Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

συμφωνώ ότι είναι οριακό αν το επιδιώκεις ..

αν όμως βρεθεί <κατά λάθος > εκεί .. δεν αγχωνόμαστε ..

έχεις υπ όψη σου τη τιμή Ω ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν κανω λαθος καπου το εχει παρει το ματι μου στο Reef Central και αφορα το ισοροπια των τιμων μεταξυ CA, MG, KH. Πχ στα 420 CA το "ισοροπημενο" ΚΗ ειναι 8,3.

Μπορει να κανω και λαθος βεβαια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον προμηθευτικα καινουργιο τεστ KH της Salifert το οποιο διαχωριζει το χρωμα (ΚΗ-Ind) σε μπουκαλι με σταγονομετρο απο το υλικο μετρησης (KH).

Για να μετρησω την εξοδο του ρεακτορα στο προηγουμενο τεστ αντι να βαλω 4ml έβαζα 1ml και το αποτελεσμα το πολλαπλασιαζα x3.

Το προβλημα ειναι πως στο καινουργιο λεει για low resolution Βαλε 2ml και μια σταγονα απο το μπουκαλι αλλα αυτο δεν φτανει για να αλλαξει χρωμα το υλικο. Δεν μπορω να βαλω μιση σταγονα, αρα πως μετραμε πανω απο 32 Kh ΟΟΟΟΕΕΕΕΟΟΟ ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και αφου μου λυθηκε η παραπάνω απορία, :thumbup:

Ας κάνουμε μια ανασκόπηση:

Πέρασε ένας χρόνος πλέον και το ενυδρείο έχει αρχίσει να ωριμάζει. Θυμάμαι κάποιον στην αρχή που μου είπε το Reef αρχίζει να ωριμάζει μετά τον πρώτο χρόνο, τότε το θεώρησα υπερβολή αλλά τώρα καταλαβαίνω πόσο δίκαιο είχε.

Ο Μέρφι πήγε να χτυπήσει 2 φορές αλλά τον πρόλαβα την τελευταία στιγμή και δεν έχασα το ενυδρείο. :thumbup:

Οι τελευταίες αναβαθμίσεις ολοκληρώθηκαν (Skimmer & Φως). Τελευταία παλεύω με τριχωηδη άλγη αλλά ελπίζω να είναι παροδικό.

Θα ήθελα να κάνω πολλά πράγματα ακόμη αλλά το RIO και τα λίτρα με περιορίζουν οπότε έχω σταματήσει τα σκαλίσματα.

Τώρα αρχίζουν δόλιες σκέψεις για μεγαλύτερο και τρώγομαι με τα ρούχα μου. :thumbup:

Παραθέτω και μερικές φωτό

Setup

DSC01068.jpg

6 Μήνες

DSC01748.jpg

1 Χρόνος

IMG_1842.jpg

Διάφορα

IMG_1823.jpg

IMG_1852.jpg

IMG_1829.jpg

IMG_1836.jpg

IMG_1857.jpg

IMG_1837.jpg

IMG_1841.jpg

IMG_1840.jpg

IMG_1851.jpg

IMG_1854.jpg

IMG_1855.jpg

IMG_1859.jpg

IMG_1894.jpg

IMG_1961.jpg

IMG_1966.jpg

IMG_1973.jpg

IMG_1968.jpg

IMG_1985.jpg

IMG_1990.jpg

IMG_1983.jpg

IMG_1997.jpg

IMG_1978.jpg

IMG_1964.jpg

IMG_1849.jpg

IMG_1848.jpg

IMG_1846.jpg

IMG_1752.jpg

:P

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο σου φαίνετε οτι έχει φτιαχτεί με πολύ μεράκι και τα ζωντανα φαίνοντε πολύ περιποιημένα! :thumbup::thumbup::thumbup::P:P:unsure::wootwoot::wootwoot:

μερικές πληροφορίες για το φωτισμό???(που τα σπάει,είναι ΤΕΛΕΙΟΣ!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!Μπράβο!!! :thumbup:

Περιποιημένος ο ύφαλος σου!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - vagouras
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου αγαπητέ filrou. Η ανάπτυξη των κοραλλιών σου είναι παραπάνω από εμφανείς. Το νέο σκίμμερ τεράστιο! Απαρνήθηκες το mce ε; :thumbup:

Για την άλγη που γράφεις ότι έχεις λίγη, η γνώμη μου είναι ότι οφείλεται στo (πολύ καλό) HQI σύστημα, που πρέπει να το έχεις βάλει σχετικά τελευταία, καθώς και στη κατεψυγμένη τροφή που διάβασα ότι χρησιμοποιείς πολύ συχνά!

