Jump to content

Nano Reef 54l


kostas disc

Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΗΝ σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τα καλά σας λόγια!! μια ερωτησουλα εχει βάλει κάποιος την κόκκινη μεσογειακή ΑΝΕΜΩΝΗ??? http://www.marlin.ac.uk/speciesinformation...?speciesID=2359 οποιος την εχει καμια πληροφορία γιατί την είδα και :) ......

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο διαβάζω ζουν στον ατλαντικό στις όχθες Αγγλίας/Ιρλανδίας οπότε θέλουν χαμηλότερες θερμοκρασίες και λογικά θα ταλαιπωρηθούν σε τροπικές συνθήκες.

Επίσης πολλαπλασιάζονται ταχύτατα.

Πιστεύω καλύτερα να τις αποφύγεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:P

Eγω μονο ενα πραγμα εχω να πω γι'αυτο το ενυδρειο....ΜΟΒ!!!!

Παντως πολυ ωραιο ενυδρειο πραβο σου κ χαρας το κουραγιο σου με τα σκληρα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Eγω μονο ενα πραγμα εχω να πω γι'αυτο το ενυδρειο....ΜΟΒ!!!!

Παντως πολυ ωραιο ενυδρειο πραβο σου κ χαρας το κουραγιο σου με τα σκληρα. :helpsmilie:

η φωτο το αδικεί....το ΚΟΥΡΑΓΙΟ με τα σκληρά δεν το κατάλαβα τι εννοείς??? :rasp: υ.γ τα lps εχουν κίνηση αλλά τα sps ΟΛΑ τα λεφτά :Pεπισης η metal 150watt ειναι 20000kelvin

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Κ παλι μπραβο σου πολυ καλο ενυδρειο για τα λιτρα του...η ανεμωνη ομως που θα μπει...?? :P:rasp::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Κ παλι μπραβο σου πολυ καλο ενυδρειο για τα λιτρα του...η ανεμωνη ομως που θα μπει...?? :rasp::helpsmilie::helpsmilie:

στο sub :P:(

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και από μένα ένα μπράβο καθώς το ενυδρείο σου έχει βελτιωθεί. :P

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και από μένα ένα μπράβο καθώς το ενυδρείο σου έχει βελτιωθεί. :P

ευχαριστώ φίλε :helpsmilie: είμαι στην φάση της λεγόμενης "ΡΟΥΤΙΝΑΣ" πλέον,καθώς το ενυδρείο εχει ΩΡΙΜΑΣΕΙ και τεχνολογικά υποστηρίζετε επαρκώς,ένας ριακτορας να σταματήσω και τα ΖΟΥΜΙΑ και ειμαι :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μετα απο 8 μηνες ηρθε η ωρα να αντικαταστησω της λαμπες..1 1WATT AQUALIGHT 20000K 2T5 ATI BLUE PLUS!Για την μεταλου την συνηστω ανεπιφιλακτα τρελα χρωματα και καλη αναπτυξη για της αλλες θα δουμε...ηθελα πιο μπλε...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με πιο μπλε θα ηταν υπερβολικος ο τονος,δεδομενου πως τα 20000Κ εχουν κι αυτα μια ψιλοαποχρωση.

:P

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με πιο μπλε θα ηταν υπερβολικος ο τονος,δεδομενου πως τα 20000Κ εχουν κι αυτα μια ψιλοαποχρωση.

:P

εχθες της τοποθετησα..το φασμα ειναι τελειο!!!της συστηνω ανεπυφυλακτα!!τα χρωματα ειναι τελεια και ειδικα η 150 μεταλου ειναι αριστη αφου και αναπτυξη εχω στα sps αλλα και χρωμα και φυσικα 34euro!!εχω δοκιμασει αρκετες και πλεον εδω και 2 χρονια περιπου την εχω καθιερωσει!!οι τ5 παντως ati blue plus ειναι "ανωτερες" απο ati actinic!

Link to comment
Share on other sites

εχθες της τοποθετησα..το φασμα ειναι τελειο!!!της συστηνω ανεπυφυλακτα!!τα χρωματα ειναι τελεια και ειδικα η 150 μεταλου ειναι αριστη αφου και αναπτυξη εχω στα sps αλλα και χρωμα και φυσικα 34euro!!εχω δοκιμασει αρκετες και πλεον εδω και 2 χρονια περιπου την εχω καθιερωσει!!οι τ5 παντως ati blue plus ειναι "ανωτερες" απο ati actinic! οι τ5 παντως ati blue plus ειναι "ανωτερες" απο ati actinic!

