Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

Μεγιες το "εργαλειο"καλοδουλευτο κ απροβληματιστο

οταν τα στησεις περιμενουμε φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα και την δεύτερη extra led μπάρα, αφού η μία 50 περίπου εκατοστών αποδείχθηκε μικρή γιά το ενυδρείο.

Φυσικά χρειάστηκε και το ανάλογο splitter ,μαζί με την σχετική προέκταση καλωδίου γιά την δεύτερη μπάρα.

Αισίως λοιπόν έκλεισα με το θέμα αυτό.

Εντυπώσεις άμεσα μόλις μπορέσω να τελειώσω την εγκατάσταση, γιατί σήμερα είμαι κρεβατωμένος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Πλέον μπορώ να πω, και μετά πο τόσο καιρό, ότι το ενυδρείο έχει βρει πλέον τον δρόμο του,και κυρίως ότι πλέον ξέρω τι ακριβώς θέλει και τι πρέπει να κάνω γιά να μην υπάρχουν προβλήματα.

Οπως θα δείτε στις παρακάτω πρόχειρες φωτογραφίες που τράβηξα απόψε απο το κινητό, έχει αλλάξει ριζικά η κατανομή των βράχων, όμως αυτό έγινε σταδιακά και με πρόγραμμα γιά να μην αναστατώσω την βιολογία και τις ζωές που κατοικούν μέσα σε αυτό.

Ο λόγος ήταν η καλύτερη αναπνοή του βράχου αφού πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου χημική φίλτρανση, και όλα βασίζονται επάνω σε αυτόν,καθώς επίσης και η περισσότερες επιλογές γιά τοποθέτηση κοραλιών τόσο σε φωτεινά όσο και σκοτεινά σημεία.

Επίσης ήθελα να εκμεταλευτώ το φάρδος του ενυδρείου, έχοντας αρκετή ελεύθερη παραλία, γιά τοποθέτηση κοραλιών που χρειάζονται άμμο,αλά και γιά να ελέγχω καλύτερα ανεμώνες που κατοικούν σε αυτην όπως η carpet.Προσπάθησα επίσης να υπάρχουν αρκετές μεγάλες και μικρές σπηλιές γιά κούρνιασμα των ψαριών.

Οπως καταλαβαίνετε όλοι αυτοί οι συνδιασμοί δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα,όμως νομίζω ότι μετά απο πολύ κόπο και σκέψη τα κατάφερα σε αρκετά καλό βαθμό.

Μπορώ επίσης να πω ότι το εγχείρημα συμβίωσης ψαριών non reef safe με μαλακά κοράλια πηγαίνει περισσότερο καλά απο ότι περίμενα, και ίσως σε αυτό να παίζει ρόλο η χωρητικότητα σε λίτρα του ενυδρείου.

Οι μόνος απώλειες που έχω μέχρι στιγμής απο κοράλια λόγω των ψαριών είναι ένα σαρκόφυτο,και αυτό απο ένα μόνο ψάρι τον ξανθομέτωπο.

Κάποια ψάρια που υπήρχαν απο παλαιώτερες φωτογραφίες και δεν τα βλέπετε εδω έχουν πωληθεί, με μοναδική εξαίρεση τον αυτοκράτωρα τον οποίο και έχασα ξαφνικά εδω και αρκετό καιρό.

Εκτός αυτού πλέον έχω ξεχάσει τι σημαίνει απώλεια ψαριού μέσα στο ενυδρείο μου,και γιά αυτό χαίρομαι πολύ.

Να σημειώσω ακόμη ότι οι φωτογραφίες τραβήχθηκαν όταν το profilux έδινε 75% περίπου φως γύρω στις 8 το βράδυ.Κάποια στιγμή θα σας περάσω φωτογραφίες με 100% φώς, και επίσης με 100% φεγγάρι όταν θα έχουμε πανσέληνο.

Επίσης θα προσπαθήσω να σας δώσω εικόνες σε ανατολή και δύση του ήλιου αρκεί αυτό να μπορεί να αποδωθεί στην φωτογραφία.Ακόμη θα σας περάσω και σκηνές απο συννεφιασμένη ημέρα όπου πηγαινοέρχονται τα σύνεφα και απο καταιγίδες γιατί πραγματικά αξίζει τον κόπο το θέαμα σε αυτές τις καιρικές συνθήκες.

65668196.jpg

65668205.jpg

65668209.jpg

65668218.jpg

65668228.jpg

65668239.jpg

65668253.jpg

65668260.jpg

65668270.jpg

65668277.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Και εδω, ένα πρόχειρο βιντεάκι απο το κινητό.

