Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Οχι...δυστυχώς δεν έχω...

Αυτό το οτιδήποτε κακό γιά το ενυδρείο μας μπορεί να περιέχει και εμείς αδυνατούμε να μετρήσουμε, δεν μπορεί να μετρηθεί απο κάποιο εργαστήριο;

Μπορει... αλλα... το σηκωνει η τσεπη σου?? :)

Υ.Γ. Εγώ κάνω αλλαγές από το μπαλκόνι με την 1200maxijet και λάστιχο 25μέτρων νερού... γλιτώνω πολύ κόπο... πάρε μια.. :(

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν καταλαβα καλά ο λογος ειναι για αφαιρεση τυχων βαρεων μεταλλων ή οτιδηποτε μπορει νε περιέχει το νερό.

Έτσι :(

Και σε εργαστήριο να το πας και να μην υπάρχει κάτι την επόμενη φορά τα δεδομένα μπορεί να έχουν αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που είναι να πάρεις νερό από τη θάλασσα να κάνεις μετρήσεις διότι τα δεδομένα αλλάζουν λόγω των ρευμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που είναι να πάρεις νερό από τη θάλασσα να κάνεις μετρήσεις διότι τα δεδομένα αλλάζουν λόγω των ρευμάτων.

Οκ....Τα μπιτόνια αγοράστηκαν και σε λίγο πάω γιά την πρώτη μεταφορά.Θα μετρήσω στην συνέχεια πριν κάνω την αλλαγή και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα πας κάνε και καμιά βουτιά γ εμάς... γιατί για σένα σίγουρα θα την κάνεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα πας κάνε και καμιά βουτιά γ εμάς... γιατί για σένα σίγουρα θα την κάνεις !!!!

Mόνο γιά βουτιά τελικά σήμερα και ευχαρίστως και γιά εσάς.

Αυτό γιατί σε λίγο παραλαμβάνω ένα ψάρι που δεν περίμενα γιά σήμερα και θα αργήσω κάπως την αλλαγή μέχρι να προσαρμοστεί στο ενυδρείο .Απο Δευτέρα μάλλον,εαν πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και γιά να έρθετε κάπως πιό κοντά γιά ποιά νερά σας μιλώ...

ΚΟΝΔΥΛΙ...Νομος Αργολίδος...

http://mykines.blogspot.com/2009/07/blog-post_05.html

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως δεν θα το διακυνδυνευα με το νερο απο την θαλασσα.Ο μονος λογος ειναι η πιθανοτητα να περασω καποιο μικροβιο στο συστημα μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομηζω πως πρεπει καποιος να κανει ενα nano reef βασησμενο στο θαλασσινο νερο για να φυγουν ολες οι αποριες τα τυχων προβληματα θα υπαρχουν παντου !!!!!!

Έγινε επεξεργασία - bagelakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το νερό στο Αιγαίο ή για Κύπρο(είμαι και σε παραθαλάσσια πόλη) αλλά στο ReefCentral που είναι κυρίως από ΗΠΑ θυμάμαι να είχα διαβάσει για ενυδρεία(όχι χόμπυ αλλά εκθεσιακά) που χρησιμοποιούσαν νερό από θάλασσα. Επίσης υπάρχουν κάποια καταστήματα ενυδρειακά για το χόμπυ, που πουλούν νερό από θάλασσα.

Έχω ανάγκη να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού(50%) και μετά από τα ποστ πιο πάνω ίσως το τολμήσω αυτό το Σαββατοκυρίακο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το νερό στο Αιγαίο ή για Κύπρο(είμαι και σε παραθαλάσσια πόλη) αλλά στο ReefCentral που είναι κυρίως από ΗΠΑ θυμάμαι να είχα διαβάσει για ενυδρεία(όχι χόμπυ αλλά εκθεσιακά) που χρησιμοποιούσαν νερό από θάλασσα. Επίσης υπάρχουν κάποια καταστήματα ενυδρειακά για το χόμπυ, που πουλούν νερό από θάλασσα.

