Jump to content

Βοήθεια με στήσιμο φυτεμένου


KostasGr

Recommended Posts

Αν θυμάσε τις grolux sylvania δεν βγάζουν full spectrum και το φως τους δεν είναι λευκό αλλά την δουλειά τους την έκαναν και πάρα πολλά φυτεμενα ενυδρεία έχουν κερδίσει διαγωνισμους. Κάτι τέτοιο μου θυμίζουν τα παραπανω φωτιστικά σε λεντ έκδοση. Όπως και να έχει δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι καλά ή όχι. Ή ποιο οικονομική λύση είναι να πας σε κλασσικό προβολέα λεντ 6000κ στα 40 με 50w . Από εκεί και πέρα εάν σκέφτεσαι κανένα kessil τότε το νεφρό δεν το γλυτώνεις. Υπολόγισε ότι δεν έχεις μεγάλο ύψος και ότι ο μονομάχος δεν λατρεύει την τρελή ηλιοθεραπεία.. 😉 

Link to comment
Share on other sites

Καλά , γενικά high tech και μονομάχος δε πάνε μαζί !

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραγγείλει τα τζάμια ακόμα, ίσως του δώσω λίγο ύψος ακόμα.

 

Φωτιστικό μάλλον θα πάω σε αυτό

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5092-ΔΕΝ-ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ/6519-twinstar-light-ii-450ca-24w-45-60cm-φωτιστικό-led-8809417578520.html

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, dartman said:

Καλά , γενικά high tech και μονομάχος δε πάνε μαζί !

Υπάρχουν άπειρα high tech ενυδρεία με μονομάχους.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή δεν θα σταθώ παραπάνω στο θέμα περί μονομάχου αλλά έχουμε δει πολλά ενυδρεία κατά καιρούς ακατάλληλα για διάφορα είδη ψαριών αλλά δεν το σχολιάζουμε παραπάνω.... . Απλά πληροφοριακά το συγκεκριμένο ψάρι ούτε πολύ φωτισμό θέλει ούτε πολύ βάθος ούτε δυνατά ρεύματα νερού στο ενυδρείο. Από εκεί και πέρα προσωπικά εάν πήγαινα σε κύβο θα διάλεγα ένα κρεμαστό κεντρικό φως ενώ στην περίπτωση ορθογωνίου σε μακρόστενο φωτιστικό για την ποιο ομοιόμορφη διάχυση του φωτός.  Επίσης το ύψος του ενυδρείο καθορίζει και την ένταση του φωτός μια που όσο ποιο βαθιά τόσο ποιο πολλά βατ θα χρειαστείς σε λάμπες. Έχουμε δει ότι και με απλές λάμπες μπορούμε να κάνουμε παπάδες οπότε προσωπικά δεν θα έριχνα τόσα λεφτά για φωτιστικό. Αυτά από εμένα.... Την καλησπέρα στην παρέα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Υπάρχουν άπειρα high tech ενυδρεία με μονομάχους.

Υπαρχουν. Το θεμα ειναι, οπως ειπε και ο @Rik, oτι τα high tech φυτεμενα χρειαζονται ροες και πολυ φως....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το επιπλακι και η γυάλα είναι έτοιμα. Θέλω να καθαρίσω τις περισσιες σιλικόνες και είναι έτοιμο 100%

 

 

IMG_20220304_195339.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα .

Η σόμπα δίπλα θα δουλεύει ή είναι διακοσμητική ;😁

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Και τα δυο φωτιστικα ειναι 3 band και εχουν τα ιδια led , απλα αλλαζουν σε διαστασεις και watt.|

Δωσε διαστασεις του κυβου....

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rik said:

Και τα δυο φωτιστικα ειναι 3 band και εχουν τα ιδια led , απλα αλλαζουν σε διαστασεις και watt.|

Δωσε διαστασεις του κυβου....

43*38*40

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Καλησπέρα Κώστα .

