Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

νομίζω οτι αρκεί να σκεφτεί κάποιος ότι από την ερυθρά θάλασσα έρχονται ψάρια και ζουν στη μεσογειο , λετε να μη έρχονται μικροβιακοί οργανισμοί ? έχω την εντύπωση οτι <παντού τα πάντα > σε γενικές γραμμές εκτός από ειδικές περιπτώσεις πιθανόν όπως εκβολές ποταμών , πολύ μεγάλα βάθη και ακραίες θερμοκρασίες ..

ρίξτε μια ματιά εδώ για να δείτε πόσο <<πίσω>> είμαστε ακόμα στη κατανόηση του μικροβιακού φορτίου των θαλασσών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52012

Εεεεετσι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις δίκιο

Εξαρτάται πως θέλει κάποιος να διαχειριστεί την άγνοια του , ή δοκιμάζεις νέες δυνατότητες ή φοβάσαι για νέες αποτυχίες

Διαλέγεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα, σαν κάτοχος μεσογειακού από τον Αύγουστο του 2009 και κάνοντας αλλαγές νερού από θάλασσα θα ήθελα να καταθέσω τις παρατηρήσεις μου. Η μεσόγειος όπως γνωρίζουμε είναι μια κλειστή λεκάνη όπου η εξάτμιση τους θερινούς μήνες είναι μεγαλύτερη από την αναπλήρωση τις (ποτάμια πηγές). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε διαφορετική αλατότητα καθώς και διαφορετικές συγκεντρώσεις σε mg ca kh κτλ. λόγω τοπικών χαρακτηριστικών και μορφολογίας ανά περιοχή. Επίσης ένας μεγάλος παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι η βροχές. Η βροχές είναι ένας από τους μεγαλύτερους παράγοντες μόλυνσης τις θάλασσας, μεταφέροντας σε αυτήν διάφορους ρύπους (λάδια φυτοφάρμακα κτλ). Ακόμα θα ήθελα να αναφέρω ότι, την περίοδο Μάρτιο-Μάιο υπάρχουν αυξημένες συγκεντρώσεις σε νιτρικά και φωσφορικά και εμφανίζεται το φαινόμενο algae bloom ή μαλούπα ή μαλαστούπα που λένε οι ψαράδες. Παραθέτω φωτογραφίες από το φαινόμενο ( χαλκιδική ). Η διάρκεια του φαινομένου διαρκεί περίπου ένα μήνα και παρατηρείται ανάμεσα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ανάλογος καιρικών συνθηκών τις συγκεκριμένης χρονιάς.

Αυτό που ακολουθώ για τις αλλαγές νερού είναι μετρήσεις νιτρικών, φωσφορικών, kh salinity σε κάθε αλλαγή. Δεν κάνω αλλαγή από την θάλασσα όταν επικρατεί κακοκαιρία ή έχει βρέξει και όταν υπάρχει φαινόμενο algae bloom. Στις παραπάνω περιπτώσεις χρησιμοποιώ ενυδρειακό αλάτι. Επίσης το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την συλλογή μέχρι την αλλαγή είναι το μικρότερο δυνατό για να αποφύγω θάνατο του πλαγκτόν και άλλων μικροοργανισμών.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κατά πόσο η διαφορά θερμοκρασίας που έχουν τα τροπικά θαλασσινά ενυδρεία και η θερμοκρασία τις θάλασσας μας το χειμώνα στην επιφάνεια ( 11-13 C Βόρειος Ελλάδα ), μπορεί να σκοτώσει τους μικροοργανισμούς και να προκληθεί αύξηση του οργανικού φορτίου.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι, η συμπεριφορά των οργανισμών στην αλλαγή από την θάλασσα, σε σύγκριση με το συνθετικό νερό είναι μέρα με την νύχτα

