Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

φιλε μου εκανα ερευνα αγορας για γενιτρια γιατι εχουμε και στην περιοχη που μενω τπροβληματα με το ρευματα το καλοκαιρι και συμφερει 140 ευρο η 2χρονη 900βατ και 160 ευρο 1000βατ 4χρονη!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εκανα ερευνα αγορας για γενιτρια γιατι εχουμε και στην περιοχη που μενω τπροβληματα με το ρευματα το καλοκαιρι και συμφερει 140 ευρο η 2χρονη 900βατ και 160 ευρο 1000βατ 4χρονη!

Το πρόβλημα είναι...ποιός την βάζει εμπρός εαν συμβεί διακοπή όταν θα λείπεις, και πως θα ξέρεις ότι έχει γίνει διακοή γιά να ειδοποιήσεις κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου θα την κάνω να παίρνει αυτόματα μόλις γίνεται διακοπή. Θα φώναξο τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου θα την κάνω να παίρνει αυτόματα μόλις γίνεται διακοπή. Θα φώναξο τεχνικό.

να ξέρεις πως αυτός ο αυτοματισμός δεν είναι κάτι απλό και θα σου κοστίσει 2-3 φορές τα λεφτά της γεννήτριας ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτο που λες αλλα άμα δεν το κάνω και γίνει καμία στραβη και τα χάσω ολα θα λέω μετά γιατι δεν το έκανα!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και αξιζει απλα στο ειπα για να μην σου ερθει "αποτομα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα έκανες φίλε μου απλά οτι κι άλλο να κάνεις πάλι θα δώσεις πολλά χρηματα χωρίς αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω πάντως παρέλαβα απο μέλος του Α/Ζ την μπαταρία custom γιά τις 2 Vortech και μάλιστα την επόμενη ημέρα απο την τοποθέτηση υπήρξε διακοπή ρεύματος γιά 1 περίπου ώρα, και όλα πήγαν μιά χαρά.

Εχω πλέον το κεφάλι μου ήσυχο,μιά που΄υπάρχει αυτονομία γιά περίπου 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο...πολυυυ ωραιο!

εχεις απο τις ωραιοτερες επιλογες σε ψαρακια-ψαρουκλες κ σε συμπεριφορα!

οντως πολυ ομορφη η στιγμη με τον πουτιν!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι έγινε ρε παιδιά που είναι ο big blue.

Ήθελα να των ρωτήσω κάτι και έχει να μπει απο Μάιο.

Ξέρει κάποιος κάτι;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εδω είμαι παίδες.....έχουμε να πούμε πράγματα.Διάφορα με κράτησαν εκτός forum αν και σας παρακολουθούσα κατά καιρούς.Και επειδή θα με ρωτήσετε....ναι υπάρχει ακόμη το ενυδρείο, σχεδόν μόνο με ψάρια και κάτι λίγα μαλακά κοραλάκια, αλά η τεράστια επιτυχία πλέον και μετά απο τόσα χρόνια είναι ότι το ενυδρείο πάει μόνο του.....φυσικά παίζει ρόλο και ο καλός μηχανικός εξπλισμός που υπάρχει.

Οταν λέω μόνο του το ενοώ στην κυριολεξία....απλά και με λίγα λόγια και όσοι θέλετε με πιστεύετε...

1) Εχω να χάσω ψάρι εδω και 2+ χρόνια...δεν έχει αρωστήσει κάν κανένα και όλα ζούν και βασιλεύου.

2) Αλλαγές νερού συνεχίζω απο θάλασσα, αλά πλέον έχω περάσει στην κατάσταση αλλαγών 2 φορές τον χρόνο απο 30% αλλαγή.Το μόνο πρόβλημα μικρό που υπήρξε 2 φορές σε αυτά τα χρόνια ήταν ένα αλφρύ κυανό το οποίο ξεπέρασα γρήγορα με Chemi Clean....

Δεν μπορώ ούτε ο ίδιος να το πιστέψω πως σχεδόν χωρίς αλλαγές πάνε τόσο καλά τα πράγματα....μήπως θα πρέπει τελικά να αναθεωρίσουμε μερικά πράγματα κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες.Πλέον έχω σταθερές χρόνων με αυτό το χρονοδιάγραμμα στο ενυδρείο μου και μπορώ να μιλάω με σιγουριά γιά εμένα.

Αρχικά ήμουν απο τους πρώτους εδω μέσα που τόλμησα αλλαγές νερού απο θάλασσα και όλα πάνε μιά χαρά μετά απο τόσο καιρό.Πολύ χαίρομαι που βλέπω όλο και πιό πολλούς να ακολουθούν αυτο τον δρόμο.