Η σόμπα δίπλα θα δουλεύει ή είναι διακοσμητική ;😁

Δεν είναι διακοσμητική αλλά δεν βγάζει ιδιαίτερη ζέστη από το πλάι

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

43*38*40

Το πρώτο φωτιστικό που προτείνεις σε υπερκαλύπτει.... μάλιστα μπορεί να χρειαστεί να κατεβάζεις την ένταση του ή να το σηκώνεις ποιο ψηλά. Όσο για το δεύτερο θα μπορείς να παίξεις με εύκολα προς μέτρια δυσκολίας φυτά αλλά για γρασιδακι δεν το βλέπω. Προσωπικά θα επένδυα σε ένα ποιο απλό φωτιστικό χωρίς πολλά πολλά φρου φρου και αρώματα και θα επένδυα τα υπόλοιπα λεφτά και σε μια αο. 

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη οσμωση και co2 θα μπουν έτσι κι αλλιώς.

 

Πρότεινέ μου ένα φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίστηκαν οι σιλικόνες και βάφτηκε η πλάτη. Έγινε δουλίτσα σήμερα.

 

Θα μείνει 2-3  μέρες και μετά δοκιμή στεγανότητας. 

 

 

IMG_20220304_233556.jpg

IMG_20220304_233611.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάω στο Chihiros WRGB 2 Series Led 45cm, είναι αρκετά δυνατό και καλύπτει τις ανάγκες μου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Τελικά θα πάω στο Chihiros WRGB 2 Series Led 45cm, είναι αρκετά δυνατό και καλύπτει τις ανάγκες μου. 

Φανταζομαι αυτο με τα 49 w. Μια χαρα θα ειναι απλα θα προεξεχει λιγο. Τωρα για την ποιοτητα του φωτος του cri δεν αναφερει καπου αλλα την δουλεια σου θα την κανει.

 

Η αληθεια ειναι οτι για το μεγεθος του κυβου σου δυσκολα βρισκεις ενυδρειακες οικονομικες λυσεις.

Μια οικονομικη λυση χωρις να γνωριζω παραπανω για τα λεντ που φοραει ειναι αυτο αλλα θα χρειαστεις 3 μαζι. Το καλο ειναι οτι θα ειχες μια ομοιόμορφη διάχυση σε ολο το βυθο του ενυδρειου.

 

Αλλη μια λυση ειναι αυτο σε rgb βαζοντας 2 μαζι. Εχει καλο cri αλλα δεν διευκρινίζει στα ποσα Κελβιν εχει αυτη την ποιοτητα. Συνηθως οσο ποιο υψιλα κελβιν τοσο πεφτει το CRI.

 

Σαν τελευταία και οικονομικη λυση ειναι αυτο  με αξιοπρεπες cri. Μπορει να εχει καπως συγκεντρωμενη δεσμη φωτος αλλα οπως θα δεις τα λεντακια ειναι σε ολη την επιφανεια του προβολεα και οχι συγκεντρωμενα μονο στη μεση.

 

Γενικος ενα φως στα 6500Κ με cri πανω απο 8 ή ιδανικα πανω απο 9, ειναι ποιοτικός ο φωτισμος οσο αφορα το φασμα του. Τωρα οσο για τα rgb..... δυσκολα θα βρεις πανω απο 8.

Και μια αλλη παρατηρηση ειναι οτι οσο ποιο ψιλα ειναι το cri συνηθως χανουμε σε λουμενς λογο ποιοτητας του φωτισμου.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστή το εχω δει. είναι RGB, λέει τα βατ και τα λούμπεν αλλα δεν αναφέρει τιποτα όσο αφορά τον τύπο των λεντ και την ποιοτητα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Άντε.... καλό στήσιμο και καλογεμιστο !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και το πώς βολεψα το φωτιστικό

 

 

IMG_20220308_213002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσα κιλά υπόστρωμα θα χρειαστώ;

 

Διαστάσεις 43*38

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...