post-15086-1292486260_thumb.jpg.post-15086-1292486229_thumb.jpg post-15086-1292486248_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα, σαν κάτοχος μεσογειακού από τον Αύγουστο του 2009 και κάνοντας αλλαγές νερού από θάλασσα θα ήθελα να καταθέσω τις παρατηρήσεις μου. Η μεσόγειος όπως γνωρίζουμε είναι μια κλειστή λεκάνη όπου η εξάτμιση τους θερινούς μήνες είναι μεγαλύτερη από την αναπλήρωση τις (ποτάμια πηγές). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχουμε διαφορετική αλατότητα καθώς και διαφορετικές συγκεντρώσεις σε mg ca kh κτλ. λόγω τοπικών χαρακτηριστικών και μορφολογίας ανά περιοχή. Επίσης ένας μεγάλος παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψιν είναι η βροχές. Η βροχές είναι ένας από τους μεγαλύτερους παράγοντες μόλυνσης τις θάλασσας, μεταφέροντας σε αυτήν διάφορους ρύπους (λάδια φυτοφάρμακα κτλ). Ακόμα θα ήθελα να αναφέρω ότι, την περίοδο Μάρτιο-Μάιο υπάρχουν αυξημένες συγκεντρώσεις σε νιτρικά και φωσφορικά και εμφανίζεται το φαινόμενο algae bloom ή μαλούπα ή μαλαστούπα που λένε οι ψαράδες. Παραθέτω φωτογραφίες από το φαινόμενο ( χαλκιδική ). Η διάρκεια του φαινομένου διαρκεί περίπου ένα μήνα και παρατηρείται ανάμεσα στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ανάλογος καιρικών συνθηκών τις συγκεκριμένης χρονιάς.

Αυτό που ακολουθώ για τις αλλαγές νερού είναι μετρήσεις νιτρικών, φωσφορικών, kh salinity σε κάθε αλλαγή. Δεν κάνω αλλαγή από την θάλασσα όταν επικρατεί κακοκαιρία ή έχει βρέξει και όταν υπάρχει φαινόμενο algae bloom. Στις παραπάνω περιπτώσεις χρησιμοποιώ ενυδρειακό αλάτι. Επίσης το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από την συλλογή μέχρι την αλλαγή είναι το μικρότερο δυνατό για να αποφύγω θάνατο του πλαγκτόν και άλλων μικροοργανισμών.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι κατά πόσο η διαφορά θερμοκρασίας που έχουν τα τροπικά θαλασσινά ενυδρεία και η θερμοκρασία τις θάλασσας μας το χειμώνα στην επιφάνεια ( 11-13 C Βόρειος Ελλάδα ), μπορεί να σκοτώσει τους μικροοργανισμούς και να προκληθεί αύξηση του οργανικού φορτίου.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι, η συμπεριφορά των οργανισμών στην αλλαγή από την θάλασσα, σε σύγκριση με το συνθετικό νερό είναι μέρα με την νύχτα

post-15086-1292486260_thumb.jpg.post-15086-1292486229_thumb.jpg post-15086-1292486248_thumb.jpg

Ο τελευταίος προβληματισμός που θέτεις, πράγματι είναι πολύ σοβαρός και χρειάζεται παραπάνω μελέτη.

Πολύ καλό το μήνυμα σου, και σε ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για το μήνυμα σου.

;)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια έρευνα μεταξυ Βάρκιζας και Αναβύσσου, απο μετρησεις που εχουν γινει και οπου βρω το πιο καθαρο και βεβαια να εχει μια προσβαση με Jeep, απο εκει και θα τραβαω.

