Jump to content

Reef 900 Lt...λίγο πριν την πρώτη κατοίκηση και η συνέχεια.


Big Blue

Recommended Posts

πολυ ωραιο αντε κ αλλες φωτο.....

τα ψαρακι το βρηκες εδω η' απ'εξω?

Οχι εξω...απο εδω το έχω πάρει και μάλιστα πρέπει να είμαι και τυχερός γιατί το βρήκα σε αρκετά μεγάλο μέγεθος, και αυτό το ψάρι, μετά απο κάποιο μέγεθος αρχίζει και το ευχαριστιέσαι.

Πάντως πέρασε πολύς καιρός μέχρι να ξεψαρώσει...ήταν συνέχεια φοβισμένος και όχι με καλά χρώματα. ενω κρυβόταν διαρκώς.Πλέον είναι πρώτη μούρη παντού και πάντα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή μου ζητήθηκαν έντονα και απο το άλο θέμα...(επιστροφή στο θαλασσινό...)φωτογραφίες απο την κατάσταση του νέου φωτισμού στο ενυδρείο, θα βάλω εδω κάποιες πρώτες foto, όμως θα πρέπει να σας πω ότι σε καμία περίπτωση δεν κατάφερα να αποτυπώσω αυτη την μαγεία που δίνει ο συνδιασμός T5 Blue florance με T5 Figgi color, ειδικά εαν η μπλέ Τ5 τοποθετηθεί στο πίσω μέρος του ενυδρείου και η Fiji στο εμπρός.Με αυτό τον τρόπο και ιδιαίτερα σε φαρδιά ενυδρεία θα τονιστεί περισσότερο η τρισδιάστατη εικόνα δείχνοντας στο βάθος περισσότερο μπλέ όπως στην πραγματικότητα σε έναν βυθό, ενω μπροστά θα έχετε την αίσθηση φωτός απο ένα απαλό ηλιοβασίλεμμα στην θάλασσα!!!

Με αυτό το πάντρεμα δεν θα θέλετε να έχετε ποτέ ανοιγμένα άλλα φώτα, ούτε στο ενυδρείο, ούτε στο σπίτι!!!

Προσωπικά σε πλήρη φωτισμό τις έχω παντρέψει με 2x250 W Mh Coal View στα 12.000 Κ,αλά πιστεύω ότι και με 14.000 Κ μιά χαρά θα είναι, ίσως και καλύτερα,με την προυπόθεση ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο απο συν μία Τ5 Blue.

Επαναλαμβάνω ότι οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι απλά δείγμα και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν αναφορά σε σχέση με την πραγματικότητα.....το πραγματιοκό αποτέλεσμα παιδιά δεν χορταίνω να το βλέπω.Τώρα θα μου πείτε γούστα είναι αυτά και περί κολοκυθόπιττας λόγος δεν γίνεται...

Οι foto που ακολουθούν είναι χωρίς τις Mh αναμένες.

image-AB21_4B05D286.jpg

image-8C34_4B05D286.jpg

image-D30E_4B05D286.jpg

image-A1BA_4B05D286.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Με τις MH αναμενες? Παντως για τις T5 Μονες τους IMO ειναι αρκετα σκουρο το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις MH αναμενες? Παντως για τις T5 Μονες τους IMO ειναι αρκετα σκουρο το αποτελεσμα.

Δεν είναι καθόλου σκούρο.....αδικεί απλά η φωτογραφία το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο είναι και απίστευτα δύσκολο να αποτυπωθεί τουλάχιστον απο εμέμα εδω...

Θα τραβήξω και foto με αναμένες και τις Mh και θα ξαναπροσπαθήσω πάλι μόνο με τις T5 χρησιμοποιώντας τρίποδο αυτη την φορά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολλά έχουν αλλάξει στο ενυδρείο και την φιλοσοφία του ,απο το προηγούμενο μήνυμα, μετά φυσικά απο αρκετό καιρό.

Ας δούμε λίγο τι άλλαξε και γιατί...

Βασικά το ενυδρείο είναι πλέον απόλυτα στρωμένο και μετά απο μιά σειρά συνεχών αλλαγών νερού με φυσικό θαλασσινό, πλέον αυτός ο τρόπος ακολουθείται πιστά στο πρόγραμμα ρουτίνας.

