Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

Δηλαδη αν καταλαβα καλα αν αποφασισω να χρησιμοποιησω κουβα θα πρεπει να το ριχνω την ιδια στιγμη δεν μπορει να μενει οπως το νερο αναπληρωσης ?

Οταν συμπληρωνουμε με calcium hydroxide δεν ανεβαινει και το CA ταυτοχρονα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην προηγούμενη δημοσίευσή μου ξέχασα να γράψω: ....κατα τη διάρκεια της νύχτας....

Σωστά, το διάλυμα δεν μπορεί να παραμένει για πολύ, όταν έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα. Καλύτερα να πέσει σε 12 ώρες ή στη χειρότερη περίπτωση σε ένα 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό πολύ σωστά λέει η θεωρία ..

στη πράξη αυτό δεν γίνεται αντιληπτό .. το kalkwasser στον 20λιτρο κουβά ( παλιότερα σε 50λιτρο ) έχει το ίδιο ph 12,4 από τη πρώτη μέχρι τη τελευταία μέρα και είναι το ίδιο αποτελεσματικό σε αυτό το διάστημα ..

για μια εβδομάδα το ξεχνάς .. και αυτό δουλεύει ..

Link to comment
Share on other sites

Ok τοτε κατι μπορουμε να κανουμε ετσι. Το KALK ειναι το λεγομενο Limewater ή ειναι άλλο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν συμπληρωνουμε με calcium hydroxide δεν ανεβαινει και το CA ταυτοχρονα?

ανεβαίνει όπως και το ΚΗ .. αλλά για να συντηρήσεις ένα ενυδρείο είναι λίγο δύσκολο γιατί η ποσότητα είναι μικρή αναλογικά στο διάλυμα και η επίδραση στο ph και στη αλατοτητα δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τις ποσότητες που θα συντηρούσαν το ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

...να συμπληρώσω και πάλι ότι η θεωρεία αναφέρει, πως το διάλυμα όσο έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, αντιδρά με το CO2 με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ιζήματα αλάτων ασβεστίου, τα οποία αργότερα θα δώσουν ένα αιώρημα στο νερό του ενυδρείου, που στη συνέχεια θα καθιζήσει στις διάφορες επιφάνειες χωρίς να μπορέσει να απορροφηθεί από τους οργανισμούς οι οποίοι το έχουν ανάγκη. Το συγκεκριμένο το έχουμε συζητήσει και σε άλλο παρόμοιο θέμα μας.

Βέβαια, θεωρητικά, εφόσον ο κουβάς παραμένει ακίνητος, το σχηματιζόμενο ίζημα συγκεντρώνεται στον πυθμένα και έτσι δεν μεταφέρεται στο ενυδρείο, αφού ο κυκλοφορητής βρίσκεται αρκετά πιο ψηλά. Αυτό όμως προκαλεί μια συνεχή εξασθένιση του διαλύματος, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σύγκριση του φρέσκου διαλύματος με το αντίστοιχο των πέντε ημερών.

Link to comment
Share on other sites

ο κουβάς μετά από λίγο σχηματίζει μια κρούστα ..

αλλά εγώ τραβώ νερό , ούτε ίζημα του πάτου , ούτε κρούστα από την επιφάνεια .. η επίδραση του co2 είναι ελάχιστη γιατί το ph είναι ακλόνητο στο 12,4 ..

http://www.reefkeeping.com/issues/2007-03/totm/index.php

να άλλος ένας που με έχει <<αντιγραψει>> :):):thumbup:

δεν χρειάζεται να διαβάσετε κανένα κείμενο στα αγγλικά .. η φωτογραφία που υπάρχει μιλάει από μόνη της

να συμπληρώσω ότι η ανάδευση του διαλύματος γίνεται μια φορά , στην αρχή , δεν υπάρχει κυκλοφορία νερού μέσα στο κουβά , το νερό είναι διάφανο , υπάρχει κρούστα στην επιφάνεια και ίζημα στο πάτο του κουβά

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη εχω 6 x 54w T5 με αναλογια 4 Marine White & 2 Actinic. Ειμαι ευχαριστημενος με το χρωμα αν και λιγο μπλε παραπανω δεν θα με χαλαγε. Συντομα θα μεταβω σε ενα φωτιστικο το οποιο μπορει να παρει 2 x 150w MH & 4 x 80w T5. Σκεφτομουν να βαλω 2 x 150w 14500 Kelvin και 4 x 80w Actinic Εχω 2 ερωτησεις:

  1. Μηπως ειναι πολλες οι ακτινικες T5?
  2. Θα χρειαστει προσαρμογη η να βαλω το φωτιστικο απευθειας στην τελικη του θεση (25cm απο το νερο)?

