Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

λοιπον παλι εδω με νεες μετρησεις που εκανα πριν λιγη ωρα...

ph 7,8

no2 0

no3 25

gh 10

kh 12

nh3/nh4 0

αυτα συμφωνα με τα δικα μου τεστ..επειδη αυριο εχω υπηρεσια μεθαυριο ισως παω και στο w.i να κανω πιο ακριβεις μετρησεις..προς το παρων τι λενε οι μετρησεις?χτεσ απλα να σας υπενθυμισω εβαλα μια δοση βακτηρια και μια δοση ιχνοστοιχεια...

καλο βραδυ σε ολους σας

Μια χαρά είμαστε ,Nh4 0 , NO2 0,NO3 25.Το καινουργιο φίλτρο κάνει καλά την δουλειά του.

Μην κάνεις άλλη μικρή αλλαγή δεν υπάρχει λόγος.Το τάισμα πάντα προσεκτικά στη ποσότητα.Θα έλεγα οτι θα μπορούσες να αρχίσεις να ταίζεις κάθε μέρα.Την ερχόμενη κυριακή κάνε μέτρηση και τα λέμε ξανά.

Το ph και 8.0 να πάει δεν θα είναι άσχημα.Προς το παρόν μην το πειράζεις.Οταν θα γίνει η πρώτη αλλαγή ρουτίνας τότε θα τα πούμε.Πότε θα γίνει αυτό;.Μέτρα την Κυριακή και θα τα πούμε.

Ολα καλά :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ χαιρομαι που ολα πανε καλα...μεθαυριο θα συμπληρωσω με λιγο νερο-αντιχλωριο..τι εννοειται κυριε σωκρατη με την αλλαγη ρουτινας?καποια στιγμη θα ηθελα να καθαρισω και λιγο τον βυθο..αλλα καλυτερα να το εκανα οταν με το καλο κανω την επομενη αλλαγη νερου..οσο για την τροφη ξεκιναω απο αυριο με μετρο παντα..βακτηρια να ξαναβαλω?

καλο βραδυ και παλι

φιλικα

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι που ολα πανε καλα...μεθαυριο θα συμπληρωσω με λιγο νερο-αντιχλωριο..τι εννοειται κυριε σωκρατη με την αλλαγη ρουτινας?καποια στιγμη θα ηθελα να καθαρισω και λιγο τον βυθο..αλλα καλυτερα να το εκανα οταν με το καλο κανω την επομενη αλλαγη νερου..οσο για την τροφη ξεκιναω απο αυριο με μετρο παντα..βακτηρια να ξαναβαλω?

καλο βραδυ και παλι

φιλικα

γιωργος

Θα σκουπίσεις κάνοντας την αλλαγή ,αυτή εννοώ και ρουτίνα γιατί θα μπείς πια σε κανονικές αλλαγές νερού αλλά όχι ακόμα.Γιαυτό θα τα πούμε την επόμενη κυριακή μετά τις μετρήσεις.Αμα θέλεις δεν βάζεις ξανά βακτηρίδια γιατί φαίνεται οτι το ενυδρείο έχει πάρει τον σωστό δρόμο :thumbup: .

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες..πρωτα απο ολα χτες εβαλα μια τελευταια δοση βακτηριδιων και την κυριακη θα κανω νεες μετρησεις και να σας τις ποσταρω..

1 βασικα θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε καθαριζω τα φιλτρα και αν πρεπει απο το καινουριο φιλτρο να βγαλω ενα μαυρο σφουγγαρι(ανθρακας?)που ειχα βαλει..οι οδηγιες λενε παντως οτι πρεπει να το βγαλω μετα απο 2 βδομαδες χρησεως του φιλτρου..

2 επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω το θερμοστατη σε οριζοντια θεση...γιατι αλλιως πρεπει να κανω ολοκληρη μετακομιση των πετρων... :)

3 επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο και τελος

4 αν μπορω να παω να παρω να βαλω στο ενυδρειακι μια βαλισνιερα..να περιμενω ακομα για τις τελικες μετρησεις μου η δεν θα επηρεασουνε?

ευχαριστω προκαταβολικα

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες..πρωτα απο ολα χτες εβαλα μια τελευταια δοση βακτηριδιων και την κυριακη θα κανω νεες μετρησεις και να σας τις ποσταρω..

1 βασικα θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε καθαριζω τα φιλτρα και αν πρεπει απο το καινουριο φιλτρο να βγαλω ενα μαυρο σφουγγαρι(ανθρακας?)που ειχα βαλει..οι οδηγιες λενε παντως οτι πρεπει να το βγαλω μετα απο 2 βδομαδες χρησεως του φιλτρου..

2 επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω το θερμοστατη σε οριζοντια θεση...γιατι αλλιως πρεπει να κανω ολοκληρη μετακομιση των πετρων... :)

3 επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο και τελος

4 αν μπορω να παω να παρω να βαλω στο ενυδρειακι μια βαλισνιερα..να περιμενω ακομα για τις τελικες μετρησεις μου η δεν θα επηρεασουνε?