προσέξτε γύρω στο 2.15 με 2.20 τον τσαμπουκά που ρίχνει ξαφνικά το πιό ήρεμο ψάρι του ενυδρείου και απο τα πιό παλιά που υπάρχουν εκεί μέσα (πλησιάζει τα 3 χρόνια...)Naso Vlamingi στο τερατάκι Diodon Xistrix (Παναγιώτης!!!), ο οποίος το έβαλε στα πόδια γιά την σπηλίτσα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!Ο ναυαρχος,ο βαλιστης,ο ξανθομετοπος και η φλωγα δεν σου χτυπουν τα κοραλια?Ειναι ψαρια που προσωπικα με τρελαινουν και δεν τα βαζω για τον λογο αυτο.Δεν εχεις θεματα? :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!Ο ναυαρχος,ο βαλιστης,ο ξανθομετοπος και η φλωγα δεν σου χτυπουν τα κοραλια?Ειναι ψαρια που προσωπικα με τρελαινουν και δεν τα βαζω για τον λογο αυτο.Δεν εχεις θεματα? :bigemo_harabe_net-126:

Παντως στο δικο μου ενυδρειο με τα ακριβως ιδια ψαρια δεν χτυπανε τιποτα..... :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χτυπούν τίποτε μέχρι στιγμής, και είναι αρκετός ο χρόνος που είναι μέσα, με εξαίρεση όπως είπα πιό πριν ο Ξανθομέτωπος που χτύπησε ένα σαρκόφυτο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη νομιζω πως τα ψαρακια σου ειναι λιγο μεγαλα για το ενυδρειο σου πια.. εχεις πολλα μεγαλα ( πανεμορφα κ υγειεστατα ) φυσικα αλλα απο αποψη μηκους δεν εχουν κ πολυ ανεση νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη νομιζω πως τα ψαρακια σου ειναι λιγο μεγαλα για το ενυδρειο σου πια.. εχεις πολλα μεγαλα ( πανεμορφα κ υγειεστατα ) φυσικα αλλα απο αποψη μηκους δεν εχουν κ πολυ ανεση νομιζω.

Καλησπέρα φίλε μου...

Η αλήθεια είναι ότι πλέον και παρά τον ένα τόνο νερού, αρχίζει και υπάρχει πρόβλημα χώρου γιά τα ψάρια, αν και με τίποτε αυτό δεν φαίνεται στην υγεία τους, η στην διάθεσή τους.

Ενοώ ότι δεν υπάρχουν τσακωμοί λόγω έλειψης χώρου, και οι κρυψώνες είναι πάρα πολλές γιά αυτά και μάλιστα περισεύουν.

Πάντως εκτός ενός clown troger ο οποίος θα μπεί αυτές τις ημέρες, δεν σκοπεύω να βάλω άλλο ψάρι μέχρι και εαν..(μακάρι ποτέ..)υπάρξουν απώλειες ψαριών.

Νομίζω ότι απο εκεί και πέρα εκτός του προβλήματος χώρου με ότι κακό αυτό συνεπάγεται, θα είναι και άσχημο αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εαν αυτο λέγεται Fish_only ...ειναι απο τα πιο ωραια fish only που έχω δεί !!! :whistling:

Μακάρι να ήξερα και εγω πως λέγεται αυτό το ενυδρείο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δείτε λίγο πριν κελίσουν τα φώτα στο ενυδρείο σήμερα τι έκανε ο Παναγιώτης(Diodon Xistrix), χωρίς απολύτως κανέναν κίνδυνο γιά αυτόν μέσα στο ενυδρείο.

Υπολογίστε απο όσο διαρκεί το βιντεάκι επιπλέον 1 περίπου λεπτό, απο την στιγμή που τον είδα σε αυτη την μπαλένια κατάσταση μέχρι να αρπάξω το κινητό και να τραβήξω πριν και δύο φωτογραφίες!!!

66846358.jpg

66846352.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναγίνει άλλες δύο φορές στο παρελθόν ,όμως γιά πολύ πιό μικρή διάρκεια και πολύ λιγότερο φούσκωμα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το χουμε ξαναπει ο Παναγος ειναι ολα τα λεφτα !!!! μιλαμε για μεγαλη ΦΑΤΣΑ!!!! και γενικα ο υφαλος σου ειναι τιγκα στις προσωπικοτητες ,,,, τι να πουμε για το naso ? ,για το blue ? για τον ... για τον.... για τον.... χαζευεις με τις τσαχπινιες τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και μοναδική στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και μοναδική στιγμή!