Τα δύο αγγελάκια ( flame-bicolor) πως τα πάνε μεταξύ τους; Ποια η σχέση τους με τα κοράλλια;

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική η εξέλιξη του ύφαλού σου αγαπητέ Φιλήμονα!!!!!

Άλλο ένα αστέρι προστέθηκε στη συλλογή μας.

Τα συγχαρητήριά μου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλό το αποτέλεσμα :thumbup:

να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι φίλε..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα όλους αυτούς που βοήθησαν κατά καιρούς με τις συμβουλές τους μέσα και έξω από το thread αυτό, δέχομαι και κριτικές αν βλέπετε λάθη.

Θα απαντήσω σε όλες τις ερωτήσεις (και τις PM) εδω αν ξεχάσω κανένα κάντε ένα reply.

Λοιπόν:

  • Το φωτιστικό είναι το Giesmann Moonlight (2 x 150 MH + 4 x 80w T5 + 5w Moonlight). To Δουλεύω με Coravue Reeflux DE 12K MH και οι Τ5 είναι 3 Giesmann λευκές και μια ακτινική. Το πείρα μεταχειρισμένο. Έχει ένα μήνα λειτουργιά περίπου και η διαφορά φάνηκε αμέσως.
  • Το 80% των κοραλλιών (Και σχεδόν το 100% των SPS) είναι από Aqua Reef Farm τα υπόλοιπα είναι από διάφορα μαγαζιά.
  • Ξεκίνησα με την λογική του ένα προς ένα για τα λίτρα ενυδρείου προς σκιμμερ και αυτό για να μην “αποστειρώνονται” να νερά. Τελικά με κέρδισε η λογική του γεναιου feeding + Overskimming. Τελικά δεν έχω βρει την ισορροπία ταΐσματος / skimmer ακόμη και το πληρώνω αυτό με hair algae.
  • Ταϊζα κατεψυγμενο μειγμα (Super Shrimp, Mysid, Cyclops , Oyester Eggs) κάθε μέρα και τώρα το έκοψα σε μέρα παρα μέρα τα πρώτα 2 και 2 φορες την εβδομάδα τα 2 τελευταια. Φύλλα άλγης κάθε μέρα (Βοηθάει στην μείωση της επιθετικότητας των Tangs) & Silversides για τις ανεμωνες του Navy που έχουν τρελαθει στα split. :thumbup:
  • Το MCE 600 ήταν και είναι παλικάρι απλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στην καινούργια λογική.
  • Φάπες πέφτουν σε δυάδες και είναι μια ο ένας μια ο άλλος εκτός από το RG: Ο Sohal με τον Yellow, Ο Flame με τον Bi-Color και ο Hexatenia με το Royal Gamma. Το καλό είναι πως είναι στιγμιαίοι τσακωμοί και δεν υπάρχουν τραυματισμοί. Άρχοντας του ύφαλου είναι ο Sohal και έχει αρχίσει και μεγαλώνει αρκετά για τα λίτρα.
  • Το flame δεν τσιμπαει κοράλλια αλλά το bi-color τσιμπάει αραιά και που. Φαντάζομαι αν το έβγαζα πως θα έβλεπα πιο πολλούς πολύποδες στα SPS και θα ήταν ανοιχτοί και κατά την διάρκεια της ημέρας.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν κατατοπιστικότατος, λεπτομερέστατος και ειλικρινέστατος! Thanks :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

................Το flame δεν τσιμπαει κοράλλια αλλά το bi-color τσιμπάει αραιά και που. Φαντάζομαι αν το έβγαζα πως θα έβλεπα πιο πολλούς πολύποδες στα SPS και θα ήταν ανοιχτοί και κατά την διάρκεια της ημέρας. :thumbup:

Η γνώμη μου είναι να το βγάλεις έξω το συντομότερο . :thumbup:

Με αυτόν τον ρυθμό ξεκινά να τρώει και μετά δεν σηκώνει το κεφάλι του από τα κοράλλια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να το βγάλεις έξω το συντομότερο . :thumbup:

Με αυτόν τον ρυθμό ξεκινά να τρώει και μετά δεν σηκώνει το κεφάλι του από τα κοράλλια. :thumbup:

Έχεις πολύ δίκαιο, έχω δει και άλλα περιστατικά από χομπιστες που δεν ήταν και τόσο ευχάριστα με το Bi-Color.