Ερευνες που αφορουν την καθαροτητα του νερου, δημοσιευονται και στο internet αλλα και απο το Ιδρυμα Θαλλασιων ερευνων

αν ερθεις αναβυσσο κερναω καφε ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλη ωραιες οι παρατηρησεις,πληροφοριες σας( tunicate,salTasos) ;) ψηνομαι για αλλαγες απο την θαλασσα κ εγω αλλα το προβλημα μου ειναι ο 3ος οροφος της πολυκατοικιας B)B):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λέει ο φίλος tunicate , οι συνθήκες και οι ποιότητα νερού κοντά στις ακτές έχει τους κινδύνους που αναφέρει , προσωπικά αν δεν είχα αξιόπιστο μηχάνημα μέτρησης φωσφορικών θα δίσταζα να χρησιμοποιήσω νερό από ακρογιαλιά , μέτρησα έξω από το λιμάνι 0,00 , στο ενυδρείο είχα 0,03

Τα βακτήρια δραστηριοποιούνται περισσότερο όσο αυξάνεται η θερμοκρασία , πιθανόν ένα μέρος του πλαγκτόν θα πεθάνει , αλλά δεν θα γίνει πρόβλημα στο ενυδρείο γιατί θα καταναλωθεί από του υπάρχοντες ζωντανούς οργανισμούς, δεν είναι πιο <καθαρά> τα ζουμιά του εμπορίου , όπως και να το κάνουμε

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η μεσόγειος είναι ένα κλειστό σύστημα είναι γνωστό.. επίσης μέσα σ αυτό υπάρχουν και και ακόμη πιο κλειστά συστήματα, όπως είναι οι κόλποι.

Αν οι κόλποι αυτοί βρίσκονται σε περιοχές όπου η αγροτική καλλιέργεια είναι πιο αναπτυγμένη έναντι κάποιων άλλων περιοχών που δεν είναι... όπως η Χαλκιδική ας πούμε, η μόλυνση θα μπορούσε να είναι σε μικρότερη κλίμακα?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η μεσόγειος είναι ένα κλειστό σύστημα είναι γνωστό.. επίσης μέσα σ αυτό υπάρχουν και και ακόμη πιο κλειστά συστήματα, όπως είναι οι κόλποι.

Αν οι κόλποι αυτοί βρίσκονται σε περιοχές όπου η αγροτική καλλιέργεια είναι πιο αναπτυγμένη έναντι κάποιων άλλων περιοχών που δεν είναι... όπως η Χαλκιδική ας πούμε, η μόλυνση θα μπορούσε να είναι σε μικρότερη κλίμακα?

 Αν και δεν κατάλαβα την ερώτηση νομίζω ότι μπορείς να έχεις μια ιδέα για το οργανικό φορτίο από το σύστημα   ποσειδών http://www.poseidon.hcmr.gr/ecological_forecast_gr.php

στην πρόγνωση οικοσυστήματος έχει ένα γραφικό για τις συγκεντρώσεις νιτρικών και φωσφορικών στην επιφάνεια αν και είναι πολύ γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενος απόψε και ξέρετε γιατί;

Γνώρισα έναν φίλο χειμερινό κολυμβητή εδω στην περιοχή που κάθε Σαββατοκύριακο του χειμώνα πηγαίνει ασχέτως καιρικών συνθηκών γιά μπάνιο στην παραλία που μαζεύω νερό.

Μιλήσαμε και δεν έχει κανένα πρόβλημα να πηγαίνουμε μαζί εκεί, αρκεί να είναι Σαββατο η Κυριακή, αφού έτσι και αλλοιώς αυτός βουτάει,αυτές τις ημέρες.

Δεν του κάνει καθόλου κόπο να του δίνω τα μπετόνια απο το αμάξι και να μου τα φέρνει στην ακροθαλασσιά γεμάτα!!

Τι να τις κάνω λοιπόν τις αντλίες και τα inventer!!!

Μετά τα Χριστούγεννα, που είναι και η επόμενη προγραματισμένη αλλαγή, τρέχω να τον πετάξω στην θάλασσα!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ο προσωπικός σου νερουλάς !!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο δώρο για τις γιορτές κονόμησες...ή μάλλον...τα ζωντανά σου. ;)

Πράγματι...

Θα με ρωτούν, ποιό είναι το καλύτερο δώρο που πήρα αυτα τα Χριστούγεννα, και θα τους λέω...

