Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο πλαι του ενυδρειου μεσα στο κουτι τις Juwel εχω την αυτοματη αναπληρωση, την εξοδο του C/R, την Chaeto και φως. Ειχα το ORP probe εκει και μου εγραφε 600+ Νομιζα πως ηθελε αλλαγη και δεν εδωσα σημασια. Σημερα που αποφασησα να το καθαρισω και να το καλιμπραρο ανακαλυψα πως οχι μονο καλιμπραρισμενο ηταν αλλα εδειχνε και με μεγαλη ακριβια. Τωρα το εχω εξω και δειχνει κοντα στα 360 (Χωρις Οζον). Γιατι αραγε τοσο μεγαλη διαφορα ?

Link to comment
Share on other sites

παράξενο ..

το ηλεκτρόδιο του orp είναι ευαίσθητο σε ηλεκτρικά φορτία ..

αν υπάρχει κάποια λάμπα κοντά .. ίσος το επηρεάζει :thumbup::thumbup: ..

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ..

το 360 είναι μια φυσιολογική πολύ καλή τιμή . :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Τασο δεν ξερω πως να συνδεσω την τιμή με την εξοδο του reactor...

παιζει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω .. δεν ξέρω ..

να γίνουν κάποιοι πειραματισμοί .. εύκολα πιστεύω ότι θα βρεθεί η αιτία και θα έχει ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

παράξενο ..

το ηλεκτρόδιο του orp είναι ευαίσθητο σε ηλεκτρικά φορτία ..

αν υπάρχει κάποια λάμπα κοντά .. ίσος το επηρεάζει :thumbup::thumbup: ..

δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο ..

το 360 είναι μια φυσιολογική πολύ καλή τιμή . :thumbup: .

Οκ τωρα εξηγειται εκει διπλα ειναι και το φως που φωτιζει την Chaeto το οποιο ειναι βυθιζομενο!

360 and counting :thumbup:

Επίσης εχει κανεις εμπειρια με την EHEIM marine pump 1103 ? Την δινει για τροφοδοσια σκιμμερ μεσα και εξω απο το νερο και σε γενικες γραμμες φαινεται πολυ καλη. Την θελω για το H&S A200-2xF2001.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιασαμε τον κλευτη!

Εχω δουλεψει αρκετές compact και ειμαι ευχαριστημενος. Οι αντλίες αυτές απλά δεν ειναι για μεγάλα πραματα! δηλαδή δεν θα την εμπιστευομουνα για επαναφορα απο το sump...

Νομιζω θα σου ειναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα σε λειτουργία το κρεμαστο φωτιστικό το Σάββατο. Το έχω στους 35 πόντους και ξεκίνησα τις 4 x 80w full 11 ωρες και τις MH 2 x 150w τις ξεκίνησα 2 ώρες την ημέρα και τις αυξάνω ανά 2 μέρες μια ώρα.

Το πρώτο πρόβλημα ήταν πως σε αυτό το ύψος όταν καθόσουν στον καναπέ να χαζέψεις το ενυδρείο χρειαζόσουν 2 ζευγαρια γυαλια ηλιου για να το δεις. Ετσι έπρεπε να φτιαχτεί ένα κομμάτι πλεξι μαυρο, κομμένο ετσι ώστε να προσαρμοζεται πανω στο φωτιστικο χωρις να το χαλασει πρακτικα και οπτικα αλλα παραλληλα να περιοριζει το φως προς τα εξω. Όταν έγινε και αυτό διαπίστωσα πως ήθελε και δευτερο κομματι στο πισω μερος για να ξανα ερθει το φωτιστικο στα ισα του από το βαρος. Μιας και αρχισαμε με τις κατασκευες παλι εφτιαξα και ένα τελαρο 5 ποντους γυρω γυρω να προλαβω κανεναν από το να σαλταρει απ εξω (Όχι ότι τωρα δεν μπορουνε αλλα εκανα ότι μπορουσα). Και για τις 3 κατασκευες βοηθησε με ταχυτητα και στυλ ο φιλος Maximus. Ευχαριστω και παλι!!!

