Jump to content

400lt Reef


filrou

Recommended Posts

ναι

αλλά ο βράχος που έχει τοποθετηθεί πάνω στη άμμο στο display έχει διαφορετικές συνέπειες στην οξυγόνωση του υποστρώματος από το χώρισμα που έχεις σχεδιάσει εσύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μισο λεπτο πως και ποτε αλλαζει καποιος το υποστρωμα απο ενα ωριμο reef ? Γινεται καν κατι τετοιο ? Ακομα και RDSB να ειναι με την αφαιρεση και προσθεση καινουργιου δεν θα αναταραξει ολο το συστημα ?

Link to comment
Share on other sites

Και ποτε πρεπει καποιος να ξεκινησει μια τετοια διαδικασια ?

Πχ στα 3 χρονια ?

Επισης μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι αντλια να χρησιμοποιησω και διαμετρο του PVC?

Link to comment
Share on other sites

ναι περίπου μετά από 3 χρόνια αρχίζεις να αντικαθιστάς το rdsb .. δεν υπάρχουν κανόνες , αυτός που συντηρεί το ενυδρείο μπορεί να ξέρει καλύτερα από τον καθένα αν και πότε πρέπει να γίνει αυτό

με μια maxijet 1000 και μια ίντσα υπερχείλιση πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τι διάμετρο να κάνω τους σωλήνες PVC με 2500 λίτρα αντλία και πόσο μεγάλη την έξοδο υπερχείλισης για το SUMP?

Επίσης μου ήρθε η VORTECH μαζί με το battery backup, σοβαρό εργαλείο! Βέβαια η μπαταρία ζυγίζει ένα τόνο και έτσι εξηγείτε πως κραταει την αντλία για 32 ώρες. Διαβάζοντας όμως το manual είδα ένα τεράστιο disclaimer που λέει ότι πρέπει το ενυδρείο & το έπιπλο να είναι κατασκευασμένο για wave motion και ανησύχησα λίγο μην τα βρω όλα στο πάτωμα. Λέτε να παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

με μια ίντσα σωλήνα καθόδου θα κάνεις δουλειά .. αν θέλεις βαλε άλλη μια για περισσότερη ασφάλεια ..

όσο δεν βλέπεις όλο το νερό του ενυδρείου να ταλαντεύεται όπως συμβαίνει με το wave box .. μην ανησυχείς ..καλορίζικο .. ωραίο εργαλείο ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

με μια ίντσα σωλήνα καθόδου θα κάνεις δουλειά .. αν θέλεις βαλε άλλη μια για περισσότερη ασφάλεια ..

όσο δεν βλέπεις όλο το νερό του ενυδρείου να ταλαντεύεται όπως συμβαίνει με το wave box .. μην ανησυχείς ..καλορίζικο .. ωραίο εργαλείο ..

Τασο Tnx! Δηλαδη μου προτεινεις 5cm διαμετρο και για την σωληνα και για τρυπα του sump?

Σκεφτομαι πως η 2500λτ/ω αντλια θα πρεπει να οδηγησει το νερο, σε PVC σωληνα, 150-170cm οριζοντια και 40-60cm καθετα πριν φτασει στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκανα 1,5 ιντσα.

Αν δεν περισσεψει δεν φτανει λεει η παροιμια!

Νικο η 1,5 ιντσα ειναι λιγοτερο (3,8cm) απο 5cm προτεινεις να το μειωσω?

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις εξωτερική αντλία επιστροφής η θα είναι μέσα στο sump ?

στη δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεσαι τρύπημα στο sump

Link to comment
Share on other sites

Το Sump το σχεδιάζω κάπως έτσι αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Τι λέτε?

