Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Τελικά πριν λίγο είδα ζωντανό και το red coco worms...άρα απο απώλειες κοραλιών και ασπόνδυλων καμία.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να ηταν και η τελευταια στραβη στο ενυδρειο σου....

απο ψαρια τελικα ποιες ηταν οι απωλειες?

Link to comment
Share on other sites

Η χθεσινή ημέρα ήταν πολύ άσχημη γιά το ενυδρείο και ο λόγος δεν ήταν άλλος απο την ΔΕΗ!!!

Υπήρξε βλάβη στην περιοχή η οποία μας κράτησε δίχως ρεύμα απο τις 8 το πρωί, έως τις 3 το μεσημέρι!!!

Σε τηλέφωνό μου στο τεχνικό τμήμα της περιοχής, και αφού χρειάστηκε να προσπαθήσω να τον βρώ σε καμιά 100 τηλέφωνα, μου απάντησε ότι δεν ξέρει πότε θα διορθωθεί η βλάβη και πως θα έπρεπε να έχω φροντήσει να έχω ρεύμα με άλους τρόπους γιά όσο μπορεί να κρατήσει μιά τόσο μεγάλη σε χρονική διάρκεια διακοπή ρεύματος!!!

Απο τις 8 το πρωί ήμουν κατά τύχη σήμερα στο σπίτι, αφού δεν είχα δουλειά, και αρχικά δεν ανυσήχησα αφού ούτε οι θερμοκρασίες της εποχής είναι μεγάλες, ούτε τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα.Αλλωστε απο το παρελθόν στό ίδιο ενυδρείο, γνωρίζω ότι μπορεί να τα καταφέρει χωρίς ρεύμα γιά 2-3 ώρες....που να φανταστώ όμως ότι αυτη την φορά το σύστημα και οι ζωές μέσα του θα δοκιμαζόταν γιά σχεδόν 8 ώρες χωρίς να δουλεύει τίποτε!!!

Δυστυχώς γενήτρια γιά την περίσταση δεν διαθέτω, και όπου και εαν έψαξα κανείς δεν είχε να μου δανήσει.Αρα η επιλογή αγοράς ήταν η μόνη λύση, μόνο που δεν μπορούσα εκείνη την στιγμή να διαθέσω τα χρήματα που χρειαζόταν η αγορά της.

Γύρω στις 12 το μεσημέρι πετάχτηκα σε κάποιον γείτονα να τον ρωτήσω για΄γενήτρια επειδή δεν απαντούσε στο τηλέφωνο και φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι έξω στο κτήμα του, και σε 10 λεπτά που γύρισα στο σπίτι ,είδα όλα τα ψάρια ανάποδα στον βυθό, έτοιμα να ξεψυχίσουν,μαύρα στο χρώμα...ένα τρομερό και θλιβερό συνάμα θέαμα, που εύχομαι όσοι δεν το έχουν δεί να μην το δούν ποτέ τους....

Ψάρια που ζούσαν απίθανα καλά στο ενυδρείο, κόποι και έξοδα χρόνων τιναζότουσαν στον αέρα.

Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλα τα ψάρια μου είναι μεγάλα, άρα και οι ανάγκες γιά οξυγόνο μεγάλες.

Την στιγμή εκείνη πραγματικά ένοιωσα ότι χάθηκαν όλα,και κάνοντας την προσευχή μου, προσπάθησα να σκεφτώ ακαριαία και ήρεμα γιά το τι θα μπορούσα να κάνω.

Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου, είχα ένα πλάνο σε περίπτωση ακραία, απλά επειδή δεν θα μου έδινε μεγάλη χρονική αβάνταζα το άφηνα γιά αργότερα,αφού πραγματικά δεν ήξερα πόσο θα κρατήσει αυτη η διακοπή, ενώ παράλληλα δεν περίμενα τόσο απότομα να καταπέσουν τα ψάρια και τα κοράλια, μέσα δηλαδή σε 10 λεπτά που έλειψα απο το σπίτι.Φανταζόμουν ότι σταδιακά και ενω παρακαολουθούσα συνεχώς το ενυδρείο θα άρχισαν αν δείχουν σημάδια κόπωσης απο έλειψη οξυγόνου και εκεί θα έβαζα το σχέδιο έκτακτης ανάγκης στην πράξη.

Αμέσως λοιπόν με το που είδα αυτη την τραγική κατάσταση έφερα στο ενυδρείο 2 ups που είχα, και μάλιστα είχα αλάξει ευτυχώς τις μπαταρίες τους πριν ένα μήνα περίπου.

Το ένα απο το pc το δεύτερο απο το ruter, και το τρίτο απο την ασύρματη κάμερα δυκτίου που είχα αγοράσει πρόσφατα.

Στα δύο πρώτα και τα μεγαλύτερα έβαλα απο μία vortech 40 του ενυδρείου, ενω στο τρίτο έβαλα 2 τις δύο nano tunze του ενυδρείου, και την μιά μεγάλη αεραντλία που δείνω αέρα με ozon στο kimmer, στην την οποία πέρασα ένα ξύλινο πορόλιθο και έτσι πέρασα μέσα στο ενυδρείο μεγάλη δόση οξυγόνου σε μικρές φυσαλίδες.

Αυτη η ιστορία εγκατάστασης μου πήρε περίπου 10 λεπτά μέχρι να τα φτειάξω όλα και στην συνέχεια χρειάστηκε να περάσουν 15 περίπου λεπτά, μέχρι να αρχήσουν να φαίνονται τα πρώτα θετικά σημάδια.

Σιγά σιγά, άρχισαν να ξαναζωνταεύουν τα ψάρια και να αποκτούν σταδιακά την αναπνοή τους!!!!

Φυσικά δεν ήξερα πόσο θα κρατήσουν τα ups, ήξερα όμως ότι το ένα το μικρότερο με τις Tunze και την αεραντλία θα τελειώσει νωρίς όπως και έγινε.

Εκεί εφάρμοσα άλο σχέδιο...

Πήρα το μικρό Ups και το πήγα στο αυτοκίνητο, όπου μέσω ενός converter ρεύματος που έχω ξεκίνησα να το ξαναφορτίζω απο τον αναπτήρα αυτοκινήτου!!!

Το ίδιο σκόπευα να κάνω σταδικά σε κάθε ένα ups Που θα τελείωνε, με σκοπό να μπορέσω πάντα ένα τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο να δουλεύει με μία Vortech 40άρα επάνω του.

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο αφού τα υπόλοιπα δύο μεγάλα Ups κράτησαν αρκετά, μέχρι που ήρθε το ρεύμα κατά τις τρείς το μεσημέρι!!!!

Η απογραφή μέχρι στιγμής και ότι μπορώ να δω μέσα στο ενυδρείο είναι...

Απο κοράλια και σπόνδυλα μάλον ένα coco red worm τα έπαιξε αφού δεν το είδα καθόλου έως το βράδυ να ανοίξει.Τα υπόλοιπα γλύτωσν όλα!!!

Απο ψάρια μάλον, και λέω μάλον πέθανε το flame angel και το Pseudocheilinus Hexataeni,δύο μικρά δηλαδή ψάρια που τα είχα απο το 2009 στο ενυδρείο!!!

Λέω μάλον γιατί αύριο θα γίνει οριστικό, αφού μόλις απόψε εμφανήστηκε το Χanthichthys auromarginatus το οποίο το είχα και αυτό ξεγραμένο!!

Τα υπόλοιπα ζούν όλα κανονικότατα πλέον και έφαγαν κανονικά γιά βράδυ.

