Jump to content

Δημιουργία νέου Reef από αρχάριο.


chchhypno

Recommended Posts

sτην πρώτη-δεύτερη δεν μπορώ να διακρίνω καλά.

Στην τριτη ειναι ένα όμορφο Feather Duster σκουλικάκι .Το κρατάς φυσικά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βλεπω κατι κακο...στην πρωτη και δευτερη Photo βλεπω κατι σαν ασκιδιο, σφουγγαρι αν και δεν μπορω να δω καθαρα...

Στην τριτη ομως βλεπω ενα υπεροχο σπειρογραφο που πολλοι απο εμας αγοραζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μεσαίο μου φαίνεται σαν κάποιο είδος ανεμώνης.

Περίμενε να δεις κάποια στιγμή πλοκάμια, για να βεβαιωθούμε.

Link to comment
Share on other sites

sto proto foto einai ena polipodaki sto 2 einai sfougaraki kai sto 3 enas spirografos min anxonese me auta pou sou edosa meleta kala ta braxia sou exoun kai alla koralia

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο είσαι ωραίος, όντως τα εργαλεία είναι super…

Λοιπόν πως έχουν τα πράγματα:

Αρχικά είχαν μπει δυο – τρία κομμάτια βράχου (το ένα με το σπιρογράφο) και σε μετρήσεις που είχαν γίνει είχα τα παρακάτω δεδομένα:

Αλατότητα 1025

Αμμωνία 0,2

Νιτρώδη 0,5

Νιτρικά 15

PH 8,0

KH 7

Χτες το πρωί έβαλα και τον υπόλοιπο βράχο, περίπου 30 κιλά στο σύνολο (το στήσιμο φαίνεται στην φώτο, και περιμένω τις παρατηρήσεις σας), ενώ άρχισε και η λειτουργία του skimmer και προστέθηκε άνθρακας και αντιφώσφορο.

Το περίεργο είναι ότι στις μετρήσεις που πήρα σήμερα είχα τα εξής:

Αλατότητα 1025

Αμμωνία 0,01

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 1

PH 8,2

KH 7

Είναι δυνατόν να έπεσαν να έπεσαν τόσο γρήγορα οι τιμές????

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο νέος βράχος που πρόσθεσες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, είναι πολύ πιθανόν. Η μικροπανίδα πεινούσε.

Link to comment
Share on other sites

ooopss ξέχασα την φώτο... :buttrock:

post-848-1193145633_thumb.jpg

post-848-1193145674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

Δεν πιστεύω τώρα που ανακάλυψες το αλμυρό να μας ξεχάσεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω τώρα που ανακάλυψες το αλμυρό να μας ξεχάσεις :(

Έχω ήδη διαγνωστεί με μόνιμη δισκο - πάθεια :buttrock::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Χρονη μια χαρα πας...οι τιμες μην σου κανουν εντυπωση...ειναι η μαγεια των φυσικων συστηματων (οπως εχω ξαναγραψει Natural Systems Rulezzz :blush: )...απλα επειδη υπαρχει περιπτωση ο βραχος σου να εχει καποιους νεκρους οργανισμους συνεχισε τις μετρησεις κανονικα.

Οσο αφορα το aquascaping εχω δυο παρατηρησεις....η πρωτη (ασημαντη) ειναι καθαρα αισθητικη και αφορα την βαση...ωραιο θα ηταν να την καλυψεις καπως.

Το σοβαρο αφορα ομως τον βραχο σου....η τοποθετηση τους ειναι πολυ "συμπαγης"...αυτο δεν βοηθαει ουτε την βιολογικη λειτουργια, ουτε τα ψαρια σου αργοτερα...προσπαθησε να χαλαρωσεις λιγο την τοποθετηση τους δημιουργωντας περισσοτερες σπηλιες και κενα αναμεσα στα βραχια... ειναι λιγο περιεργο να σου το εξηγησω...ελπιζω να καταλαβαινεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρο αφορα ομως τον βραχο σου....η τοποθετηση τους ειναι πολυ "συμπαγης"...αυτο δεν βοηθαει ουτε την βιολογικη λειτουργια, ουτε τα ψαρια σου αργοτερα...προσπαθησε να χαλαρωσεις λιγο την τοποθετηση τους δημιουργωντας περισσοτερες σπηλιες και κενα αναμεσα στα βραχια... ειναι λιγο περιεργο να σου το εξηγησω...ελπιζω να καταλαβαινεις :buttrock:

Μάνο κατάλαβα και ευχαριστώ,

σήμερα θα κάνω κάποιες αλαγές και θα ανεβάσω νέα photo... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη πραγματικά απίθανο το ενυδρείο...

