Jump to content

η χωρα σε χαος.


Recommended Posts

:rolleyes:

Ο κόσμος μπορεί να αλλάξει αλλά όχι έτσι...

έτσι μόνο πίσω πάμε και όχι μπροστά

Το ψάρι δεν βρωμάει μόνο απο το κεφάλι...

Συμφωνω οτι ολα αυτα ειναι καταδικαστεα....

Αλλα δεν μπορω να τα ακουω ολα αυτα....

Ενας 15 χρονος πεθανε γαμωτο ..Και το κρατος στην κοσμαρα του .................

Μπορει να νιωθω ασχημα για ολα αυτα που εγιναν στην Αθηνα αλλα

ενα αλλο κοματι μεσα μου ξερει οτι

ο πολιτικος κοσμος δεν ακουει πιααααα...........και ο χαμος που εγινε με παιδια

να ριχουν πετρες και μολοτοφ φενεται σαν την μονη λυση πια.....Ωσο χαζο

και να φενεται πολλοι ετσι νιωθουμε.... :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - fake_gio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να δουμε και αυτο --->>

ειναι δυνατον?Πειτε μου ειναι δυνατον?????????????

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικά ποστ ο delta66 έδωσε μια παρουσίαση με το βατραχάκι που το βράζουν αργά ωστε να μην καταλάβει έντονα οτι δεν του αρέσει, να κουραστεί και να αποδεχθεί τη μοίρα του. Δεν νομίζω οτι περιγράφει κάτι καλύτερα την ψυχολογία του σημερινού πολιτισμένου-μισοβολεμένου ανθρώπου. Αν εκτεθεί κάποιος σε μικρό χρονικό διάστημα σε όλους τους κινδύνους και και τις ευαίσθητες ισορροπίες που υπάρχουν... θα αντιδράσει... πολύ!

Δείτε το ακόλουθο βίντεο σαν δείγμα αυτής τη έκθεσης και δείτε πως αντιδρά η φύση σας... είναι απόλυτα φυσιολογικό, έτσι λειτουργεί μέχρι τώρα το είδος μας...

(Για πολύ γερά στομάχια)

Αλλά 'ντάξει μωρέ και εμένα τι με νοιάζει?... θα ξεχαστούν και αυτά...

Link to comment
Share on other sites

post-6647-1229017617_thumb.jpg

post-6647-1229017690_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 πρώτες φωτό σας παρουσιάζω τα ΜΑΤ που δέχονται επίθεση απο συναδέλφους τους ασφαλίτες

στην 4 φωτό σας παρουσιάζω επίσεις 2 ασφαλίτες που καίνε την Ελληνική σημαία

post-5310-1229022040_thumb.jpgpost-5310-1229022058_thumb.jpgpost-5310-1229022096_thumb.jpgpost-5310-1229022123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγατε παιδιά ξεφύγατε και σας περιβάλει η εμπάθεια αυτό πιστεύω εγώ.

Μην με παρεξηγείτε δεν υποστηρίζω τους αστυνομικούς γενικά δεν υποστηρίζω την βία από όποιον και να προέρχεται. Αλλά ο θάνατος του μικρού δεν δικαιολογεί με τίποτα τα έκτροπα. Ούτε η γονής του κάνουν έκτροπα αλλά στέκονται στο ύψος τους.

Ποιος αναλογίζεται τον πόνο των γωνιών πια η διαφορά που το παιδί τους το σκότωσε ένας αστυνομικός.

Πάρτε δυο γονείς που έχασε ο ένας το παιδί του από ασυνείδητο οδηγό και ο άλλος από αστυνόμο. Να είστε σίγουροι τον ίδιο πόνο θα νιώθουν. Γιατί τα παιδιά τους έφυγαν άδικα.

Προσπαθούμε να λύσουμε τα δύσκολα και δεν λύνουμε τα εύκολα που μπορούμε.

Είμαι σίγουρος και πεπεισμένος ότι το 50% των οδηγών έχει οδηγήσει κάτω από την επήρεια του αλκοόλ.

Η ασυνείδητη οδηγεί έχουν σκοτώσει πιο πολλά άτομα από ότι η αστυνομικοί. Κανείς μα κανείς δεν ξεσηκώθηκε για αυτούς που έφυγαν στον βωμό των ασυνείδητων οδηγών.

Η φτηνή δικαιολογία ότι η μεν είναι πολίτες η δε όργανα της τάξης δεν με πείθει, δεν επαναφέρει την ζωή ούτε μειώνει των θάνατο των άλλων.

Έχασα τέσσερις φίλους από ασυνείδητο οδηγό τους παράτησε και έφυγε, ψάχναμε απεγνωσμένα να βρούμε μάρτυρες αλλά κανείς δεν συγκινήθηκε.