Τελικά μεγάλο ρόλο σε αυτη τη δοκιμασία πρέπει να έπαιξαν τα πολλά λίτρα του ενυδρείου και η καλή κατάσταση της υγείας τους, και του νερού στο ενυδρείο.

Μετά απο όλα αυτά που είδα και βίωσα σήμερα, θεωρώ ότι η αυτόματη γενήτρια και ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι μονόδρομος για τέτοιες περιπτώσεις, όταν ρισκάρονται σε λίγες μόνο ώρες ζωές και κόποι-έξοδα χρόνων.

Φυσικά και εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν αυτό που έγινε σε εμένα σήμερα, εαν όμως συμβεί να είστε προετοιμασμένοι έστω και με κάποιον πρόχειρο τρόπο, διαφορετικά...γειά σας!!!!

Λυπαμαι για την εμπειρια σου φιλε και ευτυχως εληξε χωρις απωλειες...

:bigemo_harabe_net-64:

Αν και η Κοζανη ειναι η πολη που δινει σχεδον το 65% του ρευματος σε...ολη την Ελλαδα,τυχαινει να εχουμε και τις περισσοτερες διακοπες ρευματος,αυξομειωσεις τασεις κλπ...

Ειναι αρκετα συχνο φαινομενο η διακοπη ρευματος απο 1-8ωρες!

Για αυτο εχω προνοησει ολα τα ενυδεια μου(3) να εχουν και το αναλογο backup...

Φυσικα η γεννητρια ειναι η καλυτερη λυση,αλλα ο θορυβος,η ακαλαισθησια και το κοστος ειναι αρνητικοι παραγοντες

οποτε vortech+battery pack και εχεις το κεφαλι σου ησυχο(οσο ευκολο και αν ειναι αυτο)

Χαιρομαι ειλικρινα που το ξεπερασες χωρις καμια απωλεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να ηταν και η τελευταια στραβη στο ενυδρειο σου....

απο ψαρια τελικα ποιες ηταν οι απωλειες?

flame angel και Pseudocheilinus Hexataeni.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για την εμπειρια σου φιλε και ευτυχως εληξε χωρις απωλειες...

:bigemo_harabe_net-64:

Αν και η Κοζανη ειναι η πολη που δινει σχεδον το 65% του ρευματος σε...ολη την Ελλαδα,τυχαινει να εχουμε και τις περισσοτερες διακοπες ρευματος,αυξομειωσεις τασεις κλπ...

Ειναι αρκετα συχνο φαινομενο η διακοπη ρευματος απο 1-8ωρες!

Για αυτο εχω προνοησει ολα τα ενυδεια μου(3) να εχουν και το αναλογο backup...

Φυσικα η γεννητρια ειναι η καλυτερη λυση,αλλα ο θορυβος,η ακαλαισθησια και το κοστος ειναι αρνητικοι παραγοντες

οποτε vortech+battery pack και εχεις το κεφαλι σου ησυχο(οσο ευκολο και αν ειναι αυτο)

Χαιρομαι ειλικρινα που το ξεπερασες χωρις καμια απωλεια!! :)

Σε ευχαριστώ πολύ...

Ο λόγος που έως τώρα δεν είχα προσχωρήσει στην λύση battery pack Vortech, ήταν το ότι έπαιζε σοβαρά η λύση αυτόματης γενήτριας, μιά που δεν έχω πρόβλημα θορύβου στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύτηκα μια χαρά με το battery backup για Vortech που φτιάχνει κάποιο μέλος μας.

Σε προχθεσινή διακοπή, ευτυχώς μικρή, δούλεψε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχουν κατι ταμπλετες οξυγωνου αυτες βοηθανε?τις εχει δοκιμασει κανεις σε τετοιες ειδικες καταστασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες δεν κανουν για τη συγκεκριμενη περιπτωση και για τα λιτρα του Γιαννη. Επισης και στις περιπτωσεις που κανουν, πρεπει να είσαι παρόν να τις ριξεις οταν περασει η ώρα

Κι εγω τετοια εχω παρει και μαλιστα με καλυτερα αποτελεσματα απο αυτα που υποσχεται η ιδια η vortech!! Στη μια περιπτωση τις διακοπή που ειχα πριν 2 μηνες, εμεινε 17ώρες χωρις χωρις ρευμα το ενυδρείο και με τη μπαταρία του Warhawk δουλεψε μια χαρα!!