Ευτυχώς μέχρι στιγμής και παρά τις αντίξοες σχετικά καιρικές συνθήκες, έχω καταφέρει να μην χάσω ούτε μία αλλαγή νερού με αυτο τον τρόπο απο τότε που τον ξεκίνησα, και πάει αρκετός καιρός απο τότε.

Σχετικά με το θέμα αυτό και το πως/πόσο επιρέασε-επιρεάζει ,θετικά η αρνητικά τις ζωές του ενυδρείου, μπορείτε να βρείτε σε ξεχωριστό θέμα στην γενική κατηγορία περί θαλασσινών και στο θέμα, αλλαγή νερού απο την θάλασσα.

Στο ζητούμενο τώρα...

Η φιλοσοφία του ενυδρείου πλέον είναι ένας συνδιασμός reef με ελαφρά-μαλακά κοράλια και Fish σχετικά μεγάλου μεγέθους.

Πρακτικά αυτό έχει ξεκινήσει εδω και πολλούς μήνες και τα ψάρια προστίθονται σταδιακά και ένα-ένα,μετά φυσικά απο την αναγκαία προυπόθεση θετικής συγκατοίκησης μεταξύ τους, τόσο ως προς το είδος ,όσο και ως προς το μέγεθος.

Υπάρχουν όμως μερικά μικρά ψαράκια, που προυπήρχαν πριν την αλαγή πλεύσης, που όμως ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχουν κινδυνεύσει απο τα μεγαλύτερα και θεωρητικά απειλητικά προς αυτά.

Η απόφασή μου αυτη είχε να κάνει με το εξής σκεπτικό...

1) Θεώρησα άδικο έχοντας τόσα λίτρα να μην μπορώ να απολαμβάνω ψάρια που αγαπώ ιδιαίτερα.

2) Λόγω του όγκου λίτρων και διαστάσεων του ενυδρείου κυρίως σε πλάτος και ύψος, γιά να έφτανε στο σημείο εκείνο ενός αξιοπρεπέστατου Reef θα έπρεπε αφ'ενός να ξεπουληθώ και αφ'ετέρου να περιμένω καμιά δεκαετία ακόμη στην καλύτερη περίπτωση, κατά την οποία δεν θα είχα απώλειες σε κοράλια, κυρίως σκληρά, πράγμα σχεδόν απίθανο.

3) Οι ώρες λειτουργίας του φωτισμού γιά Reef με σκληρά ,πραγματικά είναι πολλές ,η ανάγκη γιά ποσότητα και ποιότητα του φωτισμού τεράστια, και τα έξοδα απαγορευτικά στις εποχές που διανύουμε,τουλάχιστον γιά την δική μου τσέπη.

4) Ανέκαθεν ,ήμουν οπαδός στο θέμα των κοραλιών, υπερ εκείνων που δίνουν κίνηση.Προτιμώ δηλαδή την κίνηση απο το χρώμα και έτσι ακροπόρες και ανάλογα κοράλια που είναι ακίνητα στο ενυδρείο, με εντυπωσιάζουν λιγότερο απο εκείνα που ταλαντεύονται με την ροή του νερού.

5) Το κόστος αντικατάστασης των μαλακών κοραλιών στην πλειοψηφία τους σε σχέση με τα σκληρά, σε περίπτωση νέκρωσης γιά διάφορους λόγους, η χλαπιακιάσματος απο τα ψάρια ,είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με τα σκληρά κοράλια.

Μέχρι στιγμής και μετά απο αρκετό καιρό, δεν έχω απολύτως καμία απώλεια σε κοράλια η ασπόνδυλα, απο την στιγμή της αλλαγής και έως σήμερα.

Φροντίζω όμως καθημερινά τα ψάρια να είναι χορτασμένα,με ποικιλία τροφών κατεψυγμένων και μη.

Θα μπορούσα ίσως να μιλάω γιά αρκετή ώρα, σχετικά με το θέμα, όμως νομίζω ότι είναι καλύτερα να προχωρήσω σε κάποιες αποψινές φωτογραφίες που προσπάθησα να τραβήξω με την ταπεινή μου φωτογραφική μηχανή.