Μια απεργία έγινε ρε παιδιά ποτέ για αυτούς που χάθηκαν άδικα μια διαδήλωση μια πορία έγινε;

Δεν είναι εμπάθεια λοιπόν που ξεσηκωθήκαμε με έναν θάνατο ενός νεαρού που προήρθε από όργανο της τάξης.

Μπράβο ρε παιδιά που κάνουμε διακρίσεις στους θανάτους και δίνουμε διαφορετική βαρύτητα. Ο σκοτωμένος από αστυνομικό ζυγίζει πιο πολλή από τον σκοτωμένο από έναν οδηγό.

Τέλος πιστεύω ότι οι φανατισμένοι θα εμμένουν στης απόψεις τους και το κείμενο που έγραψα θα περάσει απαρατήρητο.

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 πρώτες φωτό σας παρουσιάζω τα ΜΑΤ που δέχονται επίθεση απο συναδέλφους τους ασφαλίτες

στην 4 φωτό σας παρουσιάζω επίσεις 2 ασφαλίτες που καίνε την Ελληνική σημαία

post-5310-1229022040_thumb.jpgpost-5310-1229022058_thumb.jpgpost-5310-1229022096_thumb.jpgpost-5310-1229022123_thumb.jpg

Φιλε Κωστα....

Δεν ειναι ολοι οι αναρχικοι ασφαλιτες..........

Ειναι 10-20 ατομα τα οποια αρχιζουν πρωτοι τα επεισοδια με σκοπο

να γινει ολο αυτο που γινετε.....

Ετσι λοιπον πληρωνονται απο αγνωστα για ολους εμας ατομα(κυβερνηση ,αντιπολιτευση)με σκοπο να ξεχαστει καποιο σκανδαλο ή να επιτεθουν στο κυβερνον κομμα για ανυπαρκτη αστηνομευση....

Μην ξεχναμε οτι τα Πανεπιστημια αποτελουν ασυλο για ποΛλους αναρχικους

και στρεφοντας την κοινη γνωμη εναντια τους που κακως κανουν οτι κανουν , η κυβερνηση εχει πολλα

επιχειρηματα για να αναθεωρηθει το πανεπιστημιακο ασυλο........... :rolleyes:

ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Σημειωνω οτι ειμαι κατα των Αναρχικων αλλα οχι οτι δεν γινονται ολα

αυτα τα σκανδαλα μεσα και εξω απο την αστυνομια.........

Ας ξυπνησουμε καποτε και μην ας μην τρωμε κουτοχορτο......... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eπισης η τελευταια φωτογραφεια ειναι απεριγραπτη.....ΑΙΣΧΟΣ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο είναι απλά τα πράγματα, είχα φιλαράκι που είναι στην ασφάλεια, όπως υπάρχουν στην ασφάλεια το μεταγωγικό το αλλοδαπών τα επίσημα η δίωξη ναρκωτικών και πολλά ακόμα άλλα έτσι υπάρχει και μία κατηγορία η οποία έχει ώς σκοπό να εισχωρεί μέσα στην καφρίλα ...προσοχή μέσα στην καφρίλα και όχι στους απλούς διαδηλωτες αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν για ευνόητους λόγους φοράνε κουκούλες και γιαυτό τον λόγο άμα έχεις δεί ποτέ πώς εμφανίζονται ξαφνικά...; λοιπόν αυτή η ομάδα όπως και σε άλλες παίζει την ζωή της κορόνα γράμματα σε κάθε πορεία σε κάθε διαδήλωση και γενικά όπου μπορεί να εισχωρείσουν αυτοί οι ''άνθρωποι'' δημιουργόντας πολλά προβλήματα...

Πρίν 7 χρόνια στην πλατεία βικτωρίας είχε σταλθεί μία ομάδα 4 ατόμων και ανάμεσα σε αυτούς και το φιλαράκι μου για κακή του τύχη κάποιου απο την ομάδα του φίλου μου κάπως...πώς...τον καταλαβαίνουν αποτέλεσμα; 1ον και βασικότερο το παιδί αυτό γιατί για παιδί επρόκειτο 22 χρόνων τότε με βαρειές κρανιοεγγεφαλικές κακκώσεις,3 σπόνδυλους σπασμένους και στην εντατική για 15 μήνες 2ον του πήρανε το υπηρεσιακό του όπλο και 3ον και ποιό βασικό;αυτό το παιδί δέν ζήτησε την βοήθεια τον συναδέλφων του για να μήν τους ''καρφώσει''

Anyway ξέφυγα λίγο απλά ένα παράδειγμα του τί μπορεί να τους περιμένει ανα πάσα ώρα και στιγμή.