Σε μια δοιμη που έκανα... στις 30 ώρες συνεχιζε να δουλευει!!

Ρε συ Γιαννη, ακομα και να παρεις γεννητρια, νομιζω δε θα ήταν κακο να έχεις το back up battery!! Το κοστος είναι πολ΄'υ μικρότερο απο αυτό που θα δωσεις τωρα για να αντικαταστησεις τις δυο σου αυτες απώλειες.

Εχεις δίκιο...θα το δω σοβαρά πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ήσουν στο σπίτι. Φαντάζομαι την αγωνία που πέρασες και χάρηκα που οι απώλειες σου ήταν μηδαμινές σε σχέση με αυτό που θα μπορούσες να πάθεις.

Το flame αποδεικνύεται ευαίσθητο ψάρι τελικά... Και το regal, από προσωπική εμπειρία, την ακούει πρώτο σε έλλειψη κυκλοφορίας και απουσία φίλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου λυπάμαι πραγματικα για αυτο που σου συνέβη φίλε ευτυχώς που δεν είχες χειρότερα αποτελέσματα !!! Εγω φίλε έχω αρκετά συχνά διακοπές πολλών ωρών απο 8:00 το πρωι πχ εώς 14:00 το μεσημέρι χωρίς καμία απώλεια και είμαι φουλ στοκ στα 450 λίτρα ....... Να κάνω το σταύρο μου εεεε

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου λυπάμαι πραγματικα για αυτο που σου συνέβη φίλε ευτυχώς που δεν είχες χειρότερα αποτελέσματα !!! Εγω φίλε έχω αρκετά συχνά διακοπές πολλών ωρών απο 8:00 το πρωι πχ εώς 14:00 το μεσημέρι χωρίς καμία απώλεια και είμαι φουλ στοκ στα 450 λίτρα ....... Να κάνω το σταύρο μου εεεε

Γειά σου φίλε Πάνο...

Ναι, να κάνεις τον σταυρό σου, και η άποψη μου είναι να βρείς λύση, γιατί μιά φορά θα γίνει καταστροφική,και τελείωσαν τα πάντα...αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω μιά ταινιούλα που έφτειξα γιά τις ζωές του ενυδρείου μου ,γυρισμένη με full hd κάμερα στα 1.080p.

Στην επεξεργασία του video ,δεν μπόρεσα να υπερβώ σε hd, τα 720 p,όσο και εαν προσπάθησα.

Εκεί λοιπόν αν και το πρόγραμμα στο pc μου δούλευε σε 1080p, στο σώσιμο της ταινίας το πρόγραμμα κράσαρε συνεχώς, και δεν είναι θέμα δύναμης του υπολογιστή η της κάρτας γραφικών....

Ελπίζω να σας αρέσει.....

Σημ...Στις ρυθμίσεις βάλτε το σε 720p,γιατί απο προεπιλογή το YoueTube δεν το δίνει έτσι

Αν κάτι αξίζει πιό πολύ απο όλα στο Video είναι κάπου προς το τέλος!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ωραίο!!!!

καποια χαρακτηριστικα για το ups? τι να προσεξουμε στην αγορα του?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρουσιάζω μιά ταινιούλα που έφτειξα γιά τις ζωές του ενυδρείου μου ,γυρισμένη με full hd κάμερα στα 1.080p.

Στην επεξεργασία του video ,δεν μπόρεσα να υπερβώ σε hd, τα 720 p,όσο και εαν προσπάθησα.