Πάμε λοιπόν...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Clown Trigger και αυτοκρατορας ολα τα λεφτα.

Ωραιο στησιμο,και γενικα πολυ καλο αποτελεσμα.

Να το χαιρεσαι φιλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε με ανυπομονησια τις φωτογραφιες.

Επισης θα ήθελα μια λιστα με τα ψαρια που εχεις. Και σε δευτερη φαση αι τα κοραλια. ;)

Link to comment
Share on other sites

161220107.jpg161220108.jpg161220109.jpg1612201011.jpg1612201012.jpg1612201013.jpg1612201016.jpg1612201018.jpg1612201019.jpg1612201020.jpg1612201023.jpg1612201025.jpg1612201027.jpg1612201028.jpg161220105.jpg161220102.jpg Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι ψαρια!!

Σε ζηλευω!!! ;)

Δε μου λες.... το μηλο.... τι το θες?? Δεν το φοβασαι??

Καποιο από ολα αυτα τα ψαρια σου χτυπησε καποιο κοραλι??

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι ψαρια!!

Σε ζηλευω!!! ;)

Δε μου λες.... το μηλο.... τι το θες?? Δεν το φοβασαι??

Καποιο από ολα αυτα τα ψαρια σου χτυπησε καποιο κοραλι??

Το μήλο είναι απίστευτα όμορφο και συνεχώς σε άψογη κατάσταση.Είναι πάντα στο εμπρός μέρος και δεν ενοχλείται με τίποτα, έχοντας συνεχώς τα πλοκάμια του έξω γιά συλογή τροφής.

Μακάρι να'βρισκα κανά δυό ακόμη σε διαφορετικά χρώματα.

Οσο γιά αυτό που ρωτάς, όπως έγραψα και πριν...μέχρι στιγμής ,εδω και αρκετό καιρό δεν έχω καμία απολύτως απώλεια σε κοράλια απο τα συγκεκριμένα ψάρια.Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι θα ισχύει σίγουρα και γιά πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που κατοικούν τώρα στο ενυδρείο είναι...

Pseudochromis Paccaganellae(S)

Zebrasoma Veliferum (M)

Amphiprion Melanopus (L)

Zebrasoma Flavencens (L)

Pseudocheilinus Hexataeni (M)

Chrysiptera hemicyanea-Damsel(χ2)

Acanthurus Lineatus (S)

Paracanthus Hepatus/Blue Tang(L)

Calloplesiops Altivelis/Marine Beta(L)

Pholidichthys Leucotaenia(L)

Naso Vlamingi (XL)

Centropige Loricoulus (Flame Angel Fish)

Ctenochaetus Strigosus(M)

Bluethroat Triggerfish/Χanthichthys auromarginatus(L)

Spot Domino Damsel Fish/Dascyllus trimaculatus(L)

Imperator Pomacanthus (L)

Dwarf Zebra Lionfish/Shortfin(XL)

Diodon Xistrix (XL)

Clown Triggerfish (L)

Τα κοράλια είναι....

Euphyllia (5 διαφορετικές μικρές και μεγάλες)

Actinodiscus-Assoterd Mushrooms (Δύο διαφορετικών ειδών)

Lobophyllia

Catalaphyllia Jardinei

Physogyra-Bubble Coral

Montastrea

Carotalgyon Sagamianum

Sinularia Finger Leather (χ3 διαφορετικού είδους)

Leather Coral (2 πράσινο και κίτρινο)

Actinodiscus

Favites- Pineapple Coral

Montipora Green

Τα ασπόνδυλα είναι.....

Lysmata Amboinensis (χ2)

Stenopus Hispidus

Astrea Snail (Δεν ξέρω πόσα είναι!!!)

Black Cucumber-Lolyfish (Δύο...το ένα απο δική μου αναπαραγωγή!!!)

Red Coco Worm

See Apple-Pseudocolochirus violaceus

Danicing Camel Shrimp (χ2)

Blue Leg Hermit crab-Phimochirus operculatus (Δεν ξέρω πόσοι είναι!!!)