γιαυτό λοιπόν αυτές οι κουκούλες απλά για να μήν καρφώνονται...

Όποιος θέλει τα πιστέυει...

ΠΡΟΣΟΧΗ όχι ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι της αστυνομίας που δεν εκμεταλέβονται τέτοιες καταστάσεις αλλά είναι μια πολύ πολύ μικρή μειωψηφία...

Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να λυπηθείτε τους αστυνομικούς αλλά δέν μπορώ να ακούω αερολογίες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο είναι απλά τα πράγματα, είχα φιλαράκι που είναι στην ασφάλεια, όπως υπάρχουν στην ασφάλεια το μεταγωγικό το αλλοδαπών τα επίσημα η δίωξη ναρκωτικών και πολλά ακόμα άλλα έτσι υπάρχει και μία κατηγορία η οποία έχει ώς σκοπό να εισχωρεί μέσα στην καφρίλα ...προσοχή μέσα στην καφρίλα και όχι στους απλούς διαδηλωτες αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν για ευνόητους λόγους φοράνε κουκούλες και γιαυτό τον λόγο άμα έχεις δεί ποτέ πώς εμφανίζονται ξαφνικά...; λοιπόν αυτή η ομάδα όπως και σε άλλες παίζει την ζωή της κορόνα γράμματα σε κάθε πορεία σε κάθε διαδήλωση και γενικά όπου μπορεί να εισχωρείσουν αυτοί οι ''άνθρωποι'' δημιουργόντας πολλά προβλήματα...

Πρίν 7 χρόνια στην πλατεία βικτωρίας είχε σταλθεί μία ομάδα 4 ατόμων και ανάμεσα σε αυτούς και το φιλαράκι μου για κακή του τύχη κάποιου απο την ομάδα του φίλου μου κάπως...πώς...τον καταλαβαίνουν αποτέλεσμα; 1ον και βασικότερο το παιδί αυτό γιατί για παιδί επρόκειτο 22 χρόνων τότε με βαρειές κρανιοεγγεφαλικές κακκώσεις,3 σπόνδυλους σπασμένους και στην εντατική για 15 μήνες 2ον του πήρανε το υπηρεσιακό του όπλο και 3ον και ποιό βασικό;αυτό το παιδί δέν ζήτησε την βοήθεια τον συναδέλφων του για να μήν τους ''καρφώσει''

Anyway ξέφυγα λίγο απλά ένα παράδειγμα του τί μπορεί να τους περιμένει ανα πάσα ώρα και στιγμή.

γιαυτό λοιπόν αυτές οι κουκούλες απλά για να μήν καρφώνονται...

Όποιος θέλει τα πιστέυει...

ΠΡΟΣΟΧΗ όχι ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι της αστυνομίας που δεν εκμεταλέβονται τέτοιες καταστάσεις αλλά είναι μια πολύ πολύ μικρή μειωψηφία...

Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να λυπηθείτε τους αστυνομικούς αλλά δέν μπορώ να ακούω αερολογίες...

:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μιλήσουμε για φιλαράκια μας θα πω και εγώ για ένα φιλαράκι μου που ήταν μια χαρά παιδί μέχρι που πέρασε αστυνομία και έγινε άλλος άνθρωπος... τρελή πλύση εγκεφάλου!

Τέλος πάντων, πιστεύω οτι αν θες να φτάσεις το καλό, μόνο μέσα απ' το καλό θα τα καταφέρεις. Αφού η βία και η καταστροφή δεν είναι καλό, όλοι όσοι τη χρησιμοποιούν απλά προσπαθούν είτε με λάθος τρόπο για το καλό ή με σωστό τρόπο για το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μιλήσουμε για φιλαράκια μας θα πω και εγώ για ένα φιλαράκι μου που ήταν μια χαρά παιδί μέχρι που πέρασε αστυνομία και έγινε άλλος άνθρωπος... τρελή πλύση εγκεφάλου!

Τέλος πάντων, πιστεύω οτι αν θες να φτάσεις το καλό, μόνο μέσα απ' το καλό θα τα καταφέρεις. Αφού η βία και η καταστροφή δεν είναι καλό, όλοι όσοι τη χρησιμοποιούν απλά προσπαθούν είτε με λάθος τρόπο για το καλό ή με σωστό τρόπο για το κακό.

