Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Είναι περιττό φαντάζομαι το να ζητήσουμε παρουσίαση του φωτισμού ε?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξες καθόλου απο έξω?

Στο aquaristic.net τα είχα δεί.

Βεβαια η αλήθεια ειναι δεν ξερω απο τιμες τι παιζει στην Ελλάδα, μπορει να ειναι και τα ίδια.

Το συγκεκριμένο το παιρνεις μόνο γαι ανατολή-δύση?

Νομοζω οτι θελει Dimmable φωτιστικό για να παίξει τα άλλα προγράμματα.

Εννοώ δεν ξερω αν μπορει να συνδεθει πάνω του το σωμα με τις ΜΗ

Κοίταξε πιό πίσω σε αυτό το θέμα....σελίδα 6 Post 233...

Eχω ήδη αλάξει το φωτιστικό μου, με κατάλληλο της ΑΤΙ.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δείτε

ένα βίντεο.

Μιλάμε οτι το μηχανημα δίνει ρέστα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιττό φαντάζομαι το να ζητήσουμε παρουσίαση του φωτισμού ε?

Οταν έρθει και στηθεί με το καλό θα σας περάσω ένα βιντεάκι, αφού φυσικά μάθω τον προγραμματισμό του...έχει να πέσει πολύ μελέτη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε πιό πίσω σε αυτό το θέμα....σελίδα 6 Post 233...

Eχω ήδη αλάξει το φωτιστικό μου, με κατάλληλο της ΑΤΙ.

Sorry, δεν το είχα δει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τωρα συζητάμε για άλλο θέμα, θα παω λίγο πιο πίσω και θέλω να σε ρωτήσω γιατι άλλαξες τις ΜΗ με Τ5.

Ποιός ήταν ο βασικός λόγος για σένα?

Τι δεν σου πρόσφεραν τα μέταλλα, που σου δίνουν οι Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Αν και τωρα συζητάμε για άλλο θέμα, θα παω λίγο πιο πίσω και θέλω να σε ρωτήσω γιατι άλλαξες τις ΜΗ με Τ5.

Ποιός ήταν ο βασικός λόγος για σένα?

Τι δεν σου πρόσφεραν τα μέταλλα, που σου δίνουν οι Τ5?

Σταμάτησα και δεν έχω σκοπό πλέον να φιλοξενώ σκληρά κοράλια, και λόγω της φύσης πλέον που έχει πάρει το ενυδρείο απο θέμα ψαριών.

Παράλληλα κάποια στιγμή ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο προσωμείωσης στα φώτα, κάτι που με τις ΜΗ δεν θα μπορούσαν να κάνω.

Επίσης το προηγούμενο φωτιστικό μου ήταν μικρό γιά το μέγεθος του ενυδρείου μου, πράγμα που σημαίνει ότι άφηνε αρκετά νεκρά σημεία δεξιά και αριστερά.Φυσικό επακόλουθο ήταν λοιπόν κάποια στιγμή να το αλλάξω, και αποφάσησα αυτη την αλαγή πλεύσης, με βάση τα παραπάνω δεδομένα που σου είπα.

Πάντως απο τα μέταλα δεν είχα παραπονο...έκαναν πολύ καλή δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Επείδή όπως σου έχω ξαναπεί είμαστε στα ίδια λίτρα, βλέποντας τις photos απο προηγούμενα posts σου, είδα οτι το εσωτερικό του ενυδρείου σου είναι ακριβώς όπως του δικού μου.

Εννοώ, η κατάσταση του βράχου, με αυτη τον καφε-γκρί χρωματισμό, γεμάτο απο αυτη την σκόνη-λάσπη και γενικότερα μια φάση που δεν παραπέμπει με τίποτα στα 10000-15000+$ που έχουν στοιχίσει αυτες οι ιστορίες.

Κοιτώντας χτες το ενυδρειο του Πάνου απο την Κέρκυρα(τον φιλο με το φωτιστικό), διαπίστωσα μαι τρομακτική διαφορα απο το δικό μου.

Μην παραξηγηθεις, δεν λεω κάτι κακό για το reef σου, απλα απο 1-2 φωτος που ειδα ετσι καταλαβα. Μοιαζει με την φαση του δικού μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επείδή όπως σου έχω ξαναπεί είμαστε στα ίδια λίτρα, βλέποντας τις photos απο προηγούμενα posts σου, είδα οτι το εσωτερικό του ενυδρείου σου είναι ακριβώς όπως του δικού μου.