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

καπως ΤΕΛΕΙΟ! ;) Ειναι κατι σαν fish only με κοραλλια.Ο emperor κυριαρχει ετσι?

Ναι κάπως έτσι...μιά κατηγορία απο μόνο του!!!

Οσο γιά τον αυτοκράτωρα,όχι ακόμη...είναι ψαρωμένος ,μιά που μόλις έχει μπεί, εδω και κανά 2-3 μέρες περίπου.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλια δεν πρεπει να ανησυχούν?? ;)

Περαν τηςς πλακας... ο αυτοκρατορας, ειναι safe?

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοο!

Το Pholidichthys Leucotaenia που το βρικες?!!!!!! ;)

Πως ειναι απο συμπεριφορα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλια δεν πρεπει να ανησυχούν?? B)

Περαν τηςς πλακας... ο αυτοκρατορας, ειναι safe?

Νικο κανενα σχεδον απο τα ψαρια που βαζουμε δεν ειναι 100% safe για τα κοραλλια,σκληρα η μαλακά.

Αλλα αυτο ειναι αλλη και μεγαλη κουβεντα............. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πώ φίλε σκόρδα, ΤΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???????????? ;)B)B)

ΜΠΡΑΒΙΣΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα κοραλια δεν πρεπει να ανησυχούν?? ;)

Περαν τηςς πλακας... ο αυτοκρατορας, ειναι safe?

Γιά τα κοράλια έχω αναφερθεί στο αρχικό σκεπτικό μου, όσο γιά τον αυτοκράτωρα η βιβλιογραφία το δίνει ως Reef safe μετά απο προσοχή, όπως σχεδόν και γιά όλα τα αγγελόψαρα.

Στο εξωτερικό και στα ξένα fora έχουν ανοιχθεί ατέλειωτες συζητήσεις σε αυτό που ρωτάς, και η γενικότερη κατάληξη είναι ότι ναι μεν μπορεί να μην πειράζει κοράλια, όμως ξαφνικά μπορεί να το κάνει.

Πάντως βασικό είναι να είναι χορτάτος κυρίως απο τροφή που να περιέχει σφυγγάρι,μιά που στην φύση με αυτό τρέφεται κυρίως.

Επίσης απαιτεί πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο με πεντακάθαρα νερά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοο!

Το Pholidichthys Leucotaenia που το βρικες?!!!!!! ;)

Πως ειναι απο συμπεριφορα στο ενυδρειο?

Το έχω περίπου ενάμισυ χρόνο και το πήρα απο το μέλος Natalia του ΑΖ.

Ανήκει στους γοβιούς και είναι πολύ ντροπαλό ψάρι, ειδικά στην αρχή που θα μπεί σε ενυδρείο.

Στην αρχή θα κυκλοφορεί μόνο νύχτα με κλειστά τα φώτα γιά αναζήτηση τροφής και αυτό όχι πάντα.

Στην συνέχεια και με την πάροδο του καιρού θα αρχίζει να ξεμυτίζει και με το φως, αλλά και πάλι δειλά-δειλά.

Χρειάζεται πολλές κρυψώνες και βράχους πολύ καλά στημένους, γιατί συνεχώς σκάβει λαγούμια κάτω απο αυτούς δημιουργώντας σύραγγες,με αποτέλεσμα η κατολίσθιση να καραδωκεί πάντα.

Είναι απο τα πιό ενδιαφέροντα,ανθεκτικά και σπάνια ζωντανά,με ιδιαίτερο χαρακτήρα,που δεν ενοχλεί και δεν ενοχλείται απο κανέναν και τίποτε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Νικο κανενα σχεδον απο τα ψαρια που βαζουμε δεν ειναι 100% safe για τα κοραλλια,σκληρα η μαλακά.

Αλλα αυτο ειναι αλλη και μεγαλη κουβεντα............. ;)

Συμφωνώ, και στην ουσία εαν ακολουθήσουμε πιστά τον κανόνα περί ψαριών reef safe, τότε ένα ενυδρείο Reef στην ουσία δεν θα πρέπει να έχει σχεδόν κανένα ψάρι, αφού ούτε λίγο ούτε πολύ το κάθε ένα όλο και κάποια ζημιά μπορεί να τους προκαλέσει.