:thumbup:

Ανεβασε καμια φωτο Κωστα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα σε ολους τους φιλους!!!χαθηκαμε λογο μετακομισης απο την αθηνα στην πανεμορφη πολη της ναυπακτου!!!το ενυδρειο ξεστιθηκε φιλοξενουνται ολα τα ζωντανα στον φιλο μου frakto αλλα το μικροβιο ξαναχτυπα!!!! ερχομαι με νεο trigon 190l με ολα τα παρελκομενα ξανα στο σπιτι τους!!!!!σημερα γινετε το στησιμο με θαλασσινο νερο τον ζωντανο βραχο που ειχα και μολης ειναι οκ απο αμμωνια σιγα σιγα θα γεμισει και παλι ζωηηηηηηηηηηηηηηηη.

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθώ και εγώ με το καλό και περιμένουμε φώτο.

Σίγουρα θα γίνει καλύτερο από το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

το ξεκινημα εγινε!!! καθαριστηκε η αμμος (βρασιμο,στεγνωμα στον ηλιο) και πηγα σε μερος οπου η θαλλασα ειναι απιστευτα καθαρη και μη προσβασιμη σε ανθρωπο μακρια απο ανθρωπους με θεα το ιονιο!!!!και μαζεψα μπετονακια !!!!το γεμισα εξολοκληρου με αυτο και εφτιαξα απλως την αλατοτητα (ηταν 1030)...σκεφτομαι να δοκιμασω και εγω μια και η θαλασσα ειναι πολλη διπλα μου τωρα!!!(ζω ναυπακτο πλεων).μια φωτο για αρχη να σημειωσω οτι το ενυδρειο απο lido 120 εγινε tgigon190!!

Link to comment
Share on other sites

το ξεκινημα εγινε!!! καθαριστηκε η αμμος (βρασιμο,στεγνωμα στον ηλιο) και πηγα σε μερος οπου η θαλλασα ειναι απιστευτα καθαρη και μη προσβασιμη σε ανθρωπο μακρια απο ανθρωπους με θεα το ιονιο!!!!και μαζεψα μπετονακια !!!!το γεμισα εξολοκληρου με αυτο και εφτιαξα απλως την αλατοτητα (ηταν 1030)...σκεφτομαι να δοκιμασω και εγω μια και η θαλασσα ειναι πολλη διπλα μου τωρα!!!(ζω ναυπακτο πλεων).μια φωτο για αρχη να σημειωσω οτι το ενυδρειο απο lido 120 εγινε tgigon190!!

Μήπως από εδώ και στο εξής πρέπει να αλλάξεις κατηγορία προς τα πάνω;

:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και μια UV σε νερό απο θάλασσα.Δεν ξέρεις τι μπορεί να βάλεις μέσα και μετα να κλαίς τα κοράλια σου.Εκτός και αν σχεδιάζεις μια πιο μεσογειακή φάση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα και μια UV σε νερό απο θάλασσα.Δεν ξέρεις τι μπορεί να βάλεις μέσα και μετα να κλαίς τα κοράλια σου.Εκτός και αν σχεδιάζεις μια πιο μεσογειακή φάση.

αν αντεξουν το κυκλο της αμμωνιας τοτε χαλαλι!!!απο sps μονο monti πλεον και 1 clam...λεφτα μπορει να υπαρχουν αλλα σιγουρα δεν τα εχω εγω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα παιδια μετα απο καιρο.το reef τρεχει αλλα σαφως με λιγοτερους κατοικους λογο της μεταφορας και ελειψη χρονου καποια απο τα ομορφα ζωντανα πηγαν να συναντησουν τον ΠΑΠΑΔΗΜΙΟ.....εχω μεινει με καποια "μ****α" και απο sps turbinaria,fungia.....σκεφτομαι στο εξης να το τιγκαρο μ****α.......εχετε καμοια ιδεα αν εδω που ειμαι (ναυπακτο) ειναι κανα σοβαρο καταστημα η καποιος συνχομπιτης??? ειναι πολλη πισω εδω απο τετοια παραγματα......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...