Εναν χειμερινό κολυμβητή!!! B)

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) γεια σας παιδια

ειμαι καινουργιος και παρακολουθω αυτο το ποστ εδς και καιρω και αποφασισα να κανω και εγω ενυδρειο με θαλασσινο νερο και θα ηθελα να σας ρωτισω αν θα βαλω και κοραλια μεσα θα πρεπει να τα ταίζω η θα ταϊζοντε μονα τους απο τα στοιχια που εχει το νερο της θαλασσας?????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και χωρίς να το έχω καταλάβει, έχω εξελιχθεί σε χειμερινό κολυμβητή!!

Σήμερα το απογευματάκι με σχετικό ήλιο και εξωτερική θερμοκρασία περίπου 16 βαθμών,έκανα τις βουτιές μου, μαζεύοντας παράλλλα και τα θαλασσινά λίτρα αλαγής γιά το ενυδρείο μου.

Να σας πω ότι αρχικά δεν είχα σκοπό να μπώ εντελώς στην θάλασσα, παρά μέχρι το γόνατο.

Ετσι και ξεκίνησα, όμως αφού μάζεψα τα πρώτα 60 λίτρα, αισθάνθηκα το νερό πιό ζεστό απο τον προηγούμενο μήνα που είχα βουτήξει.

Λέω λοιπόν...γιατί να μην βουτήξω κανονικά;

Ετσι και έγινε.Μετά απο μιά σχετική προσαρμογή του νερού στο σώμα μου, βούτηξα και μόνο το κεφάλι επέφυγα να βάλω στο νερό.

Απίστευτο μπάνιο, παιδιά, και τρομερή αίσθηση στο σώμα μου μετά....

Φυσικά και ήμουν μόνος στην απέραντη παραλία του Κονδυλίου!!!

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτο το θεμα με πισατε και εμενα να κανω θαλασσινο ενυδριο με εξολοκληρου θαλασσινο νερο.

ετσι λιπον μιας και ειμαι φοιτιτης στην μυτιληνη πιγα εχθες σε μια παραλια ενω ψιλο εβρεχε και μπικα μεσα ολοκλιρος για να παρο απο σχετικα μεγαλο βαθος νερο γιρο στα 2 μετρα.... οντος ηταν τελεια και το νερο ηταν σχετικα ζεστο.... απιστευτη εσθιση. μην δισταζετε να μπειτε... :wub:

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτο το θεμα με πισατε και εμενα να κανω θαλασσινο ενυδριο με εξολοκληρου θαλασσινο νερο.

ετσι λιπον μιας και ειμαι φοιτιτης στην μυτιληνη πιγα εχθες σε μια παραλια ενω ψιλο εβρεχε και μπικα μεσα ολοκλιρος για να παρο απο σχετικα μεγαλο βαθος νερο γιρο στα 2 μετρα.... οντος ηταν τελεια και το νερο ηταν σχετικα ζεστο.... απιστευτη εσθιση. μην δισταζετε να μπειτε... :wub:

Ηδες πόσο κοντά έρχεσαι στην φύση ασχέτως καιρικών συνθηκών με αφορμή το ενυδρείο:

Πήρες μετρήσεις απο την θάλασσα η όχι;

Επίσης να πω γιά να μην υπάρξει παρεξήγηση, ότι σε αυτό το θέμα δεν προσπαθούμε να πίσουμε κανέναν στο να προβεί σε αυτό το βήμα, απλά εκθέτουμε τις εμπιρείες μας,και φυσικά ο κάθε ένας που θα δοκιμάσει αναλαμβάνει και το ανάλογο κόστος.

Σημ...εγω πάντως το βαρέλι προετοιμασίας τεχνικού θαλασσινού νερού, το έβγαλα απο το ντουλάπι, αφού πλέον δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω εκεί,άσε που μοι έπιανε και πολύ χόρο!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτο το θεμα με πισατε και εμενα να κανω θαλασσινο ενυδριο με εξολοκληρου θαλασσινο νερο.

