Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

Η Chaeto πέρα από σωστό φως θέλει και καλες συνθήκες χωρίς την ύπαρξη άλλων αλγών όπως η τριχοειδής που μπορούν να την πνίξουν.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από όσο γνωρίζω για να διατηρήσεις μακροάλγες μπορεί να χρειάζεται να ρίχνεις και υγρό σίδηρο στο νερό σου

υποψιάζομαι ότι εκεί είναι το μυστικό και όχι στα φωσφορικά

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, η Chaeto καλύπτεται από τα οργανικά απόβλητα του συστήματος και ειδικότερα αν υπάρχει c/r η ανάπτυξή της είναι τόσο γρήγορη, που βαριέσαι να κουρεύεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ( δεν είμαι σίγουρος ) ότι τα οργανικά ( μεγάλα πολύπλοκα μόρια , σωστά ? ) δεν είναι άμεσα εκμεταλλεύσιμα από την άλγη και μάλλον πρέπει να γίνουν αμμωνία - αμμώνιο πρώτα

η δική μου – όχι μόνο – εμπειρία σε ενυδρείο με c/r αρκετά φορτωμένο με ψάρια δεν είναι όμοια με τη δική σου , στη αρχή έγινε γρήγορα διπλάσια + σε μέγεθος αλλά μετά από λίγους μήνες η άλγη ( chaetomorpha ) άρχισε να ασπρίζει

ίσος να φταίει ότι παράλληλα στο refugium αναπτυσσόταν και λίγη turf άλγη , και έτσι πάμε σ αυτό που λέει ο ΤΑΝ

, σε ξένα forums έχω προσέξει ότι πολλοί ρίχνουν σίδηρο για να τη βοηθήσουν , όποιος το κάνει αυτό πρέπει παράλληλα να προσέχει μην πάρουν φόρα άλλες ανεπιθύμητες άλγες

γνωρίζω όμως και περιπτώσεις σαν τη δική σου , έτσι το θέμα για μένα είναι ανοιχτό

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ( δεν είμαι σίγουρος ) ότι τα οργανικά ( μεγάλα πολύπλοκα μόρια , σωστά ? ) δεν είναι άμεσα εκμεταλλεύσιμα από την άλγη και μάλλον πρέπει να γίνουν αμμωνία - αμμώνιο πρώτα

κάτι βρήκα σχετικό

DOM and POM Export Methods

There are a variety of ways to export organics from reef aquaria. These include the use of activated carbon, skimming, polymer resins, and mechanical filtration, and may also include the carbon and sulfur denitrators. These export methods may all have different efficacies for different constituents of the total organic matter. Consequently, combinations of different methods may be more useful than a single method alone. This export of organic matter is, however, too lengthy a subject to go into detail about here, and will be covered in more detail in future articles.

από το

http://www.reefkeeping.com/issues/2004-10/rhf/index.php

Link to comment
Share on other sites

1. Έπρεπε να ανοίξω άλλο τοπικ για να συζητήσουμε για την άλγη. Μπορεί κάποιος admin από την δημοσίευση #300 και κάτω να τις μεταφέρει σε καινούργιο τοπικ ?

2. Κάπου είχα δει ένα άρθρο του Shimmek που σύγκρινε τρόπους εξαγωγής οργανικών και η αλγή έκανε την καλύτερη δουλειά.

3. Πάντως το μικρό πείραμα που έκανα συμφωνεί με τα λεγόμενα του Νικου.

4. Στην λιστα που παρεθεσες ξεχασαν να αναφερουν το Ozon βοηθητικο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

2. εδώ είναι ο άνθρωπος κάθε μέρα , γιατί να μη τον ρωτήσουμε ?

σε περιμένω :bowdown:

3. έχω την ιδιοτροπία να είμαι πολύ επιφυλακτικός σε τέτοια πειράματα και συμπεράσματα

4. υποψιάζομαι ότι το όζον τα διασπά και τα οξειδώνει , δεν τα εξάγει από το νερό , δεν είμαι σίγουρος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγω "επιφυλαξεις" γιατι το διαβασα το αρθρο οποτε δεν βρισκω τον λογο να κανω ερωτηση. Αν το βρω θα το παραθεσω για να το διαβασεις.