Εννοώ, η κατάσταση του βράχου, με αυτη τον καφε-γκρί χρωματισμό, γεμάτο απο αυτη την σκόνη-λάσπη και γενικότερα μια φάση που δεν παραπέμπει με τίποτα στα 10000-15000+$ που έχουν στοιχίσει αυτες οι ιστορίες.

Κοιτώντας χτες το ενυδρειο του Πάνου απο την Κέρκυρα(τον φιλο με το φωτιστικό), διαπίστωσα μαι τρομακτική διαφορα απο το δικό μου.

Μην παραξηγηθεις, δεν λεω κάτι κακό για το reef σου, απλα απο 1-2 φωτος που ειδα ετσι καταλαβα. Μοιαζει με την φαση του δικού μου.

:)

Είναι θέμα κυκλοφορίας.....άμεσα θα βάλω μία ακόμη Vortech στην άλη μεριά του ενυδρείου.

Σε τόσο μεγάλα ενυδρεία όπως τα δικά μας, είναι σχεδόν αδύνατον να μην υπάρχουν νεκρά σημεία κυκλοφορίας,αν και τελευταία όπως μπορείς να δείς στην προηγούμενη΄σελίδα απο τις τελευταίες φωτογραφίες, το φαινόμενο έχει εξασθενίσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κυκλοφορία, είναι ένα θέμα.

Μακάρι να διορθωθεί με την Vortech. Και εγω αρχές του καλοκαιριού με βλέπω να τα σκάω για μια mp40w.

Πάντως δες εδώ για αν καταλάβεις, τι εννοω περι σύγκρισης.

Τα δικά μας, σε σχέση με του Πάνου, απέχουν καμιά 600αριά λτ και περίπου 10000-12000$.

Και όμως κοιτα καθαρότητα νερού και βράχου...

Αυτα δεν εχω εγώ.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Οταν έρθει και στηθεί με το καλό θα σας περάσω ένα βιντεάκι, αφού φυσικά μάθω τον προγραμματισμό του...έχει να πέσει πολύ μελέτη!!!

Έχει περάσει από τα χέρια μου και επίσης το έχω δει αρκετές ώρες να δουλεύει σε ενυδρείο φίλο,οπότε φυσικά ότι βοήθεια θες εδώ είμαστε.

Σταμάτησα και δεν έχω σκοπό πλέον να φιλοξενώ σκληρά κοράλια, και λόγω της φύσης πλέον που έχει πάρει το ενυδρείο απο θέμα ψαριών.

Παράλληλα κάποια στιγμή ήθελα να φτάσω σε αυτό το σημείο προσωμείωσης στα φώτα, κάτι που με τις ΜΗ δεν θα μπορούσαν να κάνω.

Επίσης το προηγούμενο φωτιστικό μου ήταν μικρό γιά το μέγεθος του ενυδρείου μου, πράγμα που σημαίνει ότι άφηνε αρκετά νεκρά σημεία δεξιά και αριστερά.Φυσικό επακόλουθο ήταν λοιπόν κάποια στιγμή να το αλλάξω, και αποφάσησα αυτη την αλαγή πλεύσης, με βάση τα παραπάνω δεδομένα που σου είπα.

Πάντως απο τα μέταλα δεν είχα παραπονο...έκαναν πολύ καλή δουλειά.

Δεν υπάρχει καλύτερος φωτισμός από της T5 για τα sps οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξανά αρχίσεις.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει από τα χέρια μου και επίσης το έχω δει αρκετές ώρες να δουλεύει σε ενυδρείο φίλο,οπότε φυσικά ότι βοήθεια θες εδώ είμαστε.

Δεν υπάρχει καλύτερος φωτισμός από της T5 για τα sps οπότε ίσως είναι ευκαιρία να ξανά αρχίσεις.

Οχι δεν ξανασκέφτομαι γιά sps, τουλάχιστον τώρα και στο άμεσο μέλον...και να σου πω την αλήθεια δεν μου πολυαρέσουν κι'όλας, αφού είμαι της σχολής περί κίνησης!!!