ευχαριστω προκαταβολικα

Γιωργος

1)Eγω τα δικα μου τα καθαριζω καλα μια φορα το μηνα.Ανθρακα δεν εχω βαλει ποτε σε φιλτρο μου μονο μια φορα μετα απο melafix.

2)Νομιζω οτι για αισθητικους λογους πρεπει να τον βαλεις καθετα.

3)Θερμομετρο οποιο και να βρεις οκ θα εισαι.Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο ενα της tetra.

4)Οποτε θες πας και παιρνεις valisneria.Δε χρειαζεσαι μετρησεις για να τη βαλεις στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

1)Eγω τα δικα μου τα καθαριζω καλα μια φορα το μηνα.Ανθρακα δεν εχω βαλει ποτε σε φιλτρο μου μονο μια φορα μετα απο melafix. Δεν χρειαζοταν για το Melafix

2)Νομιζω οτι για αισθητικους λογους πρεπει να τον βαλεις καθετα. Δεν ειναι οι αισθητικοι λογοι τοσο οσο το αν επιτρεπεται να βυθιζεται η κεφαλη του.

3)Θερμομετρο οποιο και να βρεις οκ θα εισαι. Υπαρχουν και ελλατωματικα. Καλο ειναι να τσεκαρει οτι δειχνει στο μεσο ορο ολων των θερμομετρων του χωρου Εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο ενα της tetra.

4)Οποτε θες πας και παιρνεις valisneria.Δε χρειαζεσαι μετρησεις για να τη βαλεις στο ενυδρειο.

:)
Link to comment
Share on other sites

αν βυθίζεται ολόκληρος βάλ' τον οριζόντια και χαμηλά, μπορείς να τον κρύψεις πιο εύκολα έτσι. Προσοχή όμως να μην εμποδίζεις την ροή του νερού, πχ μην τον καλύψεις σε σπηλιά από πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησουλες..πρωτα απο ολα χτες εβαλα μια τελευταια δοση βακτηριδιων και την κυριακη θα κανω νεες μετρησεις και να σας τις ποσταρω..

1 βασικα θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε καθαριζω τα φιλτρα και αν πρεπει απο το καινουριο φιλτρο να βγαλω ενα μαυρο σφουγγαρι(ανθρακας?)που ειχα βαλει..οι οδηγιες λενε παντως οτι πρεπει να το βγαλω μετα απο 2 βδομαδες χρησεως του φιλτρου..

2 επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω το θερμοστατη σε οριζοντια θεση...γιατι αλλιως πρεπει να κανω ολοκληρη μετακομιση των πετρων... :thumbup:

3 επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο και τελος

4 αν μπορω να παω να παρω να βαλω στο ενυδρειακι μια βαλισνιερα..να περιμενω ακομα για τις τελικες μετρησεις μου η δεν θα επηρεασουνε?

ευχαριστω προκαταβολικα

Γιωργος

Αστο ενυδρείο να τρέξει ακόμα είναι πολυ γρήγορα να καθαρίσεις τα φίλτρα.Οσον αφορά τον άνθρακα οι γνώμες είναι δύο :η πρώτη είναι αυτή που δεν προτείνει άνθρακα για συνεχή χρήση αλλά μόνο κατόπιν χρήσηs φαρμάκων όπου τοποθετείται για να απορροφήσει το φάρμακο μετά τη θεραπεία η δεύτερη είναι αυτή που προτείνει συνεχή χρήση με τον όρο οτι κάθε μήνα περίπου τον αλλάζεις και βάζεις καινούργιο.Διαλέγεις και παίρνεις.Απαντήσεις για τον θερμαντήρα εδόθησαν.Βαλισνέριες να βάλεις όποτε θέλεις.

Εγώ τα φίλτρα τα καθαρίζω περίπου ανα δύο μήνες.Πάντως μην τα καθαρίσεις ακόμα.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Και παντα εναλλαξ.Ποτε να μην καθαρισεις και τα δυο φιλτρα μαζι.Πρωτα το ενα και μετα απο 10 με 15 μερες το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

αν βυθίζεται ολόκληρος βάλ' τον οριζόντια και χαμηλά, μπορείς να τον κρύψεις πιο εύκολα έτσι. Προσοχή όμως να μην εμποδίζεις την ροή του νερού, πχ μην τον καλύψεις σε σπηλιά από πέτρες!

αν τον βαλω οριζοντια θα πρεπει να βυθισω και την κεφαλη του θερμοστατη..δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται αυτο...παντως δεν ξερω σε ποιο σημειο ακριβως θα ητανε προτιμοτερο να τον βαλω?πισω απο τις πετρες προβλεπεται η πρεπει να μην ειναι¨κρυμενοσ¨ για την καλυτερη λειτουργια του?