Θα σημφωνήσω απόλυτα μαζί σου και οι κουβέντες σου είναι πολύ σοφές :rolleyes:

Όσο για την πλύση εγκεφάλου ναι γίνεται και μάλιστα σε επικίνδηνο βαθμό γιατί ο αστυνομικός είναι όργανο της τάξης και όχι μπαλαρίνα έχει να αντιμετωπίσει καθημερινά ένα κάρο τρελλούς που δέν ξέρει άν θα γυρίσει στην οικογένειά του το βράδι ,όμως ο καθένας απο εμάς έχει αρχές, συνήδειση και μηχανισμούς που του έχει δώσει απλόχερα η φύση για να μπορεί να ελέγχει και να εξουσιάζει τον εαυτό του σε άλλους πολύ και σε άλλους έως καθόλου...αυτοί λοιπόν που δέν μπορούν να ελέγξουν αυτές της δυνάμεις η που δέν τις έχουν η κοινωνία που τους έχει εμπιστευτεί ένα όπλο είναι ο δολοφόνος και όχι ο ίδιος γιατί μέσα στο σώμα υπάρχουν παιδιά που με τους ίδιους βαθμούς που γράψαν για να περάσουν στην αστυνομία θα μπορούσαν να περάσουν σε τρελλές σχολές και όχι σε αυτήν΄.πιό παλιά όμως και μιλάω όταν έδεινα εγώ πανελλήνιες στην σχολή αστυνομικών έμπαινες με 10 και 11 μέσω όρο οπότε έχουν μπεί και μερικά φιντάνια...

Link to comment
Share on other sites

Στις 3 πρώτες φωτό σας παρουσιάζω τα ΜΑΤ που δέχονται επίθεση απο συναδέλφους τους ασφαλίτες

στην 4 φωτό σας παρουσιάζω επίσεις 2 ασφαλίτες που καίνε την Ελληνική σημαία

post-5310-1229022040_thumb.jpgpost-5310-1229022058_thumb.jpgpost-5310-1229022096_thumb.jpgpost-5310-1229022123_thumb.jpg

Τέτοιου είδους φωτογραφίες (και αρκετά χειρότερες) είχα δει στα κεντρικά γραφεία αντιεξουσιαστικής-αναρχικής φυλλάδας σε διατηρηταίο στο κέντρο της Αθήνας, όπου κάλυπταν ολόκληρους τοίχους. Σε κουβέντα που είχα με τον "υπεύθυνο" (περίπου 40-45 ετών) μου είπε πως με κάποιον τρόπο πρέπει να αντιδράσουν και αυτοί και φυσικά πρέπει να τραβήξουν κόσμο με το μέρος τους.

Μία εβδομάδα περίπου αργότερα, βρήκα αυτή την φυλλάδα έξω από το Πολυτεχνείο η οποία αναφερόταν σε ειρηνική επανάσταση (δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο της). Ότι να'ναι!

Όσο για την τελευταία φωτογραφία... την θεωρώ το ίδιο ηλίθια με αυτή που κάποιοι βγάζουν την ελληνική σημαία στα μπαλκόνια τους και παρεύρισκονται με καμάρι στις παρελάσεις!!!

Για να μην παρεξηγηθώ, έχω βρεθεί και σε στέκι αντίθετης ιδεολογίας (αν και δυσκολεύτηκα πολύ να μπω), όπως και σε διάφορες συγκεντρώσεις της ΚΝΕ... Έκανα μία απλή "έρευνα αγοράς" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@michalis

Σέβομαι τα όργανα της τάξης και θεωρώ σωστή τη βοήθεια πολιτών προς την αστυνομία για τις σωστές συλλήψεις, όχι για τιμωρία αυτών από εμάς. Αν έσπαγαν το μαγαζί μου επωνύμως, χωρίς κουκούλα θα άφηνα την αστυνομία να κάνει το έργο της. Αλλά κουκούλα και τρομοκρατία δεν περνάει. Υπάρχει το mortal combat αν κάποιος θέλει να ξεδώσει, όχι οι ξένες περιουσίες. Γιαυτό και θα επαναλάβω το μπράβο, από την δική μου μεριά και όποιος θέλει ας συμφωνήσει.

Ακούστηκε όντως ότι ήταν χρυσαυγίτες, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν αποδείξεις.

Σημασία δεν πρέπει να έχει ποιοι ήταν αλλά οι πράξεις τους. Δεν τιμωρούμε κάποιον για τα πιστεύω του, αλλά για τις πράξεις του.

@Χρήστο, με βρίσκεις να συμφωνώ απόλυτα

Μην πέφτουμε στην παγίδα και τσακωθούμε μεταξύ μας συνάδελφοι :rolleyes: συζήτηση κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους τους δεκαπενταχρονους που τρωνε ξυλο στη θεση μου.

Ενας σαρανταρης με υποχρεωσεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει , πιστευω , να ξεκολλησουμε απο τις ταμπελες και να παμε παρακατω.