Εκεί λοιπόν αν και το πρόγραμμα στο pc μου δούλευε σε 1080p, στο σώσιμο της ταινίας το πρόγραμμα κράσαρε συνεχώς, και δεν είναι θέμα δύναμης του υπολογιστή η της κάρτας γραφικών....

Ελπίζω να σας αρέσει.....

Σημ...Στις ρυθμίσεις βάλτε το σε 720p,γιατί απο προεπιλογή το YoueTube δεν το δίνει έτσι

Αν κάτι αξίζει πιό πολύ απο όλα στο Video είναι κάπου προς το τέλος!!!!

υπεροχο το βιντεο και πιο συγκεκριμενα εκει στο τελος!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραίο!!!!

καποια χαρακτηριστικα για το ups? τι να προσεξουμε στην αγορα του?

Απλά να καλύπτει κατά πολύ τα ρεύματα που χρειάζονται κάποι απο τους βασικούς κυκλοφορητές του ενυδρείου σου, έτσι ώστε να μπορεί να τα φέρει βόλτα μερικές ώρες.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

O Νaso στην προηγουμενη ζωη του στανταρ ηταν σκυλος :D

Φίλε Στράτο, για αυτό που λές ,είμαι και εγω σίγουρος!!!

Ευχαριστούμε πολύ παιδιά...(εγω και τα ψάρια...)και χαιρόμαστε που σας άρεσε το βιντεάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σκετη μαγεια!!!!! ειδικα η ''τρυφερες'' στιγμες............. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι παιδιά, που σας άρεσε η ταινιούλα και κυρίως που μπορείτε να καταλάβετε πράγματα γύρω απο αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ξέφυγαν από τα ψαράκια.... άλλου είδους κατοικίδια είναι χε χε

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου όλα καταπληκτικά.

Το ενυδρείο σου έχει μια μοναδικότητα

Και μια ερώτηση. γιατί δεν τράβηξες μια μπαλαντέζα από το inverter του αυτοκινήτου σε κάποια συσκευή από την πρώτη στιγμή της διακοπής ρεύματος?

το inverter που πήρα με 35€ σηκώνει 300watt για ώρες, πόση βενζίνη να κάψει το αμάξι? χαλάλι.

αν είμαι σπίτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άσε που με έβαλες σε σκέψεις να κάνω εκπαίδευση τον γείτονα για όταν λείπω.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει, μονο που δεν γουργουριζανε χαχα φιλια Γιαννη.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου όλα καταπληκτικά.

Το ενυδρείο σου έχει μια μοναδικότητα

Και μια ερώτηση. γιατί δεν τράβηξες μια μπαλαντέζα από το inverter του αυτοκινήτου σε κάποια συσκευή από την πρώτη στιγμή της διακοπής ρεύματος?

το inverter που πήρα με 35€ σηκώνει 300watt για ώρες, πόση βενζίνη να κάψει το αμάξι? χαλάλι.

αν είμαι σπίτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άσε που με έβαλες σε σκέψεις να κάνω εκπαίδευση τον γείτονα για όταν λείπω.

Γιατί μέσα στον πανικό ήταν το μόνο που δεν σκέφτηκα αρχικά...μετά όταν σκέφτηκα αυτη την λύση με έφτασε μόνο μία φόρτιση, επειδή επανήλθε το ρεύμα.

Πάντως το αποφάσησα....πάω γιά μπαταρία ιδιοκατσκευή και γιά τις δύο 40άρες Vortech να τελειώνει η υπόθεση, και όταν θα λείπω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει, μονο που δεν γουργουριζανε χαχα φιλια Γιαννη.

Ακριβώς αυτό Νικόλα, και ξέρεις τι σκέφτομαι......γιά να έχουν τέοια συμπεριφορά και ιδιαίτερα ο Vlamingi ,πραγματικά θα πρέπει να ζούν όμορφα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...