Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

Άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Αν το βάλεις στον reactor θα βλέπεις μέτρηση του reactor, αν το βάλεις στο ενυδρείο θα βλέπεις μέτρηση ενυδρειου

Το καταλαβα αυτο :thumbup:

μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά: να ελέγχω το CO2 από το PH του ενυδρείου ή από το PH του ριακτορα τι είναι προτιμότερο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καταλαβα αυτο :thumbup:

μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά: να ελέγχω το CO2 από το PH του ενυδρείου ή από το PH του ριακτορα τι είναι προτιμότερο?

Αν εννοείς που να συνδέσεις το ΡΗ controler, τότε στον c/r. Άσχετα όμως από αυτό, καλό θα είναι να έχεις και ένα ΡΗ monitor στο νερό του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σκεφτομουν να βαλω το probe στο ενυδρειο και να κοβω το CO2 αν το PH του ενυδρειου πεσει κατω απο 7,8 Πχ.

Αν βαλω το probe στον C/R σε τι φασμα τιμων να το δουλευω ? Το υλικο ειναι ARM

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το ARM, διαλύεται στο 6,8. Μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί και ελέγχοντας το ΚΗ της εξόδου, κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εστεισα τον κοντρολερ μεσα στον ρεακτορα. Αν καποιος εχει το PH-201 ας μου στειλει ενα PM γιατι εχω ακομη καποιες αποριες ως προς το σεταρισμα

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εστεισα τον κοντρολερ μεσα στον ρεακτορα. Αν καποιος εχει το PH-201 ας μου στειλει ενα PM γιατι εχω ακομη καποιες αποριες ως προς το σεταρισμα

Θα πρότεινα καλύτερα δημόσια, ώστε να ενημερώνται και οι μελλοντικοί αγοραστές.

Πάντως η όλη φιλοσοφία και λειτουργία ενός ριάκτορα είναι η ίδια, άρα μπορείς να ακολουθήσεις την ίδια διαδικασία. Αν έχει κάποιες ιδαιτερότητες, δεν νομίζω πως θα σου δημιουργήσουν δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα.

Για μελλοντικους χρηστες: Αν υποθεσουμε οτι θελεις Ph 6,8 βαζεις το νουμερο με το set dial και το Slide στο HI-A.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ έβαλα καινούργιο Goby (Valencienna strigata) μεγαλύτερο από το προηγούμενο κοντά στους 5-6 πόντους και για 4-5 μέρες ήταν όλα μια χαρά. Μετά εξαφανίστηκε και αυτός. :thumbup:

Μετρήσεις σωστές, τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Έχω κάνει επανωτές εφόδους τα βράδια χωρίς να δω κάτι που να μην είναι νορμάλ. Μου διαφεύγει κάτι ?

ΥΣ: Ο μεγάλος κάβουρας σουβλίστηκε πριν την δευτερη εξαφανίση.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Το ένα goby ήταν 8 μήνες στο ενυδρείο και απλά εξαφανίστηκε. Το δεύτερο ήταν από εισαγωγή αλλά του έκανα προσαρμογή, και κολυμπούσε κανονικά, τρεφότανε και είχε βρει και την σπηλιά του. Δεν το πείραζε κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από νυχτερινή έφοδο στο στρατόπεδο διαπίστωσα τα εξής παραπτώματα. Ενώ ρύθμιζα την έξοδο του C/R που πέφτει μέσα στο εσωτερικό φίλτρο αλγης της Juwel είδα 2 μάτια να με κοιτάνε. Ήταν τo Valencienna strigata που μάλλον είχε κάνει σάλτο και βρισκόταν μαζί με την Chaeto πάνω από 4 μέρες. :thumbup:

Μετά από ξήλωμα φώτων, αντλιών κτλ κτλ για να την πιάσω, βλέπω πως είχε κάνει σάλτο και η Hexatenia και το περίεργο είναι πως την είχα δει χτες το απόγευμα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως έχει πολύ Mysis και κοπιποδα μέσα στο εσωτερικό φίλτρο και δελεάστηκαν.

Τους έριξα από 5 μέρες κράτηση έκαστος και όλα οκ. Επίσης τώρα έχω 2 Gobακια καθώς ο νομος του Merfi λέει πως θα βρεις το “πεθαμένο” σου Goby μόνο εφόσον αγοράσεις καινούργιο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για τον πιτσιρίκο σου!!!

Μπράβο!!!

ΕΙναι ευκολο να βρεθει εκει μέσα?

Δεν μπορείς να κάνεις καμια πατέντα?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για τον πιτσιρίκο σου!!!

Μπράβο!!!

ΕΙναι ευκολο να βρεθει εκει μέσα?

Δεν μπορείς να κάνεις καμια πατέντα?