Χθες εγιναν επεισοδια αντιστοιχα σε Ισπανια και σε αλλες χωρες οπως εδειξαν στην TV , αυτο τι σημανει?

Ολοι ξερουμε ποιος σπαει τα μαγαζια του κοσμακι και ποιος τις τραπεζες...

Ολοι το ξερουμε και μην κανουν καποιοι τους κινεζους, τζαμπα ρομπες γινονται...οι φωτογραφιες και βιντεο ειναι περισσοτερα πλεον και απο τα επεισοδια τα ιδια! χρονια τωρα...

Ειχα πει στη γυναικα μου μακαρι να κρατησουν πολυ καιρο τα επεισοδια γιατι ΜΟΝΟ ετσι θα ελθουν στον φως παρα πολλα πραγματα για τα οποια δεν μιλαει κανεις... δυστηχως δεν υπαρχει αλλη λυση για να "ξεβρακωθουν" οι σαπιοι θεσμοι του κρατους μας που εμεις οι ιδιοι κραταμε στη ζωη... κριμα.

Ποτε δεν περιμενα ενας δημαρχος να εχει το θαρρος και να πει "Ηταν 50 χρυσαυγιτες οι ταραξιες" ποτε δεν περιμενα μια Τατιανιτσα να θειξει το "Μπατσοι και Χρυση Αυγη το ιδιο μαγαζι"... κι ομως αν συνεχισουν τα παιδια

ΜΑΣ να ειναι στους δρομους θα βγουν και αλλα στη φορα ΠΟΛΥ χειροτερα...

Ειλικρινα λυπαμαι που η λυση ειναι αυτη αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει αλλη λυση... και αν τελικα αθοωσουν τον ειδικο φρουρο που στην περιπτωση μας ειναι το "κρατος σκοτωσε τον νεο" τοτε θα ειμαι και εγω στους δρομους μαζι με τα παιδια οπως και ο καθε ελληνας που ζητα δικαιοσυνη, αξιοκρατια, δημοκρατια (με τον σωστο ορισμο της), σεβασμο και οραμα!

@delta66

Το καλυτερο σχολιο που εχω διαβασει μεχρι σημερα!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Μιας και την βρηκα στο αρχειο μου ας την βαλω...

post-9275-1229069021_thumb.jpg

ειναι σαφως παλια φωτογραφια και δεν εχει σχεση με τα τωρινα επεισοδια αλλα πραγματικα μια εικονα χιλιες λεξεις...

(μεχρι και χορηγο για τα κρανη εχουν :rolleyes: )

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Απο πότε είναι η φωτογραφία ; sarevock

Δείται και εδω

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3866117,00.html

Link to comment
Share on other sites

Απο πότε είναι η φωτογραφία ; sarevock

Δείται και εδω

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3866117,00.html

:rolleyes::rolleyes:

Πολύ καλές οι αναλύσεις της DW Σταμάτη και κυρίως ΕΥΣΤΟΧΕΣ.

Διαβάστε λοιπόν για να δείτε και ψύχραιμες αναλύσεις αντικειμενικών τρίτων.

Αποκλείεται να δείτε ή να ακούσετε τέτοιες αναλύσεις στην ελληνική τηλεόραση ας πούμε.

Και ανκαι θα σας φανεί κάπως παρωχημένο και ίσως ξεπερασμένο διαβάστε και αυτό αν έχετε δύο λεπτά:

Άκου τι μου' λεγε ο μακαρίτης ο παππούς μου, να καταλάβεις.

Όλα τα' καμε καλά ο Αλλάχ, μου' λεγε, όλα, μα μια μέρα βρέθηκε μπόσικος, έπιασε φωτιά και κοπριά και έπλασε το Ρωμιό∙ μα ευτύς, ως τον είδε, το μετάνιωσε∙ είχε ένα μάτι, ο αφιλότιμος, που τρυπούσε ατσάλι. «Τί να γίνει τώρα, μουρμούρισε ο Αλλάχ, την έπαθα∙ ας πιάσω τώρα να κάμω τον Τούρκο, να σφάξει το Ρωμιό, να βρει ο κόσμος την ησυχία του». Έπιασε το λοιπόν μέλι και μπαρούτι, τα μάλαξε καλά καλά, έφτιασε τον Τούρκο. Κι' ευτύς, χωρίς να χασομεράει, βάνει σ' ένα ταψί τον Τούρκο και το Ρωμιό να παλέψουν. Πάλευαν, πάλευαν, από το πρωί ως το βράδυ, κανένας δεν έριχνε κάτω τον άλλο∙ μα ευτύς, ως σκοτείνιασε, βάνει ο άτιμος ο Ρωμιός τρικλοποδιά, κάτω ο Τούρκος!