Ναι, πράγματι και είμαι πολύ τυχερός που την πρόλαβα έστω και σε κάποιο μέρος της διάρκειας της.

Σκέφτομαι πάντως πόσα πράγματα συμβαίνουν στα ενυδρεία μας όταν λείπουμε και δεν είμαστε εκεί γιά να τα δούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φρέσκο πράγμα,απο μηχανή της προκοπής!!!

67508209.jpg

67508116.jpg67508135.jpg

67508149.jpg67508158.jpg

67508167.jpg67508175.jpg

67508192.jpg67508230.jpg

67508245.jpg67508250.jpg

67508263.jpg67508280.jpg

67508289.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο...όσο απο κυκλοφορία, άλλο τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η χθεσινή ημέρα ήταν πολύ άσχημη γιά το ενυδρείο και ο λόγος δεν ήταν άλλος απο την ΔΕΗ!!!

Υπήρξε βλάβη στην περιοχή η οποία μας κράτησε δίχως ρεύμα απο τις 8 το πρωί, έως τις 3 το μεσημέρι!!!

Σε τηλέφωνό μου στο τεχνικό τμήμα της περιοχής, και αφού χρειάστηκε να προσπαθήσω να τον βρώ σε καμιά 100 τηλέφωνα, μου απάντησε ότι δεν ξέρει πότε θα διορθωθεί η βλάβη και πως θα έπρεπε να έχω φροντήσει να έχω ρεύμα με άλους τρόπους γιά όσο μπορεί να κρατήσει μιά τόσο μεγάλη σε χρονική διάρκεια διακοπή ρεύματος!!!

Απο τις 8 το πρωί ήμουν κατά τύχη σήμερα στο σπίτι, αφού δεν είχα δουλειά, και αρχικά δεν ανυσήχησα αφού ούτε οι θερμοκρασίες της εποχής είναι μεγάλες, ούτε τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα.Αλλωστε απο το παρελθόν στό ίδιο ενυδρείο, γνωρίζω ότι μπορεί να τα καταφέρει χωρίς ρεύμα γιά 2-3 ώρες....που να φανταστώ όμως ότι αυτη την φορά το σύστημα και οι ζωές μέσα του θα δοκιμαζόταν γιά σχεδόν 8 ώρες χωρίς να δουλεύει τίποτε!!!

Δυστυχώς γενήτρια γιά την περίσταση δεν διαθέτω, και όπου και εαν έψαξα κανείς δεν είχε να μου δανήσει.Αρα η επιλογή αγοράς ήταν η μόνη λύση, μόνο που δεν μπορούσα εκείνη την στιγμή να διαθέσω τα χρήματα που χρειαζόταν η αγορά της.

Γύρω στις 12 το μεσημέρι πετάχτηκα σε κάποιον γείτονα να τον ρωτήσω για΄γενήτρια επειδή δεν απαντούσε στο τηλέφωνο και φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι έξω στο κτήμα του, και σε 10 λεπτά που γύρισα στο σπίτι ,είδα όλα τα ψάρια ανάποδα στον βυθό, έτοιμα να ξεψυχίσουν,μαύρα στο χρώμα...ένα τρομερό και θλιβερό συνάμα θέαμα, που εύχομαι όσοι δεν το έχουν δεί να μην το δούν ποτέ τους....

Ψάρια που ζούσαν απίθανα καλά στο ενυδρείο, κόποι και έξοδα χρόνων τιναζότουσαν στον αέρα.

Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλα τα ψάρια μου είναι μεγάλα, άρα και οι ανάγκες γιά οξυγόνο μεγάλες.

Την στιγμή εκείνη πραγματικά ένοιωσα ότι χάθηκαν όλα,και κάνοντας την προσευχή μου, προσπάθησα να σκεφτώ ακαριαία και ήρεμα γιά το τι θα μπορούσα να κάνω.

Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου, είχα ένα πλάνο σε περίπτωση ακραία, απλά επειδή δεν θα μου έδινε μεγάλη χρονική αβάνταζα το άφηνα γιά αργότερα,αφού πραγματικά δεν ήξερα πόσο θα κρατήσει αυτη η διακοπή, ενώ παράλληλα δεν περίμενα τόσο απότομα να καταπέσουν τα ψάρια και τα κοράλια, μέσα δηλαδή σε 10 λεπτά που έλειψα απο το σπίτι.Φανταζόμουν ότι σταδιακά και ενω παρακαολουθούσα συνεχώς το ενυδρείο θα άρχισαν αν δείχουν σημάδια κόπωσης απο έλειψη οξυγόνου και εκεί θα έβαζα το σχέδιο έκτακτης ανάγκης στην πράξη.

