Jump to content

Δημιουργία νέου Reef από αρχάριο.


chchhypno

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις ακομα αμμωνια...και εβαλες ψαρια....αρα τουλαχιστον μην ταιζεις πολυ...

Να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Μανο εχει μηδενίσει την αμμωνια η τουλαχιστον αυτο μου ειπε... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη αν όντως έχεις ΝΗ3 κακώς έβαλες τα ψαράκια.

Και να πάνε όλα καλά να ξέρεις ταλαιπωρείς τους οργανισμούς και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία τους...

Παρόλαυτά θα σου πρότεινα να ξανακάνεις το test με κάποιον τρίτο γιατί πολλές φορές το μάτι ξεγελά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει μηδενίσει η αμμωνία εδώ και δέκα μέρες... :buttrock:

Η μικρότερη ένδειξη του τεστ της tropic marine είναι <0,01 και αυτό μου δείχνει με το ζόρι (0,25 με Salifert όπου και εκεί είναι η μικρότερη ένδειξη και με το ζόρι)....

κάποια στιγμη ανίχνευσα νιτρικά αλλά και αυτά πλέον είναι στην χαμηλότερη ένδειξη του τεστ...

Δεν θα τα έβαζα σε τέτοια ταλαιπορία αν υπήρχε αμμωνία... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Τα ειπαμε απο κοντα με τον Χρονη στη συναντηση και ολα εγιναν και γινονται σωστα! Απλα το τεστ του δεν εχει 0 οπως και τα περισσοτερα τεστ αμμωνιας... οποτε μια χαρα ολα !

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, μπήκαν απότομα πολλά ψάρια.

Το ότι δεν έχεις αμμωνία, δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να ανέβει, αφού ο βιολογικός μηχανισμός του συστήματος, είναι ακόμα ανώριμος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας αυτο το ποστ καταλαβα το nick σου γιατι χθες δεν το ειχα καταλάβει.

Καλη επιτυχια και απο μενα. :buttrock:

Ευχομαι ολα να πανε καλα με το καινουργιο ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, μπήκαν απότομα πολλά ψάρια.

Το ότι δεν έχεις αμμωνία, δεν συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να ανέβει, αφού ο βιολογικός μηχανισμός του συστήματος, είναι ακόμα ανώριμος.

Νίκο ίσως να έχεις δίκιο, για αυτό θα ακολουθήσει στενή παρακολούθηση (και συγκράτηση) προς αποφυγή δυσάρεστων...

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για την έως τώρα βοήθεια αλλά και τις ευχές :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά με τα ψαράκια!!

Η αλήθεια είναι ότι πρέπει τα πρώτα ψάρια να μπαίνουν 1-1, άντε 2 ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου για να δίνουμε τη δυνατότητα στα βακτηρίδια να αντεπεξέρχονται στην απότομη μεταβολή δυναμικού. Μη ξεχνάμε ότι ακόμα και χωρίς τάισμα υπάρχει αποβολή ούρων με υψηλή συγκέντρωση σε ουρία (λιγότερα ούρα αλλά με υψηλότερη συγκέντρωση σε σχέση με το γλυκό) για τη ρύθμιση της οσμωτικής πίεσης.

Link to comment
Share on other sites

Όλα βαίνουν καλώς….

Αμμωνία και νιτρώδη στο μηδέν, νιτρικά στην κατώτερη τιμή του τεστ <1.

Τα υπόλοιπα σταθερά ως είχαν.

Έχω αρχίσει να ανάβω φώτα, σταδιακά στις 4 ώρες.

Οι ένοικοι απολαμβάνουν με όρεξη την περιορισμένη παροχή φαγητού… (ο ecsenius stigmatura, μεγάλη φάτσα, έχει τρελαθεί στο τσιμπολόγημα του βράχου)

Έχει νόημα να κάνω κάποια αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι καλή ιδέα να κάνεις αλλαγή στην παρούσα χρονική στιγμή. Αφού το σύστημα σου παει καλά, με προσοχή στο ταισμα ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα no 1: ανέβηκαν τα νιτρικά στο 5 :hysterical: (έχω την αίσθηση ότι δεν ταϊσα πολύ, αλλά...)