Οπως ειπα και παραπανω καλο ειναι να το αναλυσουμε σε αλλο thread, μεταφεροντας τα ποστ με την βοηθεια καποιου Admin

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

δεν θα περιμένω γιατί θα ξεχαστεί

ρώτησα και περιμένω να δημοσιευτεί η ερώτηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα οργανικά είναι πολύπλοκο θέμα και μπορεί να μη πάρουμε < απόλυτη > απάντηση

αλλά μια προσπάθεια δε βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

4. υποψιάζομαι ότι το όζον τα διασπά και τα οξειδώνει , δεν τα εξάγει από το νερό , δεν είμαι σίγουρος ;)

Το όζον σαν ισχυρός οξειδωτικός παράγοντας, οξειδώνει (μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ο όρος "διασπά"), όλα τα οργανικά άλατα. Σε αυτήν την αντίδραση οφείλεται και η χαρακτηριστική διαύγεια του νερού, που παρατηρείται μετά από χρήση όζοντος.

Από εκεί και πέρα, εύκολα ο ενεργός άνθρακας του χημικού φίλτρου μας, μπορεί να απορροφήσει τα ανόργανα άλατα που προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ , αλλά να σου θυμίσω ότι ο ενεργός άνθρακας δε πιάνει μόνο τα προϊόντα της δράσης του όζοντος αλλά και πολλά είδη οργανικών , σύμφωνα πάντα με δημοσιευμένα άρθρα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ , αλλά να σου θυμίσω ότι ο ενεργός άνθρακας δε πιάνει μόνο τα προϊόντα της δράσης του όζοντος αλλά και πολλά είδη οργανικών , σύμφωνα πάντα με δημοσιευμένα άρθρα

...δεν νομίζω να ισχυρίστηκα κάπου ότι ο ενεργός άνθρακας απορροφά αποκλειστικά τα οξειδωτικά προϊόντα του όζοντος.

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία συντονίζεται από τους: TAN, ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ, Manogr, salTasos, Mitrizakis Nikos

Αν μπορεί ένας από τους παραπάνω να μεταφέρει όλα τα ποστ από το #300 και κάτω σε καινούργιο θέμα με ότι τίτλο θέλει θα του ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

δεν θα περιμένω γιατί θα ξεχαστεί

ρώτησα και περιμένω να δημοσιευτεί η ερώτηση ;)

Η κατηγορία συντονίζεται από τους: TAN, ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ, Manogr, salTasos, Mitrizakis Nikos

Αν μπορεί ένας από τους παραπάνω να μεταφέρει όλα τα ποστ από το #300 και κάτω σε καινούργιο θέμα με ότι τίτλο θέλει θα του ήμουν υπόχρεος

απογοήτευση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=27098&st=0

πιστεύω ότι είναι κατανοητό γιατί επιμένω να ανεβάζω links όπου θεωρώ ότι πρέπει να τεκμηριώσω – αυτό το τρόπο έχουμε μόνο δυστυχώς – ότι <σημαντικό > έχω να πω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μπορεί να είπε ο Shimek να μην ασχολούμαι αλλά είναι δύσκολο :P

Λοιπόν είχα την ευκαιρία να ξανά δω το σκουλήκι πιο καλά. Πρώτον είναι σίγουρο πια ότι είναι 2 μιας και τα ειδα σε 2 διαφορετικές θέσεις ταυτόχρονα.

Δεύτερον το ένα από τα 2 πρέπει να είναι 40cm+ στην τρίτη φωτο φαίνετε διπλωμένο στα 2 κάτω από το φίλτρο κουτί του Juwel. Το βάθος του κουτιού είναι 20cm !

IMG_3391.jpg

IMG_3392.jpg

IMG_3400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αποστολε αμα σου αρεσει τοσο πολυ θα σου φερω ενα φραγκακι :P

Πέρα από το λοχνες καταφερα και τελείωσα τις μετατροπές στο καπάκι του H&S. Μπήκε ένα Tunze water Level Alarm σαν ασφάλεια υπερχείλισης με 2 φλοτέρ. Σε καθημερινή χρήση υπάρχει λάστιχο με ανοξείδωτη τάπα. Παράλληλα έγινε μια τρύπα με σπείρωμα για να αδειάζει σε μεγάλο κουβά το σκίμμερ όταν λείπω. Σε αυτό το setup το ένα φλοτέρ μπαίνει στον κουβά. Μερικές φωτό:

IMG_3414.jpg

IMG_3404.jpg

IMG_3405.jpg

IMG_3409.jpg

:P

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η τροποποίηση :P

πρόσεξε μονό μη γίνει αφορμή για να μη καθαρίζεις το λαιμό του skimmer ταχτικά

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη πατεντα, αν καταλαβα καλα ετσι το κυπελο δεν γεμιζει ποτε πεφτει απευθειας κατω :)

Link to comment
Share on other sites

...

Σε καθημερινή χρήση υπάρχει λάστιχο με ανοξείδωτη τάπα....

Πρακτικα αυτο σημαινει πως οταν δεν ταξιδευω εχει ταπα το σκιμμερ και γεμιζει το κυπελο του κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...