Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

ε ρε παραγαδι που θα πεσει!!!!! :) ωραιος ρε Big Blue σε ζηλευω :):thumbup: τρομερη παραλια με πεντακαθαρο νερακι........

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Big... θα σε βλέπουν οι γείτονες εκεί με το αυτοκίνητο δίπλα στη θάλασσα γεμάτο μπιτόνια... και θα λένε πάει το καημένο το παιδί !!!! :):thumbup::)

Μη μασάς.. μια χαρά τα πας !!!

Link to comment
Share on other sites

Eνα απο τα καλα το να ζεις στην επαρχια και κοντα σε θαλασσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Big... θα σε βλέπουν οι γείτονες εκεί με το αυτοκίνητο δίπλα στη θάλασσα γεμάτο μπιτόνια... και θα λένε πάει το καημένο το παιδί !!!! :):thumbup::)

Μη μασάς.. μια χαρά τα πας !!!

Δεν υπάρχουν ευτυχώς γείτονες εκεί,αφού η συγκεκριμένη παραλία είνα σε γκρεμό, με έναν μικρό δρόμο που κατεβαίνεις οδικώς εκεί.Πριν λίγα χρόνια μάλιστα ήταν και κατσικόδρομος αυτός.

Μόνο το καλοκαίρι με κοιτούν παράξενα οι λουόμενοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ρωτήσει κάνενας καμιά μέρα τι κάνεις ρε φίλε, να του πείς ότι προσπαθείς να αδειάσεις την θάλλασα. χαχαχα

Θα γελάσεις πολύ με την έκφραση του.

Link to comment
Share on other sites

κ αν θες να τον κουφάνεις ακόμη πιο πολύ, πες του ότι εδώ είναι βαθιά και μεταφέρω νερό στη διπλανή παραλία !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο Τάσο.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,παρακολούθησα τα post και έχω μια απορία ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΠΑΝΤΑ για πιο λόγο κάνεις αλλαγές νερού απο θάλασσα??ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ οργανισμούς σε "κλειστά" συστήματα και πιστεύω οσο και να πλησιάζουν οι παράμετροι του νερού οσο "καθαρό"νερό ειναι δεν πάει να ειναι ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ άρα???μήπως είναι λάθος???αν λέω ΑΝ κάναμε οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ αλλαγές νερού απο ΘΑΛΑΣΣΑ πως θα φαινόταν???normal???ΦΙΛΙΚΑ τελείως μιας και ως γνωστόν ο γραπτός λόγος ειναι εύκολα παρεξηγήσιμος :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου,παρακολούθησα τα post και έχω μια απορία ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΠΑΝΤΑ για πιο λόγο κάνεις αλλαγές νερού απο θάλασσα??ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ οργανισμούς σε "κλειστά" συστήματα και πιστεύω οσο και να πλησιάζουν οι παράμετροι του νερού οσο "καθαρό"νερό ειναι δεν πάει να ειναι ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ άρα???μήπως είναι λάθος???αν λέω ΑΝ κάναμε οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ αλλαγές νερού απο ΘΑΛΑΣΣΑ πως θα φαινόταν???normal???ΦΙΛΙΚΑ τελείως μιας και ως γνωστόν ο γραπτός λόγος ειναι εύκολα παρεξηγήσιμος :):thumbup:

Στο χόμπυ μας και ιδιαίτερα στη θάλασσα, η ενασχόληση μου εδω και τόσα χρόνια μου έχει αποδείξει ότι δεν υπάρχει Normal και μη.

Γιά παράδειγμα....πόσο Normal είναι να έχω επαναλαμβανόμενες και επαληθευμένες μετρήσεις σε στοιχεία που μας ενδιαφέρουν απο την συγκεκριμένη θάλασσα της Μεσογείου και να μου δίνουν τιμές ίδιες όπως αυτές των τροπικών θαλασών;

Ακόμη....εαν κάτι δεν ταίριαζε η δεν πήγαινε καλά, με αυτές τις αλλαγές εδω και τόσο καιρό δεν θα είχε αποδειχθεί;δεν θα έβλεπα έστω και κάτι να μην πάει καλά η να με παραξενεύει η συμπεριφορά του σε σχέση με πριν;

Οσο γιά το εύλογο ερώτημα σου, θα σου απαντήσω με ερώτηση...