Αυτην την στιγμη το tank ειναι mixed sps, lps, μ****α με τα περισσοτερα sps να ειναι κοντα στην κορυφη.

Tnx!

:)

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να κατασκευάσω ένα sump το όποιο θα κάθετε αριστερά του RIO 400 και θα δουλεύει βαρυτηκα αλλά ανάποδα. Δηλαδή η υπερχείλιση θα είναι στο sump και θα επιστρέφει το νερό στο κυρίως ενυδρείο που με την σειρά του θα έχει μια αντλία μέσα στο φιλτροκούτι στης Juwel στα δεξιά του ενυδρείου που θα επιστρέφει νερό στο sump μέσο σωλήνα.

To sump μπορεί να έχει max διαστάσεις, χωρίς να φάμε ξύλο, 30 x 85 x 55 (ΠΥΒ) ~140lt.

Οι σκοποί του sump είναι οι εξής:

1) Να δημιουργήσω σε ένα από τα τμήματα του extra remote DSB ~ 12cm.

2) Να προσθέσω λίγο ζωντανό βράχο ακόμα να στηρίξει και άλλο την βιολογία μου.

3) Να έχω χώρο για την chaeto γιατί το φιλτροκουτι παίρνει περιορισμένη ποσότητα που να μπορεί να λειτουργεί με απόδοση.

4) Να ξεφορτωθώ το fluval 405 (Προφιλτρο με σφουγγάρι & υαλοβάμβακα) που οδηγεί το chiller & την UV και πιθανόν να είναι πηγή νιτρικών, να τα οδηγώ πλέον με μια αντλία από το sump.

5) Και τέλος αργότερα να αναβαθμίσω το σκιμμερ σε μεγαλύτερο της D&D

Καθώς θα είναι η πρώτη φορά που υλοποιώ sump έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Έχει πρόβλημα το setup έτσι όπως το έχω σκεφτεί μήπως ξεχνάω κάτι ?

2) Να το φτιάξω από Plexi ή γυαλί ? Σκεφτόμουν ίσως βάλω μαύρο plexi

3) Για τις παραπάνω δουλειές πόσα τμήματα να κάνω?

4) Σκεφτόμουν μια αντλία 4000λτ αλλα φοβάμαι μήπως δεν προλαβαίνει το κουτί της juwel να γεμίσει. Με 2500 κάνω δουλειά ?

5) Τι πάχος σωλήνα να προτιμήσω και τι μάρκα για να αποφύγω τυχόν διαρροές?

Αυτά σε πρώτη φάση. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη ενός sump και refugium πάντα είναι καλοδεχούμενη.

Όσον αφορά τις λεπτομέρεις για την κατασκευή του, νομίζω δεν θα έχεις πολλές δυσκολίες. Θα σου απαντήσουν όσοι το έχουν δοκιμάσει.

Το μαύρο πλεξι, σε τι θα εξυπηρετεί?? Τα 4000 λίτρα επιστροφής ίσως είναι υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη ενός sump και refugium πάντα είναι καλοδεχούμενη.

Όσον αφορά τις λεπτομέρεις για την κατασκευή του, νομίζω δεν θα έχεις πολλές δυσκολίες. Θα σου απαντήσουν όσοι το έχουν δοκιμάσει.

Το μαύρο πλεξι, σε τι θα εξυπηρετεί?? Τα 4000 λίτρα επιστροφής ίσως είναι υπερβολικά.

Επειδή θα φαίνετε η μια πλευρά του σκέφτηκα να την κάνω μαύρη για να την καλύψω. Ισως κάνω ντουλάπι δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισε η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα για επισκευές από τις 8 μέχρι τις 18:00. Το UPS στην καλύτερη να κρατήσει 2 αντλίες για 1 ώρα. Όταν γύρισα από την δουλειά τα πράγματα ήταν πάρα πολύ οριακά ειδικά για τα ψάρια με χειρότερο το Flame. Έκανα άμεσα 50% αλλαγή νερού άλλαξα άνθρακα & αντιφως, άφησα το καπάκι ανοιχτό και σταύρωσα τα δάκτυλα. Ο Sohal βγήκε αμέσως και τα υπόλοιπα μετά από μια ώρα περίπου σιγά σιγά. Ο flame ακόμα ζορίζετε αλλά ελπίζω για το καλύτερο τον βλέπω μέσα στα βράχια να βαριανασενει. Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει (Ίσως αέρια από το DSB) αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι έμαθα τα εξής:

1) Αν δεν είχα πάντα έτοιμο νερό και καβάντζα υλικά θα είχα σοβαρές απώλειες.

2) Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά γίνει αυτό. Ήδη σχεδιάζω Backup που θα κρατάει πάνω από 24h και θα σηκώνει όλο το ενυδρείο.

Πραγματικά περίμενα πως ένα ενυδρείο μπορεί να αντέξει παραπάνω χωρίς ρεύμα και απώλειες.

:)

Link to comment
Share on other sites

ήταν πολλές οι ώρες της διακοπής ..

νομίζω ότι σε βοήθησε και η προνοητικότητα σου να έχεις νερό αλλαγής έτοιμο .. πως την έκανες ? με κουβάδες ? η είχε έρθει το ρεύμα όταν μπήκες στο σπίτι ? τι θερμοκρασίες είχες ?

το back up που σχεδιάζεις έχει πολύ ενδιαφέρον , όλο το ενυδρείο είναι 500w περίπου ? για 24 ώρες ? εντυπωσιακό ! , περιμένουμε λεπτομέρειες

πιστεύω ότι και το flame θα πάρει τα πάνω του μέχρι αύριο

Link to comment
Share on other sites

Οταν γυρισα ειχε ρευμα και την εκανα με λαστιχο αντλια και τρυπανι οποτε σε 10 λεπτα ειχα αλλαξει 50%

Θερμοκρασια ηταν 24. Το ενυδρειο ειναι παραπανω απο 500 και με το καινουργιο φως θα παει ακομα πιο πολυ. Το σχεδιο θα ειναι με marine μπαταρια, ανωρθοτη, ρελε κτλ απλα πρεπει να σχεδιαστει σωστα και να γινει καθαρη εγκατασταση. Το Flame είναι ok τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας Β θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλη διάμετρο ή να αυξήσεις την υψομετρική διαφορά.

Το μπαμπάκι στο sump μπορεί να μπουκώνει σύντομα. Θα πρότεινα σφουγκάρι.

Όλα αυτά θα τα κάνεις σε 30 εκατοστά??

Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας Β θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλη διάμετρο ή να αυξήσεις την υψομετρική διαφορά.

Το μπαμπάκι στο sump μπορεί να μπουκώνει σύντομα. Θα πρότεινα σφουγκάρι.

Όλα αυτά θα τα κάνεις σε 30 εκατοστά??

Δυστηχος δεν εχω αλλο μηκος αλλα εχω υψος και βαθος.

Link to comment
Share on other sites

140 λίτρα δεν είναι άσχημα ..

δεν θα έβαζα το μεσαίο χώρισμα , δεν θα χώριζα το dsb σε δυο μέρη

το πρώτο χώρισμα από δεξιά μπορείς να το κάνει λίγο πιο κοντό έτσι σε περίπτωση που στουμπώσει το υλικό που θα βάλεις εκεί το νερό να περάσει από πάνω για να μη σφουγγαρίζεις

δεν θα έβαζα ούτε το αριστερό χώρισμα

θα διάλεγα η chaeto η ζωντανό βράχο πάνω σε σχάρα για να περνάει το νερό άνετα πάνω από το dsb ..

το skimmer φαντάζομαι είναι <<κρεμαστό>>

αφού υπάρχει χώρος για τέτοια κατασκευή .. το βρίσκω καλή ιδέα

Link to comment
Share on other sites

140 λίτρα δεν είναι άσχημα ..

δεν θα έβαζα το μεσαίο χώρισμα , δεν θα χώριζα το dsb σε δυο μέρη < Γιατι ?

το πρώτο χώρισμα από δεξιά μπορείς να το κάνει λίγο πιο κοντό έτσι σε περίπτωση που στουμπώσει το υλικό που θα βάλεις εκεί το νερό να περάσει από πάνω για να μη σφουγγαρίζεις < Πολύ καλη ιδέα ίσως να είναι πιο κοντό στην κορυφή έτσι ωστε αν ανεβει το νερο να υπερχυληση απο πανω ?

δεν θα έβαζα ούτε το αριστερό χώρισμα

θα διάλεγα η chaeto η ζωντανό βράχο πάνω σε σχάρα για να περνάει το νερό άνετα πάνω από το dsb .. < Γιατι οχι και τα 2 ?