Πλέον ίσως είμαι ο μοναδικός που κάνω ελάχιστες αλλαγές νερού...μήπως το ενυδρείο μου έχει τρελλαθεί;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε μου και πάντα έτσι να είναι και η συνέχεια του ενυδρείου σου :bigemo_harabe_net-64:

Είχα παρακολουθήσει από την αρχή όλη την εξέλιξη του θέματος και μου άρεσε πολύ........

Σε ότι αφορά τις αλλαγές από θάλασσα, ακόμα είμαι λίγο αρνητικός εξαιτίας της πιθανότητας να εισέλθουν στο σύστημα οργανισμοί, βακτηρίδια, μολύνσεις κλπ που δεν θέλουμε, όπως επίσης και για την "ασυμβατότητα" του νερού ( σε αλατότητα, ph κλπ ) με τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και ειδικά με κοράλλια που είναι πολύ ευαίσθητα.

Σε ότι αφορά όμως τις αραιές αλλαγές νερού και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό που είχα fish only, πραγματοποιούσα κάθε τρίμηνο 60 λίτρα σε ενυδρείο 500 λίτρων και όλα πήγαιναν πολύ καλά - όχι ασθένειες και κανένα χαμένο ψάρι για τρία χρόνια.

Με τα κοράλλια όμως ίσως συχνότερες αλλαγές νερού να είναι επιβεβλημένες.......

............ και πάλι συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω φίλε μου και εύχομαι να σε έχουμε ποιο συχνά εδώ στο αγαπημένο μας aquazone και περιμένουμε φωτογραφίες να δούμε! Respect!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε μου και πάντα έτσι να είναι και η συνέχεια του ενυδρείου σου :bigemo_harabe_net-64:

Είχα παρακολουθήσει από την αρχή όλη την εξέλιξη του θέματος και μου άρεσε πολύ........

Σε ότι αφορά τις αλλαγές από θάλασσα, ακόμα είμαι λίγο αρνητικός εξαιτίας της πιθανότητας να εισέλθουν στο σύστημα οργανισμοί, βακτηρίδια, μολύνσεις κλπ που δεν θέλουμε, όπως επίσης και για την "ασυμβατότητα" του νερού ( σε αλατότητα, ph κλπ ) με τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και ειδικά με κοράλλια που είναι πολύ ευαίσθητα.

Σε ότι αφορά όμως τις αραιές αλλαγές νερού και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό που είχα fish only, πραγματοποιούσα κάθε τρίμηνο 60 λίτρα σε ενυδρείο 500 λίτρων και όλα πήγαιναν πολύ καλά - όχι ασθένειες και κανένα χαμένο ψάρι για τρία χρόνια.

Με τα κοράλλια όμως ίσως συχνότερες αλλαγές νερού να είναι επιβεβλημένες.......

............ και πάλι συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...

Σχετικά με τις θαλασσινές αλλαγές, αντλώ πάντα απο συγκεκριμένη θάλασσα νερό όπως έχω περιγράψει σε παλαιότερα νήματα μου και φυσικά το διορθώνω εαν χρειάζεται σε αλατότητα.Ακόμη και τότε που είχα πολλα κοράλια δεν είχα πρόβλημα. πόσο τώρα που το ενυδρείο είναι σχεδόν Fish Only.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω φίλε μου και εύχομαι να σε έχουμε ποιο συχνά εδώ στο αγαπημένο μας aquazone και περιμένουμε φωτογραφίες να δούμε! Respect!

Θα τα λέμε φίλε μου....με την πρώτη ευκαιρία θα σας περάσω μερικές foto, γιά το πως έχει τώρα σε αυτόματο πιλοτο το ενυδρείο εδω και 2+ χρόνια ,με 4 αλλαγές νερού μόνο σε αυτό το διάστημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη που χαθηκες φιλε?

Είχα και έχω διάφορα προβλήματα...προσωπικά που ευτυχώς ξεπεράστηκαν εν μέρει και επαγγελματικά που ακόμη συνεχίζουν.....σε ότι αφορά το χόμπυ μας, απο τότε που το πάω χαλαρά...πάει μόνο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω όπως σας υποσχέθηκα μερικές σημερινές φωτογραφίες απο το ενυδρείο σημειώνοντας παράλληλα τα εξής, και λέγοντας ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

1) Το ενυδρείο πλέον είναι μόνο με ψάρια και με ελάχιστα μαλακά κοράλια.Ο λόγος αλλαγής είναι ότι δεν έχω πλέον τον χρόνο και δεν μπορώ να διαθέσω χρήματα γιά τον εμπλουτισμό ,την παρακολούθηση και την συντήριση των κοραλιών.