Έχω ανάγκη να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού(50%) και μετά από τα ποστ πιο πάνω ίσως το τολμήσω αυτό το Σαββατοκυρίακο.

Ενημερώνω και εδω....μετά απο 2+ ημέρες απο την πρώτη μου φυσική θαλασσινή αλλαγή νερού τα πάντα βαίνουν καλώς.Αλλαξα 210 περίπου λίτρα και την ερχόμενη εβδομάδα εκτός απροόποτου πάω γιά άλα τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω και εδω....μετά απο 2+ ημέρες απο την πρώτη μου φυσική θαλασσινή αλλαγή νερού τα πάντα βαίνουν καλώς.Αλλαξα 210 περίπου λίτρα και την ερχόμενη εβδομάδα εκτός απροόποτου πάω γιά άλα τόσα.

ετοιμαζω μπιτονια εφυγα για παραλια

Link to comment
Share on other sites

ετοιμαζω μπιτονια εφυγα για παραλια

Προς Θεού δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου με αυτά που λέω.

Εγω έχω πάρει τα ρίσκα μου...τα όποια τέλως πάντων, και ότι γράφω δεν πρέπει να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, απο την στιγμή που αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα.

Οφείλω όμως να ξαναπώ την αλήθεια όπως έχει αυτη και μόνο αυτη την στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από την παραλία. Μια σχετικά καθαρή παραλία χωρίς πολύ κόσμο και μακρυά από λιμάνια και εισόδους στην θάλασσα για watersport.

ph: 8.2-8.3

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 0

Salinity: 1.028-1.029

Με υγρά τεστ της Sera.

Για τα υπόλοιπα δεν έλεξα διότι για αρχή δεν θα έχω κοράλλια μέσα. Θα δοκιμάσω αύριο την πρώτη αλλαγή αφού φτιάξω την αλατότητα.

Μόλις τώρα έτυχε να μου εμφανιστεί ένα τόπικ στο Reefcentral για νερό από τη θάλασσα. Εκεί έχει κάνει σχόλιο ο Paul ο οποίο έχει 35 χρόνια διατηρεί ενυδρείο, χωρίς σκίμμερ, με undergravel φίλτρο και κάνοντας αλλαγές μόνο με θαλασσινό νερό. Το νερό το παίρνει μάλιστα από την θάλασσα της Νέας Υόρκης...

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=882077

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από αλαγη στο 110λιτρο νανο μου περίπου το 60τις 100 με θαλασσινό όλα πανε τέλεια!!!!! Τώρα το σκέπτομαι και για το 450ρι μου να ξεκινήσω σιγά σιγά μικρές αλαγουλες περίπου τα 30 λίτρα ανα μια εβδομάδα. Θα σας ενειμερωσω για την κάθε εξέλιξη τους!!!!! Και κάτι αλλο οι μετρήσεις εκτός τις αλατοτητας που είναι στο 1028 είναι άψογες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μετά από αλαγη στο 110λιτρο νανο μου περίπου το 60τις 100 με θαλασσινό όλα πανε τέλεια!!!!! Τώρα το σκέπτομαι και για το 450ρι μου να ξεκινήσω σιγά σιγά μικρές αλαγουλες περίπου τα 30 λίτρα ανα μια εβδομάδα. Θα σας ενειμερωσω για την κάθε εξέλιξη τους!!!!! Και κάτι αλλο οι μετρήσεις εκτός τις αλατοτητας που είναι στο 1028 είναι άψογες

Περιμένουμε με αγωνία την συνεχή ενημέρωσή σου Πάνο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ αλλαγή χθες το βράδυ.

Αλατότητα ήταν 1028 και την έφερα στο 1024 που ήταν στο ενυδρείο.

pH 8.2

ΝΗ3-ΝΗ4: 0 ppm (mg/L)

NO2: 0 ppm

NO3: 0 ppm

Τα feather duster βγήκαν όλα έξω(ακόμη και μερικά που ξέχασα ότι υπηρχαν).