όσο για την μαντινάδα περί "απόκτισης βασάνων και θαλασσινού", αν και όχι κρητικος προσυπογράφω!!! :blink:

Ελπίζω να μην ενοχλείσαι από την κλοπή που θα κάνω στις ιδέες σας... :blush:

Ευχαριστώ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έγιναν κάποιες αλλαγές στο στήσιμο του βράχου, ελπίζω να σας φαίνεται καλύτερο (περιμένω παρατηρήσεις).

Οι μετρήσεις πάνε μάλλον μια χαρά

Temp 26,0 oC

Salinity 1025

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 <1

KH 7

PH 8,2

Τι κάνω τώρα??? Περιμένω 5-6 μέρες ώστε να είμαι σίγουρος ότι έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμές???

Έχει νόημα να αρχίσω μετρήσεις Μαγνησίου – Ασβεστίου???

Στην παρακάτω photo φαίνονται 3 μικροί σπιρογράφοι (έτσι νομίζω τουλάχιστον :buttrock: ) το πρόβλημα είναι ότι εντοπίστηκαν αφού είχα βάλει τους βράχους και έχουν τοποθετηθεί μέσα σε σπηλιά (με πολύ λίγο φως), είναι πρόβλημα για την επιβίωση τους???

Στην άλλη photo φαίνεται όμως κάτι που μου μοιάζει με την περίφημη aptasia, μπλέξαμε??? :blush: (είναι γείτονας των σπειρογράφων μέσα στην σπηλιά και αυτή).

post-848-1193292760_thumb.jpg

post-848-1193292809_thumb.jpg

post-848-1193292823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τις Photo δεν μπορω να διακρινω τιποτα :blush:

Απλα θα σου πω οτι οι σπιρογραφοι δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα που ειναι σε σπηλια...filter feeders ειναι...δεν χρειαζονται φως... δεν θεωρω απιθανο να εχεις aiptasιa αλλα δεν μπορω να διακρινω!

Το στησιμο σου ειναι καλοαλλα σιγουρα μπορεις να κανεις κατι καλυτερο :buttrock: Κατι πιο φυσικο...ισως με οχι τοσο ομοιομορφο υψος αλλα αυτο ειναι μαλλον θεμα αισθητικο...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου φαίνονται καλές.

Ταίζεις τίποτα στο ενυδρείο σου? Ρίχνεις flakes?

Στις foto δεν διακρίνω και εγώ κάτι. Κανε μια αναζητηση aptaisia στο google και θα δεις πως είναι. ¨

Όσο για το βράχο έκανες και εσύ το ίδιο "λάθος" με εμένα, δηλαδή τον ανέβασες τόσο κοντά στην επιφάνεια του νερού και έτσι όταν θα έρθει η στιγμή για τα κοράλια θα ψάχνεις χώρο για να τα τοποθετήσεις.

Γνώμη μου είναι να τον απανατοποθετήσεις πιο χαμηλά και με πιο φυσικό τρόπο...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές σου φαίνονται καλές.

Ταίζεις τίποτα στο ενυδρείο σου? Ρίχνεις flakes?

Δεν ταϊζω τίποτα ακόμα γιατί μόλις ξεκίνησε είχε πολύ υψιλά Αμμωνία και Νιτρώδη, είναι καιρός να αρχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε λίγο τάισμα και αν μπορείς κατέβασε τα κομμάτια του βράχου, που είναι κοντά στην επιφάνεια.

Όπως είπε και ο Νίκος αυτά θα σε εμποδίζουν στην τοποθέτηση και ανάπτυξη των κοραλλιών, αλλά και στην καλή επιφανειακή κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια 3η - κατέβασα λίγο το ύψος και δημιούργησα περισσότερα πλατώματα για τοποθέτηση κοραλλιών

Περιμένω εντυπώσεις και παρατηρήσεις (έχουν μουλιάσει τα χέρια μου :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια 3η - κατέβασα λίγο το ύψος και δημιούργησα περισσότερα πλατώματα για τοποθέτηση κοραλλιών

Περιμένω εντυπώσεις και παρατηρήσεις (έχουν μουλιάσει τα χέρια μου :buttrock: )

post-848-1193318027_thumb.jpg

post-848-1193318070_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρόνη καλύτερα έτσι!!!

Σίγουρα όταν έρθει η ώρα για τα κοράλια θα γίνουν πάλι αλλαγές. Το αρχικό στήσιμο πάντως μου αρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερα Χρονη!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...