις! 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει να σας τα πρήξω με τον Jean-Paul;

 

 

  • Like 2
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Η γυάλα πάει πολύ καλά. 

 

Το φίλτρο ειναι πλήρως στρωμένο, δεν υπάρχει καθολου αμμωνία και μετράω συνεχώς νιτρικά τα οποία κρατώ στο 10mg/l σταθερά. 

 

Το PH μου ειναι σταθερά στο 6 κατά τη διάρκεια της φωτοπεριόδου, ανεβαίνει στο 6,5 χωρίς φώτα. KH δεν μετράω αλλά από το παραπάνω φλαπάρισμα του PH που αναφέρω το υπολογίζω γύρω στο 4. 

 

Ο Jean Paul τρώει 2 φορές την ημέρα, Ocean Nutrition Atison's Betta Pro και New Life Spectrum Betta εναλλάξ και τα τσακίζει. Θέλω να πάρω και κατεψυγμένα bloodworms.

 

Στο θέμα λίπανσης, ακολουθώ micro/macro, γενικό, κάλιο και ελάχιστο αρχικά σίδηρο. Επιπλέον τα νιτρικά που προανέφερα. 

 

Φωτοπερίοδος 8 ώρες, στο 75% της φωτεινότητας το φωτιστικού μου. Παρήγγειλα και σκίαστρα και τα περιμένω από Δευτέρα. 

 

Τα φυτά πάνε πολύ καλά, έχουν γρήγορη ανάπτυξη με μόνο πρόβλημα την Ludwigia Mini Super Red η οποία για κάποιο λόγο έχει χάσει πολλά από τα φύλλα της. Και λέγοντας έχει χάσει, εννοώ ότι τα βρίσκω να επιπλέουν στο νερό. Κατά τα άλλα ειναι πολύ ζωντανή σε χρώματα και επιπλείον βλέπω ότι βγάζει και νέα φύλλα. 

 

Το ευτυχές ειναι ότι δεν έχω ίχνος οποιασδήποτε άλγης, δεν ξέρω πώς το πέτυχα αυτό!

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 10:09 ΜΜ, KostasGr said:

 

IMG_20220318_221040.jpg

Σήμερα

 

IMG_20220324_185104.thumb.jpg.29d5e15316388f5039e4f9d79f26eace.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μ@λ@κίστηκα, ενθουσιασμένος από την γρήγορη ανάπτυξη και τις μηδενικές άλγες, δυνάμωσα το φωτιστικό και μπούσταρα τα νιτρικά. 

 

Μέσα σε 2 μέρες εμφανίστηκε αρκετούτσικη green hair. Έκανα μια μεγάλη αλλαγή το βράδυ και επανέφερα το φωτιστικό στις προηγούμενες ρθυμίσεις. Λέτε να το πρόλαβα ή θα πήξω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος KostasGr έγραψε:

Μάλλον μ@λ@κίστηκα, ενθουσιασμένος από την γρήγορη ανάπτυξη και τις μηδενικές άλγες, δυνάμωσα το φωτιστικό και μπούσταρα τα νιτρικά. 

 

Μέσα σε 2 μέρες εμφανίστηκε αρκετούτσικη green hair. Έκανα μια μεγάλη αλλαγή το βράδυ και επανέφερα το φωτιστικό στις προηγούμενες ρθυμίσεις. Λέτε να το πρόλαβα ή θα πήξω;

Καλά έκανες… θα δεις πως θα πάει.. σε εμένα πάντως η green hair ήταν από αστάθεια στο διοξειδιο.. μόλις το σταθεροποίησα έφυγε…απλά άστο έτσι τώρα κάνα δυο βδομαδες.. κάνε αλλαγές κανονικά και βγάλε με το χέρι όσες μπορείς..

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το drop checker δείχνει πολύ ανοιχτό πράσινο, να το κόψω λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να το αφήσεις τώρα με τις αλλαγές που έκανες και βλέπεις..αν τα αλλάξεις όλα μαζί ίσως τα μπερδέψεις περισσότερο…μια μια οι αλλαγές για να βρεις την αιτία… τώρα ας πουν γνώμη και τα υπόλοιπα παιδιά!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Μήπως ξέρεις για την Ludwigia, δε μου πάει καλά, έχουν λιώσε ιτα περισσότερα φύλλα της. Έχω υπόστρωμα, έχω φως, Co2, κάνω λίπανση, εντύπωση μου κάνει....

 

Ελπίζω ότι θα στρώσει αλλά την βλέπω ότι ακόμα δεν λέει να πάρει τα πάνω της. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Μήπως ξέρεις για την Ludwigia, δε μου πάει καλά, έχουν λιώσε ιτα περισσότερα φύλλα της. Έχω υπόστρωμα, έχω φως, Co2, κάνω λίπανση, εντύπωση μου κάνει....

 

Ελπίζω ότι θα στρώσει αλλά την βλέπω ότι ακόμα δεν λέει να πάρει τα πάνω της. 

Στείλε καμία κοντινή της φωτο 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν έμεινε και πολύ πράγμα για φωτό... χαχχαχα

 

Την πετσόκοψα μπας και στρώσει, θα στείλω φωτό το βραδάκι. 

 

Όλα τα άλλα φυτά πάνε μπάλα, πολύ καλά. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το drop checker δείχνει πολύ ανοιχτό πράσινο, να το κόψω λίγο;

Προσωπικα λιγο θα χαμηλωνα το CO2. Το πολυ χαμηλο ph μπορει να πειραζει καποια φυτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Γρηγορης καλα λεει, που δεν πειράζουμε ολα μαζι, ενα ενα θελει και προοδευτικά. Όταν κάνεις πολλες αλλαγες μαζι, χάνεται η ισορροπία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...