Το προβλημα είναι πως μάλλον έχω κάνει λάθος επιλογή στις λάμπες γιατί στις 4 T5 επέλεξα 2 ακτινικές και 2 λευκές με αποτέλεσμα να είναι πολύ μπλε το ενυδρείο όταν δεν είναι αναμμένες η MH αλλά αυτό λύνεται εύκολα. Ο προβληματισμός μου είναι οι MH που είναι της Giesemman Megachrome Coral και ενώ στο Site τις δίνει για 14,500 kelvin είμαι κάτα 99% ότι δεν είναι γιατί κιτρινίζουν πάρα πολύ. Οι T5 Arcadia που ειχα στα 14.500 εβγαζαν λευκο. Είναι γενικοτερο φαινομενο αυτό ή μπορει να απεχει τόσο πολύ το χρώμα από αυτό που δηλωνει ο κατασκευαστης ? Ποιες θεωρουνται καλες επιλογες σε double ended MH 150w ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, θεωρητικά πρεπει το φως τους να ναι το ιδιο. Απο τη στιγμη που χρησιμοποιούν την ιδια μοναδα μετρησης δεν βρισκω πουθενα λόγω να διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άλλαξα την μια Τ5 σε λευκή και τα χρώματα έφτιαξαν κάπως. Το πρόβλημα είναι οι ΜΗ τώρα. Ιδανικά θα ήθελα ΜΗ που να βγάζει λευκό χρώμα με μια δόση μπλε χωρίς όμως να μπλεβιζει ολο το ενυδρείο. Αν δεν κάνω λάθος χρωματικά αυτό πρέπει να είναι κοντά στα 12K αλλά απ οτι βλέπω αλλα λενε οι κατασκευαστές και αλλα ειναι οι λαμπες τους. Αν καποιοι δουλεύουν ΜΗ θα με ενδιέφερε να ακούσω τι εχουν και τις εντυπώσεις τους.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

2 ΜΗ 150W 14000 Και δυο blue actinic.

Ικανοποιημενος απο το χρώμα... ισως να θελω λιγο σηκωμα στο φωτιστηκο... 30εκ ειναι τωρα

Link to comment
Share on other sites

2 ΜΗ 150W 14000 Και δυο blue actinic.

Ικανοποιημενος απο το χρώμα... ισως να θελω λιγο σηκωμα στο φωτιστηκο... 30εκ ειναι τωρα

Νικος ποιες MH εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε το H&S A-200-2xF2001. Δεν το περιμενα τοσο μεγαλο να πω την αληθεια. Συνολικα πρεπει να χωραει σε νερο 2-3 deltec MCE600 :(

Επισης η αντλιες που ειναι για τα φιλτροκουτια της Juwel ειναι για τα μπαζα. Δεν κανουν για θαλασσινο. Εχουν καει 3 σε 7 μηνες ριχνοντας ασφαλειες. Εχε χαρη που δεν κανει αλλη για το κουτι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το θηρίο ..

αυτό είναι για 2000 λίτρα ενυδρείο ..

τι παθαίνουν οι αντλίες juwel ? για ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί μπορεί να μη φταίνε αυτές αλλά το νερό σου :(:hysterical: .. ίσος να έχει< πέτρες >

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Το πειρα γιατι μελλοντικα θα παιξει γερη αναβαθμιση στα λιτρα μου, μην τα πληρωνουμε διπλα :(

Το θεμα ειναι να το αφησω 24x7 η λιγοτερο μιας και ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τα λιτρα μου?

Οι αντλιες ηταν κοντα στην chaeto μεσα στο φιλτροκουτι με custom προφιλτρο και σε καμια δεν ειδα σκουπιδια μεσα.

Τι να πω με εχει ταλαιπωρησει και το θεμα Chaeto και δεν φαινεται να αποδιδει και ολας η πατεντα γιατι πεθαινει μετα απο 1-2 μηνες με νιτρατ 2 και PO4 0,02. Εκανα και ενα πειραμα στο νανο να δω μπας και φταει που δεν φωτιζεται ολη η chaeto στο φιλτροκουτι. Εβαλα τινγκα chaeto με φως και βαρυ ταϊσμα και βλεπω πως και εκει πεθαινει σιγα σιγα. Μου φαινεται θα το κανω χημικο για να τελιωνω μιας και δεν εχω προβληματα με νιτρικα.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το τερατακι!