«Ο διάολος να με πάρει, μουρμούρισε ο Αλλάχ, την έπαθα πάλι∙ τούτοι οι Ρωμιοί θα φάνε τον κόσμο, πάνε οι κόποι μου χαμένοι... Τί να κάμω;» Όλη νύχτα δεν έκλεισε μάτι ο κακομοίρης∙ μα το πρωί, πετάχτηκε απάνω και χτύπησε τις χερούκλες του: «Βρήκα! βρήκα!» φώναξε∙ έπιασε πάλι φωτιά και κοπριά, και έφτιαξε έναν άλλο Ρωμιό, και τους έβαλε στο ταψί να παλέψουν. Άρχισε το πάλεμα∙ τρικλοποδιά ο ένας, τρικλοποδιά κι ο άλλος∙ μπηχτές ο ένας, μπηχτές κι ο άλλος... Πάλευαν, πάλευαν, έπεφταν, σηκώνουνταν, πάλευαν πάλι, ξανάπεφταν, ξανασηκώνουνταν, πάλευαν... Κι' ακόμα παλεύουν! Κι' έτσι ο κόσμος, Μπραϊμάκι μου, βρήκε την ησυχία του».

Απόσπασμα από το «Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται» του Νίκου Καζαντζάκη,

ένα κείμενο που τελευταία κυκλοφορεί στο δίκτυο με αφορμή και τα γεγονότα

και για την αντιγραφή,

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε ΣΤΑΜΑΤΗ δεν θυμαμαι απο ποια ακριβως επεισοδια ειναι αλλα ειναι σιγουρα 2-3 χρονια πριν.

Δειτε και κατι που σιγουρα τα εχετε δει:

http://www.zougla.gr/news.php?id=16422

http://www.zougla.gr/news.php?id=16465

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά ήταν όντως χρυσαυγίτες αυτοί στην Πάτρα, μαζί τους ήταν και κάποιοι μαγαζάτορες. Επιβεβαιωμένο 100% πλέον, φορούσαν πέτσινα μπουφάν, κάποια στιγμή τα έβγαλαν και φαίνονταν και οι σβάστιγγες στο μπράτσο, έκαναν περιππολίες κιόλας με μηχανάκια και κρέμασαν για κάποιες ώρες πανό με σβάστιγγές σε κεντρικό δρόμο της πόλης.

Το μπράβο μου πάντως σίγουρα δεν πήγαινε σε αυτούς.

...κατάντιες...το 2008 και κάποιοι να είναι ακόμη τόσο κολλημένοι, είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγατε παιδιά ξεφύγατε και σας περιβάλει η εμπάθεια αυτό πιστεύω εγώ.

Μην με παρεξηγείτε δεν υποστηρίζω τους αστυνομικούς γενικά δεν υποστηρίζω την βία από όποιον και να προέρχεται. Αλλά ο θάνατος του μικρού δεν δικαιολογεί με τίποτα τα έκτροπα. Ούτε η γονής του κάνουν έκτροπα αλλά στέκονται στο ύψος τους.

Ποιος αναλογίζεται τον πόνο των γωνιών πια η διαφορά που το παιδί τους το σκότωσε ένας αστυνομικός.

Πάρτε δυο γονείς που έχασε ο ένας το παιδί του από ασυνείδητο οδηγό και ο άλλος από αστυνόμο. Να είστε σίγουροι τον ίδιο πόνο θα νιώθουν. Γιατί τα παιδιά τους έφυγαν άδικα.

Προσπαθούμε να λύσουμε τα δύσκολα και δεν λύνουμε τα εύκολα που μπορούμε.

Είμαι σίγουρος και πεπεισμένος ότι το 50% των οδηγών έχει οδηγήσει κάτω από την επήρεια του αλκοόλ.

Η ασυνείδητη οδηγεί έχουν σκοτώσει πιο πολλά άτομα από ότι η αστυνομικοί. Κανείς μα κανείς δεν ξεσηκώθηκε για αυτούς που έφυγαν στον βωμό των ασυνείδητων οδηγών.

Η φτηνή δικαιολογία ότι η μεν είναι πολίτες η δε όργανα της τάξης δεν με πείθει, δεν επαναφέρει την ζωή ούτε μειώνει των θάνατο των άλλων.

Έχασα τέσσερις φίλους από ασυνείδητο οδηγό τους παράτησε και έφυγε, ψάχναμε απεγνωσμένα να βρούμε μάρτυρες αλλά κανείς δεν συγκινήθηκε.

Μια απεργία έγινε ρε παιδιά ποτέ για αυτούς που χάθηκαν άδικα μια διαδήλωση μια πορία έγινε;

Δεν είναι εμπάθεια λοιπόν που ξεσηκωθήκαμε με έναν θάνατο ενός νεαρού που προήρθε από όργανο της τάξης.