Εαν μπορούμε να κάνουμε το κλειστό θαλασσινό μας σύστημα, περισσότερο φυσικό και πιό κοντά στο αληθινό, ποιός ο λόγος να μην το επιχειρήσουμε απο την στιγμή που δεν βάζουμε σε κίνδυνο της ζωές του κλειστού θαλάσσιου κόσμου μας;

Προσωπικά το κλειστό κύκλωμα το ακολουθώ μόνο ως ανάγκη αφού δυστυχώς μιά θάλασσα στο σαλόνι μου δεν μπορώ να έχω.

Θα σου απαντήσω ακόμη σχετικά με τον λόγο αυτού του τρόπου αλλαγής, εκτός των παραπάνω που ανέφερα, ότι πλέον γίνονται όχι γιατί το θέλω εγω, αλά γιατί οι ζωές μέσα στην γυάλα το έχουν εκτιμήσει ιδιαίτερα και αρνούμαι να μην τους τις παρέχω,απο την στιγμή που δεν μου κοστίζει κάτι υλικά και ψυχικά.

Ελπίζω να σε κάλυψα, ενω θα πρέπει να διευκρινήσω ότι καθόλου δεν παρεξηγήθηκα με τις ερωτήσεις και τις απορίες σου.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΗ η τοποθέτησή σου και σεβαστή :) ειναι κατι το πρωτότυπο οποτε και η συνεχεία εδω σίγουρα θα βοηθήσει και εμπειρικά και πληροφοριακά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΗ η τοποθέτησή σου και σεβαστή :) ειναι κατι το πρωτότυπο οποτε και η συνεχεία εδω σίγουρα θα βοηθήσει και εμπειρικά και πληροφοριακά :thumbup:

+1000 :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΗ η τοποθέτησή σου και σεβαστή :) ειναι κατι το πρωτότυπο οποτε και η συνεχεία εδω σίγουρα θα βοηθήσει και εμπειρικά και πληροφοριακά :thumbup:

Πρωτότυπο γιά εμάς εδω, όχι όμως γιά κάποιες άλες χώρες της Μεσογείου.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτότυπο γιά εμάς εδω, όχι όμως γιά κάποιες άλες χώρες της Μεσογείου.

Δεν ειναι το μονο πραγμα που ειμαστε πισω εδω στην Ελλαδα.Δυστηχως. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά, ετοιμάζομαι για αυτο το βήμα.

Βρήκα μια αντλια με αναρόφηση, η οποια παιρνει 1/2 ή 1/4 σωλήνα(δεν θυμαμαι ακριβως), εχει μανομετρικο 12m και βγαζει 300lt/min.

Θα ριχνω τον σωλήνα στην θάλασσα, οσο πιο μακρια μπορω και θα ξεκινησω να ρουφαω...

Θα εχω στο πορτμπαγκαζ ενα 200λτ μπετονι και αυτο ειναι.

Το μονο προβλημα ειναι η τροφοδοσια της αντλιας, αλλα αυτο θα το λυσω με ενα inverter στα 500watt.

Βεβαια πρεπει να τσεκαρω ποσο ρευμα τραβαει το μοτερ στην εκκινηση γιατι μπορει να μου καψει το inverter.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια έρευνα μεταξυ Βάρκιζας και Αναβύσσου, απο μετρησεις που εχουν γινει και οπου βρω το πιο καθαρο και βεβαια να εχει μια προσβαση με Jeep, απο εκει και θα τραβαω.

Ερευνες που αφορουν την καθαροτητα του νερου, δημοσιευονται και στο internet αλλα και απο το Ιδρυμα Θαλλασιων ερευνων

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια έρευνα μεταξυ Βάρκιζας και Αναβύσσου, απο μετρησεις που εχουν γινει και οπου βρω το πιο καθαρο και βεβαια να εχει μια προσβαση με Jeep, απο εκει και θα τραβαω.

Ερευνες που αφορουν την καθαροτητα του νερου, δημοσιευονται και στο internet αλλα και απο το Ιδρυμα Θαλλασιων ερευνων

Αντε λοιπόν, καλή αρχή και καλώς ήρθες στο Club!!!

Με την συγκεκριμένη αντλία πρέπει να κάνεις πολύ καλή δουλειά.Φρόντισε να τραβάς νερό απο όσο πιό βαθιά μπορείς.

