Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Ευχαριστω Τασο!!Να ρωτησω το σκιμερ μου ειναι το TUNZE 9005 κανει για 450λτ αν αναβαθμησω σε ενα 250λτ θα εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εξαρτάται από το βιοφορτίο που θα έχει να αντιμετωπίσει και από άλλους παράγοντες λχ αν υπάρχει όζον στο εξοπλισμό σου

είσαι ευχαριστημένος από το 9005 ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου ειναι το πρωτο μου ενυδρειο και δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως πρεπει να κανει για να εχω αποτελεσμα!!Παντως ολα φαινονται καλα!το μονο εκνευριστικο ειναι οτι θελει να εχεις το νου σου για τον αφρο αρκετα συχνα γιατι τον ανεβοκατεβαζει!κατα τα αλλα φαινετε οκ!Ακουγετε και λιγο ισως...Σκεφτομαι και εναν C/r στο μεγαλο(και τωρα το σκεφτομαι αλλα δεν βρισκω κανα μικρο)

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Οταν μετα απο τρεις εβδομαδες ξαφνικα η ανεμονη χωρις να εχω αλλαξει τιποτα αλλαζει θεση υπαρχει καποιο προβλημα ή ειναι φυσιολογικο?Γιατι ανχοθηκα λιγο!Παντως φαινετε κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια γρηγορη ερωτηση αν συνδεσω την RO με το νερο της γεωτρησεις εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν μετα απο τρεις εβδομαδες ξαφνικα η ανεμονη χωρις να εχω αλλαξει τιποτα αλλαζει θεση υπαρχει καποιο προβλημα ή ειναι φυσιολογικο?Γιατι ανχοθηκα λιγο!Παντως φαινετε κανονικα!

θα βρεί την θέση που θέλει, σχετικά με φωτισμο και ροή

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια γρηγορη ερωτηση αν συνδεσω την RO με το νερο της γεωτρησεις εχω προβλημα?

εκτός απο το προφίλτρο που θα γεμίζει γρήγορα βρώμα, δεν νομίζω να εχεις κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!Λογο της πιεσης την εβαλα στη γεωτρησει εχει περισσοτερη!!

Και μια φωτο με μια προσωπικη αγαπη αλλα και πολλων εδω στο forum αντε να βαλω μπρος το μεγαλυτερο!!Αυτος ειναι ο λογος!!ΚΟΥΚΛΟΣ!!!!!!!

post-4702-1214230086_thumb.jpgpost-4702-1214230120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαινεις αν κανεις overskimming??Μου εχει δημιουργηθει αυτη η απορια λογο της μικρης αναπτυξεις των παντων στο ενυδρειο μου υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Πολυσυζητημένο και μεγάλο θεμα!!!

Overskimming δεν ειναι τιποτα αλλο απο skimming πανω του "κανονικου". Λεγοντας κανονικό ενοώ αυτό που θα καναμε για συγκεκριμένα λιτρα ενυδρειου.

Πολλές απόψεις εχουν συζητηθει κατα καιρούς. Σε ενα fish only συστημα ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ενα πολυ πολυ καλο skimming! Τελευταια εχουμε καταλήξει ότι και σε ενα reef συστημα το overskimming ειναι αυτό που θελουμε!

Ποσο overskimming ειναι αρκετό όμως?

Αυτό ειναι καθαρά θεμα stockαρισματος!

Το θεμα ειναι πολυδιαστατο και μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Ειληκρινα με μπερδεξες τελειως!!!Δηλαδη ειναι καλο?Υπαρχει καποιο αρθο σχετικα να διαβασω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευτηκες???

Στο εγραψα καθαρα: "Τελευταια εχουμε καταλήξει ότι και σε ενα reef συστημα το overskimming ειναι αυτό που θελουμε!"

Τώρα, αν κανεις στο δικο σου ενυδρειο overskimming αυτό μπορεις να το καταλάβεις απο το stockαρσμά σου, το ταισμα που κανεις και το skimmer που εχεις!

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

το overskimming έχει νόημα μόνο όταν το συσχετίζουμε με τις απαιτήσεις κοραλλιών ..

λχ οι ίδιες συνθήκες μπορεί να είναι οκ όταν έχουμε sps αλλά αν έχουμε κοράλλια σαν τη ξένια μπορεί να είναι overskimming

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα το παραδειγμα salt!!!!Ειμαι λιγο χαζουλης :) αλλα please εξηγησετο μου λιγο πιο απλα!!Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλα...

Οι συνθηκες που για ενα κοραλι ειναι οκ, για ενα αλλο ειναι overskimming. Δηλαδή ο καθε οργανισμός θέλει διαφορετική "βρωμιά" στο νερό του!

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλα...

Οι συνθηκες που για ενα κοραλι ειναι οκ, για ενα αλλο ειναι overskimming. Δηλαδή ο καθε οργανισμός θέλει διαφορετική "βρωμιά" στο νερό του!

:);)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια γρηγορη ερωτηση γενικου τυπου(χαζη αλλα ντρεπομε να το πω) εκει που ταιζα τη μικρη μου ανεμωνη (update fotos μολις βρω χρονο εχω εξεταστικη) μου επεσε η γαριδα μεσα στα βραχια σε τετοιο σημειο που δεν εχω προσβασει να τη βγαλω τι μπορει αρνητικο να προκηψει απο αυτο???Να ανχονομαι?Αλλαγη νερου εγινε χτες 40λτ οποτε ΝΟ3 ειναι σχεδον μηδενικα!Καμια αλλη διαταραχη?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο κομματι?αλλα ψαρια δεν την φτανουν να την φανε?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άλλο συνεργείο καθαρισμού ? σαλιγκάρια ναζάριους ?

μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,........ τα ψαράκια σου και το συνεργείο καθαρισμού, θα ειναι χαρούμενα γιά το σπέσιαλ γεύμα που ειχαν :)

Link to comment
Share on other sites

Ο παρακατω κυριος εθεαθει να κανει ανετος τη βολτα του και φυσικα πηγε στα καρβουνα!!!! :thumbup::(:) Δεν ηταν καλος ε ;) ?Να κοιμηθω υσηχος το βραδυ??

post-4702-1214943550_thumb.jpgpost-4702-1214943745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ ρε Γιάννη, μου χάλασες την αποκλειστικότητα . :(

Τουλάχιστον ήπιες καμιά ρακή , μην πήγε άδικα ο μεζές ? :);):thumbup:

Πιστεύω να τον έβγαλες ολόκληρο, γιατί εάν κόπηκε κάποιο τμήμα , αυτό θα ξαναγίνει ΑΝΑΚΟΝΤΑ :bigemo_harabe_net-180::rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους σημερα καταφερα και βρηκα λιγο χρονο για φωτο απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα!Δεν ειναι και πολυ καλες απο το κινιτο γιατι η φωτο η κανονικη ηταν απασχολιμενη!!Ελπιζω να σας αρεσουν...θα βαλω και αλλες αργοτερα με τα καινουργια ζωντανα απο τη RAIN που την ευχαριστω πολυ για ολα!

post-4702-1215012311_thumb.jpgpost-4702-1215012335_thumb.jpg :);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...