Sump1.jpg

Sump2.jpg

Ειναι αναποδα απο ενα κανονικο setup, αντλια απο το ενυδρειο στο sump, υπερχηληση το sump στο ενυδρειο με PVC pipe. Οπως στο σχημα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αυτην την στιγμη εχω 6 x 54w T5 με αναλογια 4 Marine White & 2 Actinic. Ειμαι ευχαριστημενος με το χρωμα αν και λιγο μπλε παραπανω δεν θα με χαλαγε. Συντομα θα μεταβω σε ενα φωτιστικο το οποιο μπορει να παρει 2 x 150w MH & 4 x 80w T5. Σκεφτομουν να βαλω 2 x 150w 14500 Kelvin και 4 x 80w Actinic Εχω 2 ερωτησεις:
  1. Μηπως ειναι πολλες οι ακτινικες T5?
  2. Θα χρειαστει προσαρμογη η να βαλω το φωτιστικο απευθειας στην τελικη του θεση (25cm απο το νερο)?

Αυτην την στιγμη το tank ειναι mixed sps, lps, μ****α με τα περισσοτερα sps να ειναι κοντα στην κορυφη.

Tnx!

:thumbup:

Ηρθε τελικα το φωτιστικο: Giesemann Moonlight 2 x 150 MH & 4 x T5 80w. Απο τις T5 2 ειναι marine white και 2 actinic blue. Το θεμα ειναι δεν ειμαι σιγουρος πως να κανω την μεταβαση απο τις 6 T5 που εχω τωρα. Το φωτιστικο ειναι τοποθετημενο 25 ποντους απο το νερο και σκεφτομαι να αναψω μονο τις T5 για καμια εβδομαδα και μετα στην συνεχεια τις MH για 10-20 λεπτα την ημερα και να τις αυξανω σταδιακα.

Εχω τις εξης ερωτησεις:

1) Η αποσταση ειναι καλη η να το βαλω πιο ψηλα?

2) Ποσες ωρες μπορω να εχω συνολικα το φως με τις MH, φανταζομαι κατω απο 10 που ειμαι τωρα.

3) Οσοι εχουν ανοιχτο ενυδρειο τι κανουν για να μην σαλταρουν τα ψαρια εξω ?

Ριξτε καμια ιδεα μην κανω κανενα λαθος και τα παρω ολα στο χερι...

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και επειδή μόλις συνειδητοποίησα πώς να αλλάξω το σκιμμερ και πάω για το H&S A-200-2xF2001 θα πρέπει να βρω να βάλω αλλού τον άνθρακα και το αντιφωσφορο έχω μια ερώτηση:

Ένας phosphate ή carbon reactor τι διάφορα έχει από το σακουλάκι σε ένα κάλο σημείο ροής ? Θα μπορούσα με πολύ λίγα χρήματα να πάρω ένα ρεακτορα και να τον γεμίσω μισό μισό αν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Επίσης τι αντλία να προτιμήσω για να τροφοδοτήσω το παραπάνω skimmer (Max 2000lt/h λέει η H&S)?

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βλέπω ότι εχεις και παλαιοτερες ερωτήσεις για το φωτιστηκό!

Βάλτο στους 30 πόντους απο το νερό και βλέπεις!

Καλή η ιδέα σου για την σταδιακή αλλαγή, πάντα οι σταδιακές αλλαγές ειναι καλύτερες απο τις απότομες!

7 ώρες για τις metal halide ειναι μια χαρα!

Τώρα για να μην σαλτάρουν τα ψάρια οι περισσότεροι έχουμε ένα τελαράκι (ξυλινο) γύρω απο το ενυδρείο έτσι ώστε να μην μπορούν να πηδήξουν!

Θεωρητικά τα υλικά εχουν μια max απόδωση σε κάποια ροή, το καλό ειναι ότι αν τα εχεις στο μηχάνημα ρυθμίζεις όπως ακριβώς θέλεις. δεν εχεις χώρο και θες να τα βγάλεις?

Τι αντλία θες? αφου έχει το skimmer αντλίες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, βλέπω ότι εχεις και παλαιοτερες ερωτήσεις για το φωτιστηκό!

Βάλτο στους 30 πόντους απο το νερό και βλέπεις!

Καλή η ιδέα σου για την σταδιακή αλλαγή, πάντα οι σταδιακές αλλαγές ειναι καλύτερες απο τις απότομες!

7 ώρες για τις metal halide ειναι μια χαρα!