το skimmer φαντάζομαι είναι <<κρεμαστό>> Στην αρχη θα ειναι το MCE600 μετα μαλλον θα παω για το APF600 ή AP701 (Τωρα ειδα πως το 701 είναι οριακα αλλα νομιζω πως 1,2 ποντους στο μηκος μπορω να τους κλεψω.

αφού υπάρχει χώρος για τέτοια κατασκευή .. το βρίσκω καλή ιδέα

Tnx! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χώριζα το dsb σε δυο μέρη < Γιατι ?

γιατί ολόκληρο μάλλον θα δουλεύει καλύτερα .. έτσι πιστεύω , το γιατί ακριβός δεν μπορώ να στο πω αλλά έχει να κάνει με τη ροή του νερού που πρέπει να περνάει ανεμπόδιστα από πάνω του γιατί έχει άμεση σχέση με την

οξυγόνωση του dsb ,

από την άλλη μεριά βέβαια αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να το αντικαθιστάς πιο εύκολα τμηματικά

Γιατί όχι και τα 2 ?

δεν είναι δυο .. :)

στο ίδιο χώρο θα υπάρχει dsb ,chaeto , βράχος ?

αν θέλεις μπορείς να το κάνεις αλλά

σκέψου πόσο διαφορετικός είναι ένας χώρος που φωτίζεται από έναν σκοτεινό ..

τα σφουγγάρια λχ μπορούν να αναπτυχθούν στο ζωντανό βράχο και να βοηθήσουν στο φιλτράρισμα .. αν ο βράχος είναι φωτισμένος θα περιοριστεί η ανάπτυξη τους IMO

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

δεν θα χώριζα το dsb σε δυο μέρη < Γιατι ?

γιατί ολόκληρο μάλλον θα δουλεύει καλύτερα .. έτσι πιστεύω , το γιατί ακριβός δεν μπορώ να στο πω αλλά έχει να κάνει με τη ροή του νερού που πρέπει να περνάει ανεμπόδιστα από πάνω του γιατί έχει άμεση σχέση με την

οξυγόνωση του dsb ,

από την άλλη μεριά βέβαια αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να το αντικαθιστάς πιο εύκολα τμηματικά

Δεν εχεις αδικο αλλα αν δεν βαλω το ενδιαμεσο χωρισμα ή πως θα φροντισω το νερο να περναει απο ολα τα τμηματα ισαριθμα.

Τι ενοεις να το αντικαταστησω? πρεπει να αλλαζει το DSB ?

Γιατί όχι και τα 2 ?

δεν είναι δυο .. :)

στο ίδιο χώρο θα υπάρχει dsb ,chaeto , βράχος ?

αν θέλεις μπορείς να το κάνεις αλλά

σκέψου πόσο διαφορετικός είναι ένας χώρος που φωτίζεται από έναν σκοτεινό ..

τα σφουγγάρια λχ μπορούν να αναπτυχθούν στο ζωντανό βράχο και να βοηθήσουν στο φιλτράρισμα .. αν ο βράχος είναι φωτισμένος θα περιοριστεί η ανάπτυξη τους IMO

Σωστα δεν το σκεφτηκα ετσι ειναι και το DSB παντως προτιμοτερο ειναι να εχω και τα 3 με φως, θεωρω πως και ο βραχος και η chaeto θα βοηθησουν πιο πολυ απο τα σφουγγαρια σε ολο το κυκλο του αζωτου σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο αλλα αν δεν βαλω το ενδιαμεσο χωρισμα ή πως θα φροντισω το νερο να περναει απο ολα τα τμηματα ισαριθμα.

Τι ενοεις να το αντικαταστησω? πρεπει να αλλαζει το DSB ?αυτή είναι η ιδέα του remote deep sand bed ..

έτσι θεωρητικά μπορείς να αποφύγεις συνέπειες από τη <γήρανση> του dsb

Σωστα δεν το σκεφτηκα ετσι ειναι και το DSB παντως προτιμοτερο ειναι να εχω και τα 3 με φως, θεωρω πως και ο βραχος και η chaeto θα βοηθησουν πιο πολυ απο τα σφουγγαρια σε ολο το κυκλο του αζωτου σωστα ?

ο ζωντανός βράχος στο refugium συχνά μπαίνει σε μέρος σκοτεινό με χαμηλή κυκλοφορία νερού

αυτές οι συνθήκες ευνοούν μεγάλη ποικιλία μικροοργανισμών βενθικής ζώνης

νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...