Link to comment
Share on other sites

τα φιλτρα δεν θα τα καθαρισω ακομα οπως με συμβουλευσατε..καποια στιγμη θα βγαλω τον ανθρακα και θα βαλω καινουριο..επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μου προτεινατε να δινω και καμια αλλη τροφη στα ψαρακια..κατι εχω διαβασει για κομματια αγγουριου η μαρουλιου η μηλου?ισχυουν η ειναι νωρις ακομα?

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα παρω και 2 βαλισνιερες για να σπασω την μονοτονια της πετρας..αν τωρα οι μικροι μου φιλοι τις φανε χαλαλι τους..που ειναι προτιμοτερο αισθητικα να τις βαλω?μπροστα στην αμμο η να βγαινουν αναμεσα απο τις πετρες?

καλο βραδυ σε ολους θα τα πουμε παλι αυριο

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

αν τον βαλω οριζοντια θα πρεπει να βυθισω και την κεφαλη του θερμοστατη..δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται αυτο...παντως δεν ξερω σε ποιο σημειο ακριβως θα ητανε προτιμοτερο να τον βαλω?πισω απο τις πετρες προβλεπεται η πρεπει να μην ειναι¨κρυμενοσ¨ για την καλυτερη λειτουργια του?

Πρεπει να εχει καλη ροη νερου εκει που τοποθετειται.

Ποιος θερμαντηρας ειναι?

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι βυθίζονται, γράφουν στη συσκευασία "submersible" που σημαίνει ότι μπορείς να τους βάλλεις ολόκληρους.

πες μας ποιος είναι αν δ έχεις τη συσκευασία να σου πούμε.

Το καλύτερο είναι να τον βάλλεις σε σημείο με καλή ροή, που να κρύβεται από το ντεκόρ του ενυδρείου σου, χωρίς όμως να σημαίνει ότι μπλοκάρεις το νερό.

Ακόμη και όρθιος πίσω από βαλισνέριες δεν θα φαίνεται και παράλληλα δεν θα του κόβουν τη ροή. Ή οριζόντια αν έχεις κάποιο φυτό θάμνο να το κρύψεις από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τσαγακι ειναι, και δεν επιρρεαζει ουτε τη βιολογια, Μερικοι το βαζουν και προλητπιτκα.

Σπυρο.... παντα ειχα την απορια.... γιατι να βάζεις κατι τετοιο αφου οταν θα τυχει η στραβη αυτο δε θα σε σωσει??

Αλλωστε, Νομιζω οτι ειναι σαν τα φαρμακα που παιρνουν οι ανθρωποι προλιπτικά και στο τελος οι ιοι γινονται πιο ανθεκτηκα με αποτελεσμα να μην καει κατι το φαρμακο.

Συμφωνεις??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολους...λοιπον ο θερμοστατης που εχω ειναι ο JAGER 250 WATT...επειδη εχω πεταξει την συσκευασια δεν ξερω αν μπορω να βαλω και την κεφαλη μεσα στο νερο..σκεφτομαι,σημερα που θα τον τοποθετησω,να μην τον βαλω πισω απο τις πετρες αλλα καπου στην μεση του ενυδρειου και μπροστα να βαλω πχ 2 βαλινσιερες...υπαρχει καποια φωτογραφια που θα μπορουσα να δω για να παρω καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι σε ολους...λοιπον ο θερμοστατης που εχω ειναι ο JAGER 250 WATT...επειδη εχω πεταξει την συσκευασια δεν ξερω αν μπορω να βαλω και την κεφαλη μεσα στο νερο..σκεφτομαι,σημερα που θα τον τοποθετησω,να μην τον βαλω πισω απο τις πετρες αλλα καπου στην μεση του ενυδρειου και μπροστα να βαλω πχ 2 βαλινσιερες...υπαρχει καποια φωτογραφια που θα μπορουσα να δω για να παρω καμια ιδεα?

Μπαινει ολος μεσα στο νερο.................

Link to comment
Share on other sites

αν τον βαλω οριζοντια κοντα στη σταθμη του νερου θα επηρεασει στην αποδοση του?ψαχνω να βρω φωτο με τον θερμοστατη οριζοντια αλλα τιποτα... :)

Link to comment
Share on other sites

αν τον βαλω οριζοντια κοντα στη σταθμη του νερου θα επηρεασει στην αποδοση του?ψαχνω να βρω φωτο με τον θερμοστατη οριζοντια αλλα τιποτα... :)
Μη το κανεις, ειναι και επικινδυνο σε περιπτωση πτωσης της σταθμης.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω το σκεφτηκα αυτο. αρα βλεπω να το βαζω πισω απ τις πετρες..

υγ. εκτος απ την τροφη που βαζω στα ψαρια μπορω να βαζω τιποτα αλλο για βιταμινες?? κατι εχω ακουσει για ψιλοκομμενο αγγουρι κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

...

υγ. εκτος απ την τροφη που βαζω στα ψαρια μπορω να βαζω τιποτα αλλο για βιταμινες?? κατι εχω ακουσει για ψιλοκομμενο αγγουρι κτλ κτλ..

Και βιταμινες (πχ sera fishtamine)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...