2) Το ενυδρείο πλέον τρέχει σε αυτόματο πιλότο μόνο του.

3) Αλλαγές νερού εξακολουθούν να γίνονται απο θάλασσα της περιοχής 2-3 φορές μόνο τον χρόνο και αλλαγή 30% περίπου στα 900 λίτρα

4) Οι αλλαγές αυτές και ο νέος τρόπος συντήρισης του ενυδρείου ξεκίνησαν πριν 2+ χρόνια τώρα.

5 ) Απο τότε έως και σήμερα, δεν έχει υπάρξει απολύτως καμία απώλεια ζωής, και καμία αρώστεια.

6) Δύο φορές στην διάρκεια αυτης της περιόδου, δημιουργήθηκε ελεφρύ κυανό, το οποίο αντιμετωπίστηκε άμεσα και γρήγορα με Cheami Clean δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα.

7) Οι λάμπες του φωτιστικού δεν έχουν αλλαχθεί απο όταν αγοράστηκαν, δηλαδή εδω και 2+ χρόνια, και καίνε απο τις 10 το πρωί, έως τις 12 τα μεσάνυχτα με πρόγραμμα Profilux.

8) Η αυτόματη αναπλήρωση νερού εξακολουθεί να γίνεται μέσω Α/Ο η οποία συντηρείται κανονικά.

9) Στο Sub υπάρχει μόνο άνθρακας και αντιφώσφορος μακράς διάρκειας όπως πριν, που αλλάζουν που και πού!!!

10) Το skimmer συνεχίζει κανονικά με την προγραμματισμένη συντήριση του.

11) Διοχετεύεται Οzon μέσω Skimmer, όπως και πρώτα σε 24ωρη βάση,και στην ανάλογη ποσότητα γιά τα συγκεκριμένα λίτρα.

12) Χρησιμοποιείται όπως και πριν σε συνδιασμό με το Ozon και σε 24ωρη βάση λάμπα UV,η οποία έχει αλλάζει 2 φορές στα δύο χρόνια.

13) Στο ενυδρείο διοχετεύεται κάθε εβδομάδα η αντίστοιχη ποσότητα γιά τα λίτρα απο Special Blend

14) Κάποια απο τα προηγούμενα ψάρια των φωτογραφιών πουλήθηκαν και γιά αυτό δεν τα βλέπετε στις νέες φωτογραφίες.

15) Στην διάρκεια αυτής της αυτόματης πορείας, υπήρξε 2η γέννα απο το αρχικό " μαύρο αγγούρι" που ΄μου είχε χαρίσει πριν 4 χρόνια μέλος του Α/Ζ

Σας ευχαριστώ πολύ.

Σημ...Μήπως τελικά το πολύ Κύριε Ελέησων, δεν το θέλει ούτε ο ίδιος ο Θεός;!!!

bkuh.jpg

jjst.jpg

rpaa.jpgsxwy.jpg9pbp.jpgdzhs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε....κυριολεκτικά αυτό το ενυδρείο αποτελεί μια ευχάριστη εξαίρεση του κανόνα!Πανέμορφα ψάρια!!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Τα ψάρια που υπάρχουν τώρα ζούν αρμονικότατα μεαξύ τους, όμως επειδή έχω να βάλω ψάρι μέσα 2 χρόνια τώρα,και πλέον θα βάζω ΜΟΝΟ επιλεγμένες περιπτώσεις, 'εχω μεγάλη απορία όταν αυτό γίνει...τι θα γίνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο γιαννη :thumbsu:

Να'σαι καλα να το χαιρεσαι...και να το εχεις παντα παρεμελημενο γιατι φαινεται οτι σου "πιανει" φιλε!

Τα ψαρια ειναι ολα ενα και ενα...φτου φτου φτου!

Τις φορες που σκεφτεσαι να βαλεις ψαρι....τι επιλογες περνανε απο το μυαλο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο γιαννη :thumbsu:

Να'σαι καλα να το χαιρεσαι...και να το εχεις παντα παρεμελημενο γιατι φαινεται οτι σου "πιανει" φιλε!

Τα ψαρια ειναι ολα ενα και ενα...φτου φτου φτου!

Τις φορες που σκεφτεσαι να βαλεις ψαρι....τι επιλογες περνανε απο το μυαλο σου?

Αυτό που ψάχνω εδω και καιρό και έχω ήδη δώσει αγγελία εδω, είναι ένα Clown Trigerfish σε μεγάλο μέγεθος.Είχα παλιά ένα (θα το δείς σε προηγούμενες φωτογραφίες) αλά επειδή το έψαχνα το ενυδρείο τότε και δεν μου καθόταν καλά, το πούλησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...