Πρόβλημα nο 2: Έχει αρχίσει και κάνει δειλά δειλά την εμφάνιση της καφέ αλγη (στην άμμο και στα τζάμια)

Τι κάνουμε???? :hysterical:

Κατά τα άλλα οι μετρήσεις πάνε μια χαρά,

αμμωνία - νιτρώδη μηδενικά

alk 2,97,

Sal 1024,

Ph 8,3,

Ca 360, Mg 1160 (δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί τους)

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς 5ppm νιτρικά, δεν πρέπει να σε ανησυχούν.

Η καφέ άλγη, που συνήθως είναι κυανοβακτήριο, κάνει συνήθως την εμφάμισή του σε νέα συστήματα.

Αυτό που θα πρότεινα, είναι να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού, αν επιδέχεται βελτιώσεις, και να αυξήσεις την οξυγόνωση με ανατάραξη της επιφάνειας. Επίσης φρέσκο άνθρακα και αντι-φως. Κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να ανησυχείς, αλλά να οπλιστείς με υπομονή, γιατί συνήθως το κυανο, έρχεται σύντομα, αλλά χρειάζεται πολύ καιρό για να εξαφανιστεί τελείως.

Υπάρχουν και φάρμακα reef safe, για αυτή τη δουλειά, αλλά θα πρότεινα να εξαντλήσεις πρώτα τις φυσικές μεθόδους.

Καμιά φωτογραφία??

Link to comment
Share on other sites

το alk=2,97 πως το υπολογισες?

Νίκο, το test της Salifert δίνει ένδειξη σε KH (8,3 dkH) και Alk (2,97 meq/lt), αλήθεια τι σημαίνει το meq γνωρίζει κάποιος???

Νίκο 5ppm εννοούσα που πλέον έχουν γίνει 10, είμαι σε stand by mode προς το παρόν, για την φύση να δράσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εδώ με νέες ερώτησεις :hysterical:

Τοποθέτησα χτες στο refugium, αφού δεν κατάφερα να βρώ chaeto, ένα βραχάκι με caulerpa άλγη με σκοπό την απορόφηση νιτρικών. Tο φώς στο refugium θα παραμένει συνεχώς ανοιχτό (βέβαια δεν μπορεί να αποκλειστεί διακοπή ρεύματος).

Καταρχήν η ύπαρξη φωτισμού 24 ωρες αποκλείει την πιθανότητα αποβολής βιολογικού φορτίου και αν ναι, πόσο μεγάλος είναι ο κίνδυνος σε πιθανή διακοπή ρεύματος???

Επίσης τοποθετήθηκαν και τα πρώτα κοραλάκια

1. Clavularia Viridis Green White (star polyp)

2. Cnidaria hairy green mushroom coral

αν και από όσο διάβασα είναι κυρίως φωτοσυνθετικά, είναι αναγκαίο το επιπλέον ταϊσμα κατα την γνώμη σας??? και πως ταϊζονται???

Θα ακολουθήσουν και οι σχετικές φώτος...

Link to comment
Share on other sites

Έψαξες πολύ για να βρεις chaeto????

Όλα τα κοράλλια χρειάζονται φαγητό. Ειδικά αυτά που αναφέρεις καλύπτουν τις ανάγκες τους με τα οργανικά διαλύματα το ενυδρείου, χωρίς ιδιαίτερες πρόσθετες απαιτήσεις.

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Έψαξες πολύ για να βρεις chaeto????

Νίκο γνωρίζω ότι είσαι μέγας παραγωγός της συγκεκριμένης αλλά δεν ήθελα να ενοχλήσω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η ύπαρξη φωτισμού 24 ωρες αποκλείει την πιθανότητα αποβολής βιολογικού φορτίου και αν ναι, πόσο μεγάλος είναι ο κίνδυνος σε πιθανή διακοπή ρεύματος???

δεν νομίζω ότι αν σβήσουν τα φώτα στο refugium .. η άλγη θα αποβάλει τη <βρωμιά> που έχει μαζέψει … ( αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς )

αυτό που πιθανό να συμβεί είναι να <γεννήσει > και να μεταναστεύσει στο κυρίως ενυδρείο .. αλλά να μιλάμε για μακρο αλγη .. δεν είναι πρόβλημα ..

να σου θυμίσω ότι πολλά refugium κρατάνε κύκλο μέρας – νύχτας αλλά αντίστροφο ( δεν βρίσκω άλλη λέξη τώρα ) από το κύκλο του ενυδρείου .. δηλ όταν έχει <νύχτα> στο ενυδρείο .. έχει <μέρα > στο refugium .. έτσι και η τιμή του ph παραμένει σταθερότερη ..