Τώρα για να μην σαλτάρουν τα ψάρια οι περισσότεροι έχουμε ένα τελαράκι (ξυλινο) γύρω απο το ενυδρείο έτσι ώστε να μην μπορούν να πηδήξουν!

Θεωρητικά τα υλικά εχουν μια max απόδωση σε κάποια ροή, το καλό ειναι ότι αν τα εχεις στο μηχάνημα ρυθμίζεις όπως ακριβώς θέλεις. δεν εχεις χώρο και θες να τα βγάλεις?

Τι αντλία θες? αφου έχει το skimmer αντλίες

Νικό ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Για το φωτιστικό:

Λοιπόν το έχω στους 25cm και θα ανάβω μια ώρα την εβδομάδα τις MH και θα τα παρακολουθώ. Επειδή όμως δεν με παίρνει ο χρόνος (Ταξιδεύω αύριο για Thailand :huh: ) το άφησα με τις παλιές λάμπες μέχρι να γυρίσω. Πάντως το εφέ που κάνουν η ΜΗ στο νερό όπως και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του Moonlight είναι ψαροτικά.

Για να μην σαλτάρουν έχω σκεφτεί διάφορες λύσεις αλλά το θέμα είναι πως ανοιχτό ενυδρείο θα μαζεύει πολύ σκόνη κτλ το νερό και δεν ξέρω τι να κάνω ακόμη:

• Καπάκι διάφανο από plexi (αλλά φοβάμαι ότι θα κιτρινίσει με τον καιρό)

• Καπάκι διάφανο από γυαλί

• Δυχτακι

• Η τελάρο όπως πρότεινες

Για το αντιφως και ανθρακα:

Τα είχα μέσα στο MCE 600 Και όλα καλά. Τώρα που θα το καταργήσω δεν ξέρω που θα τα βάλω γι αυτό ρωτάω για mixed reactor.

Για το skimmer:

ίσως δεν κατάλαβα εγώ καλά αλλά νομίζω πως χρειάζεται αντλία τροφοδοσίας οι 2 aquabee είναι για αέρα μόνο έτσι δεν είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!

Δεν θα ελεγα να βάλεις κάτι πανω απο το ενυδρειο γιατί θα ποιανει αλατα και θα σου χαλάει το φωτισμό!

Καλύτερα το τελαράκι!!

Το skimmer δεν θελει extra αντλία, απο οσα H&S εχω δει τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλαβω απλα βαζω 2 σωληνες εισοδο/εξοδο στο ενυδρειο και ειμαι οκ? Υπενθυμιζω ειναι το εξωτερικο μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Για να το καταλαβω απλα βαζω 2 σωληνες εισοδο/εξοδο στο ενυδρειο και ειμαι οκ? Υπενθυμιζω ειναι το εξωτερικο μοντελο

ακριβως , μια εισοδο και μια εξοδο και εισαι οκ !!

Link to comment
Share on other sites

Με βολευει απιστευτα αν ειναι ετσι αλλα ειστε σιγουροι?

Το site της H&S λεει Required feeding pump max 2400lt/h: http://www.hsaquaristik.de/html/out_of_sump2.html

Link to comment
Share on other sites

Σαν να εχεις δικαιο...

Ειναι το σωληνακι που πεταγεται στη foto απο το πλαι...

Παρε μια αντλία στα λιτρα που σου λεει... μια eheim compact 2000 νομιζω θα ειναι οκ

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Με βολευει απιστευτα αν ειναι ετσι αλλα ειστε σιγουροι?

Το site της H&S λεει Required feeding pump max 2400lt/h: http://www.hsaquaristik.de/html/out_of_sump2.html

Εχω βαλει το ιδιο skimmer ειναι εξωτερικο και οι αντλιες που εχει ειναι για αερα και κυκλοφορια.Θελει μια τρομπα να το τροφοδοτισεις με νερο,αλλα πρεπει να το βαλεις σαν hang on αν δεν εχεις sump γιατι η εξωδος του νερου απο το skimmer πρεπει να ειναι πανω απο την σταθμη νερου.ειναι απιστευτο skimmer παντος :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...