Απαραίτητα κάθε φορά να μετράς αλατότητα, Ph και αλκαλικότητα.Σε ασβέστιο και μαγνήσιο δεν θα έχεις διαφορές.

Σημ.....

Το Redox αυτη την ώρα και μετά απο την τελευταία αλλαγή, χωρίς διοχέτευση όζοντος ξέρετε πόσο μου δείχνει;...421!!!

Να διευκρινήσω ότι το ηλεκτρόδιο έχει καλιμπραριστεί και καθαριστεί λίγο πριν την τελευταία αλλαγή, δηλαδή πριν καμιά εβδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

'Οποιος ενδιαφέρεται για αλλαγές νερού απο Θάλασσα, μπορει αν τσεκάρει το Link.

;)

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

'Οποιος ενδιαφέρεται για αλλαγές νερού απο Θάλασσα, μπορει αν τσεκάρει το Link.

;)

Ειναι λιγο παλια αυτη η ερευνα.

Καλο θα ειναι οταν επιλεξεις ενα σημειο να κανεις και μονος σου μετρηση.

Παντως, να ξερεις οτι οι μετρησεις θα ειναι αρκετα διαφορετικες οταν απο 10 βαθμους που ειναι το νεο αυτό θα το πας εσυ στους 26

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο παλια αυτη η ερευνα.

Καλο θα ειναι οταν επιλεξεις ενα σημειο να κανεις και μονος σου μετρηση.

Παντως, να ξερεις οτι οι μετρησεις θα ειναι αρκετα διαφορετικες οταν απο 10 βαθμους που ειναι το νεο αυτό θα το πας εσυ στους 26

Και αυτό είναι πολύ σχετικό, ανάλογα με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου.

Γιά παράδειγμα στο δικό μου, στα 900 πείπου συνολικά καθαρά λίτρα μαζί με το sub τα 230 περίπου λίτρα αλλαγής απο την θάλασσα όταν τα έφερα είχαν ΄μιά θερμοκρασία περίπου στους 17 βαθμούς, ενω το νερό του ενυδρείου ήταν περίπου στους 27.

Τα εριξα χωρίς να ζεστάνω καθόλου το νερό σιγά-σιγά στο ενυδρείο και το μόνο που άλλαξε ήταν απο 27 βαθμούς το νερό του, να πάει στους 26,6!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξέρετε οι περισσότεροι, αλλα να το πούμε ξανά για άλλη μια φορά.

Στο εξωτερικό παίζει πολύ οι αλλαγές απο θάλασσα.

Στο utube υπάρχουν tutorials απο εταιρείες στην Αμερική, που στήνουν σοβαρές κατασκευές ενυδρείων και το ενυδρείο γεμίζει για πρώτη φορά με νερό απο θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξέρετε οι περισσότεροι, αλλα να το πούμε ξανά για άλλη μια φορά.

Στο εξωτερικό παίζει πολύ οι αλλαγές απο θάλασσα.

Στο utube υπάρχουν tutorials απο εταιρείες στην Αμερική, που στήνουν σοβαρές κατασκευές ενυδρείων και το ενυδρείο γεμίζει για πρώτη φορά με νερό απο θάλασσα.

Ναι αλλα μην ξεχνα οτι αρκετα απο τα ψαρακια και τα ζωντανα που εχεις εχουν προελευση απο Αμερικη και αυτα.

Μη συγρινεις τις θερμοκρασιες και τις μετρησεις του δικου μας νερου με του δικου τους.

Εγω απλα λεω να ειμαστε προσεκτικοι σε οτι κανουμε... δε λεω να μην το κανουμε

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι αρκεί να σκεφτεί κάποιος ότι από την ερυθρά θάλασσα έρχονται ψάρια και ζουν στη μεσογειο , λετε να μη έρχονται μικροβιακοί οργανισμοί ? έχω την εντύπωση οτι <παντού τα πάντα > σε γενικές γραμμές εκτός από ειδικές περιπτώσεις πιθανόν όπως εκβολές ποταμών , πολύ μεγάλα βάθη και ακραίες θερμοκρασίες ..

ρίξτε μια ματιά εδώ για να δείτε πόσο <<πίσω>> είμαστε ακόμα στη κατανόηση του μικροβιακού φορτίου των θαλασσών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52012

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...