ο θάνατος της caulerpa από όσο γνωρίζω μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ..

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι αν σβήσουν τα φώτα στο refugium .. η άλγη θα αποβάλει τη <βρωμιά> που έχει μαζέψει … ( αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς )

Η ερώτηση προήλθε μετά την αναφορά του παρακάτω link

http://www.reefcorner.com/SpecimenSheets/caulerpa.htm

"Some species, especially Grape C. can go sexual and disintegrate overnight adding substantial biological load to the tank. This can be minimized by heavy pruning which seems to retard this tendency. There is also some evidence that keeping the lighting on 24/7 will prevent this from happening."

Βέβαια η δική μου δεν είναι η grape c, αλλά sp.

Απλά φοβάμαι μην πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένος :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ωραίος !

μου φαίνεται παράξενο γιατί με τα στοιχεία που μαζεύει από το νερό .. μεγαλώνει η ίδια ..

πως είναι δυνατόν να αποβάλει το φαγητό που έχει χρησιμοποιήσει για να αποκτήσει τον όγκο της ? ..

έχουμε να κάνουμε με ένα μονοκύτταρο οργανισμό ( αν θυμάμαι καλά ) που ίσος έχει ιδιαιτερότητες .. δεν γνωρίζω ..

να περιμένουμε και άλλες απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

Και ήμουν σίγουρος ότι κάτι λάθος έκανα όταν την αγόραζα.... :hysterical:

Ενώ είχα διαβάσει το εξαιρετικό άρθρο του Μάριου σχετικά με την chaeto, αυτό το κομμάτι που αναφερόταν στο πρόβλημα σχετικά με την χρήση της caulerpa μάλλον μου διέφυγε...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13636

και το πιο ανησυχητικό είναι η αποβολή τοξινών, επιβλαβών για τα σκληρά κοράλλια, ούτως η αλλιώς... :hysterical:

Άρα και επίσημα αναζητείται chaeto... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να ζητήσω συγνώμη από τον discos γιατί ξέχασα την αναφορά του στη caulerpa ..

[i]Ένα άλλο τεράστιο πρόβλημα έχει να κάνει με τη σεξουαλική ωρίμανση των αλγών αυτών. Κάθε άλγη έχει τον δικό της κύκλο, που ποικίλει από 3-6 μήνες ή και ακόμα περισσότερο. Όταν υπάρχει κύκλος φωτισμού, η άλγη προετοιμάζεται σταδιακά και αργά για να γίνει σεξουαλική. Δηλαδή να αναπαραχθεί. Όταν λοιπόν φτάσει σε ηλικία που είναι σεξουαλικά ενεργή, απελευθερώνει μαζικά στο νερό το μεγαλύτερο μέρος των συστατικών που έχει απορροφήσει, με τραγικές συνέπειες για το ενυδρείο μας. Ο μόνος τρόπος να αποφύγουμε αυτό, είναι να έχουμε 24ωρο φωτισμό, αλλά εάν κάτι συμβεί στο φωτισμό (π.χ. μια διακοπή ρεύματος), αυτό είναι αρκετό για να γίνει σεξουαλική η άλγη εάν τύχει να είναι στην κατάλληλη φάση της.[/i] να ζητήσω συγνώμη από τον discos γιατί ξέχασα την αναφορά του στη caulerpa ..

Αλλά αυτό το σύστημα έχει ακόμα ένα πρόβλημα που πηγάζει από τη συμπεριφορά όλων των ειδών caulerpa. Καταρχήν όλα τα είδη άλγης της οικογένειας αυτής παρόλο που έχουν εμφάνιση φυτού, δεν είναι παρά ένας μονοκύτταρος οργανισμός. Όποτε χρειαστεί να την κλαδέψουμε, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με το ότι από το σημείο κοπής θα διαφύγει-αποβληθεί στο ενυδρείο ένα σημαντικό μέρος των ουσιών που έχει απορροφήσει και κατακρατήσει η άλγη. Αυτό θα συμβεί όσο προσεκτικοί κι αν είμαστε.

η απορία μου παραμένει ..

<<πως είναι δυνατόν να αποβάλει το φαγητό που έχει χρησιμοποιήσει για να αποκτήσει τον όγκο της ? .. >>

ίσος να κάνω απλοϊκή σκέψη :hysterical: ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...