Εκτός των υπολοίπων το φόρτωμα πολλών ψαριών σε ένα τέτοιο σύστημα, ακόμη και εαν τα ψάρια δεν θα πειράξουν τα κοράλια, θα τους προκαλέσουν όμως στρές, και έτσι πάλι ή ζημιά θα γίνει.

Αστα να πάνε είναι το θέμα αυτό!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που κατοικούν τώρα στο ενυδρείο είναι...

Pseudochromis Paccaganellae(S)

Zebrasoma Veliferum (M)

Amphiprion Melanopus (L)

Zebrasoma Flavencens (L)

Pseudocheilinus Hexataeni (M)

Chrysiptera hemicyanea-Damsel(χ2)

Acanthurus Lineatus (S)

Paracanthus Hepatus/Blue Tang(L)

Calloplesiops Altivelis/Marine Beta(L)

Pholidichthys Leucotaenia(L)

Naso Vlamingi (XL)

Centropige Loricoulus (Flame Angel Fish)

Ctenochaetus Strigosus(M)

Bluethroat Triggerfish/Χanthichthys auromarginatus(L)

Spot Domino Damsel Fish/Dascyllus trimaculatus(L)

Imperator Pomacanthus (L)

Dwarf Zebra Lionfish/Shortfin(XL)

Diodon Xistrix (XL)

Clown Triggerfish (L)

Pomacanthus Annularis (L)

Τα κοράλια είναι....

Euphyllia (5 διαφορετικές μικρές και μεγάλες)

Actinodiscus-Assoterd Mushrooms (Δύο διαφορετικών ειδών)

Lobophyllia

Catalaphyllia Jardinei

Physogyra-Bubble Coral

Montastrea

Carotalgyon Sagamianum

Sinularia Finger Leather (χ3 διαφορετικού είδους)

Leather Coral (2 πράσινο και κίτρινο)

Actinodiscus

Favites- Pineapple Coral

Montipora Green

Euphyllia Ancora ( L)

Turbinaria

Ellisella/Sea Fans-Whipe Type

Οι ανεμώνες είναι....

Heteractis Magnifica

Τα ασπόνδυλα είναι.....

Lysmata Amboinensis (χ2)

Stenopus Hispidus

Astrea Snail (Δεν ξέρω πόσα είναι!!!)

Black Cucumber-Lolyfish (Δύο...το ένα απο δική μου αναπαραγωγή!!!)

Red Coco Worm

See Apple-Pseudocolochirus violaceus

Danicing Camel Shrimp (χ2)

Blue Leg Hermit crab-Phimochirus operculatus (Δεν ξέρω πόσοι είναι!!!)

Με κόκκινο τι προσθέθηκε αυτές τις ημέρες.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Με κόκκινο τι προσθέθηκε αυτές τις ημέρες.

Προστέθηκαν ακόμη όπως βλέπετε μετά απο πρόσθεση με κόκκινα γράμματα πιό πάνω, απο ψάρια ένα Pomacanthus Annularis σε Large μέγεθος(Εκπληκτικό ψάρι) και ένα κοράλι, sp/ sea fans

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο σήμερα το απόγευμα το φως του ενυδρείου ανέλαβε το νέο φωτιστικό που πήρα.

Ο λόγος γιά το ATI 8x80W Dimmable,με άμεσο σκοπό να προστεθέί και εξωμειωτής ανατολής-δύσης ,εποχών και καιρικών συνθηκών.

Αύριο θα του προσθέσω μιά σειρά LED γιά φως φεγγαριού.

Μου έχει κάνει εντύπωση η απίστευτη κατασκευή του, και η προσοχή στην λεπτομέρεια.Τα ανεμιστηράκια επίσης εντελώς αθόρυβα.

Οι λάμπες που επέλεξα να φορέσει είναι:

ΑΤΙ Blue plus χ3

ΑΤΙ Aqua blue χ2

ΑΤΙ Actinic χ2

ΑΤΙ Purple plus χ1

images1cz.jpg47524625.jpg31900010.jpg

Περισσότερες πληροφορίες εδω...

http://coventryaquatics.com/marine-lightin...3cfd3373d2e4be9

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...