Μπράβο ρε παιδιά που κάνουμε διακρίσεις στους θανάτους και δίνουμε διαφορετική βαρύτητα. Ο σκοτωμένος από αστυνομικό ζυγίζει πιο πολλή από τον σκοτωμένο από έναν οδηγό.

Τέλος πιστεύω ότι οι φανατισμένοι θα εμμένουν στης απόψεις τους και το κείμενο που έγραψα θα περάσει απαρατήρητο.

Χρήστο δεν είπε κανείς ότι έχει διαφορά το ποιος θα το κάνει ή ότι ο πόνος είναι διαφορετικός... Αυτό που λέμε είναι ότι είναι αδιανόητο να γίνεται από έναν άνθρωπο που υποτίθεται πως πρέπει να μας προστατεύει. Σκέψου το λίγο... Ένα "όργανο" που πρέπει να παλεύει για τη δικαιοσύνη, να τιμωρεί τους κακούς και να προστατεύει τους πολίτες, στρέφει το όπλο του σε ένα αθώο παιδί... Δηλαδή θεωρείς ότι ο κόσμος πρέπει να νιώθει ασφαλής μετά απ' αυτό...? Άντε και μπαίνει ένας κλέφτης στο σπίτι κάποιου, τι κάνει αυτός...? Πως πρέπει να αντιδράσει...? Θα μου πείτε και το ξέρω κι εγώ ότι δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα κι ότι αυτός μπορεί ήταν μία διαταραγμένη προσωπικότητα, αλλά ξέρετε πολύ καλά ότι όποιος έχει καεί από το χιλό, φυσάει και το γιαούρτι... Το μόνο σίγουρο είναι ότι, μετά απ' αυτό, οι πολίτες πρέπει να νιώθουν απροστάτευτοι ανά πάσα στιγμή... Γι' αυτό λέμε ότι είναι εξωφρενικό και μόνο να το σκεφτείς... Προς Θεού, δε νομίζω κανείς να είναι προκατειλλημένος με τους αστυνομικούς...

Από 'κει και πέρα δεν υπάρχουν μόνο οι αστυνομικοί και οι κουκουλοφόροι... Κανείς μας δεν είπε ότι υποστηρίζει τις πράξεις αυτών των ανθρώπων... Αντίθετα μάλιστα, εγώ, προσωπικά, τις καταδικάζω. Το σίγουρο είναι ότι δεν το κάνουν για τη μνήμη του Αλέξανδρου, αλλά επειδή βρήκαν ευκαιρία να τα σπάσουν όλα. Ακόμη και να το έκαναν γι' αυτό το λόγο, πάλι θα το καταδίκαζα εξαιτίας του τρόπου που γίνεται. Τα μαγαζιά, τα σπίτια και τα αυτοκίνητα των πολιτών δε φταίνε σε τίποτα και συμφωνώ κι εγώ να τα πιάσουν τα τσογλανάκια. Έλα όμως που δεν τα πιάνουν... Αυτοί που πραγματικά διαμαρτύρονται για τη μνήμη αυτού του παιδιού, το κάνουν με πορείες και ειρηνικές διαμαρτυρίες και δε μπλέκονται ούτε με τους "μπάτσους" ούτε με τους κουκουλοφόρους... Τέτοιες πορείες έγιναν πολλές από απλούς πολίτες που σεβάστηκαν τις περιουσίες των άλλων και συμμετείχα κι εγώ μάλιστα σε μία απ' αυτές...

Επίσης, επιστρέφοντας σε αυτά που έλεγα παραπάνω για τους αστυνομικούς, όλη η αντιπάθεια προς το πρόσωπό τους δε δημιουργήθηκε μόνο απ' το περιστατικό. Αυτές τις μέρες που γίνονταν οι πορείες ξέρετε πόσους απλούς πολίτες, παιδιά και δημοσιογράφους πλάκωσαν στο ξύλο οι αστυνομικοί γιατί απλά διαμαρτύρονταν...? Αλλά βέβαια, εκεί που τους "παίρνει" το κάνουν... Τους κουκουλοφόρους κάθονταν και τους κοίταζαν... Τον απλό κόσμο ξυλοφόρτωναν... Και ακόμα και να έπιαναν κάποιον ταραχοποιό δεν του έβαζαν τις χειροπεδες παρά τον πλάκωναν στο ξύλο. Γι' αυτό ο πιο πολύς κόσμος δεν τους εμπιστεύεται πια κι όχι μόνο εξαιτίας μίας διαταραγμένης προσωπικότητας...

