Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Η αλλαγή ένδειξης της αλατότητας μπορεί να έχει να κάνει με τη διαφορά θερμοκρασίας που είχε το νερό στο φυσικό του περιβάλλον και μετά στο βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε λίγο τον παρακάτω πίνακα και θα διαπιστώσεις τις διαφορές θερμοκρασίας και αλατότητας.

post-13206-1279297519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε λίγο τον παρακάτω πίνακα και θα διαπιστώσεις τις διαφορές θερμοκρασίας και αλατότητας.

post-13206-1279297519_thumb.jpg

Οκ...σε ευχαριστώ πολύ.

Οι συνθήκες όμως μετά και την προσθήκη του νερού στο ενυδρείο δεν άλλαξαν και η αλατότητα παρέμηνε σταθερή παρά το κατέβασμα της θερμοκρασίας.Μάλλον θα παίζουν ρόλο τα πολλά λίτρα που υπάρχουν στο ενυδρείο και οι μεταβολές σε μικρές διαφορές,είναι πολύ αργές έως και μη μετρήσιμες

.Μάλιστα αργά το βράδυ η ένδιεξή μου σε αλατότητα στο ενυδρείο ήταν 1022 περίπου και αναγκάστηκα να προσθέσω 2 κιλά αλάτι μετά απο την σχετική προεργασία, και ίσως αύριο χρειαστεί να προσθέσω ακόμη.

Πάντως επιβεβαιώνεται γιά μιά ακόμη φορά, ότι τα νερά απο τις θάλασσες εδω κάτω, η τουλάχιστον απο αυτές που έχω μετρήσει σε καμία περίπτωση δεν δίνουν τιμές μεσογειακή θάλασσας σε σχέση με την αλατότητα, δηλαδή 1030+

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 15 περίπου ημέρες και δύο αλλαγές ανά 7 ημέρες με φυσικό θαλασσινό νερό στο σύνολο περί τα 420 λίτρα, τα πράγματα πάνε απο το καλό στο καλύτερο!!!

Καλύτερη ανάπτυξη στα κοράλια και περισσότερη ώρα ανοιχτά, και επίσης πολύ μεγαλύτερη κινητικότητα των ψαριών με μεγαλύτερη διάθεση και όρεξη γιά τροφή.

Αύριο έχω προγραματίσει την τρίτη κατά σειρά αλλαγή ,συνοδευμένη με μπανάκι, με ακόμη 210 λίτρα.Θα ακολουθήσει ακόμη μία μετά απο 15 ημέρες και στην συνέχεια 210 λίτρα κάθε μήνα που αντιστοιχούν στο 30% περίπου απο το σύνολο των καθαρών λίτρων στο ενυδρείο μου.

Εαν συνεχίσουν έτσι απροβλμάτιστα τα πράγματα και μετά την τρίτη αλλαγή, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην γίνει στο εξής ρουτίνα,εκτος και εαν με πιάσει βαρεμάρα κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 15 περίπου ημέρες και δύο αλλαγές ανά 7 ημέρες με φυσικό θαλασσινό νερό στο σύνολο περί τα 420 λίτρα, τα πράγματα πάνε απο το καλό στο καλύτερο!!!

Καλύτερη ανάπτυξη στα κοράλια και περισσότερη ώρα ανοιχτά, και επίσης πολύ μεγαλύτερη κινητικότητα των ψαριών με μεγαλύτερη διάθεση και όρεξη γιά τροφή.

Αύριο έχω προγραματίσει την τρίτη κατά σειρά αλλαγή ,συνοδευμένη με μπανάκι, με ακόμη 210 λίτρα.Θα ακολουθήσει ακόμη μία μετά απο 15 ημέρες και στην συνέχεια 210 λίτρα κάθε μήνα που αντιστοιχούν στο 30% περίπου απο το σύνολο των καθαρών λίτρων στο ενυδρείο μου.

Εαν συνεχίσουν έτσι απροβλμάτιστα τα πράγματα και μετά την τρίτη αλλαγή, δεν βρίσκω κανέναν λόγο να μην γίνει στο εξής ρουτίνα,εκτος και εαν με πιάσει βαρεμάρα κάποια στιγμή.

Ισως το χειμωνα... αλλαξουν οι μετρησεις και το νερο....

Θελει προσοχη....

Link to comment
Share on other sites

Ισως το χειμωνα... αλλαξουν οι μετρησεις και το νερο....