ετσι λιπον μιας και ειμαι φοιτιτης στην μυτιληνη πιγα εχθες σε μια παραλια ενω ψιλο εβρεχε και μπικα μεσα ολοκλιρος για να παρο απο σχετικα μεγαλο βαθος νερο γιρο στα 2 μετρα.... οντος ηταν τελεια και το νερο ηταν σχετικα ζεστο.... απιστευτη εσθιση. μην δισταζετε να μπειτε... :wub:

Τοι σπουδαζις στοιν μοιτοιλεινυ?

Link to comment
Share on other sites

μετρισεις να πω τιν αληθεια εκινει τιν ωρα δεν πιρα αλλα πιρα οταν εφτασα σπιτι ( 10 λεπτα αποσταση ) με τα λιγοστα τεστακια που εχω λογο οικονομικών καταλαβενετε ελπιζω. αν και για να κανω κατι σωστω δεν φτανουν μονο αυτα.. συνχωρεστεμαι...

οι μετρισεις μου ηταν

ph=8 no2=0 , no3=0, sg=1029, KH=16

στην μυτιληνη σπουδαζω γεωγραφια και εχω σαν κυρια κατευθινση τα συστιματα γεωγραφικον πληροφοριων GIS

συνχορεστεμαι για τα ορθογραφικα μου αλλα εχω δυσλεξια...αυτο αναφερετε για το πανω σχολιο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχοντας διαβάσει με μεγάλο ενδιαφέρον όλο το θεμα, θα ήθελα να ρωτήσω αντίστροφα: υπάρχει κάποιος που να έχει προχωρήσει στη συντήρηση του ενυδρείου του με θαλασσινό νερό από τη θάλασσα και να έχει κάποια ΑΡΝΗΤΙΚΗ εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει με μεγάλο ενδιαφέρον όλο το θεμα, θα ήθελα να ρωτήσω αντίστροφα: υπάρχει κάποιος που να έχει προχωρήσει στη συντήρηση του ενυδρείου του με θαλασσινό νερό από τη θάλασσα και να έχει κάποια ΑΡΝΗΤΙΚΗ εμπειρία?

Δύσκολο να βρεθεί απάντηση, μιά που απο ότι γνωρίζω εδω μέσα, πρέπει να είμαι ο μοναδικός που πλέον κάνω αλλαγές εδω και πάρα πολύ καιρό ΜΟΝΟ με θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να βρεθεί απάντηση, μιά που απο ότι γνωρίζω εδω μέσα, πρέπει να είμαι ο μοναδικός που πλέον κάνω αλλαγές εδω και πάρα πολύ καιρό ΜΟΝΟ με θαλασσινό νερό.

Ισως σύντομα να μην είσαι τόσο μόνος :thumbup: Θα πρέπει πρώτα να μετρήσω τα νερά στην Ανατ. Αττική και θα επανέλθω. Κανουμε τόση πολύ προσπάθεια να αναπαραστήσουμε τις φυσικές συνθήκες στα κλειστά συστήματα μας που είναι παράλογο να μην διερευνήσουμε και να δοκιμάσουμε το πιό φυσικό από όλα: Το θαλασσινό νερό. Και αυτό σε μια χώρα που το έχουμε αφθονο!

Link to comment
Share on other sites

Ισως σύντομα να μην είσαι τόσο μόνος :thumbup: Θα πρέπει πρώτα να μετρήσω τα νερά στην Ανατ. Αττική και θα επανέλθω. Κανουμε τόση πολύ προσπάθεια να αναπαραστήσουμε τις φυσικές συνθήκες στα κλειστά συστήματα μας που είναι παράλογο να μην διερευνήσουμε και να δοκιμάσουμε το πιό φυσικό από όλα: Το θαλασσινό νερό. Και αυτό σε μια χώρα που το έχουμε αφθονο!

Γιά να δούμε....κάνε πρώτα τις απαραίτητες μετρήσεις και πές μας...περιμένουμε με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...