Αμέσως λοιπόν με το που είδα αυτη την τραγική κατάσταση έφερα στο ενυδρείο 2 ups που είχα, και μάλιστα είχα αλάξει ευτυχώς τις μπαταρίες τους πριν ένα μήνα περίπου.

Το ένα απο το pc το δεύτερο απο το ruter, και το τρίτο απο την ασύρματη κάμερα δυκτίου που είχα αγοράσει πρόσφατα.

Στα δύο πρώτα και τα μεγαλύτερα έβαλα απο μία vortech 40 του ενυδρείου, ενω στο τρίτο έβαλα 2 τις δύο nano tunze του ενυδρείου, και την μιά μεγάλη αεραντλία που δείνω αέρα με ozon στο kimmer, στην την οποία πέρασα ένα ξύλινο πορόλιθο και έτσι πέρασα μέσα στο ενυδρείο μεγάλη δόση οξυγόνου σε μικρές φυσαλίδες.

Αυτη η ιστορία εγκατάστασης μου πήρε περίπου 10 λεπτά μέχρι να τα φτειάξω όλα και στην συνέχεια χρειάστηκε να περάσουν 15 περίπου λεπτά, μέχρι να αρχήσουν να φαίνονται τα πρώτα θετικά σημάδια.

Σιγά σιγά, άρχισαν να ξαναζωνταεύουν τα ψάρια και να αποκτούν σταδιακά την αναπνοή τους!!!!

Φυσικά δεν ήξερα πόσο θα κρατήσουν τα ups, ήξερα όμως ότι το ένα το μικρότερο με τις Tunze και την αεραντλία θα τελειώσει νωρίς όπως και έγινε.

Εκεί εφάρμοσα άλο σχέδιο...

Πήρα το μικρό Ups και το πήγα στο αυτοκίνητο, όπου μέσω ενός converter ρεύματος που έχω ξεκίνησα να το ξαναφορτίζω απο τον αναπτήρα αυτοκινήτου!!!

Το ίδιο σκόπευα να κάνω σταδικά σε κάθε ένα ups Που θα τελείωνε, με σκοπό να μπορέσω πάντα ένα τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο να δουλεύει με μία Vortech 40άρα επάνω του.

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο αφού τα υπόλοιπα δύο μεγάλα Ups κράτησαν αρκετά, μέχρι που ήρθε το ρεύμα κατά τις τρείς το μεσημέρι!!!!

Η απογραφή μέχρι στιγμής και ότι μπορώ να δω μέσα στο ενυδρείο είναι...

Απο κοράλια και σπόνδυλα μάλον ένα coco red worm τα έπαιξε αφού δεν το είδα καθόλου έως το βράδυ να ανοίξει.Τα υπόλοιπα γλύτωσν όλα!!!

Απο ψάρια μάλον, και λέω μάλον πέθανε το flame angel και το Pseudocheilinus Hexataeni,δύο μικρά δηλαδή ψάρια που τα είχα απο το 2009 στο ενυδρείο!!!

Λέω μάλον γιατί αύριο θα γίνει οριστικό, αφού μόλις απόψε εμφανήστηκε το Χanthichthys auromarginatus το οποίο το είχα και αυτό ξεγραμένο!!

Τα υπόλοιπα ζούν όλα κανονικότατα πλέον και έφαγαν κανονικά γιά βράδυ.

Τελικά μεγάλο ρόλο σε αυτη τη δοκιμασία πρέπει να έπαιξαν τα πολλά λίτρα του ενυδρείου και η καλή κατάσταση της υγείας τους, και του νερού στο ενυδρείο.

Μετά απο όλα αυτά που είδα και βίωσα σήμερα, θεωρώ ότι η αυτόματη γενήτρια και ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι μονόδρομος για τέτοιες περιπτώσεις, όταν ρισκάρονται σε λίγες μόνο ώρες ζωές και κόποι-έξοδα χρόνων.

Φυσικά και εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν αυτό που έγινε σε εμένα σήμερα, εαν όμως συμβεί να είστε προετοιμασμένοι έστω και με κάποιον πρόχειρο τρόπο, διαφορετικά...γειά σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...