Θελει προσοχη....

Μα φυσικά και πάντα υπάρχουν οι μετρήσεις πριν τις αλλαγές και το κουβάλημα του νερού απο την θάλασσα.

Προσοχή πάντως χρειάζεται παντού και πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμη μία αλλαγή όπως οι προηγούμενες απο θάλασσα έγινε χθές.

Απο εδω και εμπρός προχορώ ανα 15 ημέρες αλλαγές...

Μέχρι στιγμής τα πάντα πάνε υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!!!!! :):helpsmilie: για κρατα μας ενημερους για την πορεια του συστηματος, lps sps πως αντιδουν .... επισης να ρωτησω ποσο καιρο πλεων παιζεις μ αυτες τις αλλαγες?χρονο , ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!!!!! :):helpsmilie: για κρατα μας ενημερους για την πορεια του συστηματος, lps sps πως αντιδουν .... επισης να ρωτησω ποσο καιρο πλεων παιζεις μ αυτες τις αλλαγες?χρονο , ποσοτητα?

Οπως έχω γράψει και πριν ξεκίνησα αυτές τις αλλαγές εδω και ένα μήνα περίπου.

Πλέον έχουν ανανεωθεί όλα τα λίτρα του ενυδρείου μου με θαλασσινό νερό, περίπου 900.

Σκληρά και μαλακά κοράλια πάνε προς το καλύτερο, ιδιαίτερα τα μαλακά,και η διάθεση των ψαριών γιά φαγητό είναι πολύ καλύτερη, όπως επίσης και η κυκλοφορία τους.

Αυτό που μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση ,ιδιαίτερα σε αυτη την 4η κατά σειρά αλλαγή είναι ότι με το που έγινε αμέσως το orp πήγε στο 350 και σήμερα μετά απο 4 ημέρες έχει καρφωθεί στο 400 .Το ozon παραμένει κλειστό απο την ημέρα της αλλαγής και δεν έχει ανοίξει καθόλου αφού το έχω ρυθμίσει να σταματάει στο 350.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάνε όλα καλά !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πλέον έχω τελειώσει με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού απο την θάλασσα, και απο χθές συνεχίζω με 15ημερες αλλαγές.

Ετσι λοιπόν χθές έγινε μιά ακόμη αλλαγή της ταξέως των 210 λίτρων περίπου.Οι συνθήκες απο την θάλλασα της συγκεκριμένης περιοχής όπου μαζέυω το νερό εξακολουθούν να είναι αμετάβλητες και ιδανικές,μετά απο συνεχείς μετρήσεις.

Μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο απροβλημάτιστα συνεχίζουν οι αλλαγές και πόσο συνεχή καλά αποτελέσματα έχει αυτός ο φυσικός τρόπος αλλαγής νερού.

Εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά ,το βλέπω δύσκολο να σταματήσω αυτόν τον τρόπο αλλαγών νερού.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο ποστ και έχει τεράστιο ενδιαφέρον .

Το σκεφτόμουνα πριν απο 2-3 χρόνια .

Σε κάποιο βιβλίο που διάβαζα μία τεχνική για αυτο το εγχείρημά ήταν .... τα γνωστά + αποθήκευσή σε δεξαμενή με άνθρακα κλπ .... για τουλάχιστον 6 μήνες .

Εγώ κατέληξα οτι απο την στιγμή που δεν ξέρω τι μπορεί να περιέχει το νερό (και δεν αφορά τις κλασικές μετρήσεις) σε μικροβιακό φορτίο αλλά και σε οτιδήποτε άλλο που δεν ξέρω , δεν θα εφαρμόσω στο ενυδρείο μου .

Εκτός απο αυτό ,καλά το καλοκαίρι να πηγαίνω με τα κουβαδάκια μου στην παραλία και να μαζεύω νερο ιδανικά 5 μέτρα απο την παραλία και σε 1 μετρο βάθος ....... το χειμώνα ποίος θα μπορέσει να ακολούθηση τέτοια ρουτίνα έστω μια φορά κάθε μήνα .

Το να μαζέψεις περισσότερο νερο για να το χρησιμοποίησής αργότερα , αναιρεί τον λόγο για τον οποίο θα έκανα κάτι τέτοιο , διότι το πλανκτόν δεν θα υπάρχει .