Σχετικά τώρα με το θέμα μας, με απασχολεί αρκετά τι δεδομένα θα δώσω στο 24ώρο και στις εποχές....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ξανασκέφτομαι γιά sps, τουλάχιστον τώρα και στο άμεσο μέλον...και να σου πω την αλήθεια δεν μου πολυαρέσουν κι'όλας, αφού είμαι της σχολής περί κίνησης!!!

Σχετικά τώρα με το θέμα μας, με απασχολεί αρκετά τι δεδομένα θα δώσω στο 24ώρο και στις εποχές....

Νομίζω ότι από εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα

http://www.lonelyplanet.com/indonesia/weather

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι από εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα

http://www.lonelyplanet.com/indonesia/weather

Πολύ χρήσιμο...σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύο νέοι κάτοικοι στο ενυδρείο...αν δεν φάνε και εμένα καλά θα είναι!!!

Arothron Stellatus

arothronstellatus.jpg

Cephalopolis Miniata

18836861.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα και καλά χιλιόμετρα!

Σε ευχαριστώ πολύ...

Σε λίγες ημέρες, όταν συνηθίσουν στο ενυδρείο, θα περάσω και τις πραγματικές foto.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όταν ταίζεις, μην πλησιάζεις και πολύ... :D

Πέρα απο την πλάκα, καλορίζικα και πολύχρονα...

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Αργησες 24 ωρες να τα αναφερεις!!

Καλως τα δεχτηες Γιαννη!! :D

Υ.Γ. Ο Arothron Stellatus ο δικος σου ειναι πιο ομορφος απο αυτον στη φωτογραφία...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αργησες 24 ωρες να τα αναφερεις!!

Καλως τα δεχτηες Γιαννη!! :D

Υ.Γ. Ο Arothron Stellatus ο δικος σου ειναι πιο ομορφος απο αυτον στη φωτογραφία...

Χάρηκα πολύ που σε γνώρισα,να το ξέρεις....επιτέλους!!!

Και εμένα μου αρέσει περισσότερο ο δικός μου, όμως έβαλα μιά πρόχειρη φωτογραφία έτοιμη!!!

Μόλις ξεψαρώσει και εαν με αφήσει θα του ζητήσω να ποζάρει!!!

Ερ.....τα Καρδιναλάκια πως πάνε;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα πολύ που σε γνώρισα,να το ξέρεις....επιτέλους!!!

Και εμένα μου αρέσει περισσότερο ο δικός μου, όμως έβαλα μιά πρόχειρη φωτογραφία έτοιμη!!!

Μόλις ξεψαρώσει και εαν με αφήσει θα του ζητήσω να ποζάρει!!!

Ερ.....τα Καρδιναλάκια πως πάνε;

Μη χαλας το θεμα σου... :D

Ελα στο δικο μου να διαβασεις... ;)

Αντε να ξεψαρωνουν οι ψαρακες να χαρουμε κι εμεις τις ψαρουκλες σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες απο σήμερα ο ύφαλος θα έχει την δυνατότητα προσομείωσης 24ώρου-Ανατολής-Δύσης-Εποχών-Κύκλο φεγγαριού,Καιρικών φαινομένων κ.λ.π.

Αμεσα παραλαμβάνω τα εξής....

http://www.aquariumcomputer.com/System__E_...x_ii_light.html

http://www.aquariumcomputer.com/System__E_.../led_lamps.html

http://www.aquariumcomputer.com/System__E_...ccessories.html

Ηρθε!!!!

hhh002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτογραφιες απο τα ψαρια Γιαννη.

Υ.Γ. Ανοιξε ενα θεμα να μας εξηγησεις τι ακριβως ήρθε... και τι ακριβως θα κανεις... :D

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτογραφιες απο τα ψαρια Γιαννη.

Υ.Γ. Ανοιξε ενα θεμα να μας εξηγησεις τι ακριβως ήρθε... και τι ακριβως θα κανεις... :D

Εχω μπλέξει τα μπούτια μου ειδικά με το profilux!!

Εαν ξέρει κάποιος να βοηθήσει με το πρόγραμμα, θα του είμαι ευγνόμων, γιατί δεν φημίζομαι γιά τα Αγγλικάσ μου, άσε που έχει χίλιες δυό παραμέτρους.

Γιά τα ψάρια θα τα πόυμε στο γνωστό θέμα στα θαλασσινά, αφού εκεί υπάρχει όλη η πορεία του ενυδρείου, μέχρι σήμερα....κάτσε να έρθουν και κανά δυό άλλα που περιμένω!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...