Βέβαια θέλω να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι σε όλους και φυσικά υπάρχουν καλοί και κακοί όπως σε όλους τους τομείς... Όμως, όπως είπα και πιο πάνω, είναι αδιανόητο να υπάρχουν κακοί που υποτίθεται πως θα έπρεπε να προστατεύουν τους πολίτες...

Όλα αυτά φιλικά και με όλο το σεβασμό...!!!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ρητό ότι αν θέλεις να δεις την ποιότητα ενός ανθρώπου δώσου εξουσία. Πιστεύω λοιπόν ότι επειδή η αστυνομία έχει εξουσία δοσμένοι από το κράτος και κατά επέκταση από εμάς δείχνει λίγο πολύ το πραγματικό ποιον του ανθρώπου. Πιστεύω ότι αυτό που κάνουν η αστυνόμοι θα ήθελαν να το κάνουν και άλλη αλλά δεν μπορούν διότι φοβούνται της συνέπιες του νόμου.

Και σαφώς πρέπει να αντιδράσουμε αλλά η αντίδρασή μας να είναι τέτοια που να μην βλάπτει κανέναν.

Η αντίδραση μας δεν πρέπει να είναι μόνο κατά των αστυνομικών αλλά μια γενική υγιείς αντίδραση ενάντια σε όλοι την σαπίλα που μας περιβάλει αλλά και αυτή που έχουμε μέσα μας αλλιώς μια ζωή θα είμαστε μόνο λόγια και βία και άσπρη μέρα δεν θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει , πιστευω , να ξεκολλησουμε απο τις ταμπελες και να παμε παρακατω.

Χθες εγιναν επεισοδια αντιστοιχα σε Ισπανια και σε αλλες χωρες οπως εδειξαν στην TV , αυτο τι σημανει?

Ολοι ξερουμε ποιος σπαει τα μαγαζια του κοσμακι και ποιος τις τραπεζες...

Ολοι το ξερουμε και μην κανουν καποιοι τους κινεζους, τζαμπα ρομπες γινονται...οι φωτογραφιες και βιντεο ειναι περισσοτερα πλεον και απο τα επεισοδια τα ιδια! χρονια τωρα...

Ειχα πει στη γυναικα μου μακαρι να κρατησουν πολυ καιρο τα επεισοδια γιατι ΜΟΝΟ ετσι θα ελθουν στον φως παρα πολλα πραγματα για τα οποια δεν μιλαει κανεις... δυστηχως δεν υπαρχει αλλη λυση για να "ξεβρακωθουν" οι σαπιοι θεσμοι του κρατους μας που εμεις οι ιδιοι κραταμε στη ζωη... κριμα.

Ποτε δεν περιμενα ενας δημαρχος να εχει το θαρρος και να πει "Ηταν 50 χρυσαυγιτες οι ταραξιες" ποτε δεν περιμενα μια Τατιανιτσα να θειξει το "Μπατσοι και Χρυση Αυγη το ιδιο μαγαζι"... κι ομως αν συνεχισουν τα παιδια

ΜΑΣ να ειναι στους δρομους θα βγουν και αλλα στη φορα ΠΟΛΥ χειροτερα...

Ειλικρινα λυπαμαι που η λυση ειναι αυτη αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει αλλη λυση... και αν τελικα αθοωσουν τον ειδικο φρουρο που στην περιπτωση μας ειναι το "κρατος σκοτωσε τον νεο" τοτε θα ειμαι και εγω στους δρομους μαζι με τα παιδια οπως και ο καθε ελληνας που ζητα δικαιοσυνη, αξιοκρατια, δημοκρατια (με τον σωστο ορισμο της), σεβασμο και οραμα!

@delta66

Το καλυτερο σχολιο που εχω διαβασει μεχρι σημερα!

Καλώς ή κακώς η κοινωνία μας βράζει!!!

Και βράζει εδώ και πολύ καιρο!

Πολυς κόσμος στους δρομους, απεργιες, καταλήψεις, πορειες... Η απάντηση σε ολα αυτά? ΜΑΤ, βια, θρασυδειλια!!! Ο κοσμος ξεσικοθηκε και πλεον δεν ειναι 10-20 κουκουλοφοροι. Ξεχαστε αυτη την καραμελα. ΕΙναι παιδια, ειναι φοιτητες, ειναι μαθητες, ειναι ολοι!

Δεν ειμαι υπερ της βιας αλλα δυστυχος αποδείχθηκε ότι μόνο με αυτό τον τρόπο ακουνε ορισμενοι που "δοιηκούν" αυτόν τον τοπο!

Η δολοφονια ηταν η αφορμή για να ξεσπασει ο κοσμος!

Κρίμα για την ψυχή του παλικαριού που χάθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...