Κατι δεν κανεις καλα με την αλγουλα. στους περισσοτερους παιζει μια χαρα!

Φωτισμος? κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Το πειρα γιατι μελλοντικα θα παιξει γερη αναβαθμιση στα λιτρα μου, μην τα πληρωνουμε διπλα :hysterical:

Το θεμα ειναι να το αφησω 24x7 η λιγοτερο μιας και ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τα λιτρα μου?

Κατά την γνώμη μου αστό κλειστό για 8-12 ώρες την μέρα , και οικονομία θα κάνεις και περιττό είναι, καλύτερα να δουλεύει βράδυ για καλύτερη οξυγόνωση του νερού, και λιγότερο θόρυβο.

Οι αντλιες ηταν κοντα στην chaeto μεσα στο φιλτροκουτι με custom προφιλτρο και σε καμια δεν ειδα σκουπιδια μεσα.

Τι να πω με εχει ταλαιπωρησει και το θεμα Chaeto και δεν φαινεται να αποδιδει και ολας η πατεντα γιατι πεθαινει μετα απο 1-2 μηνες με νιτρατ 2 και PO4 0,02. Εκανα και ενα πειραμα στο νανο να δω μπας και φταει που δεν φωτιζεται ολη η chaeto στο φιλτροκουτι. Εβαλα τινγκα chaeto με φως και βαρυ ταϊσμα και βλεπω πως και εκει πεθαινει σιγα σιγα. Μου φαινεται θα το κανω χημικο για να τελιωνω μιας και δεν εχω προβληματα με νιτρικα.

:thumbup:

Καντο χημικό και ξεμπέρδευε μακάρι να είχαμε όλοι τέτοια προβλήματα :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προτεινεις να το εχω ανοιχτα μονο το βραδυ ? Τοσο λιγο ? Παιζουν και αλλα σεναρια οπως μια αντλια συνεχομενα και την δευτερη μονο μετα το ταισμα για 2-3 ωρες κτλ

Εχω σκοπο να ταιζω mix κατεψυγμενο καθημερινα πλεον

@ Νικο

Ο φωτισμος ειναι 70w LED και η κυκλοφορια 1500λτ/ω

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη προτεινεις να το εχω ανοιχτα μονο το βραδυ ? Τοσο λιγο ? Παιζουν και αλλα σεναρια οπως μια αντλια συνεχομενα και την δευτερη μονο μετα το ταισμα για 2-3 ωρες κτλ

Εχω σκοπο να ταιζω mix κατεψυγμενο καθημερινα πλεον

@ Νικο

Ο φωτισμος ειναι 70w LED και η κυκλοφορια 1500λτ/ω

Όχι ακριβώς , θα πρότεινα να ξεκινάει 12 το βραδύ και να κλείνει στης 5- 6 το απόγευμα , είναι οι ώρες που δεν βρίσκομε κοντά στο ενυδρείο σε συνδυασμό με όλα τα θετικά που ανέφερα παραπάνω. Με την μια αντλία να δουλεύει με αλαλαγή τις δεύτερης δεν θα σε βολέψει, αφενός γιατί με την μια θα υπολειτουργεί και αφετέρου όταν θα ξεκινάει η δεύτερη θα έχεις υπερχείλιση στο καπάκι , θα πρέπει να είσαι εκεί για να ρυθμίζεις τη έξοδο του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση απο την αυξηση του φωτισμου να εχω δραματικη αυξηση στην καταναλωση του KH ? Ημουν παντα κοντα στο KH 10 με C/R και ξαφνικα μετραω 7. Ο C/R δουλευει κανονικα με υλικο ARM και μετραω στην εξοδο KH 30.

Link to comment
Share on other sites

Τασο αν και το NSW ειναι κατα μεσο ορο 7 απ οτι ξερω, νομιζω πως το 6,5 ειναι οριακο και δεν επιτρεπει καθουλου λαθη οπως πχ στην περιπτωση που μου συνεβει πιο πανω γι αυτο το εχω κοντα στο 10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...