Μόνο τα σαλιγκαράκια τα collonista δεν είδα αλλά πήγα για ύπνο αμέσως μετά την αλλάγη νερού. Θα σας ενημερώσω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τα feather duster θα έκαναν πάρτι από το μικρο-πλαγκτόν που υπάρχει.... ζωντανό, φρέσκο και μεσογειακής κουζίνας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε εσας που συλλέγετε νερο θάλασσας εχω μια ερωτηση.

Σε τι απόσταση απο την ακτη το παιρνετε το νερό??

Σε τι θεση??

Με τι κριτήριο επιλέγεται τη θεση??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να έχει κάποια απόσταση από την ακτή και από κάποιο "λογικό" βάθος..... 1 μέτρο ας πούμε.

Αλλά επειδή δεν είναι πάντα όλα όπως θα τα θέλαμε, συλλέγει ο καθένας όπως τον εξυπηρετούν οι συνθήκες, αλλά σίγουρα θα προσέχει η περιοχή να είναι μακριά από αστικά κέντρα.. λιμάνια.... κόσμο κλπ.

Με λίγα λόγια κάποια "καθαρή" και ήσυχη παραλία.

Αυτό θα έκανα.... (και θα κάνω σύντομα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα?

μπαινεις στη θαλασσα και γεμιζεις μπετονια - αυτοκινητο - ασανσερ - σπιτι?

μηπως αν μπορουσες να κανεις καμια αντλια να μπαινει στον αναπτυρα του αυτοκινητου?

Link to comment
Share on other sites

πρακτικα?

μπαινεις στη θαλασσα και γεμιζεις μπετονια - αυτοκινητο - ασανσερ - σπιτι?

μηπως αν μπορουσες να κανεις καμια αντλια να μπαινει στον αναπτυρα του αυτοκινητου?

Υπάρχουν και ηλιακές αντλίες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά πήγα σε μια παραλία μακριά από το λιμάνι(που είναι βρώμικο το νερό)

Η παραλία είναι βραχώδης και ο κόσμος την αποφεύγει, έτσι μάζεψα λιγότερο αντηλιακό λάδι :thumbup:

Επίσης μιας και είναι βραχώδης δεν έχει κοντά watersport( jetskis, βάρκες κλπ)

Μόνο μια μαρίνα σε απόσταση λίγον χιλιομέτρων.

Πήγα μέσα με ένα μπετόνι των 25 κιλών. Το βύθισα λίγο για να γεμίσει και μετά το κουβάλισα πίσω στο αυτοκίνητο. Οι περαστικοί θα πρέπει να αναρωτιούνταν από ποιό ίδρυμα δραπέτευσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά πήγα σε μια παραλία μακριά από το λιμάνι(που είναι βρώμικο το νερό)

Η παραλία είναι βραχώδης και ο κόσμος την αποφεύγει, έτσι μάζεψα λιγότερο αντηλιακό λάδι :thumbup:

Επίσης μιας και είναι βραχώδης δεν έχει κοντά watersport( jetskis, βάρκες κλπ)

Μόνο μια μαρίνα σε απόσταση λίγον χιλιομέτρων.

Πήγα μέσα με ένα μπετόνι των 25 κιλών. Το βύθισα λίγο για να γεμίσει και μετά το κουβάλισα πίσω στο αυτοκίνητο. Οι περαστικοί θα πρέπει να αναρωτιούνταν από ποιό ίδρυμα δραπέτευσα...

ΔΕΝ ριναι καλα στο λιμανι σαν.

Στο Gavernos Beach να πας να μαζεψεις νερο. :P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και καλυτερες λύσεις....

Δοκιμασμενες.... οριστε μια απο αυτες που έκανα εγω παλαιοτερα.... αλλα ΔΕΝ ξερω κατα ποσο θα βοηθησει στην απόσταση...

11112009642.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...