Θα προτιμούσα κάτι τέτοιο να γινόταν σε πειραματικά ενυδρεία πρώτα και όχι στα κυρίως που αξίζουν ένα σκασμό λεφτά ,την ψυχολογική σας υγεία ...και τα ζώα σας. Αυτό το γράφω περισσότερο για κάποιος που θα διαβάσουν το ποστ ,και ελαφρά την καρδία και χωρίς καμία σκέψη θα πάνε να μαζέψουν νερό .

Εαν δεν κάνω λάθος το ενυδρείο της Βαρκελώνης ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό ,για την εξάπλωση της caulerpa

στην Μεσόγειο διότι ανακύκλωνε νερό απο τα τροπικά του ενυδρεία κατευθείαν στην Μεσόγειο (είναι δίπλα στην ακτή) .................γιατί να μην μπορεί να γίνει το ανάποδο ...

Διαβάζω με πολυ ενδιαφέρων τα αποτελέσματά (ενθαρρυντικά) και χαράς το κουράγιο σας .

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω τελειώσει με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού απο την θάλασσα, και απο χθές συνεχίζω με 15ημερες αλλαγές.

Ετσι λοιπόν χθές έγινε μιά ακόμη αλλαγή της ταξέως των 210 λίτρων περίπου.Οι συνθήκες απο την θάλλασα της συγκεκριμένης περιοχής όπου μαζέυω το νερό εξακολουθούν να είναι αμετάβλητες και ιδανικές,μετά απο συνεχείς μετρήσεις.

Μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο απροβλημάτιστα συνεχίζουν οι αλλαγές και πόσο συνεχή καλά αποτελέσματα έχει αυτός ο φυσικός τρόπος αλλαγής νερού.

Εαν δεν αλλάξει κάτι δραστικά ,το βλέπω δύσκολο να σταματήσω αυτόν τον τρόπο αλλαγών νερού.

Το χειμωνα τι θα κανεις που θα ειναι παγωμενα τα νερα??

Πως θα μπαινεις μεσα στη θαλασσα? ;)

Επισης μην ξεχνας οτι η θερμοκρασια επηρεαζει και την αλατότητα και το pH.... και δεν ξερω και τι αλλο..... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος εγω έχω πεί και έχω γράψει ότι αυτό που κάνω εγω δεν σημαίνει ότι είναι παρότρινση και γιά τους υπόλοιπους.Εγω απλά σας ενημερώνω γιά την εξέλιξη στο ενυδρείο μου που τυχαίνει να είναι και πολλά λίτρα.

Επίσης δεν νομίζω ότι είμαι αναγκασμένος τους κρύους μήνες του χειμώνα να συνεχίσω αλλαγές απο την θάλασσα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος εγω έχω πεί και έχω γράψει ότι αυτό που κάνω εγω δεν σημαίνει ότι είναι παρότρινση και γιά τους υπόλοιπους.Εγω απλά σας ενημερώνω γιά την εξέλιξη στο ενυδρείο μου που τυχαίνει να είναι και πολλά λίτρα.

Επίσης δεν νομίζω ότι είμαι αναγκασμένος τους κρύους μήνες του χειμώνα να συνεχίσω αλλαγές απο την θάλασσα

Γιαυτο σου κοκκινησα αυτο που εγραψες.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακόμη μιά μεγάλη αλλαγή νερού σήμερα απο θάλασσα στα πλαίσια της 15μερης ρουτίνας και τα πάντα πηγαίνουν απίστευτα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μιά μεγάλη αλλαγή νερού σήμερα απο θάλασσα στα πλαίσια της 15μερης ρουτίνας και τα πάντα πηγαίνουν απίστευτα καλά.

Πριν παρεις νερο, μετρησες θερμοκρασια?? Αλατοτητα? ph?

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρεις νερο, μετρησες θερμοκρασια?? Αλατοτητα? ph?

Φυσικά και μετράω.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας τις μετρήσεις της θάλασσας. ;)

Είναι οι ίδιες και δεν έχουν αλλάξει καθόλου απο τότε που σας τις έχω δώσει σε αυτό το post.

Ψιλοπαίζει λίγο η θερμοκρασία σε +-1 με 2 βαθμούς και η πυκνότητα μεταξύ 1025 και 1027

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η ενημέρωση συνεχίζεται....

Αν και βροχερή η σημερινή ημέρα, όμως με αρκετή ζέστη.