Οχι πρεπει να κανει αλμα για να βρεθει εκει μεσα. Δυστηχος δεν μπορω να βαλω το καπακι της Juwel γιατι εχω την LED λαμπα για την Chaeto. Ελπιζω να ηταν κακη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

έμενα μου φαίνεται για Chiton και μάλλον πρέπει να είναι Gumboot Chiton. :thumbup:

Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος αλλά αυτό είναι σίγουρα κάποιο chitton :thumbup:

DSC02187.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έκανα τις απαραίτητες αλλαγές στο φίλτρο άλγης αν κάποιος έχει μια καλή ποσότητα chaeto που μπορεί να μου δώσει θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα κουβά κοντά στα 60 λίτρα για αναπλήρωση. Πρόσεξα πως άδειασε σχεδόν σε 1 εβδομάδα. Με πρόχειρους υπολογισμούς πρέπει να εξατμίζονται περίπου 50 λίτρα/εβδομάδα.

Έχω τις εξής ερωτήσεις:

  1. Όταν εξατμίζεται το νερό (πέρα από το αλάτι) παραμένουν και άλλα χημικά συστατικά (PO4, NO3, CA, MG κτλ) μέσα στο ενυδρείο η εξατμίζονται μαζί με το νερό?
  2. Σκέφτομαι να συμπληρώσω την αναπλήρωση με KALK ή κάποιο buffer που να ανεβάζει το PH κατά προτίμηση υγρό. Έχει κανείς να μου προτείνει υλικό?

Tnx!

:)

ΥΣ Δέχομαι ακόμα προσφορές Chaeto! :)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που εξατμίζεται είναι καθαρό. Εξατμίζεται καθαρό γλυκό νεράκι.

Δεν είναι ευκολο να παίξεις με κάποιο τέτοιο πρόσθετο στο νερό αναπλήρωσης καθώς η ποσότητα του αλάζει και μπορεί να έχεις αυξομειώσεις στις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κουβά κοντά στα 60 λίτρα για αναπλήρωση. Πρόσεξα πως άδειασε σχεδόν σε 1 εβδομάδα. Με πρόχειρους υπολογισμούς πρέπει να εξατμίζονται περίπου 50 λίτρα/εβδομάδα.

Δηλαδή 7 λίτρα την ημέρα!!!! πολύ πράμα. Εγώ με τα ίδια λίτρα δεν ξεπερνώ τα 3,5 λίτρα τη μέρα. Το καλοκαίρι είχα πάει μέχρι 10

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις συνδυασμό ,όπως έχω κάνει εγώ ,

ρίχνεις kalkwasser προσεκτικά ώστε να μην έχεις αλλαγές στο ph περισσότερο από 0,2 το 24ωρο ..

αν είσαι στο 7,8 -8,0 σιγά σιγά θα ανέβεις στο 8,1-8,3 η και περισσότερο αν θέλεις και το συντηρείς εκεί με τη καθημερινή δόση που χρειάζεται, αυτό το έχω κάνει με περισταλτική αντλία ( 50 ευρώ περίπου.) και χρονοδιακόπτη , σε ένα κουβά 20 λίτρων ετοιμάζω το kalkwasser , από εκεί το τραβάει σιγά σιγά η αντλία ( λίγο πιο ψηλά από το πάτο του κουβά ώστε να μη τραβάει ίζημα ) και το στέλνει στο sump , τη ποσότητα που χρειάζεται την ρυθμίζει ο χρονοδιακόπτης μετά από ρύθμιση με βάση το ph , αυτό όμως δεν είναι αρκετό για να αναπληρώσει το χαμένο νερό και έτσι υπάρχει ένα osmolator που παίρνει νερό από άλλο κουβά και συμπληρώνει ότι έχει εξατμιστεί ..

στο χρονοδιακόπτη έχω αφήσει μια νεκρή περίοδο 4-5 ωρών , για να δώσω χρόνο στο φρέσκο kalkwasser να κατακαθίσει ,

αυτή η διαδικασία με απασχολεί μια φορά την εβδομάδα .. η αντλία και το λάστιχο που περνάει το kalk δεν έχουν συντηρηθεί ποτέ εδώ και περισσότερο από 2 χρόνια .. δε χρειάστηκε .. το kalkwasser είναι αποδοτικό μέχρι τη <τελευταία σταγόνα > και εγώ απλά ελέγχω το ph μετρο για να δω αν όλα πάνε καλά ..

εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο δοχείο που θα ρίχνει με φυσική ροή το kalkwasser στο νερό κατά τη διάρκεια της νύχτας , σταγόνα – σταγόνα .. οικονομικότατη και σούπερ αξιόπιστη λύση

:)

Link to comment
Share on other sites

Τασο σ ευχαριστω θα το σκεφτω πιο απο τα δυο με βολευει. Τι υλικο χρησιμοποιεις ?

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο ?

calcium hydroxide από εταιρία χημικών προϊόντων

, συσκευασία ενός κιλού .. λιγότερο από 20 ευρώ ( στη Αθήνα θα το βρείτε φτηνότερα ).. και μεγαλύτερα ποσοστά ασβεστίου από αυτά που κυκλοφορούν στα petshop

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι το kalkwasser, πρέπει να πέφτει φρέσκο στο ενυδρείο όταν παρασκευάζεται σε ανοικτό δοχείο, όπως ο κουβάς.

Έτσι λοιπόν το διάλυμα θα πρέπει να πέσει στο ενυδρείο κατά τη διάρκεια της και όσο περισσέψει να απορριφθεί και να αντικατασταθεί με νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...