Έχω μια γενική στρατηγική μέχρι στιγμής για τα ζωντανά “Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις” , και για τα μηχανήματα “Αν κάτι δουλεύει μην το σκαλίζεις“ :thumbup:

Έτσι τον παρακολουθώ από κοντά και αν δω ότι πάει προς τα εκεί το θέμα θα βγει άρον άρον (< Αυτό είναι το άλλο θέμα, αν θα βγει απροβλημάτιστα ή οχι)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μήνας Απρίλιος δεν ήταν και τόσο καλός. Είχα μια υπερχείλιση του σκίμμερ (Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τα σκίμμερ που και που αμολάνε αετό και υπερχειλίζουν) με αποτέλεσμα βραχυκύκλωμα. Φρόντισα να μην ξανά γίνει αυτό με water level alarm και πατέντα στο σκιμμερ.

Πεθάναν 2 πανέμορφες ακροπόρες που είχα από RTN χωρίς λόγο και σε διαφορετικούς χρόνους ενώ είχαν φουλ χρώμα και εμφανή ανάπτυξη. Οι μετρήσεις είναι νορμάλ.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η τριχοειδή άλγη που δεν φεύγει και είναι από τότε που έβαλα το φωτιστικό, έχουν σπάσει τα νεύρα μου.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν πρόλαβες το κακό.

Πιο απ ολα ? :wub:

Link to comment
Share on other sites

πότε έκανες αλλαγή στο φωτισμό ? πρόσφατη αλλαγή ενεργού άνθρακα ? αντι φωσφορικού ?

δεν μπορώ να συσχετίσω το ξεχείλισμα του skimmer με τις απώλειες

Link to comment
Share on other sites

πότε έκανες αλλαγή στο φωτισμό ? πρόσφατη αλλαγή ενεργού άνθρακα ? αντι φωσφορικού ?

δεν μπορώ να συσχετίσω το ξεχείλισμα του skimmer με τις απώλειες

Δεν συσχετιζονται ειναι 3 διαφορετικα περιστατικα. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις μια καλη ψαροπαγιδα να δανειστω? Σκεφτομαι να βγαλω το Bi Color σιγα σιγα.

Δεν θελω να κουνησω τιποτα μεσα στο ενυδρειο

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις μια καλη ψαροπαγιδα να δανειστω? Σκεφτομαι να βγαλω το Bi Color σιγα σιγα.

Δεν θελω να κουνησω τιποτα μεσα στο ενυδρειο

:bowdown:

Αν θες σου δανείζω την δικιά μου.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχει κανεις μια καλη ψαροπαγιδα να δανειστω? Σκεφτομαι να βγαλω το Bi Color σιγα σιγα.

Δεν θελω να κουνησω τιποτα μεσα στο ενυδρειο

:bowdown:

Ειμαι Καμινια.Αν σε βολευει ελα να την παρεις.Στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ θα επικοινωνησω με PM

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα πείραμα και πείρα όλη την Chaeto (Δεν είχε μείνει και πολύ ζωντανή) που είχα στο φιλτρο αλγης του Reef και την έβαλα στο πρώην 60αλιτρο nanoreef με μια απλή κίτρινη λάμπα οικονομίας 40w και λίγο άνθρακα. Επειδή δεν γνωρίζω καλά από Chaeto να πω πως είχα 2 ειδών ένα από τον Ν.Ψάλτη και ένα από τον Gorgi (Να ναι καλά οι άνθρωποι). Αλλαγές νερού σπάνια, συμπλήρωση με νερό απευθείας από την βρύση και τάϊσμα με Cyclops 1-2 φορές την εβδομάδα. Μετά από 1-2 μήνες το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό, το ενυδρείο έχει τιγκάρει. Δεν έχω μετρήσει να δω τι γίνεται αλλά σίγουρα θα είναι τίγκα στα φωσφορικά.

Αρά:

Αν κρίνω από τα θέματα που έχω με την τριχοειδή άλγη λογικά θα είχε φωσφορικά να τραφεί.

Η κυκλοφορία στο κουτί ήταν 1500 λίτρα πολύ παραπάνω από το Νανο οπότε και εκεί λογικά δεν είχα πρόβλημα.

Και συμπεραίνω πως τελικά το φίλτρο άλγης μου παρόλο που είχε 72w LED δεν φώτιζε σωστά την chaeto με αποτέλεσμα να πεθαίνει.

Μακάρι να είχα sump να την έβαζα μέσα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...