Ετσι λοιπόν κατηφόρησα προς την γνωστή παραλία και φόρτωσα 210 λίτρα θαλασσινό νερό γιά την αλλαγή μου σήμερα το απόγευμα.

Περιττό να σας πω ότι το σημερινό μπανάκι το απόλαυσα....σχεδόν μόνος σε απέραντη παραλία με τα σύννεφα καταμαυρισμένα.Μόλις έφτασα στο σπίτι έπεσαν κανάτια βροχή.

Γιά μιά ακόμη φορά τα πράγματα πηγαίνουν άψογα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τρομερα ενδιαφερον ποστ !

Φανταζομαι το συναισθημα οσων το εχουν κανει,,

Οπως και να το κανουμε εχει μια ιδιετεροτητα !!

αλλο να βαζεις νερο οσμωσης και να προσθετεις αλατι κτλ και αλλο να βλεπεις τα ψαρια σου να κολυμπαν στα ιδια νερα που κολυμπας και εσυ !!

Φιλε Βig blue περιμενουμε να μας πεις τι θα γινει οταν πιασουν για τα καλα τα κρυα γιατι πολυ πιθανον να ειναι μια συνηθεια που μπορει να πραγματοποιηται μονο για 5-6 μηνες του χρονου !!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπορεί να βρεθεί λύση ώστε να μαζέψεις νερό από κάποιο βάθος χωρίς να βραχείς

Σου χρειάζεται ένα σοβαρό <βατραχάκι > και ρεύμα που θα του δώσεις με μια μπαλάντζα , με αυτά μπορείς να τραβήξεις νερό , πρέπει όμως να βρεθεί κάποιο σημείο που μπορεί να πλησιάσει αυτοκίνητο

Δες εδώ τι κάνει ο απίθανος Πορτογάλος :buttrock:

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...102&page=26

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι απο που να πάρω ρεύμα, γιατί έτσι και αλλοιώς το σημείο που φτάνει το αυτοκίνητο και μαζεύω νερό είναι 4-5 μέτρα απο την θάλασσα!!!

Πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με το πως τα πηγαίνει το ενυδρείο απο την στιγμή αλλαγής νερού με φυσικό και μετά.

Μιλάμε ότι πλέον δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου ,με σταθερές τιμές ph 8,6 και orp συνεχώς ανάμεσα στα 370 και 380,με αποτέλεσμα,ο οζονιστήρας να μην ανάβει σχεδόν καθόλου.

Τις ζωές μέσα στο ενυδρείο απο ψάρια και κοράλια δεν τις είχα δεί ποτέ τόσο καλά, με την ένοια ότι τα ψάρια δείχονουν τρομερά ευχάριστα με απίστευη διάθεση γιά φαγητό και τα κοράλια το απολαμβάνουν τρομερά.

Χαρακτηριστικά να σας πω ότι σε μερικά μαλακά όπως γιά παράδειγμα σε δυό σαρκόφυτα, και μία σινουλάρια η ανάπτυξή τους σε σχέση με πριν δεν έχει καμία πολύτως σχέση.

Επίσης μιά lobophilia που την είχα σχεδόν ξεγράψει και ήμουν έτοιμος να την αφαιρέσω απο το ενυδρείο μετά τις αλλαγές αυτές ξαναζωντάνεψε και είναι πλέον απο τα ομορφότερα κοράλια στο ενυδρείο μου.Επίσης ένα μικρό φραγκάκι μοντίπορας που δεν έλεγε να μεγαλώσει με τίποτε πλέον έχει αρχίσει να ξεπετάγεται αρκετά μακριά απο το βραχάκι της.

Επειδή δεν έχω αλλάξει τίποτε άλο εκτός απο αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό στο ενυδρείο μου και επειδή το πείραμα αυτό έχει αρκετό χρόνο πλέον που εφαρμόζεται, είμαι σίγουρος ότι οι όποιες βελτιώσεις οφείλονται καθαρά και μόνο σε αυτο τον παράγοντα.

Σημ....βρείτε μου πατέντα πως να έχω ρεύμα το χειμώνα μαζί μου στην θάλασσα, γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα το γυρίσω σε χειμερινός κολυμβητής!!!

Οσο σκέφτομαι ότι είναι πολύ πιθανόν το χειμώνα να ξαναγυρίσω στις γνωστές αλλαγές νερού, πλέον με πιάνει κατάθλιψη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...