Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το 2ο, πέραν του red lotus

 πχ θα έπαιρνα 3 με 4 γρασιδι για ποιο γρήγορη εξάπλωση , 3 eleacharis ψιλές για πυκνωτητα για πίσω 5, 6 buces από μια ποικιλία και άλλα τόσα από μια άλλη ποικιλια για μια ποιο χαλαρή ομοιομορφία, μικροσορουμ 2,3 μικρά και άλλα τόσα την κανονική.... κλπ. Όπως και να έχει  θα βγει σουπερ.....απλά σου παραθέτω το σκεπτικό μου. Green power κατάσταση!! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

@natateo

 

Νιτρικά μήπως θα πρεπει να προσθέσω, τουλαχιστον στην αρχή; Αν και μετά, με ένα μόνο ψάρι και τόσα φυτά, μάλλον θα θέλει συμπλήρωμα συνέχεια. 

Οχι. Στα φυτα αρεσει παραπανω η αμμωνια, οπως και στις αλγες. και στην αρχη θα εχεις αμμωνια σιγουρα. Μόνο αν θα δεις μηδενικα ολα - αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, τότε βαλε μακρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, natateo said:

Οχι. Στα φυτα αρεσει παραπανω η αμμωνια, οπως και στις αλγες. και στην αρχη θα εχεις αμμωνια σιγουρα. Μόνο αν θα δεις μηδενικα ολα - αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα, τότε βαλε μακρο.

Ok, οπότε φυτεύω, γεμίζω νερό μόνο από προφίλτρα και ξεκινάμε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω τις άλγες οσο το δυνατόν; Να βάλω φουλ Co2 ασχέτως drop checker?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ok, οπότε φυτεύω, γεμίζω νερό μόνο από προφίλτρα και ξεκινάμε. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω τις άλγες οσο το δυνατόν; Να βάλω φουλ Co2 ασχέτως drop checker?

Πήγαινε με βάση το drop checker. Μεγάλη συγκέντρωση Co2 είναι επίσης αιτία δημιουργίας άλγης. Επίσης προσπάθησε να κρατάς σταθερές τις τιμές του Co2 και μη κάνεις συχνές αυξομειώσεις πειραματιζόμενος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες μπόλι..... Θα γλυτώσεις αρκετά προβλήματα. Αν η αμμωνία ανέβει πολύ και τα φυτά την ακούνε... Καίγονται . Το καλό είναι ότι θα έχεις χαμηλό ΡΗ δηλαδή περισσότερο αμμωνιο που είναι πολύ λιγότερο τοξική. Ή βιολογία για να αναπτυχθεί θέλει οξυγόνο και όχι co2. 

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα στο αντίστοιχο θέμα αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος, είναι ψιλο-νεκρα το φορουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρωτεινα να κανείς την πρώτη εβδομάδα καθημερινές αλλαγές προσθέτοντας λίπασμα αλλ όχι νιτρικα και την δεύτερη εβδομάδα αλλαγή ανά δυο μέρες και λίπασμα καθημερινά  την Τρίτη εβδομάδα ανάλογα την αμμωνία που θα δεις πράτεις αντίστοιχα. Με αυτό θα πετύχεις να μην έχεις μεγάλες εξάρσεις αμμωνίας που αργότερα συνεπάγεται σε αλγες συν ότι οι μπουκεφαλανδρες που θες να βάλεις δεν την παλεύουν με την αμμωνία. Μπορεί να σου κάνουν το λεγόμενο melting. Επίσης το φωτιστικό που πήρες μην το βάλεις σε καμία περίπτωση στο 100% γιατί θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις. Είναι πολύ δυνατό. Έχω και στα δυο ενυδρεία μου αυτό το φωτιστικό και το ένα που είναι hi-tech φαντάσου το δουλεύω στο 70% και πάει τρένο μαζί με την λίπανση που κανω(lean fertilization). 83B94EDA-29C4-4636-AC15-BCDB504ECF04.thumb.jpeg.b95d3d5e673baadd4db106679cfd0b11.jpeg

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος KostasGr έγραψε:

70% όλα τα χρώματα;

Όχι. Το μπλε το έχω στο 85 αν θυμάμαι καλά το κόκκινο στο 70 και το πράσινο στο 55. Κάπου εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω στείλει και για το μπόλι που ζήτησες 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς για μπόλι Ν. Σμύρνη και γύρω περιοχές;

Link to comment
Share on other sites

0,5mg αμμωνία σήμερα το πρωί και PH στο 6.0 με κλειστά τα φώτα. 

 

Θα μετρήσω ξανά το βράδυ με φώτα και Co2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

0,5mg αμμωνία σήμερα το πρωί και PH στο 6.0 με κλειστά τα φώτα. 

 

Θα μετρήσω ξανά το βράδυ με φώτα και Co2

Κανε μια αλλαγη με νερο βρυσης και λιγο προσοχη με το CO2....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ναι. Τι ακριβώς να προσέξω με το Co2; Παρακολουθώ το drop checker, χρειάζεται κάτι άλλο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και στρωμένο βιολογικό υλικό εχθές, σχεδόν γέμισε το καλαθάκι οπότε θεωρώ ότι θα είμαι οκ από θέμα βιολογίας. 

 

Λέω να αρχίσω μισή λίπανση trace ανα 2 ημέρες, τι λέτε;

 

Ευχαριστώ πολύ @thedrowningman για τη βοήθεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το αρχικό στήσιμο μέχρι να πάρει λίγο μπρος. 

IMG_20220317_201836.thumb.jpg.8ffaf030dfd1ac6c407752552bbdd0ac.jpg

 

Αύριο θα κάνει και βουτιά ο νέος κάτοικος, ελπίζω να του αρέσει

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς που είναι το diffuser , νομίζω ότι τα έχεις βάλει όλα από την ίδια μεριά (δεξιά). 

 

Drop Checker πρέπει να είναι από την απέναντι πλευρά σε σχέση με το diffuser (για να μετράει σωστά) καθώς και η έξοδος του φίλτρου για να "σπαει" τη ροή των φυσαλίδων έτσι ώστε να γίνετε σωστή "κατανομή" στο ενυδρείο και να μην πάνε κατευθείαν επάνω και χάνετε το Co2. 

Link to comment
Share on other sites

Το Co2 δεν φτάνει καν στην επιφάνεια, διαλύεται πριν φτάσει πάνω. Είναι αρκετά καλό το diffuser από ό,τι φαίνεται. 

 

Υπάρχει καλή ροή, ειναι και κύβος και βοηθάει το σχήμα σε αυτό. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο άρχοντας, το βραδάκι προσαρμογή και μπλουμ!

 

Φαίνεται υγειής. 

 

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κολυμπάει πλέον.

 

 

 

@natateo και όποιος άλλος ξέρει, τι είναι αυτά τα αιωρούμενα ζωντανά από το 30 και μετά;

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...